PDA

View Full Version : Idei nevalorificate la maxim...


morpheus
19 Sep 2003, 12:43
Cautam un subiect interesant pe aici dar n-am prea gasit... Si atunci
mi-a venit in minte o problema pe care am intalnit-o la anumite filme.
Filme care au un subiect foarte interesant dar care nu este valorificat la
maxim. Un exemplu aici ar putea fi Insomnia, Gangs of New York sau un film care a fost aseara pe Pro regizat de Coppola cu R. Williams, imi scapa numele, dar este vorba de un copil care imbatraneste de 4 ori mai repede; Putea iesi ceva bun dar...

Gaandalf
19 Sep 2003, 17:10
Uite un film la kre nu am prea intzeles sfarshitul ... Planet of the Apes cu Mark Whalberg ... deshi mi-am gasit o explicatzie: TEORIA QUANTICA A DEFORMARII TIMPULUI SI SPATZIULUI ... deci asta este sngura explicatzie ... el a revenit in furtuna aia shi a deformat timpul shi spatziul ...

Ashtept parerile voatre ...

PoliFanAthic
19 Sep 2003, 17:47
Nu stiu de Planeta, adica remakul la maimute, dar nu m-a chiar "ingrijorat" sfarsitul.

MinRep
21 Sep 2003, 16:10
Uite un film la kre nu am prea intzeles sfarshitul ... Planet of the Apes cu Mark Whalberg ... deshi mi-am gasit o explicatzie: TEORIA QUANTICA A DEFORMARII TIMPULUI SI SPATZIULUI ... deci asta este sngura explicatzie ... el a revenit in furtuna aia shi a deformat timpul shi spatziul ...

Ashtept parerile voatre ...

Nu stiu daca ai vazut pimul film sau daca ai citit romanul lui Pierre Boule. Dar idea era ca astronautul face o calatorie de cateva mii/sute de ani pe o planeta odata colonizata de oameni, unde maimutele au evoluat si au insalbaticit, apoi luat stapanirea asupra oamenilor. Cand astronautul se intoarce pe Terra, calatoreste cam tot atatea mii/sute de ani, iar pe Planeta-Mama se intampla acelasi lucru ca si pe Planeta Maimutelor. Din pacate, Burton a schmbat atat de multe din roman - nu sunt sigur ca l-a inteles - incat nu mai are nici un sens. Iar teoria aia nu explica de ce s-a intamplat ce s-a intamplat.

P.S.: Si Ulysse era numele exploratorului. De ce oare? TIM BURTON sucks with "Planet Of The Apes"

P.S.II: Idei nevalorificate in: "Killing Me Softly", "Bruce Almighty", "The Hulk", "The Bad And The Beautiful" (desi mi-a placut), "The Quick And The Dead" etc.


Signed... Rogue!

Gaandalf
21 Sep 2003, 17:11
Uite un film la kre nu am prea intzeles sfarshitul ... Planet of the Apes cu Mark Whalberg ... deshi mi-am gasit o explicatzie: TEORIA QUANTICA A DEFORMARII TIMPULUI SI SPATZIULUI ... deci asta este sngura explicatzie ... el a revenit in furtuna aia shi a deformat timpul shi spatziul ...

Ashtept parerile voatre ...

Nu stiu daca ai vazut pimul film sau daca ai citit romanul lui Pierre Boule. Dar idea era ca astronautul face o calatorie de cateva mii/sute de ani pe o planeta odata colonizata de oameni, unde maimutele au evoluat si au insalbaticit, apoi luat stapanirea asupra oamenilor. Cand astronautul se intoarce pe Terra, calatoreste cam tot atatea mii/sute de ani, iar pe Planeta-Mama se intampla acelasi lucru ca si pe Planeta Maimutelor. Din pacate, Burton a schmbat atat de multe din roman - nu sunt sigur ca l-a inteles - incat nu mai are nici un sens. Iar teoria aia nu explica de ce s-a intamplat ce s-a intamplat.

