PDA

View Full Version : Intacto


Hell_Girl
01 Jul 2003, 17:58
Am fost astazi sa vad Intacto la Scala ( era redus) si iarasi nu era aproape nimeni in sala.
Este un film depre noroc, prin excelenta. Prima jumatate mi-a adus aminte de Unbreakable, numai ca aici, supravietuitorul era doar foarte norocos. Se intampla un fel de comert cu noroc in care mizele sunt foarte mari. Se joaca cu destinele unor oameni si se fura norocul lor. Deasemenea norocul poate fi luat si prin imbratisari si atingeri, cam ca hepatita. Desi in mare parte filmul este vorbit in catalana, nu are aerul unui film spaniol sau nici macar european. Pare mai mult o productie hollywoodiana. Per total nu imi pare rau ca am fost la el, am mai invatat cate ceva, sunt de acord cu rating-ul din Empire: (*) (*) (*) / (*) (*) (*) (*) (*).

Alex Leo Serban
09 Jul 2003, 13:31
e 'productie hollywoodiana' with a difference...
BIG difference!!

n-a mai vazut nimeni filmul asta :o ?

kestia cu Norocu'/Soarta s.a.m.d e doar un pretext - un 'macguffin' cum zicea hitch... (putea sa fie si despre consumul catalan de capre - e-atit de elegant si de profi ca nu mai conteaza 'despre ce este' pin' la urma!)
parerea mea.
other ideas?

Hell_Girl
09 Jul 2003, 13:54
Chiar asa, nu a mai vazut nimeni filmul asta???

e 'productie hollywoodiana' with a difference...
BIG difference!!
Mi s-a parut mai comercial decat alte filme spaniole. Parca e special facut sa-l inteleaga multa lume.


kestia cu Norocu'/Soarta s.a.m.d e doar un pretext - un 'macguffin' cum zicea hitch... (putea sa fie si despre consumul catalan de capre - e-atit de elegant si de profi ca nu mai conteaza 'despre ce este' pin' la urma!)
parerea mea.
other ideas?
Ar fi putut sa faca o poveste atat de socanta despre comertul catalan de capre?

Alex Leo Serban
09 Jul 2003, 14:22
si 'hable con ella' nu e 'comercial'?

si-n fond, ce e 'rau' in a face un film comercial (bun)? - vezi 'suspecti de serviciu', cu care 'intacto' are ceva in comun (=conceptul beton)!

'socant'? nu mai mult ca (acelasi) 'hable...' ce e 'socant' e mai mult faptul ca e - totusi - un film de debut: dar atit de bine facut (= de meserias si de destept) incit e greu de crezut ca e doar primul lungmetraj al omului...

si nici nu cred ca e atit de usor de 'inteles': unii n-au inteles nimic, iar altii - kestii f. diferite :o

Hell_Girl
09 Jul 2003, 14:36
si 'hable con ella' nu e 'comercial'?
Almodovar s-a dus de mult in groapa cu lei. Dar sa analizam filmele lui mai vechi care sunt foarte greu de inghitit de americani.

si-n fond, ce e 'rau' in a face un film comercial (bun)? - vezi 'suspecti de serviciu', cu care 'intacto' are ceva in comun (=conceptul beton)!
Nimic rau. Eu doar ziceam ca aduce cu filmele americane. Poate ca mi-a adus aminte exact de "Suspecti de serviciu", numai ca pe moment nu mi-am dat seama.

Alex Leo Serban
09 Jul 2003, 14:41
rezon in kestia almodovar: 'pepi, luci, bom y otras chicas del monton' e cel mai tare film al lui... iar maltin il coteaza cu 'BOMB' :o !!!

ce-a cistigat in 'meserie' a pierdut in... cojones :D
da bine ca e, anyway!
PS ti-a placut 'lucia si sexul'?

Hell_Girl
09 Jul 2003, 14:45
Da, foarte mult. In mod obisnuit, in orice alt film m-ar fi deranjat fazele erotice, dar aici deloc.