PDA

View Full Version : Secretary


Holden
10 Aug 2003, 10:50
Chiar sunt curios daca mai sunt si altii care au avut ocazia sa vada Secretary. Eu am gasit multe similitudini intre el si Punch Drunk Love. Si in tipologia personajelor, si in folosirea tonurilor cromatice insolite. Ma rog, ar fi multe de spus.. dar nu vreau sa recurg la spoilere :P
Grea mai e munca de secretara.. Of of

MinRep
11 Aug 2003, 21:55
Am vazut doar cateva scene (il am acasa, dar nu gasesc timp sa ma uit la el). Pot spune ca mi s-a parut promitator si bine jucat. Genericul, de asemenea, e inspirat si, prin trimitere la tema, seamana cu "Punch-Drunk Love". Si filmul si genericul.


NICU e baiat destept. (Da-i cam plac filmele cenzurate)

Leonard
15 Aug 2003, 06:53
am vazut Secretary si am ramas placut impresionat. E super misto si ideea filmului si jocul actoricesc, atat de natural. Se afla printre filmele mele preferate din 2002, ca si Punch-Drunk Love. Imi plac la fel de mult. Insa nu am gasit similitudini foarte multe intre acestea doua. Sunt doua "mood"-uri total diferite in cele doua filme. In Secretary se insista cmai mult pe jocul gesturilor, expresiile fetelor, are foarte putina actiune vorbita. Totul e "din priviri". Punch Drunk Love este mai mult comedie. Asemenator ar fi doar o chestie de subiect, nu de regie: faptul ca personajele masculine sunt timide in relatiile amoroase, desi ambii au niste meserii importante si nobile. In Secretary insa, personajul feminin este si el la fel de timid, in Punch Drunk Love insa nu.
Este suprinzator James Spader in Secretary: de pilda, dupa ce o bate la fund pe secretara, se comporta zile in sir cu ea ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Apoi dorinta ei de a se apropia de el si de a primi "pedeapsa" o determina sa faca intentionat greseli de ortografie.
E un film care merita vazut, unul dintre cele mai bune din categoria film romantic, dar combinat cu parti de comedie si cu bizarerii.
De remarcat si muzica, semnata de Badalamenti.