P.S.: Si Ulysse era numele exploratorului. De ce oare? TIM BURTON sucks with "Planet Of The Apes"

P.S.II: Idei nevalorificate in: "Killing Me Softly", "Bruce Almighty", "The Hulk", "The Bad And The Beautiful" (desi mi-a placut), "The Quick And The Dead" etc.


Signed... Rogue!



10x for the enlightment ... adevaru e .. k filmu nu e cine shtie ce ...da eram curios sa vad shi Je explicatzia ... thx! :wink:

MinRep
21 Sep 2003, 17:17
Glad I could be of service, Gaaandalf! Iti recomand sa citesti cartea, pe bune! E reusita si o sa ai o mare surpriza in comparatie cu filmul!


What is this, Planet Of The Sheep? Oh, no, it's Earth in the future!!!

Gaandalf
25 Sep 2003, 12:03
De ce apare fatza lui Thade in locul lui Abraham Lincoln la sfarshitul filmului - k n-am nici cea mai vaga idee? A existat aceeashi istorie... man that suxx ass... i want 2 know!.... :evil:

PoliFanAthic
25 Sep 2003, 14:21
Pai nu e chestia ca ei au ajuns intr-o lume in care maimutele s-au dezvoltat in locul oameniilor? Adica practic maimutele=oamenii. Numai ca sunt maimute :P

Gaandalf
25 Sep 2003, 16:13
Pai nu e chestia ca ei au ajuns intr-o lume in care maimutele s-au dezvoltat in locul oameniilor? Adica practic maimutele=oamenii. Numai ca sunt maimute :P

sorry but u're not making any sense ...
adick Leo Davidson a ajuns pe planeta Pamant prima data shi dupa aia tot pe Pamant numai k la o distantza in timp foarte mare ? - i don't think so ... planeta maimutzelor - ai vazut ce orbita avea ? - avea mai multzi satelitzi ... so explain that...

???????????????

PoliFanAthic
25 Sep 2003, 19:56
A ajuns intr-o dimensiune paralela. In care maimutele erau ce sunt oamenii in "vremurile" noastre. Asta mi se pare ca ar explica aceasta dilema.

Gaandalf
25 Sep 2003, 20:17
A ajuns intr-o dimensiune paralela. In care maimutele erau ce sunt oamenii in "vremurile" noastre. Asta mi se pare ca ar explica aceasta dilema.

Da ma te intzeleg ... da' faza este k MinRep a citit cartea shi a intzeles filmu' k-lumea ... shi de la el ashtept rezolvarea finalului ....

PoliFanAthic
25 Sep 2003, 23:41
Ahahaha...I :o

Gaandalf
28 Sep 2003, 15:59
Finally!
Aici cred ca Buton a interpretat gresit cartea. Leo se intoarce pe Pamant, iar Planeta Maimutelor este o ALTA planeta. Problema este ca ni se spune ca Leo se intoarce din nou in timp, dupa ce a calatorit in viitor. Deci, care ar putea fi explicatia? M-am chinuit un pic, dar cred ca am descoperit raspunsul corect. Singurul mod in care maimutele ar putea sa fi ajuns pe Terra inapoi in timp este daca Thaddeus (parca asa in chema pe generalul rau, dar nu mia stiu), ar fi gasit o alta naveta spatiala la "KALIMA" si ar fi calatorit in timp pe Terra, unde ar fi reusit sa ridice maimutele impotriva oamenilor, sau sa schimbe intr-un anumit fel trecutul. Acesta este singura explicatie pe care filmul lui Burton ne-o ofera: Generalul a calatorit in timp precedent intoarcerii lui Leo si a schimbat traseul rasei umane pe Pamant.

In carte, nu exista nici general, nici furtuni spatiale cu posibilitati de calatorie in timp si nici atata politica ca in filmul lui Burton. Care, revenind, este destul de incoerent si, deci, nu atat de simplu cum pare la prima vedere. Dar tot slab, oricum.

MinRep. wrote this ...

