PDA

View Full Version : Should I worry?


MinRep
11 Feb 2003, 21:33
Am vazut o discutie similara la "CINEMATOGRAFIA ROMANEASCA". Dar haideti sa vorbim mai mult despre piraterie dacat despre televizor sau video/DVD. Au oare, cel putin in Romania, cinematografele vreo sansa? Mie nu-mi place sa vad un film inainte de a aparea pe marile ecrane, dar dincand in cand mai iau cate unul. Si, sincer, ma sperie idee ca mai toti prietenii si colegii mei deja l-au vazut. Cine se mai duce la cinematograf in aceste conditii? La un film cu calitate DVD, ecranul calculatorului iti ajunge, si gata!

Poate ca cinematografele nu vor disparea chiar de tot, sau poate ca se vor construi mai multe, iar companiile de distribuire se vor angaja sa aduca filmele mai repede. Iar timpul e relativ. Mai usor astepti sase luni dupa "8 Mile" decat doua luni dupa "The Two Towers". Desi filmele au cam aceeasi valoare!

PoliFanAthic
11 Feb 2003, 22:11
Au aceiasi valoare filmele? UAU! Inseamna ca nu prea tii la LoTR :P

Cum am mai spus: singura problema e timpul...eu de exemplu cred ca o sa innebunesc daca nu vad The Hours, Chicago, About Schmidt, The Pianist, Adaptation si The Gangs of New York inainte de decernarea premiilor Oscar...cand vin astea la noi??

imported_addy
11 Feb 2003, 23:31
De disparut nu se pune problema.

Oricat de extinsa ar fi pirateria tot vor exista persoane care vor dori sa vada un film intr-o sala de cinema.
Inca ceva. Mie nu imi place sa vad filme pe calculator. Nu au farmec. Am cativa prieteni care vad o gramada de filme pe calculator, dar daca e un film bun si apare si la noi merg si la cinema sa-l vada.

E clar. Sali de cinema vor exista intotdeauna.

Semaca
12 Feb 2003, 10:12
Cred ca pe langa problema timingului, mai e si problema economica si problema civilizatiei publicului de cinema!!

In 20-30 de ani cum zici tu se va schimba o generatie poate si problemele de mai sus vor fi partial rezolvate. Probabil atat pe plan mondial cat si la noi va incepe o perioada de avant economic (cel putin asa zice teoria).... si daca nu da Saddam cu virusul :lol:

Din cate stiu eu, majoritatea oamenilor prefera sa vada filmul la cinema, din diverse motive: calitatea imaginii si a sunetului, placerea de a urmari reactia celorlalti, etc.

Cred intr-adevar ca vor fi mai multe (de ex. in Bucuresti daca se mai fac 2-3 multiplexuri deja se depaseste numarul de sali existent in prezent)!!

MinRep
12 Feb 2003, 21:40
In Bucuresti se tot construiesc multiplexuri, dar cate se construiesc in restul oraselor tarii? Hai sa zicem ca un multiplex ar fi exagerat, dar ica un nou cinematograf nu ar strica. Iar problema nu este doar cea de timp! E evident ca majoritatea de aici sunt de parere ca cinematografele nu vor disparea si ca toti prefera cinematograful, dar eu va intreb, cati dintre "outsideri" (hai sa-i numim asa) gandesc la fel? Ma refer la cei care merg o data, de doua ori pe an la cinematograf!

Filmele enumerate de PoliFanAthic au sanse sa ajunga la noi cam cum a ajuns "Monster's Ball". Intre timp, ele pot fi vazute la tot felul de retrospective prin Bucuresti si, in mai, La Transilvania International Film Festival (vorbim noi atunci).

Si, desi Semaca radea, nu v-as dori un razboi pe aici, mai ales unul care ar intrerupe realtiile dintre tari. Nu de alta, dar ar incuraja si mai mult pirateria!

Eu continui sa sustin (atat cat pot) ideea de cinematograf. Dar cred ca "Cinemagia" o poate face mai bine decat mine. Alaturi de alte mijloace mass-media.



A, da! Despre "8 Mile" si "LOTR 2". E adevarat, nu am prea mare apreciere pentru "The Two Towers", dar cateodata ma intreb daca nu cumva mi-a placut "8 Mile" prea mult! :lol: :lol:

Semaca
13 Feb 2003, 09:54
Radeam eu, da' nu era rasul meu: chestia cu pirateria ar fi cea mai putin deranjanta dintre toate, in cazul unui eventual razboi!!!

