PDA

View Full Version : Cinematografe la noi si aiurea


Ping
06 Aug 2003, 09:01
Am vazut saptamana trecuta un reportaj despre Paris.

S-a mentionat (si vreau sa va asigur ca nu am citit gresit pe ecran) ca intr-o saptamana la Paris ruleaza circa 250 de filme.

E, asta e intradevar paradisul cinefililor. Normal ca ai toate sansele ca din atatea filme sa fie ceva ce n-ai vazut sau ceva ce merita revazut.

La noi insa... Nu e de mirare ca divixul a explodat. De cand ma uit pe Cinemagia am aflat si eu de filme ca Memento, Shawshank redemption, Mulhalland drive sau mi-a venit pofta sa revad filme ca A clocwork orange, Monthy Python, Blazzing saddles, History of the world. Dar unde sa le vad ? Videoul e praf de mult asa ca traiasca divixu'.

La Paris probabil cu cele 250 de titluri as fi avut alte posibilitati.

Lemmy
06 Aug 2003, 10:50
Ai idee cit costa un bilet la film la Paris?
Inmulteste cu cite filme vrei tu sa vezi. PE an.
Uita-te in jur...iti ajunge daca vinzi tot?
(cazare si masa..."e incluse")

snatchro
06 Aug 2003, 14:34
La RFI se spunea intr-un reportaj ca francezii cheltuiesc in medie pe an, pe filme la cinema, 15EUR. Inseamna ca eu cheltuiesc peste media lor: cam 30-50EUR pe filme/an.
Apropo, dar cat e un bilet la francezi (sala, obisnuita, nu neaparat la premiera)?

Lemmy
06 Aug 2003, 14:44
parca media e undeva la 3 euro...la cartier cica e mai ieftin de 5 euro.
Oricum, la 3-4 filme /luna minim...incepe sa se simta

crydead
06 Aug 2003, 14:52
In america e 7-9 para beletu'. UN DVD de cumparat 10 para si cel mai eftin DVD player pe la 80 de para.

--------------------------
"Viitorul suna ocupat"

Ambra Blu
06 Aug 2003, 15:32
La bulgari biletul era intre 3-5 leva (pina sa se introduca Euro in UE o leva valora cit o marca germana), si vedeai filme in conditii de Mall, cu citeva luni (pina la un an) mai devreme ca in Romania.

catallin
06 Aug 2003, 19:29
In Polonia, intr-un oras universitar ca si Cracovia, inca de acu' vreo zece ani se puteau vedea in sali mici filme unerground americane si europene. In conditii civilizate, nu de Mall dar de scaune fara plusul smuls, cam Cotroceni, asa. Costaaaa, cam doi dolaeri parca.

Ping
07 Aug 2003, 10:17
E interesant ca s-a ajuns la pretul biletelor nu am fost afara la film asa ca pot sa-mi fac o idee.

Dar eu de fapt am vrut sa atrag atentia asupra posibilitatii de a alege. 250 de filme si asta la Paris in America intr-un oras oarecare e posibil sa fie chiar mai multe.

S-a mai discutat pe aici pe forum pe undeva ca nu se compara o vizionare la cinematograf cu una pe monitor sau in sufragerie la TV.

Foarte adevarat dar daca nu prea ai ce sa vezi la cinematograf ce faci ?

Eu nu sunt devorator de filme, ma duc numai la ce cred ca e bun sau daca citesc despre el si-mi starneste curiozitatea ( de ex Orasul zeilor la care m-am dus, la pol opus LOTR care oricat s-ar vorbi de el nu ma tenteaza si nu cred ca o sa-l vad vreodata)

Asa incat sunt saptamani intregi cand daca nu apare ceva nou care sa ma tenteze nu am la ce sa ma duc. La TV sunt porcarii in 99,99 % din cazuri si atunci ce ramane ? Divxu'

Lemmy
07 Aug 2003, 13:29
adica te uiti mai bine la TV uritmirositoare decit la LOTR?

Mircius
07 Aug 2003, 14:12
salutare. am apucat sa vizitez ceva mai multe capitale europene, dar nu am apukat sa vad nici un film acolo. Cu toate ca am vazut o gramada de complexe de cinema, gen mall, nu am intrat la nici unul. A, mint, o data, in vienna, eram tentat sa intru la un film erotic. Dar n-am intrat. ma rog. Sa stiti ca premierea matrixului2 in paris, a fost doar cu 2 zile inaintea noastra. So, in ultima vreme, au inceput ai noshtrii, sa aduca filmele ceva mai repede. dar sunt si exceptii. Precum My big fat greek wedding, insomnia si altele...

ricutza
08 Aug 2003, 00:36
eu cred ca in Romania este oarecum un cerc vicios...adica nu exista multe filme la cinema pentru ca se gasesc foarte usor filme pe divx, si atunci distribuitorii aduc doar productiile care sigur vor avea spectatori...adica de ce ar risca sa aduca un film ca Pi sau Memento si sa nu vina lumea sa il vada, cand pot aduce un Matrix si au asigurate sali pline...
pe de alta parte, cd-urile cu filme sunt atat de cautate si datorita faptului ca nu vezi filmele respective altundeva...
solutia la aceasta problema ar putea fi, cred eu, cresterea valorii filmelor romanesti...daca ar aduce si ele incasari cum trebuie, poate ca s-ar putea investi bani in renovarea unor cinematografe mai vechi sau construirea altor Multiplexuri si am vedea si noi mai multe filme....

lecter
10 Aug 2003, 06:29
Aici in Thailanda un bilet la cinema costa cam 3$, sunt o groaza de multiplexuri dar toate aduc aproape numai filme care nu solicita procesul numit 'gandire'-in principiu, orice e zgomotos, violent si mai are si cate o tipa care sa-si miste T&A-ul pe ecran are succesul garantat. E drept ca mai incearca sa aduca si filme mai deosebite, dar Memento de exemplu a fost mutat succesiv in 3 sali din ce in ce mai mici (in aceeasi saptamana!) si tot au fost fix 4 oameni in sala atunci cand m-am dus sa-l vad. Ori cum economia de piata e mai dezvoltata aici, s-au cam lasat baietii de meserie si aduc in ultimul timp numai Charlie's Angels, Legally Blonde 2, 2Fast2Furios, etc. etc. Partea buna e ca am dat de o mica cinemateca intr-o universitate unde te duci si vezi gratis filme care intr-adevar merita vazute, si culmea, sala respectiva are tot timpul 30-40 de oameni in ea. Deci poate interesul exista...