Bogie
29 Sep 2003, 12:15
Piratii din Caraibe prezinta o idee interesanta dar nevalorificata. In loc sa accentueze drama echipajului condamnat la nemurire, ei ne baga pe gat obosita aia de poveste amoroasa intre cei doi nesarati principali.

ricutza
30 Jun 2009, 18:28
tot de la cutiuta cu amintiri....

ultimul film pe care l-am vazut si care mi s-a parut ca ar fi avut totusi o idee misto dar rezultatul n-a fost pe masura, a fost Knowing. Filmul m-a tinut pana la un punct si dup-aia a devinit asa de aiuristic ca abia asteptam sa se termine.

Uitandu-ma insa si pe exmeplele date mai sus ma intreb daca posibilitatea de "ratare" apartine doar filmelor de actiune...

corinka
30 Jun 2009, 19:58
The Curious Case of Benjamin Button... :)

Cinemania
30 Jun 2009, 19:59
tot un film recent care imi vine in minte acuma e Blindness

vicki
30 Jun 2009, 20:18
Terminator 4-puteau sa scoata un film tare de tot
Transformers 1-la fel puteau sa il faca ca lumea in schimb a iesit o mizerie

Neuptolem
01 Jul 2009, 01:53
Speed 2 (90% nevalorificat)
Matrix Reloaded (50% nevalorificat)
Matrix Revolutions, (80% neval.)
Terminator 3, (70% neval.)
Terminator 4, (50% neval.),
300, (90% neval.)
Alexander, (80% neval.)
Babylon AD (60% neval.)
TDK (25% neval.)
FF 4 (50% neval.).
samd.

ricutza
01 Jul 2009, 10:17
Speed 2 (90% nevalorificat)
Matrix Reloaded (50% nevalorificat)
Matrix Revolutions, (80% neval.)
Terminator 3, (70% neval.)
Terminator 4, (50% neval.),
300, (90% neval.)
Alexander, (80% neval.)
Babylon AD (60% neval.)
TDK (25% neval.)
FF 4 (50% neval.).
samd.


pe ce te bazezi cand scrii procentele astea?

ricutza
01 Jul 2009, 10:18
tot un film recent care imi vine in minte acuma e Blindness

n-am vazut inca filmul Blindness, dar am citit cartea lui Saramago. Si cartea mi s-a parut ca ar eo idee foarte marfa. De ce crezi ca filmul nu a valorificat la maxim subiectul?

Cinemania
01 Jul 2009, 12:42
filmul devine la un moment dat expeditiv, iar unele personaje parca sunt false si nu sunt cu adevarat lovite de orbire

filmul parca uita ca nu doar cei din carantina sunt orbi, ci mai sunt o gramada si in lumea de afara, despre care aflam una alta la modul general, si pe care ii gasim la final organizati in grupuri si in cautare de mancare

daca filmul incepe misto, odata cu aparitia treptata a orbirii si instaurarea starii de paranoia, finalul e "rezolvat" brusc

miercuri
01 Jul 2009, 15:19
Finalul se rezolva ca in carte. Mie mi s-a parut destul de ok, avand in vedere ca initial credeam ca nu se poate ecraniza cartea si ca va iesi o mizerie absoluta.

Un film care m-a enervat foarte tare pentru ca are in spate o idee buna, dar tratata complet amatoricesc e Wristcutters: A Love Story. Premiza e ca toti cei care se sinucid ajung intr-o lume paralela in care isi duc existenta mai departe. Din pacate, toata chestia e dezvoltata total aiurea. De abia am reusit sa ma uit pana la capat.

