PDA

View Full Version : The...core...nu numai al filmului in sine


PoliFanAthic
18 May 2003, 17:44
O poveste...stupida...precede acest film, la randu-i penibil.
Initial doream sa merg cu un prieten sa vad Triggermen, care ruleaza la cinema Timis(TM). Ajuns acolo, il intalnesc pe prietenul meu care imi spune ca trebuie sa fie cel putin 3 indivizi ca sa inceapa filmul. Asteptam sa dam peste cineva cunoscut, dar soarta ne este crunta, si, traznit de o idee, ii propun prietenului sa luam trei bilete, ca sa putem vedea filmul. Dar, ce sa vezi...inocenta vanzatoare ne priveste cu circumspectie la aceasta propunere, ca si cum am vrea s-o inselam, si spune intr-un final "Pai asa ceva nu se poate!" Ajutati-ma sa inteleg...
In final am mers la The Core, o combinatie de filme, care mai de care mai nereusite. Armageddon pe pamant fara actori simpatici i-as spune. Un film asa de previzibil si de jignitor la adresa intelectului "regizoral", incat eram gata, gata sa ies afara din sala. Actorii,treaca de la mine, sunt bunisori, desi mie personal nu mi-a placut de mme Hilary Swank. Umilitoare prestatie...
In fine...nu m-as fi asteptat chiar la asa ceva din partea lui Jon Amiel...total lipsit de fantezie si originalitate. Asta, daca nu consideram un film oarecum incarcat cu termeni si teorii stiintifice, originalitate.

snatchro
29 May 2003, 10:52
Vanzatoarea aia chiar crezi ca avea chef de munca?

Revenind la film, pe care l-am vazut ieri:
Nimic impresionant. Pentru cine a citit Scientific American teoria pica cu brio. Mai ramane un pur SF si cateva anemice efecte speciale. Actorii nu ofera nimic nou si credibil. Un deja-vu. Merita vazut doar de catre fanii maniaci ai genului. Dar va rog, nu la Luceafarul...
Interesante totusi conceptele si mai ales diamantele. Cred ca o sa ma duc inapoi in timp sa ma consult cu Mr. Verne.
Destul de slabut. 3/5. Asta pentru ca sunt filme si mai proaste, iar actorii nu au toti numai muschi si indicatii venite de sus.

MinRep
29 May 2003, 15:37
Destul de slabutz, 3/5? Eu as zice 1,5/5 (1 din oficiu, mai mic nu se pate, iar 0.5 pt. efecte speciale, cateva glumitze, unele inovatii).

Totusi, teoria aia e ridicola!!! Felul cum imprumuta dn filme cum ar fi "Armaggedon" (duh?) nu ma prea deranjeaza, dar cand ajung la "Pasarile" ma enervez rau de tot!!!

i_matei
30 May 2003, 11:54
Film slab rau, rau, rau de tot...
Jules Verne cred ca s-ar intoarce in mormant daca ar vedea "capodopera" asta...
Mey, chiar nu inteleg, cum poate poporul ala american, sa inghita cu satisfactie toate mizeriile astea... aia chiar nu au creier de loc... zic asta pentru ca am vazut pe net ca multi americani au fost entuziasmati la iesirea de la filmul asta...

Despre film, nici nu merita sa te obosesti sa comentezi ceva...

blitz43
30 May 2003, 12:41
sal'!
mah, da voi vad ca aveti o superparere despre americani
mai ales despre cei de rĂ¢nd... :lol:
Parerea mea!

kewop
01 Jun 2003, 21:37
mie mi-a pacut kt de kt filmu...dji e super tras d par...da in fond...la c te potzi ajtepta la un film in care americanii salveaza lumea...iar subiectu...aceeasi poveste spusa altfel...

sorcerer
19 Jun 2003, 23:42
Tot saptamana viitoare am sa pun un mic "review" pe forum...
8)