PDA

View Full Version : 8 Mile


toni
20 Feb 2003, 17:55
A fost avanpremiera. L-a vazut cineva?. Cum e?

MinRep
20 Feb 2003, 18:08
E prea devreme pentru "8 Mile"...

Eminem nu prea canta in film (decat din off), dar da niste replici recitate extraordinare. Ca actor, e bun, mai ales ca se joaca aproape pe sine.

Filmul nu prea are un subiect, se termina intr-un fel de ceata (si nu ceata de genul "2001: Odiseea spatiala" sau "Luminile Orasului"), lasa un pic impresia ca nu a fost chiar terminat sau ca nu a avut un subiect real. Antrenant totusi. Regia buna, Kim Basinger la fel. Mecki Pfifer si restul negrilor agreabili (in general). Merg rotitele filmului, dar mie nu mi se pare ca are un subiect adevarat, ci mai mult un pretext pentru nebanuite calitati ale lui Eminem (care, totusi, nu sunt multe).

toni
21 Feb 2003, 07:58
Mda, cam aceeasi impresie mi-a lasat-o si mie. Mie mi-a placut masina bandei rivale, jeep-ul ala enorm. Replicile lui Eminem sint super meseriase, nu stiu cum s-au tradus in romaneste, ca eu l-am primit netradus...

ricutza
22 Feb 2003, 23:31
mie mi-a placut foarte mult de Eminem in filmul asta, chiar daca aproape s-a jucat pe sine. mi-au placut si Kim Basinger si melodia "Lose Yourself"...si cam atat!
m-a cam deranjat faptul ca tot filmul se chinuie sa compuna melodia respectiva, dar nu ne arata ce se intampla cu ea...probabil ca finalul il aflam in noaptea Oscarurilor! :D
filmul prezinta o alta perspectiva a ceea ce inseamna a compune rap si in asta, as spune eu, consta originalitatea...
intr-adevar nici dialogurile si nici modul in care este prezentata viata din acele cartiere marginase, nu sunt foarte credibile...acest lucru a avut insa si un avantaj pentru ca a iesit astfel in evidenta Eminem cu naturaletea sa...momentele cand e pe scena si are emotii mi s-au parut extrem de bine interpretate...sincera sa fiu am avut multe dubii in ceea ce priveste talentul actoricesc al lui...probabil ca nu poate sa joace multe tipuri de personaje, dar pe cele pe care le interpreteaza, le interepreteaza bine...pentru mine a fost o surpriza placuta!

Dino
23 Feb 2003, 06:17
mda, tin minte ca in 92 am vazut de 10 ori un film care se numea "Cool as Ice" cu Vanilla Ice in rolul principal. Pe vremea aia aveam 17 ani si eram super fan Vanilla Ice. Ma rog, poate exagerez cu comparatia (filmul ala era chiar de toata jena, un videoclip de 90 minute cu 3 melodii in el in loc de 1, ceva echivalent cu clipul "In focuri" lungit pe 1,5 h si cu sonorul mai tare - strictly for fans), "8 mile" chiar arata a film, insa scos din contextul actual nu prea face prea multe parale. Ramane totusi un film doar pt fanii hip-hop&Eminem (inclusiv aia latenti)

MinRep
23 Feb 2003, 11:17
Da, cam asta emarea problema cu "8 Mile": Bunny Rabbit (hai sa-i zicem asa) tot compune, dar nu auzim nici o melodie de-a lui (cum am zis, in afara de cele din off) si chestia asta m-a cam dezamagit. Nu sunt un fan Eminem, dar imi place cum canta. Ma relaxeaza, daca vreti.

Si, daca tot suntem aici, nu sunt chiar de acord ca filmul este doar pentru fani. Ei o sa jubileze, logic, dar altii pot sa se lase "fermecati" de Kim Basinger un pic mai diferita. In plus, unele scene sunt destul de savuroase si nu neaparat din cauza lui Eminem (de exemplu, atunci cand impusca cu vopsea masina politiei sau cand el si Mecki Pfifer canta in timp ce repara masina). Chestiile astea sunt compensate de stupiditatea altor scene (aia cand handicapatu' ala - MC Bob? - s-a impuscat in ****, de ememplu).


Daca as fi fost un fan Eminem, stiti ce mi-ar fi placut sa vad? Un tip mic, cu ochelari, chel, mai sfios, amator de muzica tehno pe care Eminem si a sa gasca l-ar fi snopit in bataie. We're all made from stars, no? :lol: :lol: :lol:

theo
24 Feb 2003, 10:26
Daca as fi fost un fan Eminem, stiti ce mi-ar fi placut sa vad? Un tip mic, cu ochelari, chel, mai sfios, amator de muzica tehno pe care Eminem si a sa gasca l-ar fi snopit in bataie. We're all made from stars, no? :lol: :lol: :lol:

Pe Eminem l-ai combatut, da' cu Moby ce-ai avut? :o

MinRep
25 Feb 2003, 15:15
Pe Eminem nu l-am combatut. Ba chiar am zis ca se descurca bine. Apropo, mai sus s-a observat ca Eminem joaca un rol care nu prea seamana cu el insusi. Insa, in scenele de "batalie", mai ales la final, Eminem e Eminem, Bunny Rabbit e Slim Shady!

Cu Moby nu am avut nimic si nu am. Imi plac unele dintre melodiile lui (hai, fani Eminem, sa va vad!), iar acea observatie a fost doar asa, de gluma!

