PDA

View Full Version : Cumparaturi pe net


scorp_RSR
07 Mar 2003, 09:56
Cineva a zis pe forum ca a cumparat de pe net frumos si comod. As vrea sa-l intreb pe respectivul cum a platit pt ca eu am intampinat probleme. (metoda de plata e prin card iar bancile noastre imi zic ca noi nu eliberam carduri internationale)

Imi cer scuze daca mesajul e la topicul gresit dar ma grabesc si...

raven88
07 Mar 2003, 10:33
banc post are cardul taifun special pentru cumparaturi pe net; majoritatea bancilor emit carduri internationale...

raduku
12 Mar 2003, 16:00
majoritatea bancilor emit carduri internationale...
în cazul în care "cardul" e prevazut cu logo'ul visa (electron) sau mastercard (maestro) plata "în linie" este posibila...adresa de destinatzie a coletului poate sa fie agreata "au ba" de "situl" respectiv...

snatchro
12 Mar 2003, 16:18
Am un VISA ELECTRON si am incercat acum cateva luni sa fac un abonament pe un an la FHM USA. Am facut cerere la BCR, am lasat banii in cont vreme indelungata, dar nu mi-a venit nimic si nici nu mi-au disparut banii. Nu mi-au dat de inteles ca nu ar accepta comenzi din Romania. Pentru cei care au TAIFUN: sigur merge folosit on-line? Merge fara probleme si la Amazon (co.uk/de) sau alte site-uri (care, bineinteles, trimit colete in Bucuresti prin alte firme de curierat decat Posta Romana)? Trebuie sa fac de fiecare data cerere, sau il pot folosi cand vreau?

theo
12 Mar 2003, 17:48
Pentru cei care au TAIFUN: sigur merge folosit on-line? Merge fara probleme si la Amazon (co.uk/de) sau alte site-uri (care, bineinteles, trimit colete in Bucuresti prin alte firme de curierat decat Posta Romana)? Trebuie sa fac de fiecare data cerere, sau il pot folosi cand vreau?

Eu am card "taifun" si am cumparat fara probleme de pe amazon.co.uk si amazon.com. Cardul este valabil 2 ani si poti cumpara oricand, fara nici o cerere prealabila (cu conditia sa ai bani in cont :wink: ). E mai safe sa depui bani in contul cardului virtual atat cat ai nevoie pentru tranzactia respectiva. Pentru comenzile din SUA trebuie sa fii inarmat cu multa rabdare, pentru ca dureaza circa o luna pana iti primesti coletul.

Am si eu o intrebare: ce site-uri care vand casete video uzate (si prezinta o minima garantie de securitate in ce priveste tranzactia si seriozitatea vanzatorului) livreaza si in Romania? Am incercat pe Amazon si nu merge. Mi se pare absurd sa poti cumpara produse noi, dar nu si uzate, dar asta e, Romania nu se afla deocamdata pe lista.

christi
18 Mar 2003, 13:44
Pe www.ebay.com gasesti orice. Unele produse noi, altele la mina a doua... Marea majoritate a produselor se pot livra si in Romania. Problema e ca destul de multe produse nu pot fi cumparate direct cu Mastercard, ci trebuie folosit un site numit Paypal.com, care inca nu functioneaza si pt Romania. Se gasesc insa suficiente questii ce vin si in Romania, si platite cu Mastercard. Si totul e safe - cit timp stii sa-ti alegi de la cine cumperi.

snatchro
24 Mar 2003, 13:57
In caz ca intereseaza pe cineva...
BCR a lansat un card virtual, tot special pentru Internet. Trebuie sa aveti in prealabil un card BCR. Taxa de emitere 1$, Sold Initial 10$. Comision 2% doar pentru cumparaturile in alta moneda decat dolari. M-a scutit de migrarea catre Banc Post. Mi s-a spus ca pot sa cumpar orice, de pe orice site, fara cerere prealabila. Numai bani sa am. Cererile pentru obtinere carduri inca nu au sosit....