snatchro
13 Feb 2003, 12:07
Cinematografe cred ca vor exista in continuare, nu trebuie sa ne facem griji pentru viitor. Mereu vor fi persoane (precum subsemnatul) care vor dori sa mearga doar la cinema pentru a vedea filme (excluzand TV-ul). Pirateria o sabotez pe cat posibil. Incepand din 2000 am reusit sa ma tin de cuvant si nu am luat nici un film pe CD, vreun MP3 sau joc piratat. Trebuie insa sa se tina seama si de tarifele de la spectacole. Ma bucura gandul ca vor fi infiintate si alte multiplexuri, dar la ce bun daca acolo se duc doar cei care au bani mai multi decat altii?
Nu imi permit nici in ziua de azi sa ma duc la Mall, din cauza banilor. 69.000? Sa fim seriosi. Cu banii astia ma duc sa vad doua filme in centru. Nu zic nu, sunt spectatori carora le este indiferent pretul (daca este, bineinteles, in limitele rezonabilului), dar eu nu ma numar printre ei.
In Germania un bilet la film costa 9 Euro. Am cascat ochii cat cepele la inceput, dar apoi mi-am amintit ca ei au si alte lefuri. Daca preturile la bilete or sa urce si la noi in asemenea hal, si veniturile nu prea, atunci cred ca o sa ma mai duc la cinema doar o data sau de doua ori pe an, la vreun Star Wars, Matrix, Spielberg sau alte filme mult mai bune. Si poate ca ma voi holba doar la TV cu ecranul lui de doar 55 cm... :(

Amyd
14 Feb 2003, 21:25
Sa nu exageram, preturile in Germania sunt intre 3 si 6 Euro, chiar la cinematografe mai rasarite (Sony Center & so on), rareori ajung la 9 Euro (avanpremiere cu locuri la loje & such crap sau filme IMAX). Deci preturile sunt relativ comparabile cu ce exista la noi (daca mai iei in calcul si diferenta de putere de cumparare, sunt de-a dreptul ieftine). Conditiile in schimb sunt semnificativ mai bune, chiar fata de Hollywood Multiplexul neaos.

So, ma indoiesc ca o sa indrazneasca sa creasca preturile dincolo de reajustarile cauzate de inflatie. Ar fi stupid din partea lor.

Salutari,
Andrei

ricutza
14 Feb 2003, 22:01
nici eu nu cred ca vor disparea cinematografele...oricum daca peste 30 de ani lumea nu va mai merge la cinema motivul va fi ca aproape toata lumea va avea sistem Home Theatre acasa. atata timp cat va exista teatrul va exista si filmul...e drept ca exista diferente mari intre ele, dar au comun ideea de spectacol vazut impreuna cu alte persoane...
e greu sa-ti imaginezi lumea peste cateva zeci de ani mai ales acum cand toate avanseaza intr-un ritm atat de alert...insa mie la acest, moment mi-e greu sa concep lumea fara sali de cinematograf!

MihaiD
26 Feb 2003, 11:55
Corect - lumea fara sali de cinema - de neconceput.

Home Theater - misto chestie - vreau si eu dar am observat, de cand mi-am luat DVD player, (HT va urma sper intr-un an doi) ca imi iau DVD-urile pentru a avea filmele care mi-au placut si m-au impresionat la cinema mereu la indemana.

Cat despre faza cu a merge la cinema spre a vedea un film impreuna cu alti oameni - din pacate la fiecare film la care am fost si erau mai mult de 15 personae in sala (uneori chiar mai putini) am avut cel putin 1 "wise guy" de injurat care trebuie sa-si auda "gandurile", sau un mobil care nu stia sa taca din gura si sa avertizeze omu prin vibratii, sau pe altul care, desi mobilul "cuminte" vibreza tacut, se hotaraste ca trebuie sa raspunda si sa se converseze fara macar sa iasa din sala ca doar deh - "afacerile" NU pot astepta. Tre sa si traim din ceva nu? Eu nu zic nu - poate suna seful, mama, nevasta - trebuie raspuns dar se poate spune si soptit - "sunt la cinema, te sun eu cand ies" sau "asteapta 2 secunde sa ies din sala ca nu pot vorbi".

Deci poate ca in 10 - 20 - 30 de ani in salile de cinema care vor mai exista va creste si nivelul de civilizatie al spectatorului. Si atunci - ma voi duce la cinema si pentru placerea de a vedea un film impreuna cu alti oameni.

Hell_Girl
28 Feb 2003, 01:22
Cinematografele nu vor disparea niciodata. Sau cel putin asa imi place mie sa cred. Desi consum piraterie si asta din cauze financiare nu m-am gandit niciodata sa nu merg la cinema si asta pentru ca un ecran de 17 inch( cum detin) nu va inlocui niciodata sentimentul pe care il am la cinema. Consum piraterie pentru ca dupa ce am vazut un film la cinema de 2-3 ori vreau sa il am si pe cd si sa-l revad oricand am chef. Mi-ar placea mie sa am bani de dvd-uri originale, dar n-am.

MinRep
28 Feb 2003, 18:01
Vad ca majoritatea parerilor sunt ca cinematografele nu vor disparea. Si eu cred asta (sau imi place sa cred).

Peste o ora, eu voi fi la LOTR 2, cu colegii care nu au vazut filmul. Dar eu ma intreb cati dintre cei care au vazut filme "pirat" se mai obosesc sa mearga apoi si la cinema? Chiar eu prefer sa nu vad deloc unele dintre filmele pe care le-am obtinut pe CD inainte de aparitia lor.

Ilila
31 Mar 2004, 10:17
Din cate stiu eu, majoritatea oamenilor prefera sa vada filmul la cinema, din diverse motive: calitatea imaginii si a sunetului, placerea de a urmari reactia celorlalti, etc.
Cind merg la cinematograf nu ma uit nici in stinga, nici in dreapta (poate pe jos... :) ca am obiceiul de a scapa cite ceva). Cred ca prefer sa vad un film acasa ca sa pot fuma in liniste in timpul filmului... ca sa nu zic de adevarate festine daca e o comedie.

Dan Gerose
31 Mar 2004, 10:22
Nici un Home Cinema nu se compara cu un cinematograf adevarat !

BeNnY
31 Mar 2004, 19:28
Mie nu prea imi place sa ma uit la filme pe PC!... Decat atunci cand nu prea am de ales - ca in cazul filmului Monster care nu va aparea la noi - atunci ce sa fac... desi it SUCKS!

WraIth
31 Mar 2004, 22:17
Prefer mult mai mult sa vad un film la cinema,dar in lipsa unuia ma multumesc cu monitor klumea,un sunet cat se poate de bun..........shi dai sa vezi filme :D

Sm�agol-Gollum
31 Mar 2004, 22:53
in nici un caz nu vor disparea!!! peste cativa ani vor fi shi mai multe cinematografe.....shi vor fi mult mai frumoase( in sensul sunetului!!)

Gaandalf
01 Apr 2004, 12:15
Io nu shtiu ce sa mai zic ... Sunt din Constanta shi toate cinematografele au fost "aruncate" la licitatzie shi vine cam asha : DAcia a intrat in renovari , Republica a fost preluat de Sarbu de la PROTV kre o sa-l inchida sa-l bage shi el in renovari vreo 6 luni de zile shi mai ramane STUDIO care o sa fie shi el inchis ... iar vara asta se pare k nu voi mai avea unde sa ma duc la Cinema in Constanta ... ma gandeam sa fac o plangere la guvern da' kred k rad aia de mine... asha k in lipsa cinematografelor o sa ma uit la "piraterie" ... k altceva nu am ce sa fac.

Polul asta m-a descurajat shi nu shtiu sigur cate cinematografe osa fie in viitor, da dk treaba merge in continuare asha ... ma mut din Constanta ... :evil:

TLD
01 Apr 2004, 13:24
Hai sa fim seriosi cinematografe vor mai exista, dak nu unde o sa mai fie placerea sa vezi filmele la multiplexuri? :P

Chiar dak o sa creasca rata pirateriei, cei din cinemauri vo putea sa-si rotunjeasca bugetul prin mai multe reclame, in acest mod reducandu-se nr de filme/zi dintr-un cinema... Dar de disparut cinematografele... cam greu! ;)

blackiris
01 Apr 2004, 15:37
Eu nu cred ca se pune problema sa dispara cinematografele. Si mai cred ca sunt filme care chiar se merita sa le vezi la cinematograf...totusi nu se compara, calitativ tehnic vorbind, cu ceea ce pot vedea acasa..In fine, poate nici eu nu dispun de cele mai performante sisteme si echipamente. Imi pare insa rau ca nu ajung si eu mai des pe-acolo...
Dar in ceea ce priveste comediile sunt de acord cu Ilila...mai ales ca daca ma pun pe ras, cu greu ma mai opresc... :lol:

KORBEN
02 Apr 2004, 14:35
traiaska pirateria
si vor mai exista cinemauri, stai tu linistit
topic destul de ....ciudat( ca sa nu zik idiot, ca ar fi un terrmen kam greu)

K's
02 Apr 2004, 17:09
oh...priviti problema si din acest punct:

la cluj, de exemplu, sunt 4 cinematografe, din care doar 3 sunt la 'standarde europene', dar sunt marea majoritate a timpului populate- doar clujul are cel mai mare procent al publicului!!!

nu uitati de TIFF!!!

...cimatografele nu vor disparea, zic eu...sentimentul este total diferit...

Lady_Skar
02 Apr 2004, 17:55
In 20-30 de ani lumea nu va mai merge la cinematograf dar mai mult din cauza lipsei stratului de ozon si a atmosferei toxice decat din cauza pirateriei. :roll:

Gaandalf
04 Apr 2004, 12:52
In 20-30 de ani lumea nu va mai merge la cinematograf dar mai mult din cauza lipsei stratului de ozon si a atmosferei toxice decat din cauza pirateriei. :roll:
:lol: :lol: :lol: looooolza! dk stau bine shi analizez nu e de ras dar ur viewpoint mi-a placut la nebunie ... :lol: