PDA

View Full Version : Razzie


Danny
11 Feb 2003, 22:21
Iata si nominalizarile la "Zmeurica de Aur" :D

23rd Annual RAZZIE Award® Nominations

* Indicates Former Oscar® Winner or Nominee
# Indicates Former RAZZIE® Winner or Nominee


Worst Picture:

THE ADVENTURES of PLUTO NASH (Warner Bros.)
CROSSROADS (Paramount)
Roberto Benigni’s PINOCCHIO (Miramax)
STAR WARS: EPISODE II: ATTACK OF THE CLONES (Fox/Lucasfilm)
SWEPT AWAY (Screen Gems)

Worst Actor:

Roberto Benigni (Dubbed GODZILLA-Style by Breckin Meyer) PINOCCHIO*#
Adriano Giannini/SWEPT AWAY
Eddie Murphy/ADVENTURES of PLUTO NASH, I SPY and SHOWTIME#
Steven Segal/HALF PAST DEAD#
Adam Sandler/ADAM SANDLER’S 8 CRAZY NIGHTS and MR. DEEDS#

Worst Actress:

Angelina Jolie/LIFE, OR SOMETHING LIKE IT*#
Jennifer Lopez/ENOUGH and MAID IN MANHATTAN#
Madonna/SWEPT AWAY#
Winona Ryder/MR. DEEDS*
Britney Spears/CROSSROADS

WORST Supporting Actor:

Hayden Christensen/STAR WARS/EPISODE II: YADA-YADA-YODA
Tom Green/STEALING HARVARD#
Freddie Prinze, Jr./SCOOBY DOO
Christopher Walken/THE COUNTRY BEARS*
Robin Williams/DEATH TO SMOOCHY*

WORST Supporting Actress:

Lara Flynn Boyle/MEN IN BLACK II
Bo Derek/MASTER OF DISGUISE#
Madonna/DIE ANOTHER DAY#
Natalie Portman/STAR WARS: EPISODE…WHO CARES?#
Rebecca Ramijn-Stamos/ROLLERBALL

MOST FLATULENT TEEN-TARGETED MOVIE (New Category!)

ADAM SANDLER’S 8 CRAZY NIGHTS (Sony/Columbia)
CROSSROADS (Paramount)
JACKASS: THE MOVIE (Paramount)
SCOOBY DOO (Warner Bros.)
XXX (Sony/Revolution)

Worst Screen Couple:

Adriano Giannini & Madonna#/SWEPT AWAY
Roberto Benigni* & Nicoletta Braschi / Benigni’s PINOCCHIO
Hayden Christensen & Natalie Portman#
STAR WARS/EPISODE II: SEND IN THE CLONES
Eddie Murphy# & EITHER Robert deNiro# (SHOWTIME) Owen Wilson (I SPY) or Himself Cloned (THE ADVENTURES OF PLUTO NASH)
Britney Spears & Whatever-His-Name-Was/CROSSROADS

Worst Director:

Roberto Benigni/PINOCCHIO*
Tamra Davis/CROSSROADS
George Lucas/STAR WARS/EPISODE II: ATTACK OF THE GROANS *
Guy Ritchie/SWEPT AWAY
Ron Underwood/THE ADVENTURES of PLUTO NASH

Worst Remake or Sequel:

I SPY (Sony/Columbia)
MR. DEEDS (Columbia/New Line)
Roberto Benigni’s PINOCCHIO (Miramax)
STAR WARS/EPISODE II: WHAT-EVER (20th Century-Fox)
SWEPT AWAY (Screen Gems)

Worst Screenplay:

THE ADVENTURES of PLUTO NASH, Written by Neil Cuthbert
CROSSROADS, Screenplay by Shonda Rhimes
Roberto Benigni’s PINOCCHIO, Screenplay by
Vincenzo Cerami and Roberto Benigni*
STAR WARS: EPISODE II: THE BOREDOM CONTINUES,
Screenplay by George Lucas* and Jonathon Hales
SWEPT AWAY. Screenplay by Guy Ritchie


WORST ‘ORIGINAL’ SONG
“Die Another Day” from DIE ANOTHER DAY, written by
Madonna and Mirwais Ahmadzai
“I’m Not a Girl, Not Yet a Woman” from CROSSROADS,
Written by Max Martin, “Rami” & Dido Armstrong
“Overprotected” from CROSSROADS,
Written by Max Martin and “Rami”


NOMINATIONS PER FILM:

