PDA

View Full Version : Cannes


Leonard
28 May 2003, 01:34
sunt curios de ce nu se discuta nimic despre acest festival de film. Si cum de s-a facut atata caz pe Oscar-uri sau Globul de Aur? Consider ca francezii au facut mult mai putine nedreptati de-a lungul anilor decat americanii. Si de aceea Cannes mi se pare mult mai important decat Oscarul. De ce aceasta ignorare totala din partea voastra?
Stie cineva ceva de filmele castigatoare de anul asta?
Va aparea la noi Elephant al lui Gus van Sant?

snatchro
28 May 2003, 08:34
Nu stiu de ce, dar Cannes niciodata nu l-am urmarit cu interes. Elephant nu l-am vazut, dar pentru mine e deja prea mult un film cu inca un subiect despre incidentele de la liceele americane. Eu astept Dogville al lui Trier.
Lista castigatorilor celei de-a 56-a editii se afla aici:
http://www.festival-cannes.org/news_archive.php?langue=6002&actu=2516&retour=index.php

Bogie
28 May 2003, 13:11
S-ar parea ca premiile au fost date pe criterii politice. Presa franceza si mai ales cea italiana a fost indignata de ce s-a intamplat la Cannes.

catallin
28 May 2003, 14:58
Unde e Alex Leo Serban sa ne lumineze? Ca zicea ca tot la el o sa venim. Sa ne lumineze. Cica. Eu nusce as putea sa comentez. poate ceea ce am vazut la tv in scurte corespondente despre. Adica nimic. Informatie parazita. Ori sa imi exprim infinitatea asteptarilor mele legate de festival. Sau cum l-as fi organizat eu, personal. Varza! :evil:

Amyd
01 Jun 2003, 22:18
Vincent Gallo a fost de departe cel mai simpatic:

"If no-one wants to see it, they're right -- its a disaster of a film and it was a waste of time. I apologize to the financiers of the film but I assure you it was never my intention to make a pretentious film, a self-indulgent film, a useless film, an unengaging film. I thought that I was compelled by something beautiful that I could share with other people. I'm disappointed that people aren't responding to it in that way. I can only apologize to the people who feel they've wasted their time."

Deh, grea viata de cineast...

Salutari,
Andrei

Alex Leo Serban
09 Jul 2003, 14:29
Unde e Alex Leo Serban sa ne lumineze?

e aici, pe receptie, da 'lumineaza' si el pe unde poate, ca daca scrie in prea multe locuri deodata isi face dusmani (de parca n-are destui...)!
see what i mean :wink: ?

catallin
09 Jul 2003, 14:37
Unde ti-e nostalgia, Leo? Cannes-ul e subiectul care te-a aruncat in arena, aici, pe cinemagia?!
P.S. - Vezi topic-ul Scandal de la Filmul Romanesc.