PDA

View Full Version : Oscar - Best picture


Danny
07 Mar 2003, 22:49
Stiu ca multi dintre noi nu au vazut filmele nominalizate dar...sa vedem daca acordam premiul cum trebuie :)

Frodo
07 Mar 2003, 22:53
Pianistul va lua Oscarul!! A luat atatea premii pana acum! Sa vedem.... :D

PoliFanAthic
08 Mar 2003, 00:10
Cred ca nu mai e cazul sa spun cine cred ca o sa ia...sa ma corectez, cine as vrea sa ia. Am auzit numai lauda despre Pianistul, si un film cu un astfel de subiect ma poate fascina...

Flavius
08 Mar 2003, 00:15
Parerile legate de posibilul castigator al Oscarului pentru cel mai bun film sunt cam impartite. Se pare ca fiecare are un film favorit. Sa speram ca in urma acestui sondaj parerile noastre se vor omogeniza.
In fine, votul meu este pentru filmul "The Hours". Desi nu l-am vazut, defapt nu am vazut nici unul din filmele nominalizate la aceasta categorie, "The Hours" pare sa fie o capodopera cinematografica. Oricum, fie ca cel mai bun film sa triumfe.

MinRep
08 Mar 2003, 06:56
Eu am votat pentru "The Pianist", dar cred ca "The Hours" are mai multe sanse. Vede pe 23...

iadrianik
08 Mar 2003, 13:20
Eu am votat pt "Chicago". Si sper sa castige.

ricutza
08 Mar 2003, 23:25
eu am votat pentru the Hours desi nu am vazut inca Chicago...sper sa nu se intample ca anul trecut cand mi-am dat seama ca filmul pe care eu il consideram cel mai bun (Moulin Rouge) nu prea avea sanse in fata unui 'A Beautiful Mind'...nu am vazut nici The Pianist dar eu nu cred in acest film...foarte posibil sa gresesc!
The Hours insa este un film extraordinar...mi-a placut enorm! exact pe gustul meu....voi fi foarte trista daca nu va castiga! ma confrunt cu o oarecare problema pentru ca imi dau seama ca nu mai pot fi obiectiva...mi-a placut atat de mult acest film, incat efectiv nu ma mai simt in stare sa-mi dau seama daca intr-adevar va primi sau nu premiul, daca este ceea ce considera Academia, cel mai bun film...

Hell_Girl
09 Mar 2003, 00:38
Eu sper ca o sa castige The Hours sau The Pianist, dar nu mi-ar placea sa castige Gangs of New York. Nu am vazut filmul, deci nu stiu cat de bun e, dar mi-ar placea sa castige oricare altul.

Flavius
09 Mar 2003, 21:44
Filmul “The Hours” al lui Stephen Daldry se afla la granita dintre un film biografic si o ecranizare. Pe de o parte este surprinsa o zi din viata scriitoarei Virginia Wolf (1882-1941), interpretata de Nicole Kidman, iar pe de alta parte filmul urmareste cate un episod din vietile a doua femei ce se aseamana extrem de mult cu protagonista romanului “Mrs. Dalloway”, scris de Virginia Wolf. Cele doua sunt Laura Brown (Julianne Moore), o sotie si o mama din Los Ageles-ul anului 1951, si Clarissa Vaughan (Meryl Streep), varianta contemporana zilelor noastre a doamnei Dalloway.
Filmul nu este ecranizarea cartii “Mrs. Dalloway”, ci a romanului de success “The Hours” al lui Michael Cunningham, care a primit un premiu Pulitzer pentru aceasta carte. Filmul e facut intr-o maniera originala; cele trei personaje feminine se perinda pe rand pe ecran, fiecare apartinand unei alte generatii, unei alte perioade de timp. Afisul filmului este singurul loc unde ele apar simultan si toate trei graviteaza in jurul aceluiasi lucru, personajul doamnei Dalloway din cartea cu acelasi nume, un roman psihologic cu o actiune statica.

resurse: www.thehoursmovie.com

Hell_Girl
10 Mar 2003, 12:14
Am vazut si eu astazi Gangs of New York si acum sunt sigura ca nu va lua Oscarul. Filmul este prea lung, sunt prea multi eroi, in ciuda temei care dupa 11 sept cred ca i-a sensibilizat mult pe americani. Imi place in schimb foarte mult muzica din film si nu in ultimul rand Daniel Day Lewis mi s-a parut genial. Cred ca o sa ia Oscarul pt. cel mai bun actor in rol principal pentru ca il merita. Cum ma asteptam de altfel Di Caprio mai are mult de invatat, iar Cameron Diaz m-a enervat cum face de fiecare data, rolul nu mi se pare ca i se potriveste deloc. In orice caz nu ma hotarasc daca sa-mi trag filmul pe cd sau nu.

Luke_Dorian
11 Mar 2003, 10:16
As alege oricand Two Towers in locul celorlalte 4 filme dar aproape sigur ca nu va castiga.Gangs of NY a fost interesant.

TuDy_^
11 Mar 2003, 20:39
Luke_Dorian se pare ca numai noi doi am votat TTT :( din pacate nu are sanse prea mari da...eu continui sa sper :D

Frodo
11 Mar 2003, 20:43
Lord of the Rings nu va lua Oscarul!! Nu e de Oscar! Lord of the Rings e........Lord of the Rings, si atat! Va lua sigur la efecte speciale, mai ales pentru Gollum. :(

MinRep
11 Mar 2003, 21:00
Lord of the Rings [...] Nu e de Oscar! Lord of the Rings e........Lord of the Rings, si atat!

Ce vrea sa insemna asta? :lol:

Frodo
11 Mar 2003, 21:13
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ziceam si eu asa, MinRep! Stiu ca nu ia Oscarul si.......m-am suparat un pic!

theo
12 Mar 2003, 11:32
Desi imi promisesem ca nu mai cumpar cd-uri pirat, curiozitatea a invins principiile, asa ca o sa vad (macinata de remuscari) filmele candidate la Oscar. Deocamdata am vazut The Pianist si pot sa spun ca nu mi-a placut, ba chiar am facut un efort sa-l vad pana la sfarsit. Este de departe mai slab dacat Shindler's List sau La Vita E Bella. De ce spun asta? In primul rand pentru ca, asa cum va asteptati, pe tot parcursul filmului nemtii cei rai ucid cu sadism si fara motiv oameni lipsiti de aparare. Scenele sunt de o cruzime pe care nici in Shindler's List nu am vazut-o, iar daca acolo simteam compasiune pentru acei oameni, aici nu am mai simtit decat oroare. Story-ul mi s-a parut subtire si lipsit de subtilitati si dincolo de asta nu am simtit ce mesaj a vrut sa transmita publicului. Ceea ce mi s-a parut cel mai rau a fost ca, desi personajul principal este omniprezent in film, nu am reusit sa-mi dau seama de ce ar fi trebuit sa-l simpatizez sau macar sa-l compatimesc. Mi s-a parut doar o fiinta coborata sub statutul de fiinta umana care pe tot parcursul filmului nu a facut decat sa lupte pentru propria supravietuire.

Flavius
15 Mar 2003, 21:19
Si eu sunt (aproape) sigur ca “The Lord of The Rings: The Two Towers” nu va castiga Oscarul pentru cel mai bun film. Desi n-am vazut filmul, nici macar pe primul (din cauza incapatanarii mele de a citi intai cartile), din ce-am auzit si citit “The Two Towers” (parca ar fi o aluzie la cei doi zgarie-nori ai complexului WTC) va castiga cel mai probabil cateva Oscaruri tehnice. Defapt nici n-ar putea castiga alte Oscaruri intrucat 5 din cele 6 nominalizari sunt la categorii tehnice. Oricum, daca TTT nu a fost apreciat de critici in mod sigur a apreciat de public larg, filmul fiind distins cu premiul publicului la BAFTA.

Danny
21 Mar 2003, 21:48
Si cu toate ca are un singur vot in acest sondaj...se pare...din ce am auzit...ca Chicago ar fi favorit la castigarea Oscarului...

lecter
22 Mar 2003, 10:57
Moulin Rouge, Chicago...yuck, it's the 50's all over again. Am vazut aseara Gangs of New York si mi s-a parut OK, dar nimic iesit din comun. Probabil ca va castiga Pianistul, pentru "merite deosebite in a prezenta pentru a n!-a oara suferintele indurate de vajnicul popor evreu in al doilea razboi mondial"....sincer, avand in vedere nominalizatii (mai putin The Hours, de care nu stiu mai nimic si nu m-am interesat inca), mai bine nici nu s-ar organiza ceremonia anul asta, cred ca e mai corect spus ca nu va castiga cel mai bun film, ci cel mai putin prost. Inspiration is dead, long live constipation.

Flavius
12 Apr 2003, 01:22
Se pare ca cel mai inspirat a fost Danny care a avut dreptate in privinta filmului "Chicago". Chiar daca prea putini dintre noi au vazut filmele nominalizate, macar ne-am dat si noi cu parerea... :wink:

iadrianik
12 Apr 2003, 01:39
nu vreau sa par rautacios sau sa incep cu "v-am zis eu" :wink: , dar e o mica neintelegere, pt ca eu am votat pt Chicago (pe prima pagina a acestui subiect); asta insa nu-mi aduce cine stie ce merit. oricum fimul merita vazut (m-au mirat unele pareri preconcepute auzite prin diverse parti cum ca filmul ar fi prost sau cel putin neinteresant pt simplul motiv ca e musical :o )