Cinemania
01 Jul 2009, 15:29
Finalul se rezolva ca in carte. Mie mi s-a parut destul de ok, avand in vedere ca initial credeam ca nu se poate ecraniza cartea si ca va iesi o mizerie absoluta.

acuma nu trebuie sa se faca totul ca in carte...sunt destule filme in care continutul cartii transpus pe ecran e imbogatit (cu rezultate bune sau rele) :D

n-am citit cartea asa ca nu pot compara filmul cu ce scrie in carte si oricum o comparatie nu isi are rostul aici, tocmai pentru ca ai libertatea sa mai schimbi una alta cand faci o ecranizare

in plus, cand citesti o carte ritmul si modul in care percepi totul sunt diferite fata de ceea ce percepi cand urmaresti un film

oricum, parerea mea e una strict subiectiva :D

miercuri
01 Jul 2009, 15:43
Da, inteleg ce spui. Eu nu pot sa ma abtin sa nu judec filmul in relatie cu cartea totusi, si sunt multumita pentru ca a iesit mult peste asteptari :P

Cinemania
01 Jul 2009, 15:55
ceea ce e un lucru bun mai ales ca dupa ce citesti o carte uneori parca ai anumite asteptari de la film :)

Neuptolem
01 Jul 2009, 23:27
Speed 2 (90% nevalorificat)
Matrix Reloaded (50% nevalorificat)
Matrix Revolutions, (80% neval.)
Terminator 3, (70% neval.)
Terminator 4, (50% neval.),
300, (90% neval.)
Alexander, (80% neval.)
Babylon AD (60% neval.)
TDK (25% neval.)
FF 4 (50% neval.).
samd.

pe ce te bazezi cand scrii procentele astea?

Desigur ca ma bazez pe ceva, doar nu le scot din burta...ce atitudine specific triplodoct d-ala de pe timpuri cinemagistic, in ultimul timp lucrurile s-au mai potolit, adica, in sensul ca lumea nu mai face excese de aere destepte si de neologisme doar ca sa para desteapta, te indrum binevoitor sa incerci astfel de "intimidari" cu altii, nu cu mine, dupa 2000 de mesaje esti trecut cam prin ce se poate trece in domeniul virtualului...whatever!...
Nu asta era ideea!

TDK (25% neval.) - ma refer in special la interpretarea lui Christian Bale care putea sa dea mai mult, fiind eclipsat de Ledger, eroul Batman e un erou care nu trezeste interesul, dupa film vrei sa te joci "de-a Joker", nu "de-a Betmen". De asemenea, Maggie Gyllenhall nu a trezit aceeasi emotie cum ar fi reusit o Katie Holmes in interpretarea lui Rachel. Cand Rachel moare, e ca si cum moare un personaj din film, oarecare, nicidecum nu te gandesti la iubita platonica a lu' Batman. Astea ar face 20% + un final (5% neval.) cam prea scos din ritmul filmului ce te obisnuise, trece prea mult timp intre "capturarea Jokerului" si The End, Harvey Two Face nefacand acelasi rating.
Speed 2 (90% neval.) - un esec total alandala aia cu vasul, fara Keanu Reeves, fara un scenariu captivant, fara acelasi sound, etc.
Matrix Reloaded (50% neval.), in afara de urmarirea pe autostrada si conversatie cu Arhitectul filmul e un fas, comparativ cu prima parte ce are un anumit ritm, suspans, original, nu mai tre sa explic.
Matrix Revolutions (80% neval.) - au mutat povestea in real life - naspa! filmu' era "Matrix" - si au explicitat-o prea mult, rasuflata, umflata cu action obositor de te durea capu', dupa film vedeam roiuri de santinele si scheme jujitsu si atat.
Terminator 3 (70%) - in scadere fata de anterioarele parti cu:
- scenariul
- jocul actoricesc si in general distributia: un Arnold fara adrenalina, nu crezi ca e acelasi actor cu cel din prima parte decat ca il cheama la fel; Nick Stahl e un patetic looser, cum bineinteles ca si recunoaste, mai bine se sinucidea, Claire Danes nepotrivita total, parea rapita din alt film si adusa pe platourile alea, nici nu credea ca exista terminatori, ma intreb ce s-ar fi intamplat cu industria de film SF daca toate personajele nu credeau ca au de-a face (pe bune) cu ce au in fata...
- Kristanna Loken, bunicica la inceput dar mai pe la final a fost dristrusa de scenaristi si doar de scenaristi,
- o regie tembela care s-ar fi potrivit oricarui film normal, de duzina.
Terminator 4 (50%) - in principal, se schimba atmosfera prea mult, e doar " un ALT Terminator" si atat, daca era al doilea din serie dupa T3 era un film apreciat de critici, dar cum el vine dupa capodoperele T1 si T2, scartaie rau la balamale; oricum, filmul nu e nenorocit ca altele, e doar "alt terminator" si atat, reusit, dar "in alt mod", si problema se pune intre moduri, atmosfere, unde primele doua se disting evident fata de ultimul.
300 (90%) - desen animat cretino-teribilist-tembelo-idiot pe o idee de film istoric emblematica.
La celelalte, te prinzi tu.

miercuri
02 Jul 2009, 00:10
300 are la baza o banda desenata.

ricutza
02 Jul 2009, 10:54
Speed 2 (90% nevalorificat)
Matrix Reloaded (50% nevalorificat)
Matrix Revolutions, (80% neval.)
Terminator 3, (70% neval.)
Terminator 4, (50% neval.),
300, (90% neval.)
Alexander, (80% neval.)
Babylon AD (60% neval.)
TDK (25% neval.)
FF 4 (50% neval.).
samd.

pe ce te bazezi cand scrii procentele astea?

Desigur ca ma bazez pe ceva, doar nu le scot din burta...ce atitudine specific triplodoct d-ala de pe timpuri cinemagistic, in ultimul timp lucrurile s-au mai potolit, adica, in sensul ca lumea nu mai face excese de aere destepte si de neologisme doar ca sa para desteapta, te indrum binevoitor sa incerci astfel de "intimidari" cu altii, nu cu mine, dupa 2000 de mesaje esti trecut cam prin ce se poate trece in domeniul virtualului...whatever!...
Nu asta era ideea!

TDK (25% neval.) - ma refer in special la interpretarea lui Christian Bale care putea sa dea mai mult, fiind eclipsat de Ledger, eroul Batman e un erou care nu trezeste interesul, dupa film vrei sa te joci "de-a Joker", nu "de-a Betmen". De asemenea, Maggie Gyllenhall nu a trezit aceeasi emotie cum ar fi reusit o Katie Holmes in interpretarea lui Rachel. Cand Rachel moare, e ca si cum moare un personaj din film, oarecare, nicidecum nu te gandesti la iubita platonica a lu' Batman. Astea ar face 20% + un final (5% neval.) cam prea scos din ritmul filmului ce te obisnuise, trece prea mult timp intre "capturarea Jokerului" si The End, Harvey Two Face nefacand acelasi rating.
Speed 2 (90% neval.) - un esec total alandala aia cu vasul, fara Keanu Reeves, fara un scenariu captivant, fara acelasi sound, etc.
Matrix Reloaded (50% neval.), in afara de urmarirea pe autostrada si conversatie cu Arhitectul filmul e un fas, comparativ cu prima parte ce are un anumit ritm, suspans, original, nu mai tre sa explic.
Matrix Revolutions (80% neval.) - au mutat povestea in real life - naspa! filmu' era "Matrix" - si au explicitat-o prea mult, rasuflata, umflata cu action obositor de te durea capu', dupa film vedeam roiuri de santinele si scheme jujitsu si atat.
Terminator 3 (70%) - in scadere fata de anterioarele parti cu:
- scenariul
- jocul actoricesc si in general distributia: un Arnold fara adrenalina, nu crezi ca e acelasi actor cu cel din prima parte decat ca il cheama la fel; Nick Stahl e un patetic looser, cum bineinteles ca si recunoaste, mai bine se sinucidea, Claire Danes nepotrivita total, parea rapita din alt film si adusa pe platourile alea, nici nu credea ca exista terminatori, ma intreb ce s-ar fi intamplat cu industria de film SF daca toate personajele nu credeau ca au de-a face (pe bune) cu ce au in fata...
- Kristanna Loken, bunicica la inceput dar mai pe la final a fost dristrusa de scenaristi si doar de scenaristi,
- o regie tembela care s-ar fi potrivit oricarui film normal, de duzina.
Terminator 4 (50%) - in principal, se schimba atmosfera prea mult, e doar " un ALT Terminator" si atat, daca era al doilea din serie dupa T3 era un film apreciat de critici, dar cum el vine dupa capodoperele T1 si T2, scartaie rau la balamale; oricum, filmul nu e nenorocit ca altele, e doar "alt terminator" si atat, reusit, dar "in alt mod", si problema se pune intre moduri, atmosfere, unde primele doua se disting evident fata de ultimul.
300 (90%) - desen animat cretino-teribilist-tembelo-idiot pe o idee de film istoric emblematica.
La celelalte, te prinzi tu.

Nu-ti pusesem intrebarea ca sa te intimidez sau sa te coplesec cu informatiile mele extraordinare despre lumea filmului, sau ca sa-ti vorbesc de sus. Vroaim sa-mi dai (si nu numai mie ci si celorlati useri) niste explicatii pentru parerile tale. Exact cum ai si facut ulterior. Nu inteleg de ce te-ai ofuscat.

Mi se pare interesant ca te-ai gandit sa dai procente. Eu una nu m-as fi gandit. Probabil ca asta se intampla insa pentru ca nici nu gandesc filmele in ratinguri imdb sau topuri. Nu-mi pun niciodata intrebarea, eu cat i-as da unui film sau pe ce loc se situeaza in topul meu. Dar asta e o optiune personala si in nici un caz nu vreau sa sustin ca e mai bine ca mine.

ricutza
02 Jul 2009, 11:02
Speed 2 (90% neval.) - un esec total alandala aia cu vasul, fara Keanu Reeves, fara un scenariu captivant, fara acelasi sound, etc.
Matrix Reloaded (50% neval.), in afara de urmarirea pe autostrada si conversatie cu Arhitectul filmul e un fas, comparativ cu prima parte ce are un anumit ritm, suspans, original, nu mai tre sa explic.
Matrix Revolutions (80% neval.) - au mutat povestea in real life - naspa! filmu' era "Matrix" - si au explicitat-o prea mult, rasuflata, umflata cu action obositor de te durea capu', dupa film vedeam roiuri de santinele si scheme jujitsu si atat.



Si ca sa vezi de ce e mai ok sa motivezi un pic.

Si Speed 2 si Matrix 2 si 3 sunt exemplul cel mai clar de filme facute pentru ca precedentele avuisesera un succes foarte mare la public. Desi stiu ca am mai avut discutia asta si mai demult, pe mine nu ma poate convinge absolut nimeni ca in momentul cand s-a facut Matrix, creatorii aveau in plan si continuarile. Asa cum se vede clar la Matrix 2 ca sunt lasate anumite chestii deschise pt Matrix 3, la fel de clar se vede ca primul n-are nici o legatura cu urmatoarele (exceptand 4-5 personaje).
A face un sequel dupa ceva ce nu mai cere in mod clar o continuare mie personal mi se pare o idee ratata total din start. Mai ales daca nu esti capabil sa pastrezi actorii initiali (vezi Speed).

miercuri
02 Jul 2009, 15:51
Am vazut azi Choke, dupa romanul lui Palahniuk. Avand in vedere ca Fight Club a iesit asa bine si ca atunci cand citisem Choke mi s-a parut perfect ecranizabil, ma asteptam la mai mult. In schimb e ceva asa de sters si lipsit de personalitate, bine ca nu e mai lung.
Asadar romanul e bun, ideea de a-l ecraniza e buna, insa executia e amatoriceasca si boring overall.

ricutza
02 Jul 2009, 16:22
Am vazut azi Choke, dupa romanul lui Palahniuk. Avand in vedere ca Fight Club a iesit asa bine si ca atunci cand citisem Choke mi s-a parut perfect ecranizabil, ma asteptam la mai mult. In schimb e ceva asa de sters si lipsit de personalitate, bine ca nu e mai lung.
Asadar romanul e bun, ideea de a-l ecraniza e buna, insa executia e amatoriceasca si boring overall.

chiar ma intrebam cum o sa iasa... o sa-l caut sa-l va dsi eu de curiozitate.