PDA

View Full Version : Un nou film despre Titanic


Flavius
28 Apr 2003, 22:17
Zilele trecute in U.K. a fost lansat un nou film care trateaza subiectul celebrului transatlantic Titanic. Pelicula se numeste Ghosts of the Abyss si realizarea sa, ca si cea a filmului din `97, a fost asigurata de "regele lumii" - James Cameron. Stirea asta am prins-o pe EuroNews si din cate am inteles noul film este un documentar. Eu unul insa n-as baga mana in foc ca ar fi doar atat. Daca era documentar, cum a fost cel despre vasul de razboi Bismark, l-ar fi dat pe Discovery; si in plus in film o sa-l vedem si pe Bill Paxton, frecventul colaborator al lui Cameron.
Dupa ce-am vazut Titanic mi-a fost greu sa cred ca s-ar putea face o continuare la un asemenea film, dat fiind faptul ca personajul lui Gloria Stuart (si al lui Winslet), care a avut in film si rolul de narator, moare in final. Sau cumva acele imagini de la sfarsit o surprind pe bunica Rose dormind alt somn decat cel de veci? In orica caz la Hollywood totul este posibil si prin urmare n-ar trebui sa fim surprinsi daca vom constata ca Ghosts of the Abyss este Titanic 2.

Amyd
28 Apr 2003, 22:35
Nah, Ghosts of the Abyss este chiar un documentar, iar motivul pentru care nu il vei vedea pe Discovery prea curand este ca e un film IMAX 3D, evident proiectat numai in cinematografe speciale.

Dar contine secvente din Titanic, destul de impresionant suprapuse peste imaginile subacvatice.

Salutari,
Andrei

Flavius
30 Apr 2003, 21:50
Am aflat si eu intre timp ca G.O.T.A. a fost turnat pe pelicula de 70 mm, cu 15 perforatii per cadru (standardul IMAX). Pacat ca in Romania nu exista o sala de proiectie in care sa poata rula filme IMAX 3D. Din ce-am citit se pare ca filmul este disponibil si in varianta de 35 mm pentru cinematografele 3D obisnuite.
Totodata, brovo lui J. Cameron ca a reusit sa realizeze un asemenea film folosind echipamente de filmat neconventionale cel putin greu de manevrat, mai ales in conditiile la care se afla evapa Titanicului.
Acum, dupa ce m-am documentat oleaca, pot afirma cu certitudine ca G.O.T.A. este un film documentar, desi Paxton lasa impresia ca joaca intr-un sequel al filmului din `97.

Amyd
30 Apr 2003, 22:28
Ma rog, ca sa fim corecti, "Ghosts of the Abyss" nu a fost filmat in format IMAX, ci un tip de HDCAM modificat (practic 2 camere video High-Definition Sony CineAlta, format folosit si de George Lucas in "Attack of the Clones").

Dar a fost lansat in format IMAX 3D si in cele cateva cinematografe 35 mm 3D in care Disney a binevoit sa instaleze echipamentele speciale (marea majoritate a salilor "3D" 35mm nu sunt compatibile, din pacate). Anyway, nu ne incalzeste acest lucru prea tare, pentru ca nici de astea nu avem in Romania, cu atat mai putin o audienta suficienta ca sa merite efortul pentru Disney sa instaleze macar temporar echipamentele respective...

Oricum, o realizare tehnica interesanta, desi cred ca filmarile subacvatice din "Titanic" care au fost facute chiar cu o camera de film Panavision au fost o provocare poate la fel de grea... iar in 1992 a fost precedat chiar de o echipa care a filmat epava in IMAX clasic...

Salutari,
Andrei