PDA

View Full Version : Dependente SI Recorduri


ArsDeViu
20 Jun 2003, 00:27
DEPENDENTA=STARE DE SUBORDONARE,DE SUPUNERE

Ma trezesc,ma imbrac,mananc,imi scriu referate,invat,adorm in fata televizorului.Asta spune cineva care e dependent de tv(filme,seriale,emisiuni,documentare,etc).
Credeti ca cineva poate fi dependent doar de seriale si nu de filme sau doar de documentarele de pe Discovery fara sa-l intereseze seriale sau filme?Eu cred ca da.In cazul meu,cand aflu despre un film care cred ca-mi va placea ,fac tot posibilul sa-l vad.Ma dau cu capul de pereti si fac rost de el,mai devreme,sau mai tarziu.
Partea nasoala e cand fac rost de el mai tarziu, ca trebuie sa astept si sa artept ,si sa astept. Urasc sa astept.La noi filmele ajung intarziate,exceptie fac cateva.Ce parerea aveti despre filmele care ajung la noi abia dupa o luna,doua,dar despre filmele care ajung dupa un an?
Asa cum spunea Cash :"This all thing fucking sucks!"
Eu vreau sa vad filmul cand apare,dar nuuuuuuuuu suntem si vom fi(se pare doar unii dintre noi) in Romania.Dar asta e altceva.
Am inceput sa bat campii......Asta e.

RECORDUL meu a fost de 8 filme vazute intr-o zi, si de 17 intr-o saptamana.

Eu nu sunt DEPENDENT.

P.S:V-am spus ca nu sunt dependent?Nu sunt.

ricutza
20 Jun 2003, 14:08
si eu sunt dependenta de filme...le pot vedea la orice ora oricat de obosita as fi...si am nevoie de ele! imi place sa stau cu televizorul deschis chiar daca nu ma uit la el...

LeonardPiron
20 Jun 2003, 14:15
atunci esti dependenta de tv nu de filme...

ricutza
20 Jun 2003, 14:23
nu chiar..pentru ca si la tv ma uit tot la filme! si evident daca il aprind nu va sta deschis pe o telenovela!

Lady_Skar
21 Jun 2003, 07:28
Nu esti dependent, stai linistit. esti doar o parte din generatia "Here we are now, entertain us".
8 filme intr-o zi? depinde de filme. Dar cam strica din farmec sa vezi un film bun imediat dupa altul... Dar daca e acelasi film... eu am vazut intr-o zi terminatorul 2 de 5 ori, nu stiu de ce poate pt ca I LOVE THAT MOVIE!.
Don't worry, au fost si cazuri mai grave ca ale tale, si daca intr-o zi ai chef si posibilitatea sa vezi 8, 18, 88 de filme, n-ai decat.
Entertain yourself. (*)
Dar fii sigur ca poti sa faci dup-aia distinctia dintre realitate si fictiune. OOHH! ce inteligent am vorbit.

ArsDeViu
21 Jun 2003, 22:48
Poate sunt,poate nu.Dar si eu ca in cazul Ricutzei ,de multe ori,las tv deschis fara sa ma uit neapatat la el,doar sa-l aud ca merge.
Daca imi aduc bine aminte majoritatea filmeleor erau de groaza.
Dupa ce l-am vazut m-am dus si le-am pus in practica. :P :P :P

MinRep
30 Jun 2003, 17:55
(sa incepem, deci...)

Sunt un maniac! Recordul meu este de 4 filme pe zi, aranjate intr-un cock-tail frumos, culminand in final cu "Moulin Rouge". La cine_m-a, merg de cateva ori pe luna, depinde. In vacanta, sunt numa filme naspa in Cluj, deci nu apuc mai mult de o data pe saptamana. La TV, in ultimu' timp vad tot ce merge (dar intre 0 si 2 filme pe zi). Iar cand nu ma gandesc la filme, nu scriu, nu calatoresc in afara tarii, nu imi cumpar afise cu "Shining", nu fac teorie cinematografica cu persoane limitate la "Terminator", "Star Wars" sau "American Beauty" (a se intelege ce vreti din ultima afirmatie), atunci cand nu vad filme (a se include documentare, seriale, desene animate), atunci cand nu ies cu prietenii pentru ca prefer sa vad un film ori la TV ori la cinema ori la calculator, atunci viata mea este altceva, nu neaparat mai buna, nu neaparat mai rea, dar, oricum, un refugiu. Sunt un dependent de filme nu pentru ca as vedea filme multe (nu prea vad atatea, oricum...), nu pentru ca mi-ar placea toate filmele (nu-mi plac), nu pentru ca sunt un perfectionist in cautarea perfectiunii (sunt), ci pentru ca eu consider aceasta a saptea arta modul perfect prin care eu as putea sa ma desavarsesc ca om.

In timpul "liber", daca nu invat, cateodata citesc sau ascult muzica. Calatoresc sau rad. Merg la teatru sau cant la pian. De fiecare data cand pot, imi largesc sfera de cunostiinte cat mai mult si in afara ariei cinematografice. Dar si aceasta este doar o alimentare a pasiunii mele pentru filme, pentru ca degeaba te uita la "La Dolce Vita", daca nu intelegi realismul si neo-realismul italian, tipologia parvenitului si morala crestina, degeaba vezi "Vertigo" si "My Fair Lady" daca nu stii mitul lui Pygmalion, degeaba vezi orice film daca nu incerci sa il corelezi cu alte lucruri si sa ii dai o semnificatie pentru tine insusi.

Constant, incerc sa manipulez cinematografia, sa o transform, sa o adaptez cerintelor mele referitoare la frumusete si perfectiune, ca si Pygmalion insusi. Dar, atata timp cat reusesc sa scriu despre filme (macar, dar nu numai pe CineMagia), atata timp sunt fericit!


(cine are rabdare, poate sa citeasca ce am scris...)

ricutza
04 Jul 2003, 23:39
intr-o oarecare masura cred ca te inteleg...si eu am fost foarte incantata sa descopar ca pot interpreta anumite filme folosindu-ma de informatiile din celelate domenii pe care le-am studiat (in general din literatura)...de exemplu am avut certitudinea ca l-am inteles cat de cat pe Blaga in momentul in care am reusit sa-l regasesc in Calauza!