PDA

View Full Version : HELP - Distributie (intermediere) cinematografica


blitz43
03 Jun 2003, 16:23
:o Sal'!
Am un coleg la serviciu care-si da diploma acuma, in vara si cauta niste chestii weird. Ceva legat de legislatie si tipuri de contracte, cât mai recente si pe mai multe tipuri posibile [cum ar fi distributia in salile de cinema, cedare drepturi de autor pentru obiecte promotionale, distributie casete video, DVD, soundtrack-uri, etc.]
Bah, nu ma lasati... adica nu-l lasati de izbeliste.
Amyd, in tine imi pun baza.
Astept un raspuns (evaziv), eventual cu link-ul adiacent.
Va salut! 8)

blitz43
04 Jun 2003, 15:22
mah, chiar nimeni...? :cry:

catallin
04 Jun 2003, 19:18
La UNATC e cineva de formatie juridica care are un curs de legislatie de drepturi de autor. O doamna. Preda la master si la post-universitara. Nu stiu cum se cheama dar le are bine de tot cu actele, legile si chestiile astea advocatesti. Informatii la secretariar film. Bafta!

Amyd
04 Jun 2003, 19:20
Il intereseaza astfel de documente din jurisprudenta/practica de afara (si daca da, anglo-saxona sau EU?) sau din cea autohtona?

Daca e prima varianta, exista niste linkuri pe care pot sa ti le dau, daca e a doua nu am vazut nimic online, dar poate as putea sa fac rost chiar de documente de prin diverse locuri (din pacate nu pot sa promit sigur, pentru ca nu prea mai am timp liber...).

Salutari,
Andrei

blitz43
05 Jun 2003, 08:50
in primul rand din State, din Europa a gasit ceva-ceva. cat despre Romania, nu e cazul... :lol:

L-ar mai interesa si un fel de studiu de caz pe un film, cum ajunge de la idee la distributie, cu exemple de cifre, tot. Gasise el un studiu de caz pe Bodyguard, dar ar prefera altceva.

mai cauta ceva cu istoria cinema-ului, mai concentrata (in vreo 8-10 pagini). dar asta e cea mai usoara parte.

anyway, multzam anticipat. :D

Lokibra
11 Jun 2003, 09:12
ok, prietenul lu' domnu' Blitzz si-a suflecat mainile si s-a bagat in forum. carevasazica, sunt eu. poate nu am parut suficient de disperat... asa ca HEEEeeEEELP ! :cry:

ideea e ca nu am gasit nimic valabil prin biblioteci, iar pe net e plin de articole din carti care bineinteles ca se platesc. ergo, cateva linkuri descoperite de voi despre subiectul mai demult amintit de dragul meu coleg de servici m-ar ajuta foarte mult. ati avea multumirea mea vesnica. :D

spartacus
07 Jul 2003, 15:07
Fratilor, lasati-o balta ca e lata RAU! In tara asta... cam greu cu inf/le!... Parerea mea!

blitz43
18 Jul 2003, 15:37
bah, cine vrea sa-l vada pe Lokibra "pe sticla" sa se benocleze la spotul publicitar ING, ala cu ai timp, n-ai bani; ai bani n-ai timp si frectii de genul asta. da sa fiti atenti la inceput... la tipul ala cret de la calculator, cu o camasa pepita! Got it!???
are talent, "micutul"...... :wink: