PDA

View Full Version : Piratii din Caraibe: Blestemul Perlei Negre


Danny
18 Aug 2003, 00:37
Stiu ca nu a aparut inca pe ecrane dar multi dintre noi l-au vazut la IC3...
Merita titlul de film al anului? Cate stele i-ati acordat?

(*) (*) / (*) (*) (*)

patch4all
18 Aug 2003, 09:03
Filmul anului nu stiu daca poate fi numit, insa cu siguranta a fost o pelicula extrem de bine lucrata, cel putin in privinta umorului si a firului epic... latura tragica nu a prevalat, impactul acesteia asupra audientei fiind echilibrat de inserarea unor situatii ilare, expresii haioase sau zgomote distractive. Raman la parerea ca fara Depp acest film ar fi fost mult mai banal.
De observat ca, din punct de vedere al duratei, Piratii ne-au retinut vreo doua ore si, ca sa fiu sincer, in primul sfert au existat si faze plictisitoare.
Pe masura desfasurarii actiunii, prezentata de catre realizatori crescendo-furioso cu rare clipe moderato, valoarea peliculei se impune privitorului, punctul culminant si deznodamantul relevand intreaga masura a talentului actorilor si realizatorilor.
Dupa parerea mea Depp nu a fost niciodata mai bun...
Un film pe care nu merita sa il ratati!!!!!!!

aditza2004
19 Aug 2003, 00:52
Marfa Film!!!!!!

Cred ca Johnny Depp a facut cel mai bun rol din cariera lui......

Piratii au fost creati excelenti si ecranizati la fel.....

Maimutica e super comica....

In timpul filmului nu te plicisesti o secunda..

Toti actorii joaca exceptional....

Ideaa filmului e geniala!


Cu siguranta (*) (*) (*) (*) (*) !!!!!MERITA VAZUT DE CEL PUTIN 2 ORI.......

ricutza
19 Aug 2003, 01:35
hmmm...5 stele e un pic cam mult...filmul se sprijina mult prea mult pe Johnny Deep....presupun ca fazele cu scheletronii sau cu luptele trebuiau sa ma sperie...ei bine, nu au reusit...preuspun ca trebuia sa fiu foarte prinsa de actiune...nici lucrul asta nu s-a intamplat...mi se pare ca filmul asta nu reuseste sa faca tot ce isi propune, motiv pentru care eu il consider destul de slab! insa mi-a facut placere sa-l vad...adica m-a relaxat si m-a binedispus....

snatchro
19 Aug 2003, 08:06
Johnny Depp si Geoffrey Rush au fost o surpriza foarte placuta. Din pacate ei au fost motorul intregului film, ceea e inseamna ca celelalte personaje puteau fi aprofundate. Povestea este frumoasa si per total este un film mai altfel decat restul.
Eu am scris patru stele [7/10] pe hartia aceea. Nu mi-au placut prea mult efectele digitale, iar cei doi pirati omniprezenti (printre care cel cu ochiul) puteau sa aiba replici si mult mai pline de umor.
Un fapt care m-a nemultumit profund avand in vedere pretentiile filmului a fost acela ca Mr. Verbinski a insistat sa prinda pe pelicula fapte stupide si lipsite de insemnatate. Nu ca nu m-am obisnuit din filmele horror, dar fugarirea ochiului pe punte nu vad de ce a fost prelungita cateva secunde bune fara sens. Si alte asemenea dialoguri inutile intre pirati. Si gesturi.
Da, un film de aventuri placut, relaxant si cu doi actori care joaca foarte bine. Dar cam simplist in ceea ce priveste scopul final. Marul pe care dorea sa-l manance piratul Rush mi s-a parut cea mai bine realizata parte dramatica a filmului.
Klaus Badelt a compus o muzica i-as zice "common". Adica adecvata la context dar pe care o voi uita repede.

P.S.: Frumoasa organizarea, a fost prima oara cand am vazut pe cineva vorbind inainte de film la un cinema. La un moment dat am crezut ca vad dublu. :o adica 2xEmanuel. Apoi m-am lamurit... :lol:
E interesant insa de vazut cum sunt lipite rolele de la film. La o avanpremiera mi se pare inadmisibil faptul ca cineva sa plateasca pentru pelicula care pe alocuri e deteriorata. Ce-i drept acum nici nu se prea observa, dar mai tarziu...

Ambra Blu
19 Aug 2003, 10:13
Cred ca dupa "Donnie Brasco" ' in topul preferintelor personale legate de prestatiile lui J. Depp, se claseaza "Piratii...". Un J. Depp excentric (care mi se parea ca aduce cu Suze din "As If") care a tinut pe umeri un film agreabil. Sint fascinat d emic copil de calatorii pe mari si comori (Stevenson si Verne au avut un rol important in educatia mea), asa ca filmul mi-a placut, oarecum. Dialogurile mi s-au parut insa criminal de proaste, si tot asa si scenele "comice". La polul opus, intra glumele legate de evadarea lui J.D. de pe insula (cu broastele testoase) si situatiile in care acest infamous bloody pirate gets engaged. Verbinski si-a amintit ca, in trecut, a incercat si horror/thriller, asa ca ne-a mai servit citeva feliute (v. scena superba cu damnatii-scheleti care merg pe sub ape).

Un film agreabil, de mers cu prietena lui toni. ;)

Arhanghell
19 Aug 2003, 10:34
hmm... adevarul este ca despre filmele care nu-mi inspira nimic nici nu prea am obiceiul sa vorbesc... asta macar m-a facut sa zambesc pe alocuri, adica aproape de fiecare data cand personajul asta Jack Sparrow schita vreo miscare mai dubioasa ori imprastia audientei partea lui nu foarte restransa de inlantuire haioasa de cuvinte inscrise in scenariu.

eu piratilor le-am dat trei stele... de fapt nu erau chiar stele acolo, erau mai degraba niste X-uri, asa ca...

mi s-au parut faine efectele din pestera aia sau ce era, unde sub razele lunii ratacite printre stanci, se putea observa transformarea pirat/ cadavru de pirat in descompunere sau om/ aproape schelet a ex-capitanului Sparrow si a capitanului Barbossa.

au fost si cateva lucruri nelalocul lor pe acolo, chiar foarte la nelalocul lor si foarte improbabile unei realitati nealterate, insa adevarul este ca atata timp cat filmul pesemne ca a fost adresat in primul rand celor intre zece si douazeci de ani, se explica. plus ca parca pe undeva scria ca povestea mai este si a lui Walt Disney... adica daca as fi avut cu nu prea multi ani mai putin as fi afirmat probabil ca filmul a fost cu adevarat demential... the best!!

putin trista mi s-a parut faza in care blestemului ii este pus capat iar Barbossa moare, lasand sa-i alunece marul ala din mana... dar la polul opus as pune partea de pe la inceput a filmului in care Jack ajunge in port pe barca aia fucked up, stand pe catarg sa nu se scufunde de tot... that was funny...

aditza2004
19 Aug 2003, 20:58
Salut !!
Stiu ca ce voi scrie acum nu are legatura cu filmul dar nu ma pot abtine...
Vad ca majoritatea care ati scris l-ai vazut in avampremiera extraordinara la Mall in sala 5.....Ce parere aveti de organizarea acestui eveniment????????

Eu cred ca a fost o idee buna....Dar m-a surprins ca jumatate din sala a fost goala....

Oricum ii admir pe cei care au rezistat sa vada faza cu maimutica dupa acele randuri interminabile....Cred ca au fost doar vreo 20 -30 de pers care au mai ramas...RESPEKT......


P.S. Am inceput sa numar zilele pana cand incepe concursul la Finding Nemo......

TLD
19 Aug 2003, 21:29
LOL Finding Nemo! E animatie! Nu sunt fan! Vrem matrix revolutii!!! :lol: :lol: :lol:
P.S: Pt emanuel cam pe cand estimeaza ca va vedea matrix-ul 3(impreuna cu acea comisie)?!

ricutza
20 Aug 2003, 00:14
Cred ca dupa "Donnie Brasco" ' in topul preferintelor personale legate de prestatiile lui J. Depp, se claseaza "Piratii...". Un J. Depp excentric (care mi se parea ca aduce cu Suze din "As If") care a tinut pe umeri un film agreabil.


mie mi-a placut mai mult de Depp in Arizona Dream decat in Donnie Brasco, dar gusturile nu se discuta...oricum, Piratii din Caraibe mi-a demonstrat inca o data, ca Depp este unul dintre cei mai valorosi actori ai momentului si ca un actor bun poate juca excelent intr-un film cu un scenariu mai slab...asa ca prestatiile proaste ale interpretilor valorosi nu mai pot fi justificate de scenariile catastrofale...

blitz43
20 Aug 2003, 01:09
sal'!
mah, io i-am dat 5 stelutze. si-au fost mai ales pentru depp, normal. 8)
pot zice ca asta e unul dintre cele mai bune filme ale lui, (sper ca) fara sa gresesc. ma rog, pot fi vinovat de subiectivism, dar asta mi-a ramas impregnat pe retina, din greu. anyway, acasa am mai revazut anumite faze care au schiopatat putin (am dus TRATATIVE serioase cu nevasta-mea, referitor la anumite greseli). padure fara uscaturi nu exista.
una peste alta, un film just for fun. numai bun de vazut pe o canicula ca asta. orlando bloom n-a excelat el cine stie ce, iar gagica aia cu prognatie mandibulara cam prostuta. Rush e... Rush :lol: !
Iar maimuta.... yeah spank the monkey! :wink:

Arhanghell
20 Aug 2003, 13:25
three out of five ain't bad...

toni
21 Aug 2003, 09:17
Cum mi s-a reprosat ca m-am specializat in circoteli, ma gindeam sa le dau apa la moara celor care ma acuza ca mie nu-mi place nici un film si ca tot timpul gasesc ceva de comantat. Deci:

1. Cum au disparut pistruile de pe fata Divei?
2. Cum poti merge pe sub apa?...Arhimede parca a spus altceva.
3. Cu ce a dat Diva foc la proviziile lui Deep?

Lokibra
21 Aug 2003, 09:43
poti adauga linistit si faza in care Depp se arunca pe o franghie, legat fiind cu lanturi. dar nu suntem la moviemistakes.com, totusi.

un film caruia i-am dat 5 stele fara rezerve, care m-a convins ca nu trebuie sa stau sa-i numar greselile.

(*) (*) (*) (*) (*)

si nu cred ca am fost singurul care a stat si l-am urmarit ca un copil ascultand un basm.

de ce nu se mai fac filme cu pirati ?

P.S. Johnny Depp (sau Deep, cum il mai gratuleaza unii), cu barbitza lui impletita in doua, a facut un rol tare reusit. Pentru el si pentru Rush merita revazut filmul.

patch4all
21 Aug 2003, 11:53
Pentru Toni:

1. Pistruii se mai si resorb in timp, mai ales daca nu te expui la soare, iar Kira Kiralina purta niste palarii cu boruri cat pista de stadion......

2. Mergeau mai pe sub apa, pai daca erau merliti, aia nu mai aveau greutate, intrau si pe gaura cheii...Arhimede cred ca nu mai are aceeiasi parere si acum, in situatia in care se afla....

3. Cu vreo lentila de la ocheanul lui Johnny, pe care a folosit-o ca lupa, cu ce altceva?

toni
21 Aug 2003, 12:48
Pentru Toni:



2. Mergeau mai pe sub apa, pai daca erau merliti, aia nu mai aveau greutate, intrau si pe gaura cheii...Arhimede cred ca nu mai are aceeiasi parere si acum, in situatia in care se afla....



Complet gresit. Daca greutatea piratilor-> 0 => ar fi trebuit sa pluteasca, nu sa mearga pe supt ape. Matele nu ai trecut de clasa a saptea la fizica, nu?

