PDA

View Full Version : Catch Me If You Can


vincent vega
11 Mar 2003, 09:33
L-a vazut careva?
Mie mi s-a parut bunicel.

emanuel
11 Mar 2003, 11:25
Mie mi s-a parut impresionat, mai ales ca este bazat pe un fapt real... nu ma asteptam la un asa sfarsit...
Mai discutam dupa ce il mai vede lumea...

MinRep
15 Mar 2003, 12:16
Mi-a placut mult! In primul rand, e un film atipic pentru Spielberg. Nu tu efecte speciale, scene trase de par sau sentimentalisme comerciale (desi, ar fi o chestie: la sfarsit se zice ca Frank si Carl inca sunt buni prieteni, dar din cate am inteles, Carl nu a existat).

Actorii joaca grozav (cu toate ca Hanks - genial oricum - se pliba printr-un repertoriu familiar, vezi pronuntia in franceza, miscarile fetei), chiar si Martin Sheen si sunt multe scene sau secvente extraordinare:

--- cand DiCaprio se da drept suplinitor.
--- bancnota care iese, dusa de vant, pe sub usa.
--- DiCaprio intrand in aeroport inconjurat de opt stewardese, ca sa evite sa fie prins.
--- prima intalnire dintre DiCaprio si Hanks.
--- ultima inalnire dintre DiCaprio si Walken.

Si, bineintles, coloana sonora si melodiile exceptionale (cred ca John Williams e destul de aproape de inca un OSCAR, daca nu ia "Frida").

Hell_Girl
16 Mar 2003, 11:33
Si mie mi-a placut filmul foarte mult, in primul rand mi se pare ca rolul i se potriveste lui DiCaprio ca o manusa si mi-a placut mult in filmul asta, ceea ce m-a facut sa-l reconsider ca actor. Nu m-am asteptat la absolut nimic de la film si tocmai de asta m-a surprins in mod placut in special finalul. Imi place si maniera de realizare mai ales genericul care aminteste de filmele anilor 60' si te face sa intri si mai bine in atmosfera.
Mi-a placut faza din avion in care Hanks parca intra in WC si cea de la aeroport cu soferul si placutza pentru detectiv.

imported_addy
16 Mar 2003, 12:29
Lui DiCaprio i se potriveste perfect rolul pentru ca desi are aproape 30 de ani arata ca un pusti de 17.

i_matei
16 Mar 2003, 14:04
Cum s-a zis anterior filmul surprinde total...
E total atipic pentru Spielberg, fara efecte speciale, fara efuziuni sentimentale exagerate...
Singurul lucru care aminteste de stilul lui este imaginea. Cei care au vazut Minority report nu au cum sa nu recunoasca inegalabilul joc de umbre si lumini, care se intalneste doar la Spielberg...
Despre poveste ce sa zic, e super pasionanta, amuzanta, lui Leonardo s-a reabilitat total in ochii mei cu rolul asta... Sunt curios sa il vad in rolul lui Alexandru Macedon.

Filmul urmareste 2 planuri:
1. relatia lui Frank cu familia sa, adica motivatia pentru care devine cel mai mare escroc al tuturor timpurilor... E destul de ambiguu acest plan, relatia sa cu tatal lui fiind destul de slab creionata.
2. seria de escrocherii a lui Frank... Partea asta e efectiv super realizata, toate inselatoriile si toate aventurile sunt efectiv incredibile, si fac tot deliciul filmului.

Ei, imbinarea acestor doua planuri scad valoarea filmului per ansamblu...
Cel putin asta e parerea mea.
Oricum, filmul merita vazut e unul din filmele bune ale anului asta si o sa fac tot posibilul sa il am la colectie...

MinRep
16 Mar 2003, 20:46
Lui DiCaprio i se potriveste perfect rolul pentru ca desi are aproape 30 de ani arata ca un pusti de 17.

Esti cam rau aici... Dar mi-a placut faza!


Ma bucur sa vad ca lumii i-a placut filmul. Ma cam doare sa vad ca "Lord of the Rings 2" e nominalizat la OSCAR si "Catch Me If You Can" nu e, dar asta e, nu eu sunt Academia! Ca imaghinea seamana cu cea a restului filmelor lui Spielberg (cum e si in "Lista lui Schindler" sau in "A.I.") tine de directorul de imagine (Ianusz Kamiski), pe care Spielberg il tot foloseste. Desi imi place f. mult Spielberg, la "Catch Me If You Can" am fost mai absorbit de muzica decat de imagine si am observat ca, daca Spielberg e un regizor foarte complex (de la filme de aventura, la drame, filme de razboi, SF-uri, comedii), John Williams este un compozitor la fel de complex. Felicitari realizatorilor filmului!!!

patch4all
18 Mar 2003, 11:26
Da, un film exceptional, prestatii excelente ale actorilor si o coloana sonora absolut fantastica. Di Caprio se intrece pe sine iar Walken intruchipeaza perfect omul vremurilor personajului sau.
Merita vazut.

Frodo
20 Mar 2003, 19:49
Superb superb film! A fost o desfatare ! Regizat bine (MinRep a avut dreptate cand a zis ca Spielberg e un regizor foarte complex), actorii sunt minunati, muzica te arunca in perioada aceea de rock n' roll :P , ce mai, o frumusete de film.Iar subiectul e bestial, nici nu imi vine sa cred ca e o poveste adevarata.MERITA VAZUT! 8) 8)

PoliFanAthic
21 Mar 2003, 22:16
Am vazut filmul astazi, dar intr-un fel nu s-a ridicat la nivelul la care m-as fi asteptat...Pur si simplu nu "l-am trait"
Nu spun ca a fost prea lent, dar parca a fost prea lung...

snatchro
03 Apr 2003, 16:50
Da, a meritat asteptarea de vreo 2 saptamani. L-am vazut in sfarsit si mi-a placut foarte mult, mai ales ca sunt fan al echipei Spielberg/Williams/Kahn/Kaminski.
Walken a jucat foarte bine, reusind sa scoata in evidenta faptul ca nu toata lumea este fericita (la propriu asta! - excelent machiajul) si ca viata nu este decat o mare drama pe care fiecare dintre noi o joaca cat poate de bine.
DiCaprio face un rol mai altfel decat eu eram obisnuit. Adica mai bunicel decat de obicei. Hanks la fel. Finalul chiar nu mi l-am inchipuit.
Foarte frumos. Si deloc lung. Plus ca muzica, foarte frumoasa (cea de Williams) a fost taiata de baietii veseli de la Corso. :(

toni
16 Apr 2003, 17:41
Mda, si eu am vazut filmul. Misto. Pe di caprio am inceput sa-l apreciez mai de multicel, iar in GoNY l-am aplaudat. Mi l-am cumparat si pe DVD, sa-l pun la colectie...

morpheus
17 Apr 2003, 10:50
Foarte interesant filmul dar n-as prea crede ca finalul e chiar inspirat din
realitate... Mi se pare cam absurd ca un detinut sa ajunga sa lucreze
la FBI.
Si Di Caprio chiar nu arata de 17 ani...
Despre personaj trebuie admirata perseverenta lui si dorinta de a-si
depasi conditia doar ca face o greseala frecvent intalnita la oameni
vrea prea mult... si asta il duce in inchisoare.
Dupa ce Carl ii ofera inca o sansa Frank isi da seama ca e nevoie de o schimbare si decide sa o ia pe calea cea buna.
Cam atat astept parerile voastre.

toni
17 Apr 2003, 10:54
doar ca face o greseala frecvent intalnita la oameni
vrea prea mult...
asta m-a dat pe spate....

morpheus
17 Apr 2003, 11:07
Tony- Nu crezi ca majoritatea oamenilor nu se multumesc niciodata cu ce au!!!

blitz43
17 Apr 2003, 12:00
Sal'!
Faza cu aproape toti borfasii, sta cam asa. Cu cât devin mai "faimosi", vigilenta le cam adoarme. Sunt din ce in ce mai indrazneti si vor sa arate lumii intregi cât de tari si mari sunt ei si cât de fraieri sunt militienii (exemple, Slava Domnului avem la tot pasul: remember lunetistul american de la sfârsitul anului trecut). Despre adrenalina, ce sa mai vorbim? Intelege toata lumea! In cazul lui mai apare si teribilismul vârstei care trebuie acceptat. Cât despre faza cu angajamentul la FBI nu mi se pare deloc ceva inimaginabil. Am vazut un documentar pe nu-s ce canal de genul Discovery, in care se povestea despre genul de colaborari dintre CIA si câtiva hackeri prinsi cu mâta-n sac. Mi se pare cam corect. FIGHT FIRE WITH FIRE!
Cu filmu' asta, Leo di Caprio si-a spalat toate pacatele. Cel putin pentru mine. Dupa stupizenii de genul Titanic sau The (S)Beach il credem a real dumbass. Dar... Despre Tom Hanks & S. Spielberg, nimic nou sub soare. Continua pe linia obisnuita: profesionalism (momentan fara vreun licar de geniu). Asta e!
PAREREA MEA!!!!!!

MinRep
18 Apr 2003, 07:55
Mi se pare cam absurd ca un detinut sa ajunga sa lucreze la FBI.


De fapt, Frank Abagnale jr. lucreaza la FBI chiar acum si a scris o carte numita "Catch Me If You Can", dupa care e inspirat filmul. Carl Haratty, insa, nu a existat nici in realitate, nici in cartea lui Abagnale.

toni
01 May 2003, 13:20
Tony- Nu crezi ca majoritatea oamenilor nu se multumesc niciodata cu ce au!!!
1.sint toni, nu tony
2. Toti oamenii vor mai mult, e normal, mie mi-a placut exprimarea ta...

patch4all
05 May 2003, 11:45
toni, prima ca prima dar a doua m-a zapacit total.....all i can see from now on is a blur :lol: :o :roll:

toni
09 May 2003, 13:14
toni, prima ca prima dar a doua m-a zapacit total.....all i can see from now on is a blur :lol: :o :roll:
ce nu intelegi, ba?
daca vrei sa-ti explic filmul fa-mi o vizita si-l vedem la mine : 72 Trinitron, 6 boxe, bere si tutun unlimited.

ps : pe patch4all il cunosc personal, nu va luati de mine ca vorbesc asa cu el..

blitz43
09 May 2003, 15:01
ce nu intelegi, ba?
daca vrei sa-ti explic filmul fa-mi o vizita si-l vedem la mine : 72 Trinitron, 6 boxe, bere si tutun unlimited.

ps : pe patch4all il cunosc personal, nu va luati de mine ca vorbesc asa cu el..

:o :o :o :o Sal'! :o :o :o
:lol: Toni, cum fac sa te cunosc si eu personal? :lol:
:cry: PAREREA MEA! :cry:

sorcerer
19 Jun 2003, 23:53
Nu am vazut in ultimii ani un film asa de bun ca acesta! Leonardo DiCaprio da dovada de fff mult sange rece :) Este foarte dragut, genul de film care iti face viata mai frumoasa!

(*) (*) (*) (*) / (*) (*) (*) (*) (*)