PDA

View Full Version : About Schmidt


lecter
18 Mar 2003, 09:58
Filmul asta m-a facut pentru prima oara in viata sa plec din sala de cinema inainte sa se termine proiectia...nu prea pot sa spun ca are puncte slabe, pentru ca practic nu se intampla nimic! :x Chiar nu tineam neaparat sa-l vad pe Jack Nicholson ca un cetatean de varsta a treia, care nu mai nimereste toaleta si are pete de mustar pe pijama. Cred ca si locurile alese pentru filmari, cele mai penibile si plictisitoare orase din centrul Americii contribuie mult la asta. Daca acest film ia vreun Oscar inseamna ca multor membri ai Academiei le lipseste o doaga (ori asta, ori se identifica cu Mr. Schmidt). L-a mai vazut cineva? Alte pareri? Poate ca imi lipseste mie o doaga, dar chiar nu inteleg ce-au vazut toti criticii in porcaria asta.

Frodo
18 Mar 2003, 16:51
Scuza-ma lecter, dar unde la cinema? In Bucuresti? Nu stiam ca a aparut!!! Unde l-ai vazut tu? :o

lecter
18 Mar 2003, 20:14
Locatie: Bangkok

E disponibil DivX pe net, credeam ca l-a inhatat cineva....

Frodo
18 Mar 2003, 20:41
ahaa, am inteles!! DivX-ul, amicul nostru!! :lol: Tencs, lecter.

Lino
16 Mar 2006, 17:31
Filmul e destul de bun , dar na, nu e pentru toti. Prezinta o perspectiva asupra vietii din partea unei persoane de varsta a treia. In mintea lui Schmit s-au sedimentat micile probleme in decursul vietii , culminand cu iesirea sa la pensie ceea ce la facut sa fie un batranel inacrit. El incepe sa se caine in scrisorile trimise acelui copil fara a-si da seama ca problemele acelui copil sunt mult mai mari decat problemele sale ,lucru sugerat prin desenul acela de la sfarsitul filmului care arata ca visul sau este sa aibe o familie.

celeron
28 Mar 2006, 19:55
film bun

qwerty
28 Mar 2006, 21:01
A trecut ceva vreme de cand l-am vazut dar mi-a ramas in minte.E destul de interesant desi pentru unii pare plictisitor.Adevarul e ca nu e un film comercial.Jack Nicholson joca excelent.

notorious
29 Mar 2006, 17:45
Filmul asta m-a facut pentru prima oara in viata sa plec din sala de cinema inainte sa se termine proiectia...nu prea pot sa spun ca are puncte slabe, pentru ca practic nu se intampla nimic! Chiar nu tineam neaparat sa-l vad pe Jack Nicholson ca un cetatean de varsta a treia, care nu mai nimereste toaleta si are pete de mustar pe pijama. Cred ca si locurile alese pentru filmari, cele mai penibile si plictisitoare orase din centrul Americii contribuie mult la asta.

pai, duh !! asta era si ideea filmului - sa patrunda in viata americanului de rand, care NU traieste in vile din beverly hills, de la o varsta NU mai nimereste toaleta si poate avea pete de mustar pe pijama. :P :lol: nu, filmul e total subestimat - fara sa-si fi propus sa fie asa ceva, filmul devine un uppercut zdravan aplicat perceptiei generale asupra americii, conform careia toata lumea ar sta in case dragute, cu o amarata functie de asistenta medicala... :hmm: in schimb, avem un personaj atasant tocmai prin 'normalitatea' sa - vaduv, nelinistit de ideea de moarte, neincrezator in ce mai are viata sa-i arate, dornic sa mai infaptuiasca ceva 'important' (schmidt adopta un copil din africa). iar finalul, cand realizeaza ca, totusi, este cineva care are nevoie de el, ca (fir-ar sa fie !) mai are un motiv sa traiasca, este cel mai induiosator final de film pe care l-am vazut de multa vreme...

Lino
02 Apr 2006, 14:33
Eu am crezut ca il ajuta financiar pe acel baiat din Africa si nicidecum ca il adopta. :( . ;)

Cinemania
02 Apr 2006, 15:32
este cel mai induiosator final de film pe care l-am vazut de multa vreme...

este...mai ca imi venea sa-l strang in brate pe Nicholson :D

77ravens
28 Apr 2006, 19:29
Filmul asta m-a facut pentru prima oara in viata sa plec din sala de cinema inainte sa se termine proiectia...nu prea pot sa spun ca are puncte slabe, pentru ca practic nu se intampla nimic!

Hannibal!Stai,scuze!lecter!Mai Hannibal,cum sa zici asa ceva despre un film de Alexander"in vino veritas"Payne?Da ce vroiai sa se intample in film?Sa apara Willis si sa i salveze pe toti?Asta i plot ul filmului:nu i nimic spectaculos in viata lui Schmidt.La varsta lui,ce ar mai putea fi?Plus ca refuza singur chestii "interesante"(faza din piscina,very funny de altfel).Tot filmul are un haz de necaz simpatic, resemnat.

Cinemania
28 Apr 2006, 21:27
Filmul asta m-a facut pentru prima oara in viata sa plec din sala de cinema inainte sa se termine proiectia...nu prea pot sa spun ca are puncte slabe, pentru ca practic nu se intampla nimic!

Hannibal!Stai,scuze!lecter!Mai Hannibal,cum sa zici asa ceva despre un film de Alexander"in vino veritas"Payne?Da ce vroiai sa se intample in film?Sa apara Willis si sa i salveze pe toti?Asta i plot ul filmului:nu i nimic spectaculos in viata lui Schmidt.La varsta lui,ce ar mai putea fi?Plus ca refuza singur chestii "interesante"(faza din piscina,very funny de altfel).Tot filmul are un haz de necaz simpatic, resemnat.

..si totusi cat de multe se intampla in sufletul lui Schmidt

77ravens
28 Apr 2006, 21:38
..si totusi cat de multe se intampla in sufletul lui Schmidt

true