PDA

View Full Version : procedura de realizare film


tommy_cat
13 Aug 2003, 20:42
As vrea sa stiu si eu care este procedura de realizare a unui film .
Eu stiu ca scenaristul prezinta scenariul unei case de film care accepta sau nu - si se ocupa cam de tot - casting - locatii - recuzita .Banii cine ii da ?

Lokibra
14 Aug 2003, 10:40
Banii ii da producatorul. Care de ceva vreme coincide din ce in ce mai des cu fie un actor, fie un regizor (deh, oamenii au bani, ii investesc in ce stiu si ei mai bine).

Dupa aia, se semneaza un contract de distributie cu o societate specializata, care il subdistribuie pe piete mai mici, isi retine un comision plus plata cheltuielilor diverse, blabla... si da restul de incasari (cam 60-70%) catre producator.

Ce spuneai tu de scenarist e partial adevarat. Omul propune povestea, iar daca studioul accepta, in marea majoritate a cazurilor scenariul original e ciopartzit la marea arta, in functie de dorinta omului cu banii, care se orienteaza catre un anumit segment de piata (adolescentii sunt cel mai mare segment, dar si cel mai "bleg", se multumesc cu filme cu cai, gagici, pistoale).

Bineinteles, la filmele adresate unui public mai elevat nu se umbla la story, cel putin nu in sensul de mai sus. In ideea asta intra filmele asa-zis independente, care nu urmaresc ideea de succes de piata, ci vor sa marcheze la capitolul calitate.

Cam atat. Mai ai nelamuriri ? Stau la dispozitie, eu practic citez din lucrarea de diploma pe care o predau acum.

tommy_cat
14 Aug 2003, 14:32
Incasarile care revin in urma filmului sunt de la televiziunile care au cumparat dreptul de difuzare ,cinematografe , firme distribuitoare de casete video si dvd-uri.
Practic toate incasarile care rezulta in urma filmului ii revin casei producatoare care apoi ii plateste pe scenarist , actori , regizori si ceilalti in functie de cum a fost contractul initial .....
te rog sa ma corectezi daca am gresit pe undeva ....
See u

tommy_cat
14 Aug 2003, 22:32
Daca ma poate ajuta cineva cu mici nelamuriri privind videoclipurile (in special rominesti):
1.Cine le realizeaza ? Casele de film?
2.Banii pe productie cine ii da?
3.Cine decide difuzarea lui pe un anumit canal?
4.Cun se pot scoate bani de pe urma lui?