PDA

View Full Version : Cry Freedom!


Floydman
21 May 2003, 10:06
a auzit cineva de filmul acesta? se pare ca nu... :roll: am intrebat pe multi acest lucru si mai nimeni nu a auzit de el. dar eu l-am vazut acum citva ani pe PRO TV. si m-a impresionat. e unul din putinele filme la care marturiesc ca mi-a venit sa pling. daca ati vazut daca v-a placut daca il stiti va rog impartasiti-mi citeva impresii. E despre Apartheid. isi mai aminteste cineva?...

Amyd
21 May 2003, 10:10
Cel in care juca parca si Denzel Washington?

Salutari,
Andrei

Floydman
21 May 2003, 10:23
parca! si ala care a jucat in dave presedinte pt o zi sau ceva de genul asta. sau era morgan freeman si nu denzel washington? nu mai stiu. mi-e lene sa ma uit pe imdb...

Amyd
21 May 2003, 10:31
Hmm, m-am uitat eu acum si era Denzel, intr-adevar, filmul fiind regizat de Attenborough ("Ghandi", printre altele). Tin minte ca parca am vazut o varianta in stil mini-serial, nu ca un singur film. Anyway... mi s-a parut interesant pentru ca e un subiect care nu a fost prea des pus pe tapet, insa cred ca insista prea mult pe faptele reale, in detrimentul unui ritm mai sustinut. Dar sunt cateva momente de dialog/monolog care sunt chiar impresionante.

Insa una peste alta, trebuie sa spun ca referitor la subiectul asta, mi s-a parut mult mai emotionant un documentar ca Amandla! a lui Lee Hirsch, chiar asa concentrat pe un singur aspect al luptei impotriva apartheid-ului cum este el...

Salutari,
Andrei