PDA

View Full Version : cursuri de actorie


tommy_cat
08 Aug 2003, 19:04
Stie cineva daca se organizeaza cursuri de actorie ,regie pe undeva prin Bucuresti? Orice informatie este binevenita ..............

Lemmy
08 Aug 2003, 20:21
Actorie sau regie...ca e o mica diferenta...La ATF/UATC etc... sau cu monstrozaurii sacri ai momentului

tommy_cat
08 Aug 2003, 20:38
Si se plateste :lol: ?
M-ar interesa ceva pentru amatori si pasionati de domeniu.Tocmai am absolvit de curind o facultate ....

Lemmy
08 Aug 2003, 20:52
Dupa posibilitati, maica...dupa posibilitati

mihai_t
03 Sep 2003, 04:03
Poti sa te duci la Podul, la Catalin Naum. Ii reciti o poezie sau un text de-al tau, si daca el iti zice ca n-ai nici o treaba cu actoria, atunci mai bine te re-orientezi. Altminteri... norocul tau. Stiu ca ultima oara isi aveau sediul la Casa de Cultura a Studentilor, la Preoteasa. Aflasem ca aveau oarecari probleme cu sala aceea, sper ca le-au rezolvat.

tommy_cat
03 Sep 2003, 08:30
Poti sa te duci la Podul, la Catalin Naum. Ii reciti o poezie sau un text de-al tau, si daca el iti zice ca n-ai nici o treaba cu actoria, atunci mai bine te re-orientezi. Altminteri... norocul tau. Stiu ca ultima oara isi aveau sediul la Casa de Cultura a Studentilor, la Preoteasa. Aflasem ca aveau oarecari probleme cu sala aceea, sper ca le-au rezolvat.

Practic este vorba despre un club ? Se plateste ? Cum dau de Catalin Naum ? ma poti ajuta si cu alte detalii ?

Gaandalf
03 Sep 2003, 12:25
Einstein zicea k dk itzi place ceea ce faci (slujba ta) atunci knd vei ieshi la pensie o sa-tzi aduci aminte shi vei ajunge la concluzia k nu ai lucrat nici macar o singura zi in viatza ta ...
Akuma va zic eu voua - dk ash lucra in domeniul cinematografiei- nu conteaza ce - doar a am de-a face cu filmele atuncea la pensionare voi ajunge shi la aceeashi concluzie ...

Think about that ...

tommy_cat
04 Sep 2003, 00:43
Cum il gasesc pe acest 'Podul'? Imi puteti da aceasta informatie ?
Multumesc

tommy_cat
04 Sep 2003, 00:46
Actorie sau regie...ca e o mica diferenta...La ATF/UATC etc... sau cu monstrozaurii sacri ai momentului
Ma intereseaza si partea de regie .. Poti sa imi spui mai multe ?

mihai_t
04 Sep 2003, 06:13
Se afla in interiorul Casei de Cultura a Studentilor. Aceasta la randul ei se gaseste in spatele Operei Romane, pe Calea Plevnei (e si o state a troleului 85 in fata). Intrebi pe portarul de intrare de Catalin Naum si iti va spune el mai multe. Nu stiu daca se plateste sau nu.

tommy_cat
04 Sep 2003, 08:54
Poti sa te duci la Podul, la Catalin Naum. Ii reciti o poezie sau un text de-al tau, si daca el iti zice ca n-ai nici o treaba cu actoria, atunci mai bine te re-orientezi. Altminteri... norocul tau. Stiu ca ultima oara isi aveau sediul la Casa de Cultura a Studentilor, la Preoteasa. Aflasem ca aveau oarecari probleme cu sala aceea, sper ca le-au rezolvat.
Dar de Podul cum dau ? Am inteles ca el se ocupa de ne-profesionisti?