Bogie
26 Feb 2003, 00:45
Film cu negri, despre negri, pentru negri. Achtung, untermensch= Eminem

toni
26 Feb 2003, 07:48
Film cu negri, despre negri, pentru negri. Achtung, untermensch= Eminem
ce inseamna cuvintul ala de dupa acthtung?...ca io nu pricep limba asta..

patch4all
26 Feb 2003, 08:51
Hai mai Toni cum nu stii? sau glumesti?
Cuvantul ala inseamna subom sau o fiinta inferioara omului ideal in viziunea doctrinei naziste. Termenul asta este in fapt mostenirea lui Hitler lasata limbii germane.

toni
26 Feb 2003, 16:50
Hai mai Toni cum nu stii? sau glumesti?
Cuvantul ala inseamna subom sau o fiinta inferioara omului ideal in viziunea doctrinei naziste. Termenul asta este in fapt mostenirea lui Hitler lasata limbii germane.
sa mor daca stiam...io din limba aia pricep doar doua cuvinte "ja" si "schnel"...le-am scris aproape fonetic. Cuvintele de mai sus au fost singurele auzite in filme nemtesti pe care le vedeam la 15 ani inchiriind casete XXX de la centrul din colt...

rraul
27 Feb 2003, 09:35
Si nici mie nu-mi place parazitii. De ce va complicati cu probleme de genu ca e un film pt negrii, nu e un pt negrii, s-a luat de Moby, nu s-a luat de Moby.
Concluzia este ca am vazut filmul si mi s-a parut super tare. Dupa o saptamana obositoare, m-am relaxat privindu-l pe M&M.
Sfarsitul filmului nu este de loc in ceata dupa parerea mea, pt ca Rabbit pur si simplu si-a continuat viata dupa ce a castigat FIGHT-ul. Pariez ca nu mi-ar fi placut asa mult daca el ar fi devenit un rapper plin de bani(ca in realitate).
Muzica lui mi se pare comerciala si nu o ascult, dar coloana sonora e si ea super tare.

MinRep
27 Feb 2003, 20:26
Sfarsitul filmului nu este de loc in ceata dupa parerea mea, pt ca Rabbit pur si simplu si-a continuat viata dupa ce a castigat FIGHT-ul. Pariez ca nu mi-ar fi placut asa mult daca el ar fi devenit un rapper plin de bani(ca in realitate).


Tocmai de aia am zis ca finalul e in ceata: pentru ca nu iti spune nimic. Sau, mai bine spus, iti spune ca filmul nu a vrut sa-ti transmita nimic (ceea ce nu este adevarat, dar lasa o impresie proasta). Totusi, cadrele finale sunt reusite cu indepartarea lui M&M (unde ati gasit prescurtarea asta???), darnu imi lasa impresia pe care puteau sa o lase!

Cat despre finalul cu rapper-ul plin de bani, sunt de acord. Decat sa faca asa, terminau filmu' dupa prima batalie pe care nu o castiga.

Si, asa, un pic de carcoteala: nu e un FIGHT, ci un/o BATTLE... :lol:

ricutza
28 Feb 2003, 23:52
M&M vine de la numele lui adevarat: Marshall Mathers. 'Eminem' staim ca este un derivat de la initialele sale MM.

MinRep
01 Mar 2003, 17:15
Hmm, afli lucruri noi in fiecare zi... Banuiam eu ca M&M ar avea ceva tangenta cu ambele "denumiri" ale rapperului!

sorcerer
20 Jun 2003, 00:12
Eminem este super in filmul asta! 8 MILE rulz! Daca esti fan Eminem atunci filmul asta o sa-ti placa ca berea dupa bere :)

(*) (*) (*) (*) / (*) (*) (*) (*) (*)

Arhanghell
23 Jun 2003, 23:19
da, si mie mi-a placut ultimii pseudo-pumni din ultima pseudo-batalie.

spartacus
12 Jul 2003, 11:52
Fratilor, inainte sa vad filmul nu eram un admirator al lui Eminem. La naiba, nici melodiile nu aveam rabdare sa i le-ascult pina la sfirsit.... Cind a rulat la noi nici nu ma gindeam sa merg da'... ce?, credeti ca am mai scapat de fata?! :wink: I-am facut hatiru' si, stiti ceva? Nu-mi pare rau! Mi-a placut filmul. Iar rimele pe care le dadea Eminem - SUPER meseriase!
Pacat ca l-am vazut in ultima zi de rulare!... Anyway, acu am rabdare sa-i vad clipurile!...

Lady_Skar
12 Jul 2003, 16:51
M-a plictisit filmul asta intr-un HAL!
Eminem este rapper, NU actor. FIlmul era interesant NUMAI cand Eminem canta rap, in rest...
Merita vazut daca numai pt ultimele 10 minute.

Gavriil
12 Jul 2003, 21:49
Cel mai bun lucru din tot filmu' au fost actorii. Momentele cand Eminen canta rap au fost cele mai bune.

jona
24 Oct 2003, 11:52
Noroc cuacel "concurs", care a mai adus ritm in film.El a mai adus a Eminem, ca in rest... Poate suntem noi de vina, ca ne asteptam la un fel de muzical, din moment ce joaca Eminem (zici: ma, joaca Eminem, tre' sa presteze serios, nu asa). Oricum, m-a stresat faza de la Oscar. Nu cred ca merita, daca facem o comparatie cu Enya "May it be" cu un an inainte.

Floydman
25 Oct 2003, 16:16
voi fi laconic: film fad in general dar interesant pt hip hopperi, EMINEM un actor in devenire cu un real talent! probabil insa ca nu se va lua in serios ca actor... :( ar fi pacat