PDA

View Full Version : lotr


gmg182ro
24 Feb 2003, 23:15
si cand ne gandim cam ce procent din cei ce au vazut aceste doua parti sau au auzit nici macar nu cred ca exista o carte atat de celebra care sta in spatele filmului. Sau daca au aflat nici nu i-a interesat sa afle mai mult despre ea. Eu n-am fost prea receptiv la publicitatea facuta primului lord' si am fost foarte sceptic in privinta succesului sau. Tot ce stiam era ca semana mult cu universul dungeon&dragons din jocurile pe care le joc. Dupa ce am iesit de la film m-am dus si mi-am luat cartea. Intr-adevar e o capodopera si nu stiu cam in cate serii trebuia sa iasa LOTR pentru a acoperi toata cartea. Si... luati in calcul si faptul ca Tolkinen a scris din placere iar producatorii au creat pentru bani!

MinRep
25 Feb 2003, 18:14
Nu am inteles prea bine de ce ai deschis acest subiect la "Vreau sa stiu".

Oricum, majoritatea dintre cei pe care ii cunosc stiau de carte (oameni obisnuiti), dar intrebarea lor era: "De ce mai citesti cartea daca ai vazut filmu'?".

Nu sunt un fan al filmului si nu consider o capodopera nici cartea si nici filmul. Dar, totusi, il respect pe Tolkien pentru ca a creat ceva pentru el insusi. Ceea ce nu explica si filmul lui Peter Jackson

Demona
15 Mar 2003, 15:06
..touch down guys!!!!!!!!!!!

*no farther comments your honnor*...

Frodo
15 Mar 2003, 20:48
Si ce vrei sa stii de fapt???? :o :o :o

MinRep
16 Mar 2003, 21:03
Aaa, what's goin' on around here?

PoliFanAthic
17 Mar 2003, 05:49
Heh...apare insa o intrebare: se mai merita sa citesti cartea dupa ce ai vazut filmul? Raspunsul normal ar fi categoric "Da". Eu sunt de acrod cu acesta. Dar daca nu ti-a placut filmul, cu greu te mai apuci de carte...nu?

Luke_Dorian
17 Mar 2003, 10:01
Sa inteleg ca nu ti-a placut filmul?Oricum pentru lamuriri suplimentare cei care au vazut filmul pot citi si cartea.Este mult mai complexa si exista unele diferente fata de film(Mai ales la Two Towers)

MinRep
17 Mar 2003, 17:05
Eu tot nu inteleg ce se petrece pe aici...

Da, ma rog, prima carte din trilogie mi s-a parut bunicica (mai buna decat filmul, oricum), dar pe a doua nu am mai rezistat sa o citesc. M-am oprit pe undeva dupa "marea" batalie (cam lungita pe pelicula). In orice caz, daca merita sau nu sa citim cartea dupa vizionarea filmului depinde de ce intelegem noi prin plictisitor!

Frodo
17 Mar 2003, 17:46
Pana la urma cine vrea sa stie ce, si ce vrea sa stie de la "Vreau sa stiu"!! Asta VREAU eu sa Stiu! :o :o

Demona
22 Mar 2003, 18:03
...probabil "de shtiut"...care e mai buna...cartea...sau ecranizarea ei?! Shi la asta nimeni nu poate raspunde..fiecare are parerea lui!!!! Punct...shi de la capat...