PDA

View Full Version : filme indiene


theo
11 Jul 2003, 15:13
Aveam de gand sa deschid mai demult acest topic, dar nu eram sigura ca merita. Pentru ca discutia la voi despre filme a abordat subiectul, cred ca aici este mai bine de dezvoltat.
Antena 1 a inceput invazia de filme indiene, si se pare ca din pacate a avut ceva succes. Ne asteapta oare o campanie de indobitocire in masa la care sa adere si celelalte posturi tv, ca doar filme indiene se produc garla si la preturi mai mici decat telenovelele?

bill_the_butcher
11 Jul 2003, 15:57
eu as numi-o REindobitocire in masa. filmele indiene au revenit.
am observat ca centrele de inchiriat casete aduc din ce in ce mai multe filme indiene pentru ca prind la public. ma-ntreb cat va mai dura pana apar pe dvd-uri.
si la cinematograf a rulat 'asoka'
in legatura cu celelalte televiziuni, se pare ca si b1tv vor difuza unul. am impresia ca 'asoka'.

succesul filmelor indiene la public se datoreaza si gradului de cultura al populatiei, dar si concurentei (ma refer la tv). pe mine nu m-a mirat caporcaria de 'lantul amintirilor', film indian CLASIC de altfel, a obtinut o audienta mai mare ca celelalte, inclusiv ca 'minciuni adevarate'.
problema audienta filmelor indiene este ca nu va scadea niciodata. acest 'val' nu este unul trecator ca 'surprize, surprize', 'big brother' sau alte emisiuni de gen.

am putea compara filmele idiene cu jurnalele de stiri, care se mentin acolo sus de foarte mult timp.
in general filmele indiene trag la tigani, manelisti, victime ale regimului ceausist, persoane care s-au mutat de la tara in oras.
iar cum populatia rurala a Romaniei este majoritara...

catallin
11 Jul 2003, 15:59
Asteptam de mult sa apara si la tv filmele indiene. Nu inseamna ca doresc acest lucru, dar succesul lor mi se pare previzibil. S-ar putea sa revina si la sali, nu doar la tv. Sesizez, totusi, o schimbare de ton si de ingrediente fata de productiile anilor 70/80 in care accentul se punea pe romantiozitati. Acum sunt la moda asa zisele thriller-uri, iar componenta sexuala, atata cata e eala indieni e mai pregnanta. oricum, sunt batai mai multe.

Demona
11 Jul 2003, 16:04
..no offence...dar deja e prea de tot...filme indiene...video clipuri indiene...remixuri in stil indian...s-a belit lumea la cap...no offence pentru iubitorii acestui gen...

LeonardPiron
11 Jul 2003, 19:05
Indienii e suuupeeeeer!!! O bate la cur pe Anjelina Giolie, sunt mult mai tari. Ii iubesc. Seamana cu gipsi si coca de la noi, adica e romantici.

LeonardPiron
14 Jul 2003, 12:59
Fenomenul e mai teapan decat am crezut. Idiotii astia de la departamentul programe nu au nici un scrupul. Or sa bage toate teveurile filme indiene la greu acuma. Ar fi de discutat ce e mai prost di mai daunator: telenovelele, singeretzii sau indienii cantareti.

crydead
14 Jul 2003, 15:26
Romanii sunt tzigani italieni, e normal sa le placa filmele cu cocalauri ca se identifica cu ei!
Cum dreaqu au aparut in tara aia care are o cultura fascinanta asemenea kakaturi colorate e greu de inteles.
Trebuie sa iesim si noi cu ACM la export ca si asta e pui de indian!

-----------------------------
Viitorul suna ocupat.

THUNDER
15 Jul 2003, 18:41
Asoka nu-i chiar un film de indobitocire in masa..

bill_the_butcher
16 Jul 2003, 21:00
nu-i pe naiba. sa vezi tu cum plang prostii la filmul ala.
stiati ca b1tv a cumparat un pachet de 30 de filme indiene?

SadSpot
16 Jul 2003, 22:12
Nu stiu de ce vedeti cu ochi asa de rai filmul indian care e un film de divertisment. Ce e rau in asta?

crydead
16 Jul 2003, 22:36
Filmele indiene trezesc sensibilitatea barbatului din tine, nu-i asha, mambo siria? :roll:


-----------------------------
Viitorul suna ocupat.

Hell_Girl
17 Jul 2003, 00:32
Nu stiu de ce vedeti cu ochi asa de rai filmul indian care e un film de divertisment. Ce e rau in asta?
Hollywood-ul e divertisment, filmele indiene sunt bataie de joc.

SadSpot
17 Jul 2003, 09:58
Si filmul indian e o forma de entertainment , dar cu mai putine pretentii. Nu e nimic rau in asta.

morpheus
18 Jul 2003, 12:44
Holly Shit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vroiam sa deschid eu un subiect pe tema asta pe care l-as fi numit
"Filme "EVENIMENT"" adica termenul prin care sunt prezentate la
Antena1...
Deci yo incercam sa ma relaxez citind o carte cand am auzit prima
oara promo-ul... auzind de film eveniment am vrut sa vad despre
ce-i vorba credeam ca-i un film de Oscar... dar surpriza!!! Era
vorba despre "celebra" "cinematografie" bengaleza. Mi-a venit sa arunc
televizorul pe geam... Si cum instinctul de turma inca functioneaza pe
la respectatii directori ai televiziunilor de rahat de pe la noi si Beeeeeee1
a cumparat filme indiene...
Cat de bine au prins filmele indiene nu pot sa va spun dar de vreme ce
continua sa le difuzeze inseamna ca au ceva audienta si asta
e un lucru foarte grav, releva lipsa de cultura a compatriotilor nostri... sau
sa fie din cauza caldurii...
Nici Titanicul nu a fost prezentat cu atatea epitete... nu ca as fi fan al Titanicului dar totusi a luat o caruta de Oscaruri...

Lady_Skar
19 Jul 2003, 10:11
Mai, ce-i cu atitudinea asta?
Sunt doar filme... ridicole , ce-i drept, dar doar filme. Nu cred ca o sa scada coeficientul de inteligenta al populatiei de la vizionarea lor.
O sa zic ce am zis si la Big Brother, nu va place, nu va uitati.
SIgur ca nu e "drept" ca niste filme considerate "inferioare" sa ia locul peliculeelor americane super-oscarizate si comerciale, dar e o tara libera.
Oricum, this to shall pass. But Hollywood lasts forever.

PS: Mentionez ca nu m-am uitat nici la Big Brother, nici prin gand nu-mi trece sa vad vreun film indian, dar in general sunt "Pro-choice".

Naproxen
19 Jul 2003, 15:24
De ce sa nu recunoastem ca asta suntem, ca asta vrem, ca asta intelegem?
Asta-i nivelul oameni buni si va trebui sa investim mult in semenii nostri iubitori de indiene pana sa inteleaga vre-un un film al fratilor Cohen.
Poate "O brother where.."

crydead
20 Jul 2003, 19:05
va trebui sa investim mult in semenii nostri iubitori de indiene pana sa inteleaga vre-un un film al fratilor Cohen.

Ce e de investit in ashtia? Poate gloantze. Ca cu reforma s-a incercat, da' ai dreaqu rezista!


----------------------------
"Nu va bucuratzi, nu ninge, scuipa deasupra noastra plictisitzii din paradis"

spartacus
21 Jul 2003, 09:15
Bre, ce-aveti bu bietzii oameni carora le plac filmele astea?!... Nu va place, comutati, bre, pe alt canal ca d-aiai telecomanda... Asta una.
Apoi: voi nu ati mers niciodata la filme din astea cind eratzi puradei, sau v-ati nascut direct la 17 ani?! :wink:
Aproape ca nu exista copchil in tarisoara asta care sa nu fii fost dus de parinti macar o data la un film indian pe vremea lu nea Ceasca, iar chestia asta de obicei lasa "urme"... Aaa, ca acu ati crescut si ca v-ati schimbat gusturile - that's right - , dar asta nu ins. ca trebe sa ii punem la colt pe cei care au ramas infestati cu "microbu' ". Gresesc undeva? Io nu cred. Servus!

Naproxen
21 Jul 2003, 11:33
Ce e de investit in ashtia? Poate gloantze. Ca cu reforma s-a incercat, da' ai dreaqu rezista!


Cand ii impusti pe toti ce faci? Te impusti pe tine?
Crydead, omule, ce reforma??? Aplicata de cine?
De oameni ca tine care nu dau 2 bani pe potentialul evolutiv al romanului. Oameni cu mentalitati de mitocani slefuite putin de cate un pseudo up-grade 'telectual.
Investeste in tine putin intai si dupa treci la gloante man

Ping
21 Jul 2003, 12:03
Cati dintre voi cei care scrieti la acest subiect au urmatit macar o data un film indian ?

Cine poate spune ca s-a uitat atent, cu detasare, fara prejudecati ca apoi sa poata spune cateva fraze in cunostinta de cauza ?

Eu nu am vazut nici unul si poate nici nu o sa vad dar as vrea sa pot citi aici pe Cinemagia o critica pertinenta din care sa inteleg cu ce se mananca filmele astea, cui se adreseaza ( nu sariti cu imbecilii ca s-ar putea sa aveti surpriza sa surprindeti chiar parintii vostrii savurand o partida de plans ) si in general ce mesaj transmit.

Inteleg ca unul din forumisti ALS, scrie astfel de chestii despre filme poate ar fi bine sa scrie un pic si despre indiene sau daca nu el, atunci oricine poate face o critica serioasa, ca pe la alte subiecte vad ca se poate.

crydead
21 Jul 2003, 13:30
Cand ii impusti pe toti ce faci? Te impusti pe tine?
Crydead, omule, ce reforma??? Aplicata de cine?
De oameni ca tine care nu dau 2 bani pe potentialul evolutiv al romanului. Oameni cu mentalitati de mitocani slefuite putin de cate un pseudo up-grade 'telectual.
Investeste in tine putin intai si dupa treci la gloante man

Nu ii impuscam pe totzi. Doar pe aia proshti. Pa aia si mai proshti care scriu Cohen in loc de Coen ii impuscam cu gloantze de cauciuc ca sa moara incet, in chinuri.
*******************************************

---------------------------------------------------
"So lace up your boots, 'cos I'm about to shoot
A true motherfucker going out for the loot"

zen
08 Jul 2005, 00:31
Stiu, m-am trezit si eu dupa 2 ani sa dau un raspuns la un subiect uitat. Dar uite ca ma incumet sa sterg praful de pe el pentru a-mi exprima dezgustul fata de acesti oameni care au scris pe aceasta tema. Nu toti. Asa cum cineva intreba pe aici: oare ati vazut vreun film indian, asa ma intreb si eu. Cum puteti da cu pietre intr-un om pe care nu-l cuboasteti dar care are culoarea pilelii mai inchisa? :o Cum puteti sa spuneti ca e amara placinta daca nu ati gustat din ea? :o Si plus de asta, cum ar fi sa spuna lumea despre voi ca nu valorati doi lei (vechi) fara a va fi cunoscut in prealabil? Nu se poate asa ceva. Nu puteti sa catalogati oamenii cu anumite preferinte doar dupa acest aspect. Maturizati-va, oameni buni!!!! Si apoi, in acele filme, de cele mai multe ori, indienii isi fac cunoscuta cultura, una foarte frumoasa de altfel. Daca nu o apreciezi tu, asta nu inseamna ca nu valoreaza nimic. Uitati-va in ograda voastra intai si apoi criticati-o pe a vecinului.

Pitbull
08 Jul 2005, 00:59
Vorbim vorbe, copilu'.
Satyajit Ray? CLASIC!!!
Melodramolete cu trei-frati-pätati? CURU'!!!
Si ca sä nu-ncapä pic de-ndoialä: pe vremea lui Ceascä, am väzut d-astea cu ghiotura, în lipsä de-altceva. Asa cä nu dau cu toroipanu-n ce nu cunosc, da?
Apropo, admir cultura indianä. In filmele-astea, NEXAM asa ceva!
Apropo two: însusi Salman Rushdie, marele scriitor indian stabilit în occident, face un misto teribil de ele, în "Versetele satanice".

herbert
08 Jul 2005, 01:24
si eu am plans, impreuna cu mama si bunica, la filmele indiene... veneam acasa ravasiti. mie imi trecea repede, ca eram in general fericit, dar ele - valeu! - cat sufereau...
acum, ca tot veni vorba de cultura si civilizatie, afinitati si curiozitati, recunos ca India ar fi, inaintea Africii, ultima tara pe care as vrea s-o vizitez...
ma scuzati...

zen
09 Jul 2005, 22:45
Asta e problema voastra, parerea voastra. Daca nu va place, spuneti asta, dar nu improscati cu noroi. E totala lipsa de respect.

Pitbull
10 Jul 2005, 00:15
Nu-mproscäm cu noroi, dragä - vai de mine! Nu facem decât sä enuntäm niste fapte.
Oricum, fatä de lucrativitatea acestui business peliculativ, tot respectul! Oamenii au de lucru, banii sunt investiti bine, productia merge eficient si rapid, profiturile curg gârlä. Pentru o tarä säracä si suprapopulatä ca India, e foarte bine!
Evident, nu putem respecta nulitatea valoricä a respectivelor produse cinematografice, lipsa totalä de inteligentä, valente estetice, profesionalism serios, etc. Sub acest aspect, sunt niste scabrozitäti pe care nu meritä decât sä ne usuräm vintrele într-o veselie continuä. Ar fi fost foarte bine dacä meritele economice mentionate mai sus s-ar fi conjugat cu niste produse filmice mäcar profesioniste, dacä nu artistice - divertisment lucrat bine, riguros, corect, indiferent dacä-i vorba de comedii, filme de actiune, horror, SF, sau, da, melodramele în chestiune. Da', mä rog, nobody's perfect.

zen
11 Jul 2005, 11:00
Nu-mproscäm cu noroi, dragä - vai de mine! Nu facem decât sä enuntäm niste fapte.
Oricum, fatä de lucrativitatea acestui business peliculativ, tot respectul! Oamenii au de lucru, banii sunt investiti bine, productia merge eficient si rapid, profiturile curg gârlä. Pentru o tarä säracä si suprapopulatä ca India, e foarte bine!
Evident, nu putem respecta nulitatea valoricä a respectivelor produse cinematografice, lipsa totalä de inteligentä, valente estetice, profesionalism serios, etc. Sub acest aspect, sunt niste scabrozitäti pe care nu meritä decât sä ne usuräm vintrele într-o veselie continuä. Ar fi fost foarte bine dacä meritele economice mentionate mai sus s-ar fi conjugat cu niste produse filmice mäcar profesioniste, dacä nu artistice - divertisment lucrat bine, riguros, corect, indiferent dacä-i vorba de comedii, filme de actiune, horror, SF, sau, da, melodramele în chestiune. Da', mä rog, nobody's perfect.


Da, da, nu improscati cu noroi, deloc...Nu inteleg de ce imi mai bat capul cu cine nu merita. Chestia era destul de simpla, dar era pentru cei care au cap sa gandeasca. Ceilalti cu siguranta se uita la acele filme " profesioniste".
Respect pentru toti, asa cum sunteti.

Pitbull
11 Jul 2005, 16:43
Nu inteleg de ce imi mai bat capul cu cine nu merita. Chestia era destul de simpla, dar era pentru cei care au cap sa gandeasca. Ceilalti cu siguranta se uita la acele filme " profesioniste".
Respect pentru toti, asa cum sunteti.
As I already said above... nobody's perfect! ;)

nume
11 Jul 2005, 16:51
Film indian => cacat.

Pitbull
12 Jul 2005, 00:55
Cum îti permiti, nesimtitule??? :x Nu vezi cä noi n-avem cap sä gândim, asa cä ne uitäm numai la filme "profesioniste"? Nu meritäm sä-si batä capul cu noi Eliazii, Noicii, Liicenii si Plesii admiratori ai "Lanturilor amintirilor"!

zen
12 Jul 2005, 10:50
El si-a exprimat parerea, a spus cum sunt filmele indiene din punctul lui de vedere, a folosit un cuvant semnificativ, si atat. Nu a continuat, asa cum au facut unii, cu explicatii jalnice as spune, cu tot felul de mizerii adresate acestor filme. Probabil si el are aceleasi sentimente ca si tine pentru India, dar si-a pastrat opinia pentru el.
Acum ai inteles ce am vrut sa spun?

Bogie
12 Jul 2005, 11:33
Pai nu de asta intram pe forum, ca sa ne exprimam opiniile? :shock:

Daca vrei sa ti le tii pentru tine, de ce naiba sa mai scrii pe un forum? sau ai vrea doar exprimari de genul "filmele indiene rulz! parerea mea" sau "Actorul cutare sux!". :shock: :shock: :shock:

Pitbull
12 Jul 2005, 16:17
Stai, Bogie, cä se-ncurcä treaba...
Se pare cä cine-si "essprimä pärerea" la modul "blabla sux" / "bârabâra rulz", e ok. Da' sä nu care cumva sä mai deschidä gurizda si-n continuare, cu oarece argumente (care nu pot fi decât "jalnice", evident, pentru orice Märia Sa Je care nu-i de-acord cu ele), cä gata, si-a dat foc la valizä!
Ce mai, dom'le, logicä beton-armat! Avea o vorbä... cine dracu'? Aristotel...? Sau Spinoza, parcä...? In fine, zicea asa:
"Mintea, dac-ar creste pe toate drumurile, ar paste-o si mägarii!"
(In spetä: se pot ramplasa cu vacile sacre.)

nume
12 Jul 2005, 17:29
Nu a continuat, asa cum au facut unii, cu explicatii jalnice as spune, cu tot felul de mizerii adresate acestor filme.
Incearca-ma ! Nu le-am umplut de laturi pentru ca sunt obosit, n-am chef si nici timp. In plus subiectul nu merita efortul.

Romania are senatori cu numele de Raj, asa ca daca tie iti plac filmele astea nu e nici o problema. Noi sa fim sanatosi !

zen
14 Jul 2005, 13:13
Da, bla-bla-uri. Ce pot spune?!? In fine, asa cum am mai zis, cine are cap si gandeste, a inteles ideea. NUME, ai dreptate, daca consideri ca ceva nu merita efortul, il lasi in pace. Unii nu au inteles ca si daca vorbesti de rau ceva/pe cineva, inseamna ca iti pasa de respectiva chestie/persoana, dai de inteles ca nu iti este chiar indiferet(a).
Pe acest topic puteau foarte bine sa scrie iubitorii acestui gen, daca mai exista pe aici, si sa faca schimb de impresii (in limitele bunului simt).
Iar tu catelus, nu mai arunca vorbe urate in dreapta si stanga, retrageti coltii in gurita ca nu speri pe nimeni. Pacat ca nu pot paste si cainii...

zen
14 Jul 2005, 13:17
retrage-ti*

Pitbull
14 Jul 2005, 14:10
I'm proud to be a dog, Avaramu!
Sunt incomparabil mai apropiati de divinitate decât bipezii. Si de päscut minte, n-au nevoie: atâta câtä e, e mult mai rotundä si mai echilibratä decât a oamenilor.

zen
15 Jul 2005, 12:45
Ok, cum spui tu.
Toate cele bune pe viitor tuturor.

nume
15 Jul 2005, 17:19
Pa.

alessa
16 Apr 2008, 14:59
lol...pun pariu pe ce vreti ca toti cei care vorbesc de rau acest gen de film a incalcat prima si cea mai importanta regula...nu poti comenta niciodata un film indian sau sa spui depre el ca ti-a placut sau nu pana nu-l vezi de la inceput pana la sfarsit, cunosc atitudinea asta, am intalnit-o peste tot..."m-am uitat si eu putin la unu si mi se pare o porcarie ,nici nu zic 2 vorbe si incep sa cante" ha ha dar pun pariu ca manele ascultati nu-i asa, mi se pare ceva normal sa nu-l intelegi, daca eu iti spun tie jumatate de cuvant,propozitie sau fraza, stii tu exact la ce m-am referit? nu prea cred, nu va place nu va uitati, cine va pune?! cum zicea cineva mai sus e o tara libera,uitati-va fratilor la ce vreti ce treaba aveti cu restu...intotdeauna am fost de parere ca daca nu am ceva bun de zis,ma abtin de la comentarii si cred ca asta ar trebui sa faceti si voi
initial credeam ca topicul asta este pt fanii acestor filme dar m-am inselat, sunt mai multe critici decat pareri de bine si stiti ce, chiar ma bucur ca desii au trecut 5 ani de la publicarea mesajelor voastre filmele indiene nu au incetat sa fie dufuzate,ce-i drept cu pauze dar n-au incetat sa fie indragite si cerute in ciuda criticilor voastre si punerea la zid a celor carora le plac...si mai stiu ca pe timp ce trece vor avea o popularitate din ce in ce mai mare si lumea va invata sa le aprecieze,multa vreme am fost privita ca o ciudata ca apoi persoanele respective sa fie molipsite de febra acestor filme, nu criticati fara sa stiti dupa ce veti viziona 100 de filme (indiene)de toate genurile(comedie,romance,drama,actiune etc)atunci aveti tot dreptul sa spuneti ce vreti, de rau sau de bine,pt ca sunteti in cunostinta de cauza, dar asa, vedeti 5 minute dintr-un film nu prea bun sa spunem si imediat le categorisiti ca fiind praf, cumva hollywood-ul are numai filme de oscar? sa fim seriosi...si filmele indiene sunt premiate cu filmfare,iifa awards si multe altele, dar din lipsa de mediatizare putini sunt cei care cunosc lucrurile astea
nu judeca o carte dupa coperta,ati mai auzit zicala asta nu? ce-ar fi sa tineti cont de ea!!!