Leonard Piron
04 Sep 2003, 18:01
Ma scoti din sarite. Dar din pat cum te dai jos? Esi prost de dai in gopi.

tommy_cat
04 Sep 2003, 18:26
Ma scoti din sarite. Dar din pat cum te dai jos? Esi prost de dai in gopi.
da rau mai esti frate

alicee
05 Sep 2003, 20:00
Uite eu fac un curs de actorie..si din cate stiu eu exista in fiecare orash (nu sunt din B asha ca banuiesc) Scoala Populara de Arte.Intreba cineva cam cat ar fi un curs din asta.....well 1.700.000.....zbye

ZoZo
23 Jan 2006, 20:09
Hai sa iti spun eu. Cauta un actor, la teatru sau unde vrei care face pregatire. Ca veni vorba vezi ca asa numitul "Pod" este un Teatru Studentesc condus de domnul Catalin Naum. Cauta-l pe dumnealui acolo si iti va spune multe. Vezi ca exista si www.unatc.ro si www.unatc.ro/forum/index.php si acolo poti pune intrebari. Si ca veni vorba, cati ani ai ?

Pitbull
23 Jan 2006, 22:57
- Iei un Mersul trenurilor.
- Te uiti când ai tren spre Bucuresti.
- Te duci la agentia CFR.
- Iti iei bilet.
- Vii acasä.
- Iti faci bagajele.
- Te culci, dormi, visezi, te scoli, te speli, mänânci, bei, actionezi, rezolvi rezultatele fiziologice finale ale mâncatului si bäutului, respiri (tot timpul), si repeti acest ciclu de câte ori e cazul, pânä în ziua si la ora plecatului la garä.
- Pleci la garä.
- Te sui în tren.
- Lasi trenul sä facä ce stie el.
- Ajungi la Bucuresti.
- Cobori din tren.
- Iesi în fata gärii.
- Gäsesti statia RATB (e fixamente în fata coloanelor din fata gärii).
- Iti iei bilete RATB (1,1 RON bucata, minimum douä).
- Astepti troleibuzul 85.
- Te urci în el (când vine).
- Rogi pe cineva de încredere sä-ti spunä unde sä cobori pentru Str. Stirbei Vodä (sau B-dul Eroilor, sau Opera Românä).
- Cobori acolo.
- Te uiti în jur.
- Vezi un cäsoi cu vreo 4 etaje, care-i Casa de Culturä a Studentilor (numitä pe vremea lui Ceascä "Grigore Preoteasa").
- Dacä nu-l recunosti, întrebi pe cineva.
- Dupä ce-ti räspunde, te miri cum de n-ai väzut cäsoiu'.
- Intri.
- Atzä la portar.
(Adicä "te duci atzä - direct, drept, oblu - la portar; nu-i ceri atzä, cä n-are.)
- Il întrebi unde si când poti gäsi pe cineva de la Podul, preferabil chiar pe Cätälin Naum.
- Portarul îti räspunde.

Varianta A:
- Vorbesti cu cine-i acolo si afli tot ce ai nevoie.

Varianta B:
- Gäsesti cel mai apropiat net-cafe, intri pe forum si ne mai întrebi.

katalyna
26 Jan 2006, 21:16
Nu m-am putut abtine sa ma intreb daca nu cumva nu ai ce face cu timpul tau? Pe bune , sa stau sa scriu atat , pentru ce...? Ok , poate nu a inteles atat de repede , dar fiecare persoana e diferita si intelege intr-un anumit ritm . Nu inteleg de ce trebuie sa radeti de bietul om? In fine , se pare ca unele persoane nu au cu ce sa-si ocupe timpul.

Cinemania
26 Jan 2006, 22:38
"time is on my side..."

films4all
26 Jan 2006, 23:55
Tu Pitbull
vad ca-ti place sa scrii!! Scrii si scenarii sau romane?? E adevarat cinemania cu timpul!! It is on you're side....;)

alc
27 Jan 2006, 13:26
- Iei un Mersul trenurilor.
- Te uiti când ai tren spre Bucuresti.
- Te duci la agentia CFR.
- Iti iei bilet.
- Vii acasä.
- Iti faci bagajele.
- Te culci, dormi, visezi, te scoli, te speli, mänânci, bei, actionezi, rezolvi rezultatele fiziologice finale ale mâncatului si bäutului, respiri (tot timpul), si repeti acest ciclu de câte ori e cazul, pânä în ziua si la ora plecatului la garä.
- Pleci la garä.
- Te sui în tren.
- Lasi trenul sä facä ce stie el.
- Ajungi la Bucuresti.
- Cobori din tren.
- Iesi în fata gärii.
- Gäsesti statia RATB (e fixamente în fata coloanelor din fata gärii).
- Iti iei bilete RATB (1,1 RON bucata, minimum douä).
- Astepti troleibuzul 85.
- Te urci în el (când vine).
- Rogi pe cineva de încredere sä-ti spunä unde sä cobori pentru Str. Stirbei Vodä (sau B-dul Eroilor, sau Opera Românä).
- Cobori acolo.
- Te uiti în jur.
- Vezi un cäsoi cu vreo 4 etaje, care-i Casa de Culturä a Studentilor (numitä pe vremea lui Ceascä "Grigore Preoteasa").
- Dacä nu-l recunosti, întrebi pe cineva.
- Dupä ce-ti räspunde, te miri cum de n-ai väzut cäsoiu'.
- Intri.
- Atzä la portar.
(Adicä "te duci atzä - direct, drept, oblu - la portar; nu-i ceri atzä, cä n-are.)
- Il întrebi unde si când poti gäsi pe cineva de la Podul, preferabil chiar pe Cätälin Naum.
- Portarul îti räspunde.

Varianta A:
- Vorbesti cu cine-i acolo si afli tot ce ai nevoie.

Varianta B:
- Gäsesti cel mai apropiat net-cafe, intri pe forum si ne mai întrebi.
:lol: :lol: :lol: Nu mai ma pot opri din ras....ajutati-ma!

costobocus
27 Jan 2006, 13:36
Batrane Pitbull..mie imi place .. Pot sa-ti fur ideea sa scriu un scenariu ??

Da' o sa fim nevoiti sa-l filmam ...


Ma apuc sa butonez ... daca nu vrei sa-mi dai ideea, o sa mi-o insusesc pur si simplu .. :)

O sa va arat rezultatul si voua sa nu credeti ca sunt egoist !!

Cinemania
27 Jan 2006, 14:03
pai poti sa o iei..e freeware...la faza cu filmatul, cred ca o sa ti-o iei :D

Pitbull
27 Jan 2006, 14:16
@Costule, îti fac cadou ideea - dar numai cu-o conditie:
Pe genericul filmului, pui "Goldeneye" cu Tina Turner, iar titlul sä fie:
"Time Is Not On Your Side"!

@Cinemania: tu ai sä-l joci pe 007. Naum va fi Dr. No. Katalyna va fi M, cä-i mereu scepticä. Films4all va fi Q, cä el are de toate pentru toti. Alc va fi Omul care râde.

@Films4all: da, si d-alea, si d-alelalte. Iar Cinemania are dreptate într-adevär, dar în ceea ce mä primeste, timpul nu mai e de mult pe eu-s parte.

@Alc: multumesc.

@Katalyna: ti-a räspuns Alc.

Cinemania
27 Jan 2006, 14:34
@Cinemania: tu ai sä-l joci pe [i]007.

beton...am primit extensia :lol:

Pitbull
27 Jan 2006, 14:51
Râdem noi, râdem, da' voi stiti cä un mare regisor chiar a fäcut un film inspirându-se din ceva similar? Ia sä vedem, cine stie povestea?

Hint: îl chema Alfred (pe regisor).

Cinemania
27 Jan 2006, 15:01
hai spune-ne, nu ne mai tine pe jar

Pitbull
27 Jan 2006, 15:15
Neräbdäciosule!
Bine, na: era un comics într-un ziar, pe-o paginä întreagä. Un personaj se scoalä dimineata, se spalä pe dinti, se rade, îsi ia micul dejun, se duce la piatä, vine de la piatä, îsi plimbä câinele, (etc., etc., etc.), iar seara îsi ia smokingul, se îmbracä, îsi ia geanta, ia tramvaiul, se duce la filarmonicä, se asazä în orchesträ, pune partitura, scoate un fluieras, si asteaptä... Concertul începe, inträ timpanele, inträ viorile, inträ suflätorii, inträ alämurile, (etc., etc., etc.), el tot asteaptä, orchestra cântä, el asteaptä, si la un moment dat îsi pregäteste fluierasul si, la semnalul dirijorului, face:

Dupä ce a scos aceastä SINGURA NOTA din fluieras, stä, stä, stä, se ridicä o datä cu ceilalti, multumeste pentru aplauze, se duce acasä, ia cina, îsi scoate câinele sä facä pipi, se spalä pe dinti, se pune-n pat si adoarme.

Povestea acestui personaj care träia NUMAI pentru acel unic ♪ din fluieras a devenit scenariul unui film unde, spre final, avea loc un concert, în timpul lui exista o singurä loviturä de talgere, iar unii aleseserä acel moment ca sä-l împuste pe un tip.
De ce?
Fiindcä acel tip "...Knew Too Much".
Regia: Alfred Hitchcock.

Cinemania
27 Jan 2006, 15:45
fain, poate ma prindeam daca as fi vazut filmul...mai invata baiete

Pitbull
27 Jan 2006, 16:30
Indoi-m-as, pentru cä filmul era un thriller în toatä regula, iar la noi elementul comun este tocmai succesiunea de actiuni de rutinä - nu un anumit moment singular, unic, dramatic.
Apropo de învätat - pune copita pe «Le cinéma selon Alfred Hitchcock», de Truffaut; acolo povesteste Hitch faza.

costobocus
27 Jan 2006, 16:36
Bine .. ma interesez de drepturile de autor pentru GoldenEye ...

Eu ma gandisem ceva mai Get Shorty ! .. Desi a fost cam abureala ...

Cred ca avem sanse sa ne iasa mai bun..MUUUULT MAI BUN :)

Sa speram ca in cateva zile o sa aveti draftul .. (si nici nu cer pe el 500.000 de coco )

Ave !

Pitbull
27 Jan 2006, 16:52
Coco s-a duuus...

Morituri te salutant!

Lino
23 Feb 2006, 10:14
Apoi am sa fac si eu un film despre cum un topic de pe un forum a reusit sa dea nastere la un film :w00t: . La sfarsitul filmului am sa scriu : "Cinemania a ajuns mare star la Hollywood si s-a insurat cu Monica Barladeanu".

Pitbull
23 Feb 2006, 11:10
Casä de piaträ-i doresc.
Eu am altäceva-n colimator. ;)

Cinemania
23 Feb 2006, 23:13
Apoi am sa fac si eu un film despre cum un topic de pe un forum a reusit sa dea nastere la un film :w00t: . La sfarsitul filmului am sa scriu : "Cinemania a ajuns mare star la Hollywood si s-a insurat cu Monica Barladeanu".

voiai sa spui Cinemagia...sau?

Pitbull
24 Feb 2006, 03:04
Ete scârtz, CineMagia! Normal cä CINEMANIA, cä doar n-o sä se însoare CineMagia cu Monica Bârlädeanu - adicä cum, toti pe ea, la grämadä? Uitä-te si tu câti useri suntem, pânä sä le vinä rându' si la Cine-fill sau la Giulkiuz, moare naibii gagica!

Cinemania
24 Feb 2006, 10:32
io v-o las voua :D

Pitbull
24 Feb 2006, 15:16
Zäu? :) Ei, nu mai spune! Vai, dar ce bäiat drägut - vezi, nu degeaba am spus eu la "Say something nice..." cä esti un scump, si dä-mi voie sä-ti adresez atât din partea întregii CineMagii cât si a mea personal, cele mai cälduroase multuPe eaaa, määääääääääääääääääääääääà ¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã ¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã ¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã ¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã ¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤Ã¤!!!!!!!!! :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: :w00t: