PDA

View Full Version : Fargo


Ping
17 Jul 2003, 16:41
Tocmai am vazut Fargo. Pe imdb filmu' sta bine de tot in top. Am cautat pe Cinemagia si putinele remarci facute sunt favorabile.

Ce e bun la filmu asta ?

Suntem averizati ca e dupa un caz real si ca desi s-au schimbat numele, faptele au fost pastrate. Cred sincer ca americanii sunt cam tampiti dar mi se pare ca prostia personajelor e cel putin umflata, probabil in stil Cohen. Mi se pare sinistra imbinarea secventelor casnice pline de iubire si intelegere din familia politistei( "I love you" spus de nenumarate ori - probabil la americani aceasta expresie nu mai are nici o valoare ) si crimele stupide si singeroase. Sa nu mai vorbesc de scena in plus cu intalnirea fostului coleg care nu are nici un sens in poveste.

Oricum la modul cum au fost prezentate personajele iti este greu sa crezi ca asa ceva s-a intamplat in realitate.

E drept, Frances McDormund joaca superb dar in rest nu pot sa zic ca am fost impresionat.

E prima impresie despre film, scriu la cald si cred ca sunt suparat pentru ca filmul m-a dezamagit cumplit.

Parerea mea e ca Big Lebowski e mult mai bun decat Fargo.

Rog pe cei carora le-a placut filmul sa-mi explice de ce e bun si ce mi-a scapat. Pentru ca evident mi-a scapat ceva din moment ce are numai critici favorabile.

Ambra Blu
17 Jul 2003, 17:01
Cei carora nu le-a placut filmul au dreptul sa spuna ca li s-a parut o intriga cusuta cu ata alba? Si cu un iz manierist si afectat ? Ca mai toate filmele fratilor Cohen?

ricutza
30 Jul 2003, 00:20
eu am vazut azi Fargo...filmul mi-a placut desi mai vazusem multe filme relativ asemanatoare adica cu personaje si situatii extrem de ciudate...din acest motiv, nu pot spune ca m-a impresionat foarte tare.
nu stiu ce sa spun despre situatia din familia politistei...nu cred ca se urmarea ceva de genul: critica la adresa casniciilor americane...pur si simplu arata faptul ca si ea era un pic defecta...

Ping
30 Jul 2003, 10:17
In nici un caz nu ma gandisem ca ar putea fi o critica la adresa familiei americane. Poate doar o aluzie la simplitatea si plictiseala traiului conjugal care te impinge la replici rostite din reflex.

blitz43
31 Jul 2003, 22:35
Sal'!
Personal, il consider cel mai bun film al fratilor Coen. Peste Blood Simple, Miller's Crossing sau Big Lebowski. Aparent serios, filmul e o comedie neagra. YA! Joc perfect al actorilor Steve Buscemi (mi-a adus aminte din greu de Mr. Pink), Frances McDormand si Bill Macy. Mie mi-a placut absurditatea scenariului (m-a lasat rece faptul ca e inspirat dupa un caz adevarat; la cât de distrusi sunt americanii nu ma mai mira nimic de ce se intâmpla pe la ei pe acolo), numele scandinave ale personajelor (foarte ciudat, nu?), personajul "bilos" interpretat de Frances McD. (manânca mereu, merge ca o rata si vomita; YAAAH!) silit sa investigheze un lant de crime, Mike Yanagita - cel mai dezolant seducator. Una peste alta, o farâma din viata imbecila a americanilor. Regret ca macy a "scapat" Oscarul in favoarea lui Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire), dar asa sunt americanii, imbecili. :D YAAA!
Va salut! 8)