PDA

View Full Version : Dezamagiri


PoliFanAthic
18 Mar 2003, 20:54
Daca cineva m-ar intreba acuma sa spun un film dezamagitor, as replica instinctiv "Dreamcatcher". Stiu ca nu e bine sa ai idei preconcepute, mai ales ca filmul practic nici n-a fost lansat, dar tot ce am citit de la cei care l-au vazut deja au fost articole dezolante...se pare ca s-au facut schimbari majore fata de carte, care mie mi s-a parut foarte interesanta, si astfel filmul s-a banalizat si s-a transformat intr-un "kitsch"
Peste toate, oricum distributia rolurilor este jalnica...

Frodo
18 Mar 2003, 22:22
Sa inteleg ca aici discutam despre dezamagiri? Interesant !! :lol:

Hell_Girl
19 Mar 2003, 00:12
Dezamagire mare de anul asta pentru mine: Gangs of New York.

Luke_Dorian
19 Mar 2003, 14:06
Nu inteleg ce nu ti-a placut la Gangs of NY.E drept a fost un film cam sanderos si cu o poveste cam obosita dar in rest un film destul de bun

MinRep
19 Mar 2003, 19:35
Parca s-a mai discutat ceva asemanator...

In fine, capete de afis: "Sphere", "Silence of the Lambs" (nu e rau, dar ma asteptam la mult mai mult, dupa atata publicitate), "Lord of the Rings" (eh!), "Moulin Rouge" (aici inca sunt derutat) si ar mai fi...

A, da, "Hook"!

Hell_Girl
20 Mar 2003, 01:25
Daca vrei sa vezi de ce nu mi-a placut Gangs of N.Y. cauta ce am zis despre el la topicul despre Oscaruri. Legat de el am revazut de curand la HBO Varsta Inocentei ( tot Scorsese) si e " a breath of fresh air" pe langa G of N.Y.

Luke_Dorian
20 Mar 2003, 02:29
Macar suntem de acord ca Daniel Day-Lewis face un rol super.

Hell_Girl
21 Mar 2003, 02:24
Da, mi-a placut foarte mult, in ambele filme. 8)

ricutza
21 Mar 2003, 23:04
acum imi vin in minte doua mari dezamagiri...prima este Atacul Martienilor pe care nu l-am vazut, initial, la o varsta care sa-mi permita sa gust astfel de parodii...am fost foarte socata cum de a putut iesi asa o tampenie dintr-un film in care jocau atatia actori valorosi..ulterior am revazut filmul si mi-am mai schimbat parerea, dar tot am ramas cu un gust amar...
a doua dezamagire de care imi aduc aminte a fost Ocean's Eleven varianta noua...toata lumea care il vazuse mi-a zis ca e super-marfa si avea multi actori buni si pur si simplu nu m-am asteptat la un asemenea rezultat...
spre deosebire de primul, pe care l-am inteles la o a doua vizionare, a doua oara cand am vazut Ocean's Eleven nu am reusit decat sa ma conving ca filmul este intr-adevar un esec!

neanae
20 Apr 2003, 22:00
am fost doar nitel dezamagit de "once upon a time in the west" si "once upon a time in america". doua filme superbe, dar parca au fost prea lungi si au avut si scene inutile.

aditza2004
20 Apr 2003, 22:09
Eu cred ca cea mai mare dezamagire a fost IMPOSTOR(chiar nasol) iar pe locul doi se plaseaza astreix si obelix mission cleopatra ..chiar aberant
Cat despre GANGS OF N Y mie mi s-a parut f bun si ideea a fost super...merita un oscar pt daniel day lewis

snatchro
21 Apr 2003, 12:56
De dezamagiri nu prea am avut parte. Dar ultima memorabila a fost The Jungle Book 2. Un mare fassssss. Nepotilor mei insa le-a placut. Poate ca inca nu vazusera originalul.

toni
21 Apr 2003, 18:36
Dezamagirea vietii mele este Cristina. Am tinut mullt la ea, dar....a, scuze, aici era vorba de alt fel de dezamagiri...
:-)

Danny
21 Apr 2003, 22:36
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Lasa Toni...bine ca ti-ai descarcat sufletul.

Bogie
21 Apr 2003, 23:37
Minority Report.
Nu spun ca nu mi-a placut ideea, dar are niste efecte speciale menite sa impresioneze pustanii ; iar finalul e mai mult decat previzibil.

catallin
23 Apr 2003, 14:26
Gladiator, clara si mare!
Mi s-a parut o copie palida dupa Spartacus. N-am vazut montaj mai prost. Am avut senzatia ca s-a filmat non-stop cu x camere si s-a montat ca meciurile in televiziune - cu ajutorul carului de reportaj. Nu ma dau mare cu termeni tehnici, efectiv asta a fost senzatia.
Salut
Cata

victor
23 Apr 2003, 16:13
Sa afli ca ceea ce poate fi climaxul Titanicului - ridicarea vasului la aproape 90 de grade - este tehnic imposibil.

Am vazut pe Discovery un documentar unde spunea ca vasul ar fi putut sa se incline cu max 12 grade fata de nivelul apei. Datorita greutatii s-a rupt inainte sa se incline mai mult.

blitz43
23 Apr 2003, 17:01
Sal'!
Bah Toni, si tu ai avut o Cristina?
Si eu. Insa situatia a fost invers. EU am fost dezamagirea vietii ei.
Capu' sus!

P.S.
Apropos, vorbeam cu niste prieteni la un pahar de vorba (pleonasm?! nu se pune). Faza e ca toti au avut la un moment anume, in vietile lor, o Cristina. Fatalitate cruda!

emanuel
23 Apr 2003, 17:13
Subscriu!

N-am deviat de la subiect?...

Amyd
23 Apr 2003, 18:28
Gladiator, clara si mare!
Mi s-a parut o copie palida dupa Spartacus. N-am vazut montaj mai prost. Am avut senzatia ca s-a filmat non-stop cu x camere si s-a montat ca meciurile in televiziune - cu ajutorul carului de reportaj. Nu ma dau mare cu termeni tehnici, efectiv asta a fost senzatia.

Tinand cont ca exact asta a fost ideea pe care Ridley a decupat secventele de lupta ale gladiatorilor - asemanarea cat mai mare cu o transmisie NHL & co - si faptul ca montajul completeaza foarte bine tipul de incadraturi si miscari de aparat pe care le-a executat Mathieson (venit din lumea reclamelor si a clipurilor muzicale), n-as zice ca e chiar asa de prost... in plus Scalia a mai si fost nominalizat la Oscar pentru el.

But of course, de gustibus.

Salutari,
Andrei

ricutza
23 Apr 2003, 23:28
amyd, daca tu tot ai cunostinte despre tehnicile montajului, nu crezi ca e mai bine sa-i explici omului ce a urmarit exact Ridley Scott cand a optat pentru un astfel de mod de editare...la momentul la care am vazut eu filmul nu urmaream astfel de lucruri asa ca nu ma simt in stare sa-mi dau cu presupusul...

catallin
24 Apr 2003, 08:13
Nu-i vorba ca montajul scenelor (de lupta cel putin) se supune "esteticii NHL" ci intrebarea "Cine e NHL in filmul asta ?" Asa si intrarile in Colosseum am auzit eu ca se inspira din maniera de filmare a prezentarilor de moda haute-couture (sper ca asa se scrie). Astea-s texte de zis la conferinta de presa, n-au nici o legatura cu halca artistica a problemei. Cat despre Oscar, sa fim seriosi, asta e cerificatul de vanzare mare garantata care se da prin rulaj cate vreunui film al unuia din gganticele studiouri care a facut o afacere din asta cinematografica. Pariem ca in cativa ani o sa zici": care Gladiator. Aaa?, Aalaa? EEee?

toni
24 Apr 2003, 09:10
Sal'!
Bah Toni, si tu ai avut o Cristina?
Si eu. Insa situatia a fost invers. EU am fost dezamagirea vietii ei.
Capu' sus!