TLD
21 Aug 2003, 12:52
[quote=patch4all]Complet gresit. Daca greutatea piratilor-> 0 => ar fi trebuit sa pluteasca, nu sa mearga pe supt ape. Matele nu ai trecut de clasa a saptea la fizica, nu?
Cred ca toni are dreptate. Piratii aia aveau si ei niste haine pe ei parca. Si nici oasele nu erau goale pres. Deci cantareau ceva, si dak vedeai si vreun pirat dala mare gras si urat normal ca ramanea pe nisipul marii...

patch4all
21 Aug 2003, 13:49
Da, hai ca vorbim discutii...cu fizica nu am stat bine, recunosc, dar la spiritism (activitati extrascolare) am avut numa' dã zece.....pai nu stii ma ca stafiili isi modifica starea in functie de imprejurari?

Xeno
21 Aug 2003, 15:24
De vazut l-am vazut ( avanpremiera de la Mall ), shi daca atunci - pe moment - itzi lasa senzatzia de "bunicel", dupa 2-3 zile incepe sa se shtearga shi ce ramane? Ramane un Johnny Depp in forma de zile mari shi ... cam atat. A, ba da, shi scheletzii! Mai ramane scenariul, cel mult laudat, cu mari lipsuri shi nefinisat. Dar ce conteaza? Filmul a fost probabil gandit pentru americanul de rand, mediu si idiot, intr-un cuvant COMERCIAL.

Johana
21 Aug 2003, 17:37
Mai! Oi fii eu mai de la periferie, ca nu am vazut filmul la mall, dar cu siguranta o sa il vad maine seara. asa ca inainte m-am documentat putin sa vad si eu ce zice lumea!
Eu nu pot sa spun deocamdata decat ca imi place afisul. Mi se pare reusit. Dupa ce vad filmul...
Aaaa! Si la Constanta a fost o lansare misto ! Cu pirati si lupte!

Ambra Blu
21 Aug 2003, 17:56
Si pe mine m-a framintat natura lor duala: pe de o parte, se temeau ca puteau fi raniti (atunci cind ii ameninta G. Rush cu sabia, ei se dadeau inapoi intr-un reflex de teama - de ce?), lucru care ii apropie inca de oameni, si, pe de alta parte, intrind sub incidenta razelor lunii, se transformau in scheleti. Deci cum este, logic vorbind, corect sa se intimple cu "nemortii" astia? Sa se inece, sau nu, cind calca sub ape? Trebuie sa li se aplice si lor aceleasi legi fizice (sa pluteasca/ sa se scufunde/sa se inece), sau ei se sustrag lor, datorita naturii lor non-umane? Dar si rata este o creatura distincta de creaturile regnului uman si, totusi, se supune principiilor lui Arhimede. De ce oare? Si, cum zice reclama, de ce trebuie ca sinii femeilor sa se lase? Ca asa a zis un barbat in legea aia a lui cu gravitatia?

toni
21 Aug 2003, 18:15
Siinii femeilor se lasa datorita slabirii muschilor care-i sustin. Are o vaga legatura cu legea atractiei universale, a lui Newton, nu cu Arhimede.
Cu rata aberezi, esti mai mult aeroplan decit scafandru. Am putea vorbi de ortinorinc, totusi......

Ambra Blu
22 Aug 2003, 07:06
Siinii femeilor se lasa datorita slabirii muschilor care-i sustin. Are o vaga legatura cu legea atractiei universale, a lui Newton, nu cu Arhimede.

Si unde ai vazut tu ca am zis eu ceva de Arhimede in frazele mele despre un barbat care ar fi zis ceva legat de gravitatie?

toni
22 Aug 2003, 08:32
Draga mea, tu ai facut trecerea subtila de la ratze la tzitze, (respectiv Arhimede - Newton, ca sa intelegi) nu eu. Eu doar te-am contrazis, pentru ca bati cimpii. Si nu mai fi gica contra, ca incep sa ma gindesc ca la tine ciclul tine 30 de zile.