CROSSROADS – 8 Nominations
STAR WARS EPISODE II and SWEPT AWAY – 7 Nominations Each
Roberto Benigni’s PINOCCHIO – 6 Nominations
THE ADVENTURES OF PLUTO NASH – 5 Nominations
MR. DEEDS and I SPY – 3 Nominations Each
DIE ANOTHER DAY and SHOWTIME – 2 Nominations Each

MinRep
18 Feb 2003, 18:31
Sincer, imi plac chestiile astea, dar cred ca "juriul" cam abuzeaza de anumite "personalitati". In primul rand, Madonna: Pentru un minut in "Die Another Day" e nominalizata imediat. Nici macar nu ai loc sa te desfasori in atata timp. Britney Spears, insa, merita!!! Din plin!!! :lol: :evil:

Imi plac titlurile alea pentru "Star Wars" ("Episode What-ever", "Send in the Clones", "Attack of the Groans", "the Boredom Continues" an so on) dar filmul nu a fost chiar atat de rau.

Danny
18 Feb 2003, 22:41
Pai dupa cum observi la categoria "Worst Actress" e o abundenta de staruri din lumea muzicii: Madonna, J Lo, Britney...
Concurenta e acerba :lol:

christi
20 Feb 2003, 10:15
Misto, foarte misto nominalizari... n-am vazut toate filmele, dar le-as da la toti cite un pumn de zmeuri, pentru ca merita... mai ales bitchney spears sau seagal...

PoliFanAthic
20 Feb 2003, 13:34
Cred ca cel mai "socant" esec este cel al lui Benigni..

MinRep
20 Feb 2003, 17:47
Despre Benigni nu stiu ce sa zic. M-a socat, evident, mai ales ca auzisem ca ar fi un film destul de reusit. Totusi, s-ar putea sa fie vreo razvratire impotriva unei noi incercari de ecranizare a lui "pinocchio". Ecranizarile celelalte (in afara de cea Disney) nu sunt prea reusite, oricum.

PoliFanAthic
20 Feb 2003, 19:41
Eu am citit cam peste tot ca e un esec oripilant....si daca nu ma insel avea si un buget de 50 de milioane...la un film italian!

MinRep
21 Feb 2003, 09:53
Despre "Pinocchio" am citit mai mult inainte de lansarea filmului (deci, probabil erau autolaude ale realizatorilor). De obicei, nu imi place sa citesc critica de film inainte de a vedea filmul.

Pe mine m-a mirat indrazneala lui Benigni de a juca un asemenea personaj si a face un asemenea film. S-ar putea ca "La vita e bella" sa ramana doar un episod nrepetat in cariera lui.

ricutza
21 Feb 2003, 22:03
mda...chiar draguite nominalizari...sper ca Britney Speares si filmul sau sa castige tot ce poate! poate asa se invata si ea minte sa nu se mai bage in domenii care o depasesc! nu mi-a venit sa cred cand am citit cum s-a comportat la un festival al carui nume nu reusesc sa mi-l amintesc...in timpul unui film a vorbit la mobil aproape in continuu...filmele pe care le-a vazut acolo oricum i s-au parut ciudate pentru ca a trebuit sa se gandeasca la ele si dupa ce a parasit sala de cinematograf...

PoliFanAthic
21 Feb 2003, 23:09
Nu sunt, nu am fost si cu siguranta nu voi fi un admirator al acestei creaturi...oricum am fost usor socat cand am vazut ca va face un film cu Bruce Willis...

MinRep
23 Feb 2003, 10:53
Pe Britney o cam depaseste si muzica. Vreau sa spun ca are voce, dar incpe ma enerveaza ceea ce... canta! Bine ca doua dintre melodiile ei sunt nominalizate la Razzie, asa ca mai mult ca sigur ii dau un premiu.

Pe mine ma socheaza ca Bruce Willis va face un film cu ea! Si ma socheaza ca se va face "Die Hard 4", cu un titlu probabil: "Die Hard With A Music"

Frodo
26 Feb 2003, 15:44
MinRep, daca Britney ia zmeurica :lol: , si o ia sigur, bye bye Bruce !! Si pe bune, o vezi tu jucand cu el!! Hai sa fim seriosi !! :o Poate va fi femeia de serviciu din Nakatomi Plaza!! :o Sau o terorista care ameninta ca va canta daca nu i se indeplinesc cerintele(care or fi alea)....

