PDA

View Full Version : Asterix si Obelix : Misiune Cleopatra


Frodo
24 Feb 2003, 18:32
Am ras cu lacrimi la filmu asta!! E genial!! Comediile francezilor par din ce in ce mai bune!! Poantele sunt super comice!! Merita vazut ! :lol: :lol: Actorii sunt fantastici, joaca super!! Iar poanta aia despre Romania este geniala! Astept pareri de la voi!!! :wink:

Lizuca
24 Feb 2003, 23:13
Intr-adevar, n-am mai vazut o comedie atat de buna de la Amelie incoace (film regizat in aceeasi maniera modernista si optimista ca si Asterixul acesta nou). Cat despre cel vechi, nu-mi aduc aminte nimic. Cu siguranta ca acesta a fost mult mai bun. Dovada o reprezinta numeroasele nominalizari si premiile (pt. actor in rol secundar, costume, etc.) primite la festivitatea de decernare a premiilor Cesar. Ai dreptate, comediile francezilor sunt din ce in ce mai indraznete si mai nonconformiste. Tot asa! :wink: (Si eu am ras cu lacrii) :P

snatchro
25 Feb 2003, 10:40
Este un film reusit, dar pentru o comedie se putea face mult mai mult, si cu mult mai putine momente de parodie. "O, Brother, Where Art Thou?" este mult mai aproape de ceea ce apreciez la acest gen de film.
Poanta cu Romania este reusita, iar actorul ales in rolul arhitectului este ideal. Mai rar asa film dinamic.

MinRep
25 Feb 2003, 15:09
E un film antrenant si dinamic, intr-adevar. O comedie la care am ras mult si m-am distrat dezlegand jocurile de cuvinte si trimiterile ascunse (pe langa faza cu Romania, a mai fost aia cu "Imperiu contraataca" si acele nume "Matthieukassovix" si "Malcolmix"). Actorii jucau bine (desi pe Depardieu nu il prea agreez in asemenea roluri... usoare). Ati mentionat arhitectul. Sambata seara, pe Prima, au fost decernarile premiilor Cesar. Fiindca a fost nominalizat, dar nu a primit premiul, micul actor s-a urcat pe scena si a inceput sa faca glume, pentru a dovedi ca merita premiul.

Filmul are niste parti proaste, cea mai importanta ar fi ca nu se prea ia in serios ("Imhotep!") si cam imprumuta multe. Dar ramane un film amuzant, de savurat in acest inceput de an.

toni
26 Feb 2003, 16:55
mai copii, voi ma faceti sa ma duc la filmul asta.....
ricutza, ce facem, cind mergem?

patch4all
03 Mar 2003, 12:32
Savuros film.....o sa iti placa Toni.......

toni
03 Mar 2003, 12:43
Am luat o tzeapa cum nu am luat de mult. Nu are legatura cu subiectul (sau are), dar va spun. Ma uit joi seara pe site la cinemagia sa vad unde ruleaza A & O. Cred ca eram cam obosit, caci am retinut ca ruleaza la Cotroceni de la 8 si un sfert. Plec la 8 si 6 minute de la birou si ajung la si 17 la cinema. Intreb cu rusine "a inceput de mult" si mi se raspunde " Filmul incepe la 9 fix". Entuziasmat ca pot bea o bere la circiuma de linga, ma relaxez 40 de minute. Nici prin gind nu mi-a trecut sa intreb ce film ruleaza, sau, mai bine, SA MA UIT PE AFISUL DE LA INTRARE. La 9 fara 5 intru in sala si incepe filmul. Evident, nici vorba de A&O, am vazut Ekcs vs Sever.....ceva deosebit, mi-e jena sa-l comentez sau sa incep un subiect pe tema asta....Scuzati-ma ca v-am plictisit cu aventuri ca-n filmele cu prosti, da' ma gindeam ca poate fi de folos si altora...

raven88
03 Mar 2003, 14:41
happens to the best of us m8... eu am luat metroul de la dristor 1 la dristor 2, in loc sa folosesc corespondenta... :oops: :oops: :oops:

Revenind la subiect, reusit filmul, chiar nu ma asteptam sa ma distreze asa de tare. Si cand ma gandesc ca l-am luat dintr-o greseala... :lol: