PDA

View Full Version : The 25th Hour


MinRep
18 Apr 2003, 20:28
Tocmai am vazut filmul si am ramas impresionat. E de-a dreptul marcant petnru o persoana ca mine, mai ales pentru ca universul Spike Lee este cam neclar pentru mine. In orice caz, un Ed Norton mai bun ca oricand (la rivalitate cu rolul din "Fight Club"), Barry Pepper si Philip Seymour Hoffman sustin cu putere si duc o mare parte din greul filmului. Anna Paquin e can stearsa, intr-un rol mai ambiguu. Omagiul adus New York-ului e de asemenea impresionant si unele scene pot ramane in antologie: monologul din oglinda, finalul cu enumerarea pasilor vietii, genericul de inceput cu reflectoarele in locul Gemenilor, salvarea cainelui). Ordinea in care se succed unele scene te poate afunda in confuzie, neexistand nici un reper - la inceput - care ar putea indica plasarea in timp a scenei, dar asa filmul devine mai intrigant.

Partile mai slab coapte ale filmului ar fi lungirea finalului (dar e bine ca l-au lasat deschis, marcand insa evolutia personajului).


P.S.: La sfarsit, Frank il bate pe Monty. Secventa de bataie este filmata si montata identic cu una din "Fight Club", in care Ed Norton batea pe unul dintre membrii clubului.

Hell_Girl
20 Apr 2003, 08:38
Iata inca un film la care am iesit din cinematograf impleticindu-ma! Mie imi place Edward Norton si m-as duce la orice film cu el, dar filmul asta a fost asa de surprinzator... Nu ma asteptam la nimic de la el nici nu prea stiam despre ce este, dar m-a impresionat foarte tare. New York-ul parca e un personaj in filmul asta, poate chiar personajul principal. Mi-a placut imaginea de la balcon a locului in care au fost "the twin towers", anumite scene care amintesc de alte filme antologice: Fight Club, Taxi Driver..., segventa din oglinda in mod special si apoi cum ii vede pe oamenii aia in momentul cand pleaca din NY.

aditza2004
20 Apr 2003, 22:14
Eu cred ca acest film este cu siguranta cel mai bun film pe care l-am vazut anul acesta...Este foarte interesant si ciudat in acelasi timp
Rolul jucat de ed a fost super iar cainele a fast de asemenea un pers principal in acest film



Merita vazut de 2-3 ori

MinRep
20 Apr 2003, 22:44
Totusi, filmu' asta de ce nu a primit nici o nominalizare la OSCAR anu' asta?

Hell_Girl
21 Apr 2003, 00:05
Nu stiu de ce...mie mi se pare ca merita. Nici macar la premiile MTV nu a fost nominalizat!

aditza2004
21 Apr 2003, 09:35
Nu inseamna ca daca un film nu este nominalizat la oscar nu este bun..


Ex: Matrix,Spider-man(o nom.),....
Sunt foarte multe filme de top care nu au fost nominalizate...
Si 25th Hour nu pare filmul pe placul criticilor de la Oscar

victor
21 Apr 2003, 14:47
Pentru ca sa nu ma duc degeaba la un film incerc sa citesc cate ceva despre el inainte. In cazul asta m-as fi dus oricum pentru ca imi place Edward Norton si il consider unul dintre cei mai buni tineri. Dar pentru ca am citit despre el inainte in majoritate de bine poate m-am dus cu prea multe sperante.

Filmul este poate peste medie dar eu unul am iesit cam dezamagit.

Si nu cred ca din cauza atomsferei apasatoare cu care ramai minute bunde dupa ce filmul s-a terminat asa cum am auzit printre spectatori la iesire.

Poate ca este unul din putinele filme in care nu am pactizat cu personajul negativ, atunci cand el este in rolul principal. Si asta nu din cauza interpretarii. Pur si simplu nu m-a atras nimic.

Dar in definitiv ce se intampla deosebit in viata lui in ultimele ore inainte de a intra in puscarie ? Faptul ca a dat-o in bara cu singura persoana care inteleg ca ii era apropiata banuind-o ca l-a turnat la politisi in loc sa il banuiasca pe rusnac ?

Sunt multe lucruri care nu au sens in film :

- un prieten care cand il acuza ca vinde droguri copiilor cand se intreba de ce nu l-a impiedicat de la inceput sa o ia pe calea asta
- ancheta s-a desfasurat cu el in libertate deci Capul mafiot al rusilor l-ar fi putut aranja oricand, nu inteleg de ce la sfarsit cand s-a dus la el ii era frica ca ii face ceva pentru ca l-a turnat. De obicei aranjezi pe cineva inainte sa te toarne.
- impacarea / acceptarea de catre tatal lui a situatiei
- era un vanzator oarecare ( tipul pe chei vine sa-i ceara o portie - apropo era terminat avea nevoie urgent de drog cum de s-a dus la fix pe banca la chei ?) sau un traficant mai important ( in casa era o cantitate destul de mare de droguri impreuna cu banii)

Poate sunt prostii dar am senzatia in in multe locuri povestea nu se leaga.

Atmosfera este insa remarcabila, merita vazut. Norton joaca bine dar rolul - un traficant de droguri care isi pune ( ?? ) probleme in ultima zi inainte de intrarea in inchisoare - nu consider ca are profunzimea necesara pentru realizarea unei interpretari memorabile.

Cat priveste nenominalizarea la Oscar pe langa ca nu am vazut ( si poate nu numai eu ) tot ce a fost nominalizat ca sa pot trage o concluzie de ce poate mira ideea in sine ? De cand titularizarile la Oscar implica valoare ?

Iar in ceea ce priveste MTV Movie awards atata timp cat Omul Paianjen e nominalizat la cel mai bun film....

i_matei
21 Apr 2003, 23:08
Da ai dreptate cand spui ca in filmul asta nu se intampla mare lucru. Dar nu cred ca regizorul a urmarit ca filmul sau sa prezinte o poveste in sine.

Cred ca incearca sa prezinte realitatea intunecata a unui oras si a unui sistem. Personajul lui Norton este un fel de ghid al spectatorului in aceasta lume.

Asa cum corect ai sesizat si tu exista anumite chestii cusute cu ata alba, dar nu stiu elementele poztive sunt mult prea coplesitoare pentru a-ti aminti de restul... Hai sa enumar cateva:

- muzica absolut geniala care face si toata atmosfera... Nici macar nu a fost nominalizat va vine sa credeti???
- scena cu oglinda, care desi este un motiv des intalnit in filmele holywodiene, acum are o nota absolut speciala de originalitate
- actorii, unul si unul, joaca excelent as fi dat fiecaruia cate o nominalizare... poate mai putin Anna Paquin
- scenele cu Norton cand isi plimba plin de demnitate cainele pe strada...

E un film care nu poate fi povestit, este o experienta ce fiecare specatator o traieste intr-un alt fel...
Oricum ca orice film inteligent este va fi si foarte controversat deci in mod clar nu va exista o parere care sa se apropie de unanimitate

patch4all
22 Apr 2003, 10:09
Cred ca ideea filmului nu priveste faptul ca Norton era un mare sau un mic traficant sau alte aspecte care nu se leaga.....mai curand observ ca exista un trend la hollywood pentru realizarea de pelicule cu descrieri largi ale unor conflicte psihologice provenite din orice fel de sursa....Sa vedem ce film va incununa acest curent deoarece a 25-a ora este undeva pe la mijlocul topului....

victor
22 Apr 2003, 11:17
Bineinteles ca nu micile neajunsuri fac filmele dar si ele fac diferenta dintre un film oarecare si unul bun. Atunci cand nu prea se intampla nimic nu e normal sa ai momente cand povestea scartie.

Un film cu o poveste deosebit de complicata ca LA Confidential a fost absolut perfect fara nici un moment de impleticire.

Hell_Girl
22 Apr 2003, 23:18
Sunt multe lucruri care nu au sens in film :

- un prieten care cand il acuza ca vinde droguri copiilor cand se intreba de ce nu l-a impiedicat de la inceput sa o ia pe calea asta
- ancheta s-a desfasurat cu el in libertate deci Capul mafiot al rusilor l-ar fi putut aranja oricand, nu inteleg de ce la sfarsit cand s-a dus la el ii era frica ca ii face ceva pentru ca l-a turnat. De obicei aranjezi pe cineva inainte sa te toarne.
- impacarea / acceptarea de catre tatal lui a situatiei
- era un vanzator oarecare ( tipul pe chei vine sa-i ceara o portie - apropo era terminat avea nevoie urgent de drog cum de s-a dus la fix pe banca la chei ?) sau un traficant mai important ( in casa era o cantitate destul de mare de droguri impreuna cu banii)

Poate sunt prostii dar am senzatia in in multe locuri povestea nu se leaga.

Draga Victor, Am inteles ca nu prea ti-a placut filmul si iti respect parerea, dar nu sunt de acord cu faptul ca in scenariu sunt lucruri fara sens sau cusute cu ata alba. Mie mi se pare ca scenariul este logic, perfect plauzibil si nu are deloc lucruri care nu se leaga.
In primul rand daca erai atent la ce spunea prietenul lui, brockerul, iti dadeai seama ca era plin de regrete si ca tot ce zice el are de fapt sens pentru ca el se simte intr-o oarecare masura vinovat.
Lui Monty nu ii era frica de de rus.
Tatal lui accepta situatia pentru ca si el se simtea vinovat deoarece Monty se apucase de trafic cu droguri ca sa-i plateasca lui datoriile. Legat de vanzarea de droguri presupun ca si un vanzator de colt de strada, cum era Monty, face destul de multi bani, mai ales ca erau stransi de-a lungul unei perioade lungi de timp.

snatchro
24 Apr 2003, 16:02
Un film care mi-a placut foarte mult si o coloana sonora de exceptie. Edward Norton a jucat binisor, dar nu pe cat ma asteptam de bine. 3/5 ca apreciere personala obiectiva, din cauza scenariului care la unele personaje scartaie destul de deranjant. Este insa reusit din punct de vedere al studierii psihologiei oamenilor. Cred ca este primul film regizat de Spike Lee pe care l-am vazut. Un joint frumos, care mi-a lasat o impresie destul de buna.
Si cand te gandesti ca "I might have been so close to never be born at all." (n-am retinut mot-a-mot, dar mi-a placut mult expresia; cred ca asa e.).

Hell_Girl
24 Apr 2003, 22:20
Cred ca am descoperit de ce filmul asta nu a fost nominalizat la nici un festival : a avut premiera prea tarziu, desi in SUA a avut premiera in 16 decembrie in alte tari s-a lansat mult mai tarziu, asa de tarziu incat noi l-am vazut cu o saptamana mai repede decat UK, Spania, Austria etc. Poate il nominalizeaza la anul!

toni
25 Apr 2003, 08:13
Am vazut si eu filmul aseara. Faza cu oglinda cred ca va deveni la fel de cunoscuta cu celebra scena din Taxi driver. Nici eu nu prea am pactizat cu personajul negativ, nu stiu de ce, poate ca daca ar fi fost un criminal sau un spargator de banci m-ar fi atras, dar ca drog -dealer nu-mi inspira nimic, nici macar respect. Cred ca e cel mai bun film vazut anul asta, sper sa-mi schimb parerea cind o veni Matrix...
A, inca ceva: buna era Naturlle ....

toni
25 Apr 2003, 21:18
Io l-am vazut aseara. Misto, scena cu oglinda a fost de milioane. Mi-a placut ca la inceput, pe generic, in loc sa scrie "a Spike Lee movie" sau ceva de genu' asta au scris " A Spike Lee Joint". Ce idee..
E bine ca am aflat ce nume sa-i dau viitorului ciine sau unde sa nu ascund niciodata ceva de pret....
A, inca ceva: buna era Naturelle aia......portoricana, huh?

MinRep
27 Apr 2003, 12:45
totul
De cand titularizarile la Oscar implica valoare ?


Pai, cam asta ar fi faza, sa se premieze valorile...

De ce este filmul asta grozav, chiar daca unele portiuni nu se leaga prea bine? Pentru ca prezinta prezentul unui personaj, in care acesta isi rememoreaza intreaga viata (si, astfel, ajungem sa aflam TOTUL despre el: de ce il cheama asa, cum a crescut, cum a supravietuit, cum a cunoscut-o pe Naturelle, ce ii place sa faca, cum se simte in raport cu New York-ul etc.). Apoi, se ajugne in prezent, care nu este preziua arestarii, ci momentul de schimbare a destinului, momentul in care trebuie sa aleaga o noua cale sau tot pe cea veche. Monty nu este personajul negativ si nici nu ar putea fii. Este un personaj complex, surprins in momentul in care face o trecere importanta dintr-un "stadiu" in altul (ca Raskolnikov in "Crima si pedeapsa"). Iar sfarsitul sugereaza viitorul personajului, fara sa il concretizeze, lasandu-l pe spectator sa decida daca este asa sau nu (tehnica foarte interesanta, dar rar folosita ; ultima data am vazut-o in "Minority Report"). De fapt, toate intamplarile prin care trece Monty sunt previzibile si anticipate (vezi discutia din apartamentul de langa ruinile lui WTC).

Teoria cu 16 decembrie nu tine, pentru ca "The Lord of the Rings: The Two Towers" a avut premiera pe 23 (parca...).

ricutza
03 May 2003, 23:04
mai, a mai fost creat un subiect despre acest film si se afla chiar pe pagina asta...eu n-am reusit sa vad inca The 25-th hour, dar sunt sigura ca acolo poti sa vorbesti cu oameni care l-au vazut deja...

Leonard
05 May 2003, 03:51
La prima vizionare, filmul nu m-a prins atat de tare cum ma asteptam si as inclina sa subscriu la parerea lui victor. Cateva scene insa m-au lasat cu respiratia taiata (cea cu 'fuck' in oglinda, cea cu bataia dinspre sfarsit, si ultima replica din final). Mi s-a parut insa ca unele scene au fost lungite mult si fara rost (de pilda cea cu partyul).
Pretextul filmului (ultima zi dinaintea inchisorii a unui traficant de droguri) nu mi se pare prea sfasietor.
Se putea scoate mult mai mult din filmul asta daca de pilda se alegea un caz cu ultima zi inainte de moarte.
N-as zice ca rolul lui Norton e la concurenta cu cel din Fight Club, tocmai din pricina subiectului, nu ca m-ar fi dezamagit el. Nu se compara nici cu rolul din American History X. (oricum ramane actorul meu preferat, chiar daca FC ar fi fost singurul film in care ar fi jucat vreodata). Iar in 25th hour nu apare foarte mult (cred ca in proportie de vreo 60 %, pe cand in FC in peste 90% din cadre il vezi pe el) si cred ca scenele lungi care nu prea pareau sa aibe legatura cu el si cu subiectul m-au facut sa mi se para cam greoi filmul.
Totusi nu exclud posibilitatea sa ajunga sa-mi placa mai mult daca-l mai revad. Mi-am dat seama ca nu e un film dupa cliseele normale, dar ma asteptam sa ies 'impleticindu-ma' (cum zice Hell_Girl) de la cinema, ceea ce nu s-a intamplat din pacate.

blitz43
05 May 2003, 08:04
bah, cine a tradus filmu' in halu' asta?!
PAREREA MEA!!!!!!

patch4all
27 May 2003, 09:05
It indulges too much sheer feelings so there's no reason for censor.

victor
30 May 2003, 13:02
toni a scris :

A, inca ceva: buna era Naturlle ....

---------------------------------------------

Ai naturelu' simtitor....

victor
30 May 2003, 13:26
Parerea generala este ca aceasta scena din oglinda va ramane de referinta si nu ma opun.

Dar pentru ce va ramane, pentru ca cineva a avut curajul sa spuna pe ecran ceea ce poate multi gandesc sau ca un mesaj al fimului, cat timp totul e in regula viata e frumoasa, atunci insa cand se sparge buba toti sunt de vina ?

morpheus
03 Jun 2003, 12:27
Am reusit sa vad si eu acest film si mi-a placutextrem de mult...
Faza cu oglinda e exceptionala (si mie mi se intampla sa ma apuc de injurat in oglind)
Nominalizarile la Oscar au fost facute de americani deci un film de genul asta nu are nici o sansa din pacate...
Un aspect mai putin pozitiv a fost secventa cu bataia care... pacat ca este copiata dar macar a iesit mai bine decat originalul

Peregrin
06 Jun 2003, 14:29
I don't know about u guys, dar mie scena caleidoscopului din oglinda imi aduce aminte de un film programat si reprogamat de televiziunile noastre (e drept ca acum 4-5 ani) iubitoare de mediocritate, mayhem si pretzuri reduse din cauza vechimii, preferand sa investeasca in home-made shows gen La bloc sau idiotenia aia cu Nato - si anume Pizzeria lui Sall - nu mai stiu titlul original. Cu toate criticile aduse, cu toate ca parfumul din Fightclub e perceptibil, pentru mine unul filmul a depasit functia comuna de divertisment ieftin. Gandindu-ma si ca vine de peste Ocean, sper sa fiti in asentimentul meu cand Va spun Voua: merita (*) (*) (*)

Hell_Girl
06 Jun 2003, 14:48
Din cate stiu eu filmul de care vorbesti Pizzeria lui Sal( Do the Right Thing) este tot un film de Spike Lee ca si The 25th Hour, deci ai nimerit, are de ce sa iti aminteasca de el. Oricum Pizzeria lui Sal este despre niste italieni care au o pizzerie intr-un cartier de negri din NY, mai adauga si niste asiatici( mai apar si ei prin film) si obtii o parte din scena din oglinda.

MinRep
06 Jun 2003, 18:39
Parfumul de "Fight Club" se simte pentru ca e un fel de omagiu adus filmului si, mai ales, pentru ca Norton e in distributie (a nu se intelege ca se repeta ca actor, ci doar se face o trimitere la unul dintre filmele sale de prestigiu).

Ce inseamna (*) (*) (*) ? E calificativul maxim sau nu?

origami
12 Jun 2003, 13:33
Min Rep a scris:
Iar sfarsitul sugereaza viitorul personajului, fara sa il concretizeze, lasandu-l pe spectator sa decida daca este asa sau nu
credeti ca posterul "Cool HAnd Luke" pe care a cam insistat e un indiciu in acest sens?

MinRep
12 Jun 2003, 17:31
Ai dreptate, felicitari! Am remarcat posterul, dar nu am facut asocierea (si unii criticau filmu'!!!)