ulrich
16 Apr 2008, 18:07
mda..singurul lucru bun venit din directia asta in ultimul timp e intro-ul muzical din "inside man"(bine,nu stiu daca nu e o stilizare a piesei originale)
altfel...he,he,stiam io de ce nu mai postez pe aici.ieri dragomara,astazi...ALESSA :lol:
aleso(sau alesule),traiesti in eroare,soro.nu e vorba de dreptul la optiune(smecherii de dreapta de pe forumul asta or sa te calce in picioare)dar nu e...nu e kosher,zau.ai miliardul de prieteni pe care-i poti gasi fara efort pe net,care merg(ca tine)la film cu ochii larg inchisi si urechile deschise...comunica si tu cu ei.

p.s. n-as fi intervenit daca nu mi-ar fi cerut astazi o tanti de la serviciu(si lucrez la o biblioteca :shock: )filmul numit "calul alb".

Dragomara
16 Apr 2008, 19:19
Adicã nu mai postezi din cauza mea?! :( Pentru cã am îndrãznit sã-mi afirm pãrerea, pentru cã ea nu se încadreazã în trend, pentru cã cine nu e cu tine e împotriva ta, sau pentru ce?!
Hai sã-þi zic cum vãd eu problema, aº fi vrut sã scriu asta pe topicul ãla al lui Pitbull, cel cu rezolvarea problemelor site-ului, dar presentimentul valurilor de ipocrize m-a readus rapid cu picioarele pe pãmânt.
Topicele astea îmi par fragile dãri de seamã, în care cel care le-a iniþiat nu face decât ºã-i rerererereafirme pãrerea pe zeci de pagini, de cele mai multe ori incapabil ºã-ºi susþinã opinia, el doar se tot repetã, dacã cineva va face imprudenþa sã afirme o pãrere diferitã, ceea ce se întâmplã adesea, se va ajunge la un duel verbal, în care invectivele sunt cele care iau locul judecãþilor de valoare. ªi culmea e cã nu e nevoie de 2 idioþi pentru aºa ceva, ajunge un intolerant. Încep a crede cã el este condiþia sine qua non a existenþei oricãrui topic.
Dacã stai bine sã te gândeºti, nu e nimic diferit de ceea ce se întâmplã-n viaþa realã, poate doar cã acolo e ceva mai multã decenþã ºi reþinere, afirmaþiile cu care nu eºti de-acord cântãresc mai puþin, poate pentru cã poþi sã priveºti în ochii persoanei cu care conversezi etc.
Singurele chestii utile mie aci au fost cronicile de film, ºi aici de departe preminantul este Pitbull.
Oricum, ceea ce-am citit/ trãit aici mi-a influenþat negativ plãcerea cu care vãd un film, adicã m-a obligat, oarecum, sã fiu atentã la aspecte care pentru mine nu au contat niciodatã. Nu ºtiu cum ar putea creºte, pentru mine, valoarea unui film dacã ºtiu cum ar fi trebuit filmatã cutare scenã, etc. ªtii, încep sã mã simt precum cofetarul acela care este incapabil sã savureze o prãjiturã pentru cã nu se poate abþine sã nu analizeze compoziþia blatului, crema nu are gustul pe care ºtia el cã tb sã-l aibã etc. ªi FILMUL este despre cu totul altceva, nu e nicidecum despre ce-a vrut regizorul X, scenaristul Y, actriþa Z sã spunã, tot la fel cum el nu e despre ceea ce tot încearcã sã ne convingã criticul de film, FILMUL e despre ceea ce simt eu acum, despre ceea ce-am sã-mi amintesc mâine, ºi sãptãmâna viitoare ºi peste 10 ani.

ulrich
16 Apr 2008, 21:24
Oricum, ceea ce-am citit/ trãit aici mi-a influenþat negativ plãcerea cu care vãd un film, adicã m-a obligat, oarecum, sã fiu atentã la aspecte care pentru mine nu au contat niciodatã.

da,mah,a zis-o unu' (kant)acu' vreo 200 de ani:"daca omul ar analiza amanuntit procesele de masticatie,ingerare si digestie e probabil ca ar manca mai dificil decat o face in mod obisnuit".
si tu ce ai vrea?ce regreti,pierderea inocentei?pai doara(asa cum ziceai pe la subsolul forumului)ti-ai pierdut-o-impreuna cu tineretea-in "vizionari colective de filme porno".si acum,ajunsa(sau trecuta) de 30 de ani,necitita,necalatorita,cu filme(multe)nevazute,cu muzici neascultate(si nu merg mai departe,ca ai vazut "noaptea iguanei" si tii minte ce elegant intrerupe r. burton pornirea avei de a o scalpa pe scorpia aia)intri in locuri unde habar n-ai despre ce se vorbeste si crezi ca o gura mare si murdara ajunge ca sa te impui.ei,iti dau o veste proasta:e nevoie si de asta,dar nu ajunge!

SlayerX
16 Apr 2008, 21:47
la cate comentarii sunt aici nici nu stiu ce sa mai spun :P
mie nu imi plac filmele indiene. Imi placeau la inceput fiindca sunt muzicale dar porma cand am vazut ca sunt toate la fel, am inceput sa nu pot sa le sufar... Nu pot sa le sufar fiindca toate sunt la fel, nu ca provin din India, asa cum au spus unii :huh:

akeen
17 Apr 2008, 15:14
Sa nu uitam ca filmele indiene erau vizionate pe timpul comunismului si totusi avea lumea la ce se uita si sunt cateva filme destul cu o tema buna desi n-am trait in vremea aceea dar actual nu cunosc industria cinematografica indiana dar are mai multe filme decat americani aproape dublu pe an dar poate proaste.

Dragomara
18 Apr 2008, 11:50
ulrich - LOL! ªtiam eu de ce am evitat sã-þi citesc rãspunsul. Peste invective pot trece uºor, dupã atâþia ani de Net, astea chiar sunt rutinã, dar totuºi nu suport prostia, nu la un bãrbat, dar asta nu-i nicidecum vina ta.
Offf...

StefanDo
18 Apr 2008, 12:27
on topic, please

Dragomara
18 Apr 2008, 17:11
OK. Deci nu mã uit la filme indiene, iar dacã m-oi fi uitat vreodatã acum nu-mi mai amintesc nimic, dar... prietenii mei tãtari îmi spun Vandy de la Vandana, cicã despletitã aº arãta ca ea! :) :)
Sper cã acel "on topic" era valabil ºi pentru ulrich, cel are atacã omul, ci nu ideea.
Dacã stau bine ºi mã gândesc ultimul film cu ceva indieni, simpatici, de-altfel, a fost "Kabul Express".

alessa
04 May 2008, 13:43
pt SlayerX...nu sunt toate la fel, tocmai asta e problema, ca la tv nu se dau pe alese, baga si ei ce prind...exact cum s-a zis, industria bollywoood-ului e mult mai bogata in filme ca oricare alta...asa ca fapt divers, ca sa te convingi, fa un mic efort si uita-te dinnou, la alegere, la 2 din filmele astea "kal ho naa ho" "dhoom" sau "dhoom 2" "chak de india" "jab we met" "om shanti om" "tara rum pum" "salaam namaste" "krrish" "fanaa" si compara-le, alege pe care vrei tu si zi-mi cat de "la fel" sunt...parerea mea e ca niciunu nu seama cu altu, acum vreau s-o aud pe a ta....

redmen
06 May 2008, 17:56
Who the fukc is Salman Khan ? Are vro 26 de pagini de comenturi la sectiunea voi despre actori/regizori.Iata numai unul dintre ele :

buna salman khan eu sunt ionela . Sunt o fetita de 11 ani .Urmaresc toate filmele cu tine de la varsta de 6 ani .Am plans cand nu ma lasa tata sau mama sa ma uit la filmul cu tine marugam de ei si ii imploram sa ma lase . TOT TIMPUL CAND TE VEDEAM LA TELEVIZOR IN FILMELE INDIENE SAU PE CALCULATOR INCEPEAM SA PLING.Mam uitat la toate filmele indiene cu tine si miau placut toate iti enumar cateva filme care miau placut nu te voi uita niciodata te voi iubi mereu luky love guru si atat nu imi mai aduc amint sunt multe care LEAM vazut cu tine .Sunt o fana de a ta si tata la fel . El se uita de mic la filme indiene dar cand e obosit nu se uita dar ii povestesc eu .eu ii povestesc colegelor de tine dar nu le pasa dar mie imi pasa de tine salman khan .Esti un bun actor si un barbat bun si cumsecade asa imi imaginez eu . AS VREA SA AM MULTE POSTERE CU TINE DAR NU AM NICI UNUL.Dar in schimb am poze cu tine pe telefon de pe calculator .Nu cred ca ai 43 de an deoarece eu credeam ca ai 26 de ai .AS VREA SA VI LA NOI IN TARA SA TE VADA TOATA LUMEA SI AS VREA SA VI LA MINE ACASA SA STAM DE VORBA , veni la mine acasa sa imi canti ceva orce hai in brasov pe fundatura harmanului nr 10 in triaj vino ca te astept cu multa prietenie adica ca amici dar vino cat mai repede cat esti tanar pliz iti dau timp sa vi pana pe data de 1.07.2008 te astept vino ca daca nu vi voi strange bani la pusculita si can voi avea 4 milioane ii voi spune si lui mama si lui tata sa scoata bani din banca si voi merge in india si voi da anunturi in ziar ca sa te gaseasca ma tin de promisune dar sper ca sa vi tu pliz pliz pliz pliz pliz si sa vi cu familia si cu postere multe te astept cu drag ionele te pup dulce si te astept !!!!!!!!!!!!!!!! APOSTU IONELA ELENA TE PUP DULCE !!!!!!!!!!!!!

StefanDo
14 May 2008, 17:46
mersi ca ne-ai atras atentia, redmen, tocmai am pus pe homepage un interviu cu Salman Khan, ca experiment, caci popularitatea lui ne intriga si pe noi ;)

AlesianDuke
21 May 2008, 09:35
caut si eu un film co-productie Canada India... l-a dat acum ceva ani pe National TV...este in 3 parti

Subiectul: o indianca (printesa sau ceva de genul) este rapita din Canada si dusa inapoi in India de catre un om aflat in slujba unui rajah ce o considera sotia sa (semana cu cea moarta)....aceasta isi pierde memoria pe parcurs
In acelasi timp un detectiv sau politist din Canada pleaca in cautarea ei in India...ajunge la inchisoare si este ajutat de un copil ce a cunoscut-o cam cu 2 zile inainte pe Indianca....

Nu mai stiu exact detalii dar poate poate cineva isi aminteste subiectul si stie macar un detaliu mai impoirtant...numele filmului, actorii etc.

Multumesc!!! :)

redmen
26 May 2008, 15:32
salman te iubesk mult am un prieten care seamana cu tine norocoasa de mime nu? stau cu el pentruk seamana cu tine. Tu esti actorul meu prefrat.I love you sou mac.

Slman khan este un barbat frumos talentat este cel mai frumos indian esti cel mai tare teai potrivi cu fosta ta prietena I LOVE YOU ROXANA BAIA MARE : te iubeste o tara intreaga

il iubesc foarte mult shi as vrea sa il cunosc in realitate, este cel mai mare actor al tuturor timpurilor. este shi cel mai seeeeeeeexyyyyyyy barbat pe care lam vazut il iubesc mult mult mult este o papusa masculina

Proletar
26 May 2008, 15:35
salman te iubesk mult am un prieten care seamana cu tine norocoasa de mime nu? stau cu el pentruk seamana cu tine. Tu esti actorul meu prefrat.I love you sou mac.

Slman khan este un barbat frumos talentat este cel mai frumos indian esti cel mai tare teai potrivi cu fosta ta prietena I LOVE YOU ROXANA BAIA MARE : te iubeste o tara intreaga

il iubesc foarte mult shi as vrea sa il cunosc in realitate, este cel mai mare actor al tuturor timpurilor. este shi cel mai seeeeeeeexyyyyyyy barbat pe care lam vazut il iubesc mult mult mult este o papusa masculina

parca-sa sms-uri de pe crollul de la OTV :w00t:

redmen
26 May 2008, 15:38
Niste chestii inspaimantatoare rau de tot ...

vyanna
09 Jun 2008, 22:18
vai.. ma simt pe dinafara. n-am vazut nicodata un film indian.. n-am rezistat, iertare!

StefanDo
09 Jun 2008, 22:19
simt miros de dragomara

Pitbull
09 Jun 2008, 22:20
Stai linistit, e ok. O cunosc pe Vyanna de pe VV forum. Chiar acum vorbim pe mess.

Pirate Girl
25 Jun 2008, 18:24
Dil Jo Bhi Kahey e cel mai fain film indian!!! p bune!!

mafalda
11 Sep 2008, 11:32
Doamne! Astia de la NATIONAL TV ne inebunesc cu filme indiene!
Tin minte ca prin anii"80 un anumit segment de public era inebunit dupa filme indiene cum sunt astazi gospodinele casnice inebunite dupa telenovele. Aveam o vecina care purta in poseta fotografia lui Raj Kapoor si ii povestea maica-mi ca il viseaza noaptea! :D

EgOisM
11 Sep 2008, 12:57
OMG!!!!!sper sa nu acapareze si cinemagia indienii astia(sau tiganii ca este tot aia).....nuuuuuuuuuuu :sick: :sick: :sick:

Pauline Kael
11 Sep 2008, 13:00
Nu stiu de ce ii bagati amandoua in seama.N-aveti inspiratie,cred,cate topice sunt.

EgOisM
11 Sep 2008, 13:02
@Pauline

astea sunt ca spamurile :shock: o adevarata TEROARE!!!!nu ai cum sa ii eviti.... :huh:

anytha_rbd
19 Sep 2008, 15:45
Ce tot avetzi cu filmele indiene?Daka nu va plak nu va uitati si lasati oamenii sa se uite la ce vor,ce mai bine var placea sa vedetzi un flim porno?,cred ca nu,sau da?,mie cel putin imi plac filmele indiene,pakat ca dau atatea reclame pe national de vreun sfert de ora :x :x :x.

anytha_rbd
19 Sep 2008, 15:48
Si inka ceva........pt iubitorii de manele........n-ati aflat fratilor ca maneua e facuta dupa muzica indiana?????????

Pitbull
19 Sep 2008, 15:50
A, bine cä mi-am amintit!
O sä vä copiez compunerea unui elev de la un liceu mecanic, despre "Lantul amintirilor". E veche, de-acu' vreo dooscinci de ani, da' face toti banii, te caci pe tine de râs.

redmen
19 Sep 2008, 17:27
Please do so :)

Pitbull
21 Sep 2008, 04:50
Lanþul amintirilor

În acest film este vorba de o familie care avea trei copii ºi care se înþelegea foarte bine. Tatãl copiilor era pictor. Ducîndu-se la un doctor sã îi ducã niºte tablouri, a auzit niºte împuºcãturi ºi a vãzut ucigaºul fugind. Cînd a venit miliþia, el a spus cã poate sã îl picteze pe ucigaº. S-a dus acasã ºi l-a pictat. Atunci au venit vreo 3 bandiþi împuºcîndu-l pe el ºi pe soþia sa, iar copiii au fugit despãrþindu-se unul de altul. Fiecare a ajuns: unul a ajuns cîntãreþ întrr-un bar, unul chelner, iar unul hoþ, cel mai mare. Interesîndu-se cine este ucigaºul pãrinþilor, a aflat numai cã avea un pantof mai mare iar celãlalt mai mic. Într-o zi a vãzut la ºeful lui cãci avea pantofi diferiþi, Dupã aceea s-a dus în barul în care era fratele lor cîntãreþ, iar atunci a început sã cînte cîntecul care îl cînta în familie în fiecare an. Atunci s-au întîlnit fraþii. Ucigaºul tatãlui lor i-a luat ca ostatici, iar lui cel mai mare i-a spus sã îi aducã bogãþiile unei fete la aeroport. El a dus ce i-a cerut la aeroport, rãmînînd cu fraþii lui ºi banditul cu frate-sãu. Banditul a luat-o la fugã pe linia feratã dar ºi-a prins piciorul între linii. Dar atunci venea un tren. Atunci l-a þinut pe fratele banditului sã vadã cum moare, aºa cum au vãzut ei cum le omoarã pãrinþii. Filmul a fost indian.


Tarzan în junglã

Tarzan zboarã cu Jane pe o lianã, ducînd-o în cuibul lui cu maimuþe. Acolo, dupã ce, din curiozitate, el îi rupe batista ºi fularul de la gît, o panterã le dã tîrcoale, ºi Tarzan coboarã repede, pe o altã lianã, scoate cuþitul de la brîu ºi începe sã se batã cu pantera, filmaþi cum trebuie, pînã cînd el ucide fiara. Dupã aceea urcã din nou pe lianã, vrea s-o sãrute, ºi deºi jane þipã "dã-mi drumul", el o înþelege ºi stã lîngã ea ºi-i vegheazã somnul, iar cînd se trezeºte, fata îi spune: "Thank you" ºi învaþã amîndoi cum îi cheamã. Tu eºti Tarzan. Eu sînt Jane. Tu. Eu. Tu. Eu. Era limpede ce se întîmpla, dovadã cã ei i se face foame ºi Tarzan pleacã imediat sã-i aducã de mîncare.


ªtefana Steriade, Pavel Câmpeanu
"Oamenii ºi filmul"
Editura Meridiane, 1985

Se7en
21 Sep 2008, 18:25
"Lantul amintirilor" suna a poveste cu manelari cu pretentii de Corleone

Betti
24 Sep 2009, 12:26
Ma uit la "Iubire in stil indian "de la Prima.

Avalhon
03 Oct 2009, 08:25
Ce tot avetzi cu filmele indiene?Daka nu va plak nu va uitati si lasati oamenii sa se uite la ce vor,ce mai bine var placea sa vedetzi un flim porno?,cred ca nu,sau da?,mie cel putin imi plac filmele indiene,pakat ca dau atatea reclame pe national de vreun sfert de ora :x :x :x.

Imi faci de rusine orasul. Indienii mai fac si filme bune, nu vesnicele topaieli pe care le consideri tu capodopere. Mai uita-te si la alea. A, stai putin, National Carbo TV nu da din alea. Oops!

marius93
26 Jun 2010, 19:34
Singurele filme indiene care mi-au placut in proportie de 70 % sunt: Lantul Amintirilor si Vagabondul cu Raj Kapoor :)

Mario_Jay
26 Jun 2010, 22:35
Filmele indiene sunt in general filme de o calitate slaba.Totusi,singurul film indian care mi-a placut {desi a fost regizat de un englez} este ''Slumdog Millionaire'',o pelicula care m-a dat pe spate in momentul vizionarii.SUper FIlm.
In rest,pauza....

ionutt-
03 Jul 2010, 23:51
Eu ma uit la orice fel de film nu conteaza ca`i indian ,japonez sau irlandez , bun sa fie ..

am vazut cateva care mi`au si placut :)).. Lantul Amintirilor, Kal Ho Naa Ho, My Name Is Khan, Om Shanti Om , Dil Se.. , Kuch Kuch Hota Hai , Swades: We, the People , Kabhi Khushi Kabhie Gham..., Devdas

Martalogu
24 Jul 2010, 16:04
cinema-ul indian, nu bullshitwood/bollywood are cativa autori remarcabili, daca ar fi sa-i amintim numai pe marii SATYAJIT RAY sau RITWIK GHATAK .

Cred ca ar nu ar trebui uitat nici Mrinal Sen

thx to mubi as putea adauga

Govindan Aravindan does not have a page yet, and is the Indian auteur least known in the West. I dare say, in no way a lesser filmmaker than Satyajit Ray and Ritwik Ghatak.

Thampu (The Circus Tent) – Govindan Aravindan
Oridathu (And Then There Was A Village) – Govindan Aravindan
Esthappan (Stephen) – Govindan Aravindan

alex_il_fenomeno
24 Jul 2010, 17:24
nu trebuie uitat marele actor Salman Khan , cel care a jucat in foarte multe filme indiene , si nici Sharukh Khan , un alt mare actor de origine indiana! iar legat de filme , ultimele despre care am mai auzit cateva sunt : "Ahab Prem Ki Ghazab Kahani" (2009) si "Little Zizou" (2008)! ;)