Frodo
26 Feb 2003, 15:50
aaa, si cu Roberto Benigni chiar imi pare rau, ma amuzat in La Vita e Bela si ma asteptam la ceva bun din partea lui :cry: nu am vazut filmul dar ma uit si eu ce zice lumea..... asta e

Danny
07 Mar 2003, 22:26
Britney cred ca o sa ia la zmeurici..de o sa poata sa-si faca cateva borcane de dulceatza :lol:

Flavius
08 Mar 2003, 22:38
Am studiat cu atentie lista nominalizatilor la Razzie Award sa vad daca gasesc printre ei si aspiranti la premiile Oscar de anul acesta si am dat peste Christopher Walken, nominalizat la cele doua premii pentru roluri diferite. Ramane de vazut cu ce trofeu va pleca acasa.
Imi pare rau pentru cele 2 nominalizari ale filmului “Die Another Day”, ambele datorate controversatei Madonna, mult contestata pentru melodia nepotrivita cu restul coloanei sonore a filmului. Din ce-am citit “Sa nu mori azi” este, daca nu cel mai reusit, macar unul din cele mai bune filme din seria Bond. (Sper sa ajunga intr-o zi si la cinematograful din orasul meu.) Si daca “material girl” este nominalizata, de ce n-ar fi si sotul ei ?
Asa cum spune si titlul filmului ei, cariera muzicala a lui Britney Spears a ajuns la o rascruce. Insa se pare ca Britney a luat-o pe o cale gresita sau cel putin asa sustin criticii de film. Poate cateva Zmeure o vor face sa se intoarca de unde a venit.

moebius
12 Mar 2003, 03:45
era vorba de sundance film festival (http://festival.sundance.org/index.aspx)
mda...chiar draguite nominalizari...sper ca Britney Speares si filmul sau sa castige tot ce poate! poate asa se invata si ea minte sa nu se mai bage in domenii care o depasesc! nu mi-a venit sa cred cand am citit cum s-a comportat la un festival al carui nume nu reusesc sa mi-l amintesc...in timpul unui film a vorbit la mobil aproape in continuu...filmele pe care le-a vazut acolo oricum i s-au parut ciudate pentru ca a trebuit sa se gandeasca la ele si dupa ce a parasit sala de cinematograf...

Danny
23 Mar 2003, 23:25
Dar iata si "fericitii castigatori":

23rd Annual Golden Raspberry (RAZZIE) Award “Winners”

Worst Picture

SWEPT AWAY (Screen Gems)

Worst Actor

Roberto Benigni*# (Dubbed GODZILLA-Style by Breckin Meyer) PINOCCHIO

Worst Actress (TIE!)

Madonna#/SWEPT AWAY and Britney Spears/CROSSROADS

Worst Supporting Actor

Hayden Christensen/STAR WARS EPISODE II: ATTACK OF THE CLONES

Worst Supporting Actress

Madonna#/DIE ANOTHER DAY

MOST FLATULENT TEEN-TARGETED MOVIE (New Category!)

JACKASS: THE MOVIE (Paramount)

Worst Screen Couple

Adriano Giannini & Madonna#/SWEPT AWAY

Worst Director

Guy Ritchie/SWEPT AWAY

Worst Remake or Sequel

SWEPT AWAY

Worst Screenplay

STAR WARS: EPISODE II: YADA-YADA-YODA, Screenplay by George Lucas* and Jonathon Hales

WORST ‘ORIGINAL’ SONG

“I’m Not a Girl, Not Yet a Woman” from CROSSROADS,

Written by Max Martin, “Rami” & Dido Armstrong

Danny
23 Mar 2003, 23:30
‘WINS’ PER FILM:

SWEPT AWAY – 5 Awards (Worst Picture, Actress, Screen Couple, Director and Remake or Sequel –

This is the FIRST time the same film has “won” BOTH Worst Picture and Worst Remake)

CROSSROADS – 2 Awards (Worst Actress, Worst “Original” Song)

STAR WARS EPISODE II: ATTACK OF THE CLONES – 2 Awards (Worst Supporting Actor, Screenplay)

Roberto Benigni’s PINOCCHIO – 1 Award (Worst Actor)

DIE ANOTHER DAY and JACKASS: THE MOVIE – 1 Award Each

MinRep
24 Mar 2003, 20:10
Pai.. cam previzibile premiile astea! Si dupa OSCAR-urile de anu' asta, parca nu-i mai pasa la nimeni de ele!