Ambra Blu
22 Aug 2003, 11:11
Si nu mai fi gica contra, ca incep sa ma gindesc ca la tine ciclul tine 30 de zile.

La voi nu tot atita?

toni
22 Aug 2003, 15:56
Hai ca am inceput sa aberam....

Johana
23 Aug 2003, 15:56
Am vazut si eu filmul. Nu mi-a facut o impresie extraordinara. Intr-adevar, Johnny Depp estre intr-o forma de zile mari. Cred ca succesul filmului i se datoreaza in mare masura lui.
Cat despre chestia cu scheletii care merg pe sub apa, cred ca stiu ce-i tinea acolo : Aveau cu ei sabii, cutite, pistoale ... fieroaice de genul asta. De aia puteau sa mearga pe nisip. :o

NoOne
23 Aug 2003, 16:30
:oops: A trecut ceva vreme de cand nu m-am mai chinuit cu postarile pe-aici.

In continuare urmeaza parerea proprie shi personala referitoare la "Piratzii din ...." [ditamai numele are filmul asta, shi mai e shi al naibii de lung... nu se poate aplica regula "Cat ai zice peshte"].

Film vazut la Multiplex, in conditzii cum nu se poate mai placute: fotoliu moale sub posterior [ca aproape duceam dorul scaunelor tari in care te foieshti la nici 3 minute - acolo, in fotoliu ala mi-a amortzit .... hmmmm .... iar acum daca ash avea o Lara Croft langa mine shi am fi amandoi intr-un avion incercand sa salvam planeta mi-ar la o replica de genul: "Fascinant"]... unde ramasesem? La .... hmmmmm ... ah, shi mai era shi sunetul care ne mângâia placut orechile. O placere.

Cat despre film? 4/5 am zis eu. Asta daca ar fi sa-l incadrez in filmele de vara, alea care te relaxeaza shi te aduc intr-o stare de spirit cat de cat sanatoasa. Romantic cat sa iei cu tine o fatuca. Amuzant cat sa razi pe alocuri. Tensionat???? Well... n-ash zice.

Serios vorbind, unele replici erau pline de umor iar Depp - la care majoritatea s-a referit pana acum - pare intr-adevar a duce filmul in spate. Cui i-a placut Zorro o sa se bucure de un film facut in aceeashi maniera - sper sa nu greshesc la comparatzii.

Hmmm, baietzii ar putea fi dezamagitzi - nu de alta da' nu apare nici o Catrina mai rasarita pe-acolo. 1-0 pentru Zorro la domeniu gajici rapitoare.

Apropo, care zice ca nu s-a simtzit bine la filmul asta minte. Minte de ingheatza apele din Caraibe.

Shi daca are careva de comentat la adresa mea un singur cuvant am shi eu de zis: "Parlay" [ash fi preferat varianta Johnny Depp da' nu e la fel de scurta]

P.S. Un plus shi pentru traducere. Uneori chiar era in ton cu aerul filmului. Glumeeeeeeeesc... a fost la tzinta. :wink:

NoOne
23 Aug 2003, 16:42
Acuma fiind shi eu cu intrebarile am tot stat shi m-am socotit shi tot nu mi-au ieshit la socoteala vreo 3-4 chestii.

Primo: Am ramas fascinat de abilitatea lui Depp de a cobora pe o sfoara avand mainile incatushate cu un lantz [s-a mai amintit]

Secondo: In orash [la atacul initzial] au murit catziva piratzi, sau cel putzin asha dadeau impresia...

Terzo: Cum naiba a scazut pescajul "Perlei Negre" dupa ce au scos aia vaslele shi au inceput sa pompeze zdravan de tot la ele?

Ce urmeaza dupa TERZO: Ce fortza propulsoare folosea "Perla Neagra"? Nu de alta, da' velele erau varza. Asta m-a chinuit tare pen' ca nici macar Interceptor-ul nu-i putea face fatza.

Mai erau neshte chestii da' pen' ca nu mai shtiu numara pe limbi straine ma opresc aici.

Ambra Blu
23 Aug 2003, 19:51
Cui i-a placut Zorro o sa se bucure de un film facut in aceeashi maniera - sper sa nu greshesc la comparatzii.


Dar cei carora nu ne-a placut Zorro dar ne-a placut "Piratii din Caraibe: Blestemul perlei negre"? Noi unde intram?

Leyla_ana
24 Aug 2003, 19:56
Mie mi-a placut filmul......este super....si coloana sonora este misto...

NoOne
24 Aug 2003, 20:28
Dar cei carora nu ne-a placut Zorro dar ne-a placut "Piratii din Caraibe: Blestemul perlei negre"? Noi unde intram?

Pai eu zic ca ar fi bine sa mai intratzi o data la film... daca e gratis... :wink:

:o Exista oameni care nu s-au simtzit bine la Zerro... asta... vroiam sa zic... Zorro :oops: ?????

Demona
27 Aug 2003, 14:54
Johnny Deep is hilarious! Dar nu asta e problema...de fapt nu este nici una...Filmul a fost chiar fain! DEAD BODIES EVERYWHERE! ;)

toni
28 Aug 2003, 16:55
Nu prea am inteles faza cu Zorro...Eu, care m-am uitat la Masca lu' Zorro de 3 ori, in ce categorie intru?

Danny
29 Aug 2003, 01:42
Noi unde intram?


in ce categorie intru?


Poate va baga cineva undeva pana la urma... :)

Si ca sa revenim la subiect...se pare ca lumea a simtit nevoia unei mici "precizari" sau hai sa-i zicem o votare mai speciala.

Johnny Depp:
(*) (*) (*) (*) (*)

Film:
(*) (*) (*)

Danny
30 Aug 2003, 01:12
go to:

www.eurosport.com/gamezone

Gasiti acolo "Pirates of the Caribbean Competition"
U can win a trip for 2 to San Francisco...

horatiu
08 Sep 2003, 10:53
Film agreabil, insa nici cal, nici magar. Ma asteptam ca piratii sa-mi bage spaima in oase, or poantele - unele foarte reusite - aruncau partea "serioasa" intr-un divertisment comun. Da' nici comedie nu prea a fost.
Raminem cu savurosul rol al lui Depp, dar vom uita filmul in mai putin de 3 luni.

regedit
09 Sep 2003, 12:52
Cum mi s-a reprosat ca m-am specializat in circoteli, ma gindeam sa le dau apa la moara celor care ma acuza ca mie nu-mi place nici un film si ca tot timpul gasesc ceva de comantat. Deci:

1. Cum au disparut pistruile de pe fata Divei?
2. Cum poti merge pe sub apa?...Arhimede parca a spus altceva.
3. Cu ce a dat Diva foc la proviziile lui Deep?

exista site-uri specializate pentru varcoteli ... in plus filmul este o poveste! una cu si despre pirati .... matrix ... un film mult mai venerat are mult mai multe bug-uri d'astea !

Lady_Skar
11 Sep 2003, 12:02
I can't believe I missed it...

ARGHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH!

Danny
11 Sep 2003, 23:50
O sa apara pe ecrane de pe 26 septembrie...

Bogie
29 Sep 2003, 11:35
Nu inteleg de ce tot dramatismul filmului astuia a trebuit sa fie anulat de faze comice idioate la care s-a mai adaugat si povestea aia nesarata de dragoste care cred ca nu a interesat pe nimeni. Ce ma interesa pe mine cu cine se f** Elizabeth, cu Norrington sau cu Will?
As fi vrut un film apasator, terifiant, mohorat, sumbru care sa accentueze destinul cumplit al echipajului Perlei Negre condamnat la nemurire. In loc de asta am gasit un fel de comedie agreabila pe alocuri, doua-trei scene de suspans si multe dialoguri inutile.

PoliFanAthic
02 Oct 2003, 05:57
Sincer sa fiu ma asteptam la mai mult. Auzisem ca acesta ar fi cel mai bun film al anului de pana acuma, dar imi este imposibil sa fiu de acord. Piratii este un fel de parodie la povestile cu pirati, dragut aranajata, cu efecte speciale interesante, ca sa nu spun mai mult, dar cu un singur actor: Depp. Pur si simplu el a facut tot spectacolul in aceasta pelicula. Rush m-a chiar dezamagit putin, in timp ce Orlando mi s-a parut cam sec. Oricum ma asteptam la cine stie ce de la el. S-ar putea ca faptul ca Johnny ni s-a parut cel mai bun sa se bazeze si pe faptul ca personajul lui este cel mai interesant si haios. Nu? Oricum insa Johnyy Depp a fost si ramane unul dintre actorii mei preferati.

Viorelle
02 Oct 2003, 13:56
salutare cinefili!
scriu si eu acum pentru prima data pe acest site ca sa-mi exprim si eu parerile umile despre filme, actori scenarii, etc. nu ca m-as pricepe :roll: dar vreau sa ma flu si eu in treba.
piratii din caraibe este un film exact pe gustu meu: fantasy, aventura un Jhonny depp pletos si barbar taote ingredientele pentru un spectacol pe cinste
mai vorbim dupa ce vad si eu filmul.

raadu
05 Oct 2003, 22:54
Am vazut zilele trecute "Pirates of the Caraibean" si pot sa zic ca e intr-adevar unul din cele mai distractive filme ale anului. A nu se confunda cu cel mai bun film al anului... Daca, indiferent de varsta, aveti chef de o regresie la momentele copilariei in care va jucati de-a piratii si corsarii in spatele blocului, Depp& co. va ofera prilejul.
Nu conteaza ca veti fi martorii unui exemplu de scuba diving dus la extrem sau a catorva scene hilare cu lupte navale grandioase, veti fi incantati de basm, bine pus in scena de Verbinski(in sfarsit reuseste sa duca la capat un film dupa mai putin reusitele "The Mexican" sau "The Ring").
Motorul filmului e alimentat de energia pe care o degaja Johnny Depp in fiecare scena in care apare; desi rolul este putin generos, Depp preia cate ceva din experientele anterioare("Ed Wood" sau "Fear and Loathing in Las Vegas") si aduce pe ecran un personaj savuros, cu un look cat se poate de original si care mai ales, nu se ia in serios.
Si tocmai aici mi se pare ca e cheia succesului filmului: realizarea unui film de aventuri, cu buget de blockbuster, care renunta la filozofiile alambicate ale "Matrix"-ului sau la grandiozitatea penibila pe alocuri a "LOtR" in favoarea purei distractii a spectatorului. Si asta nu e un lucru rau! Deloc!

Dan Gerose
06 Oct 2003, 16:01
Si mie mi-a placut "Piratii...". Imi era dor de un film de acest gen, iar asta a fost foarte bine facut, efecte misto, lupte OK si un Johnny Depp realmente savuros. Mi-a placut ideea de a avea un personaj care evolua intr-o alta epoca, dar avea un comportament cool, de gen Manhattan 2003. Nu cred ca e cel mai bun film al anului, dar merita vazut.

deliutza
10 Oct 2003, 13:08
...am aparut, se pare, cam tarziu si dupa un subiect acid... care-mi place :D

a trecut ceva timp de cand am vazut filmul si mi-a placut dar nu l-a nebunie, adica nu de 5 stele. Asta pentru ca daca te gandesti putin firul filmului e cam acelasi cu al multora insa ideea conteaza, nu?

Faza ce-a mai tare :D si care mi-a ramas in minte a fost : OCHIU' N FURCULITZA! :D eeeei ce ziceti?

Lady_Skar
12 Oct 2003, 21:15
In sfarshit l-am vazut si eu chiar azi si inca ma mai surprind zambind laaaaaaaaarg de tot. Orlando Bloom... * zambet laaaaaaaaaaarg*
Johnny Depp *ras in hohote*
Jack Sparrow s-a urcat undeva in inimioara mea si nimeni nu-l mai scoate de acolo, cat despre Will... cred ca o sa-i fac un altar. :lol:
Serios vorbind, filmul a fost "entertainement" pur: umor, originalitate, efecte speciale, actori si bineinteles esentza oricarui film care se respecta pe sine: lots of stuff being blown up! :wink:
(*) (*) (*) (*) (*)

morpheus
22 Oct 2003, 11:53
Nu stiu de filmul este atat de apreciat... In afara de prestatia lui Depp care este una bunicica eu n-am gasit nimic cat de cat interesant...
Toata chestia aia cu "aurul aztec", blestemul si sangele mi s-a parut cam superficiala... scenele de umor sunt prea banale/vulgare
Un alt plus ar fi efectele speciale dar astea nu pot masca un subiect atat de subtire...

i_matei
22 Oct 2003, 14:56
E destul de slab filmul... Iti asigura o portie buna de distractie pe ziua respectiva, insa daca a doua zi esti intrebat de cineva despre subiectul filmului, nu poti spune mare lucru... Reclama cat cuprinde, dar filmul dezamageste destul de mult. Faze penibile, exploatate la maxim (vezi faza cu ochiu'), clisee gramada, intr-un cuvant film pentru copii (sub 14 ani). Daca eram mai mic poate ca il apreciam, asa...
Nu am inteles de ce a fost atat de laudat Johnny Depp... e o interpretare decenta, dar nici pe departe ceva memorabil... mi se pare aiurea ca Geofrey Rush joaca in filmul asta... e mult sub clasa lui ... de la Shakespeare in love, Shine si Elisabeth la Piratii lu' peste e o distanta URIASA !!!

Leonard Pyron
22 Oct 2003, 15:11
Din pacate ai dtreptate. Ce e de concluzionat din treaba asta e ca spectatorii caruia se adreseaza asa ceva nu au stire sa mai existe alte variante, trebuie sa fie cu creierii prajiti de jocurile de calculator si imbuibati la fast-food, intr-un cuvant exponenti de marca ai populatiei societatii de consum adica niste suboameni lobotomizati obisnuiti sa li se trimita doar stimuli primari: mama, pisu, kaka, laba...

Danny
30 Jan 2004, 01:22
Si ca sa revenim la subiect...se pare ca lumea a simtit nevoia unei mici "precizari" sau hai sa-i zicem o votare mai speciala.

Johnny Depp:
(*) (*) (*) (*) (*)

Film:
(*) (*) (*)

Si iata ca Depp este, oarecum surprinzator, nominalizat la Oscar pentru cel mai bun rol principal. Pentru prima oara in cariera daca nu ma insel... :roll:

EgoN
05 Feb 2004, 00:49
Da, e pentru prima oara nominalizat Depp la Oscar. Nu vad nimic suprinzator in nominalizarea sa. (bufon, gaguri extrem de reusite, putin excesiv - intr-un cuvint, delicios).

aditza2004
27 Feb 2004, 20:09
E bine ca a fot nominalizat Depp la OScar pt ca a facut un rol exceptional in acest film ...

ogto
27 Feb 2004, 21:08
Filmul este de inalta calitate. Actori sunt la locul lor. Fiecare are o individualitae bine stabilita, care se pastreaza perfect dea-lungul filmului. Depp se descurca genial in rolul lui. Ma uitam la film si ma gandeam: "Ori era beat la filmari si CHIAR credea ca e un pirat, ori este un actor genial...". Merita un oscar. Si Nu este prima sclipire alui Depp, el este in mod original un actor bun. Filmul este un film cu pirati din cele bune, memorabile. Merita vazut si retinut.

i_matei
27 Feb 2004, 22:39
e un film infantil pentru oameni retardati...
si faptul ca Johnny Depp candideaza la Oscar pt rolul din mizeria asta de film demonstreaza cat de jos a ajuns cinematografia americana

ogto
27 Feb 2004, 22:44
Hm... Exagerezi, foarte tare. De ce zici ca Filmul e o mizerie? ai vreun argument? Sau sa mai purat discutia asta? sunt curios, de ce e Pirates Of The Carabien un film prost?