P.S.
Apropos, vorbeam cu niste prieteni la un pahar de vorba (pleonasm?! nu se pune). Faza e ca toti au avut la un moment anume, in vietile lor, o Cristina. Fatalitate cruda!
io zic sa ne vedem la circiuma si dupa niste bere ne prindem care a fost mai dezamagit....:-)

Amyd
24 Apr 2003, 09:42
Nu-i vorba ca montajul scenelor (de lupta cel putin) se supune "esteticii NHL" ci intrebarea "Cine e NHL in filmul asta ?" Asa si intrarile in Colosseum am auzit eu ca se inspira din maniera de filmare a prezentarilor de moda haute-couture (sper ca asa se scrie). Astea-s texte de zis la conferinta de presa, n-au nici o legatura cu halca artistica a problemei.

E evident ca sunt mai mult decat simple press blurb-uri. Ridley trebuie sa gaseasca o modalitate prin care luptele (in special cele de gladiatori) sa fie nu numai spectaculoase/cool ci si digerabile pentru yer average Joe Blow. Care Joe Blow are o cultura vizuala formata mai putin din "Spartacus" si mai mult din NFL, NHL si WWF (and I ain't talking about them animal people here). Daca dorea sa faca o conexiune cu spectatorul respectiv, prin care sa-i induca acestuia ideea de baza ca gladiatorii erau superstarurile Romei si nu doar niste nene in fuste scurte cu masti idioate care se ciomageau prin nisip, de ce sa nu foloseasca o paralela atat de ofertanta ca cea cu transmisiunile sportive (cu superstarurile lor cu tot) din ziua de astazi?

De altfel, pentru ca domnul Scott si Dreamworks nu par sa considere IQ-ul mediu al spectatorilor lor prea ridicat s-au asigurat ca acestia sa nu aiba nici o sansa sa piarda aceasta paralela, difuzand inainte de lansarea filmului documentarul/making of (care se gaseste si pe DVD, de altfel) in care e explicitata verbal...

Cat despre Oscar, sa fim seriosi, asta e cerificatul de vanzare mare garantata care se da prin rulaj cate vreunui film al unuia din gganticele studiouri care a facut o afacere din asta cinematografica. Pariem ca in cativa ani o sa zici": care Gladiator. Aaa?, Aalaa? EEee?

Daca zici tu.... :roll:

Pe cat pariem?

Salutari,
Andrei

blitz43
24 Apr 2003, 10:03
Sal'!
Ma uitam aseara la Jesus .... (pentru a tânspea oara; doesn't matter anyway!). L-am vazut pe Michael York in rolul lui Ioan Botezatorul.
Bah, in ce filme a jucat omu asta (Lost Horizon, Logan's run, Cabaret etc) si in ce a ajuns sa joace acum (seria Austin Powers & Wrongfully Accused). :x Phua! RUSINICA!
SUPER DEZAMAGIRE! :evil:
PAREREA MEA!!!!!!!

catallin
24 Apr 2003, 13:44
Ridley trebuie sa gaseasca o modalitate prin care luptele (in special cele de gladiatori) sa fie nu numai spectaculoase/cool ci si digerabile pentru yer average Joe Blow. Care Joe Blow are o cultura vizuala formata mai putin din "Spartacus" si mai mult din NFL, NHL si WWF (and I ain't talking about them animal people here). Daca dorea sa faca o conexiune cu spectatorul respectiv, prin care sa-i induca acestuia ideea de baza ca gladiatorii erau superstarurile Romei si nu doar niste nene in fuste scurte cu masti idioate care se ciomageau prin nisip, de ce sa nu foloseasca o paralela atat de ofertanta ca cea cu transmisiunile sportive (cu superstarurile lor cu tot) din ziua de astazi?

Tocmai aici e treaba ! Paralela mi se pare mult prea subtila pentru a penetra la foresti gumpi!
Chiar insotita de avertismentul din making-of.
Asa ca mi se pare ca lucrurile stau invers. Documentarul aduce o explicatie desteapta pentru o formula facila de filmare.
La urma urmei poate ca nu e chiar asa dar pentru mine filmul a constituit o dezamagire cu atat mai mare cu cat facea in juru meu multimi de fani mai ales in urma oscarurilor.

Ambra Blu
24 Apr 2003, 14:02
"Gladiator" e super misto, da' formula aleasa, de a filma cu CAMERA MOVEMENTS ca pe stadion, sa iei apoi structura Superbowlului si sa o aplici Collosseumului e destul de nepotrivita cu filmul. La fel, scenele de la inceput cind incendiile alea arata ca in Vietnam. Lasind la o parte faptul ca latinii aia vorbeau in engleza. Si, inclin sa cred ca americanii stiu destule despre gladiatori si fara sa le/o mai zica Scott. N-au ei oare "American Gladiator"?

PS Scene "digerabile"? Ma harasel, violenta ramine violenta la orice nivel vizual/ filozofic, etc. Gradul de intensitate al ei sau wrapperul cultural nu o transforma in non-violenta, cel mult ii schimba ratingul. Indiferent de americanul obisnuit, "Gladiator" ramine tot thrashy. Folosind o paralela cu lumea sportului, Scott nu face decit sa transforme niste gladiatori in niste sportivi, eroi ai arenei, etc, lucru extrem de prost in esenta.

catallin
24 Apr 2003, 14:12
A avut succesul asta si datorita subiectului. Au iesit ele cate mai multe filme cu vulcani, cutremure, asteroizi, poponari etc dar unul singur cu gladiatori. A fost bonusul de exotism care l-a saltat pe bietul gladiator. Cam acelasi fenomen de la Titanic. Ei, acum sariti!

Ambra Blu
24 Apr 2003, 20:49
ci si digerabile pentru yer average Joe Blow.

Este bine si frumos sa cunoastem limbi straine. Ele ne ajuta sa vorbim despre stereotipuri culturale, with so much impunity. Totusi, uneori ne impiedicam de a redundancy in terms. Websterul, impreuna cu d-na Margaret Mead, are nesimtirea de a spune ca Joe Blow e expresia stereotipa a americanului comun, cum ar veni in engleza average. Pai, ce facem, tati, il facem de doua ori comun? Pai eventually o sa il transformam in commoner. In rest, a se citi spre distractie si amuzament atit "Horrible Prettiness: Burlesque and American Culture" de Robert Allen cit si cele postate mai jos :

"The first edition of Everyman's Library came out in 1906. That was also the same year that everyman was first used in the sense "a typical or ordinary person." Both the capitalized and the uncapitalized everyman have their origin in The Summoning of Everyman, a 15th century morality play featuring the allegorical character Everyman.

Everyman is not the only term for "a typical or ordinary person." In the U.S., the names John Doe and Joe Blow are popular, while the British version of the ordinary joe is Joe Bloggs. A typical American is sometimes called John Q. Public; the typical Englishman is known as John Bull; and the typical Frenchman is Johnny Crapaud. It's easy to see how John Q. Public was coined, and the name John Bull comes from The History of John Bull, an 18th century satire by Scotsman John Arbuthnot. But the origin of Crapaud? Crapaud means "toad" in French, and the French are famous for eating frogs."

Any questions?

marx
02 May 2003, 15:42
Todo sobre mi madre.Daca ar fi fost primul film al lui as fi fost super extaziat.Dar,Almodovar s-a autocopiat si a devenit banal.

Flavius
04 May 2003, 21:28
Sa afli ca ceea ce poate fi climaxul Titanicului - ridicarea vasului la aproape 90 de grade - este tehnic imposibil.

Am vazut pe Discovery un documentar unde spunea ca vasul ar fi putut sa se incline cu max 12 grade fata de nivelul apei. Datorita greutatii s-a rupt inainte sa se incline mai mult.

Am vazut si eu acel documentar si e drept ca Titanicul pe masura ce se scufunda nu s-a ridicat la un unghi mai mare de 12 grade fata de nivelul mari. Acest aspect a cam fost neglijat in filmul lui J. Cameron, unde vaporul era inclinat aproape la 60 de grade. Asa cum a spus si victor Titanicul s-a rupt transversal din cauza tensiunilor exercitate in corpul vaporului, insa nu s-a rupt de tot. La nivelul chilei (elementul principal al scheletului unei nave, dispus pe fundul acesteia, in plan longitudinal) cele doua sectiuni ale vaporului au mai ramas un timp unite. Partea de dinainte a navei (aflata sub apa) a tras partea de dinapoi a vaporului, cea din urma ridicandu-se la un unghi de aproape 90 de grade fata de suprafata apei. Abia atunci s-au desprins complet cele doua sectiuni ale Titanicului, partea de dinainte a vaporului luand drumul spre fundul Atlanticului, iar partea de dinapoi scufundandu-se vertical fata de suprafata apei. (Asta tot de pe Discovery am aflat.)

Si ca sa fiu in ton cu discutia de pe acest thread, filmul care m-a dezamagit intr-atat incat sa regret ca mi-am sacrificat 2 ore pentru a-l vedea a fost Arma mortala 4. De cand ma stiu nu-mi amitesc sa fi vazut un film mai mediocru. Daca primele filme din serie au fost mai mult sau mai putin reusite, ultimul a fost de-a dreptul "tras de par".

catallin
05 May 2003, 09:13
Sunt perfect de acord. Filmul exagereaza o realitate si nu o prezinta ca atare. Dar linistiti-va fratilor: e vorba de o creatie artistica nu de un proces verbal de accidente maritime (ma rog, oceanice). Exagerarea autorilor nu vine clar din nestiinta ci din dorinta de a transfigura prin filtrul propriu un eveniment. Mai importanta era senzatia care trebuia creata samd. Ma intreb daca respectandu-se compozitia chimica o otravii din Romeo si Julieta, eroii mai aveau timp sa-si spuna monoloagele pana isi facea efectul potiunea. Daca ar fi cazut lati in 6,33 secunde de la ingurgitare? Se ducea dracu' tot dramatismul, nu?
Cu respect,
Cata

Ambra Blu
05 May 2003, 09:36
. Ma intreb daca respectandu-se compozitia chimica o otravii din Romeo si Julieta, eroii mai aveau timp sa-si spuna monoloagele pana isi facea efectul potiunea. Daca ar fi cazut lati in 6,33 secunde de la ingurgitare? Se ducea dracu' tot dramatismul, nu?
Cu respect,
Cata

Mi/a placut asta.

Leonard
26 Aug 2005, 15:44
mari dezamãgiri recente de la regizori preferaþi:
Wenders - Land of Plenty
Kusturika - Life is a Miracle
Kim Ki-Duk - Bin-Jip, Bad Guy
Danny Boyle - Millions, 28 Days Later

dezamãgiri medii:
Trier&Vinterberg - Dear Wendy
PTAnderson - Hard Edge (cel mai recent al lui vãzut de mine)
Dario Argento - The Card Player

st3fan
26 Aug 2005, 16:19
Am vazut Gladiatorul cu mult timp in urma, nu imi amintesc multe detalii,oricum nu l-as trece la dezamagiri.
Un lucru e cert...acest film a deschis seria filmelor grandioase(macar din pdv al bugetului si decorurilor) care trateaza trecutul indepartat si de mult ingropat al omenirii (troia, alexander, kingdom of heaven si mai sunt unele dar imi scapa acum).Oricum Gladiatorul a deschis un apetit regizorilor(producatorilor,scenaristilor) pentru productii de acest gen.

Rumpelstintzkin
26 Aug 2005, 21:30
Dezamagire: Gangs of NY; War of the Worlds; The Village(m-a dezamagit in sensul ca nu era ceva la ceea ce ma asteptam; daca e sa luam in considerare subiectul a fost "altceva", interesant totusi, dar nu exact ce asteptam eu de la film).

herbert
26 Aug 2005, 21:59
O mare dezamagire pentru mine:
Sydney Pollack, cu al sau anemic „The Interpreter”

st3fan
26 Aug 2005, 22:26
Tocmai am vazut "Once upon a time in Mexico" (parca asa se numea, incerc sa il uit).Auzisem ca nu face 2 parale, dar deh a trebuit sa vad cu ochii mei...Distrubutie chiar bunicica!(dar la ce folos...).Robert Rodriguez a fost si scenarist si regizor (parca si monteur) al filmul dar a ratat...rau de tot.

P.S. - si Ocean's Twelve m-a dezamagit, nici primul nu a fost capodopera, dar continuarea...

Gaandalf
27 Aug 2005, 07:48
sunt curios cum o sa fie vazut filmul lui Wong Kar Wai cu Nicole ...
atuncea sa vedem daca dezamageste sau iar iti arunca falca in pamant ...

Lady_Skar
27 Aug 2005, 14:30
Un film ori imi place, ori ma dezamageste. :)
What can I say? Tre sa invat sa nu mai am asteptari asa inalte. :D

Flopcaru
29 Aug 2005, 16:04
Cele mai mari dezamagiri: Falci 1-5. Dezolant. Cu adevarat trist. :P

Mala Portugal
29 Aug 2005, 17:45
Layer Cake, fiindca sta prost la doua capitole la care filmul britanic o duce in general bine:stil si consistenta si nici umorul n-a prins o zi tocmai buna.

Cinemania
29 Aug 2005, 21:05
Layer Cake, fiindca sta prost la doua capitole la care filmul britanic o duce in general bine:stil si consistenta si nici umorul n-a prins o zi tocmai buna.

sau un Snatch fara stralucire

pier
01 Sep 2005, 21:51
Ce aveti cu Gladiatoru asta? Ii foarte fain, shi aici ii vorba de dezamagiri.

Oricum, parerea mea este ca Kill Bill 1 shi 2 au fost foarte slabe( unu numai actiune, iar doiu nimic shi chiar am adormit la 2). Sar dintr-o extrema in ata, regizor neexperimentat. O mai mare dezamagire este Satul(The Village) care nu este nici thriller. nici horror cum zicea in trailer.
:(

MinRep
01 Sep 2005, 22:00
Oricum, parerea mea este ca Kill Bill 1 shi 2 au fost foarte slabe( unu numai actiune, iar doiu nimic shi chiar am adormit la 2). Sar dintr-o extrema in ata, regizor neexperimentat.
Ha? :huh: Fara sa iau apararea celor doua filme (in special celui de-al doilea), please explain yourself...

ogto
01 Sep 2005, 22:41
Zombie Man Eating Whores Vs. The Black Vixens of The Red Erotic Palnet

O dezamagire TOTALA. nici nu se compara cu prequel-ul... Primul era genial, asta e un jeg sinistru... :((

GhitzaCartitza
01 Sep 2005, 22:50
Zombie Man Eating Whores Vs. The Black Vixens of The Red Erotic Palnet
Cum poate un film cu titlul asta sa dezamageasca? De unde le scoateti domle' :lol: ? Unde e fabrica de unde pot sa iau si eu filmu' asta :?? Pe DC nu l-am gasit.

BeNnY
01 Sep 2005, 22:54
Ce aveti cu Gladiatoru asta? Ii foarte fain, shi aici ii vorba de dezamagiri.

Oricum, parerea mea este ca Kill Bill 1 shi 2 au fost foarte slabe( unu numai actiune, iar doiu nimic shi chiar am adormit la 2). Sar dintr-o extrema in ata, regizor neexperimentat. O mai mare dezamagire este Satul(The Village) care nu este nici thriller. nici horror cum zicea in trailer.
:(

Acest mesaj este o insulta la adresa forumului si l-as sterge daca principiile morale (si regulile forumului) mi-ar permite-o. We will meet again, Oradean Boy!

Altfel, ogto doesn't know jack shit. Zombie Man Eating Whores Vs. The Black Vixens of The Red Erotic Planet nu dezamageste deloc. Pula mea, filmul asta tine de cultura urbana si suburbana si dedesubt urbana. Daca n-o ai, nu e de vazut.

ogto
01 Sep 2005, 23:36
Catre beany
Cum dracu nu dezamageste? Tu probabil n-ai vazut primul din serie. Primul avea o regie mult mai subtila. NU folosea trucuri banale pentru a implica sentimental privitorul in film. Aici toti actorii au o problema, materialul nu este destul de consistent cat sa poata da ocazii pentru replici memorabile si interpretari realiste. Deci la mijlocul filmului chiar nu credeam ca fata plina de sange cu sanii scosi afara plange din dragoste pentru tatal ei bionic decedat cu pieptul strapuns de p*** metalica a unuia. Pur si simplu nu m-au emotionat fetele amazoane si cele zombie jucau spart.
O fi suburban ca productie dar asta nu inseama ca e pe dedesubtul suburbanului calitativ. Adica, doar pt. ca e facut in beciul de sub garajul unuia nu inseamna ca e misto, spre desoebire de primul care cu ajutorul scenariului stralucit si inventiv (si cand zic invetiv... zic inventiv) atinge niste chestii care nici cel mai indraznet film de pe xxl nu le-ar putea atinge ca acei actori n-au facut cursuri de yoga (spre deosebire de astia).

Problema acestui film este ca primul a pus niste standarde mult prea mari si era foarte greu sa urmeze acea capodopera... Din pacate, au zimtit nevoia de a incerca cu acel regizor neexperimentat si a iesit o mare dezamagire.

Si da, e vorba despre un film porno.

BeNnY
01 Sep 2005, 23:51
Ai dreptul la parerea ta, dar eu am dreptate. Si daca mai scrii mesaje care sa ma contrazica ti le sterg.

notorious
07 Sep 2005, 22:44
ultimul balon dezumflat zdravan - 'saw'. :sick: nici unmuritor nu merita mizeria asta. inainte a fost 'reconstruction'.

in rest, ce-mi trece prin minte:

godard - 'pierrot le fou' (i mie imi placuse pana si 'alphaville' !)
chaplin - 'marele dictator' (pt ca chaplin nu prea e facut pt filmul vorbit si pt ca isi rcicleaza toate momentele clasice din 'slapstick' si le reambaleaza)
resnais - 'l'anne derniere a marienbad' (prefer 'hiroshima mon amour')
capra - 'meet john doe' (pt ca e prea autoreferential - vezi 'mr deeds goes to town' si 'mr smith goes to washington' - si plicticos)
hawks - 'his girl friday' (pt ca, la 60 de cuvinte pe minut, innebunesti !)
coeni - 'the hudsucker proxy' (vezi capra) si ultimele doua filme ale lor (cu niste standarde foarte, foarte joase pt calibrul lor)

si lista poate continua.

fitzcarraldo
07 Sep 2005, 22:47
chaplin - 'marele dictator'
Numai secventa globului face toti banii....

notorious
08 Sep 2005, 23:01
tocmai am vazut 'duck soup'. pune faza cu oglinda pe langa 'faza cu globul'... ;)

anouk
09 Sep 2005, 19:27
"Kingdom of Heaven" - nu e un film prost (... ca muuuult prea multe altele), dar ma asteptam la putin mai mult de la Sir Ridley Scott :(
"Jeux d'enfants" - tot filmul are un aer trist, plus personajele complet lipsite de sensibilitate si scenele inspirate din "Amelie" nu m-au impresionat chiar deloc

qwerty
28 Jan 2006, 22:02
BEWITCHED -o mare dezamagire.

alc
29 Jan 2006, 07:45
BEWITCHED -o mare dezamagire.
o poveste de dragoste-comedie cu nicole kidman....sigur ca n-a mers

alc
29 Jan 2006, 07:46
ce sa mai zic de will ferrell care a reusit sa strice cate ceva din orice film in care a jucat