PDA

View Full Version : The Godfather (Na?ul)


MinRep
09 Feb 2003, 20:00
Am deschis acest topic intru amintirea vremurilor mai bune si impins de recenta difuzare a filmului la televizor. Urmeaza si continuarile.

M-am gandit foarte bine unde sa pun topicul. La "Pe ecrane" sau "Film in general". SI televozorul este, totusi, un ecran! Insa, "Nasul" nu este doar un film. Este o tema de inspiratie, o realizare la care se raporteaza o multime de filme (fie ele de gen, parodii sau orice alt fel de filme - de exemplu "You've got M@il").

"Nasul" e un film minunat (desi nu chiar de top) de la primul cadru, care intra in scena nuntii, care arata valorile din societatea mafiotilor (cinstea, dreptatea, respectul s.a.m.d.) pana la minunata scena finala - copiata sau reprodusa de cate ori - in care viata lui Michael Corleone se inchide dupa usa biroului tatalui sau.

Si povestea va continua.

vincent vega
09 Feb 2003, 22:31
De acord...

Sunt un fan al seriei (le am pe toate pe cd).

Cea mai slabuta mi s-a parut a treia, se pare ca Don Coppola era intr-o pana de inspiratie, dar .. in fine...Pacino e Pacino...si Andy Garcia chiar bunut..

PoliFanAthic
10 Feb 2003, 05:40
Mie mi-a placut cel mai mult aceasta prima parte...pe departe cea mai uimitoare din serie. Totusi, nici partea a treia nu mi (http://us.imdb.com/CommentsShow?0099674-176) s-a parut proasta.

Pe langa temele fundamentale pe care le trateaza filmul, vreau sa spun ca rareori ai ocazia sa vezi si astfel de mari actori...Marlo Brando este pur si simplu genial si nimeni nu s-a ridicat la nivelul sau in nici unul dintre filmele din serie. Pacino era la inceput, dar si-a dovedit clar valoarea. Apropo, stiati ca daca nu ar fi murit Puzo, ar fi facut si un al patrulea film?

Arhanghell
11 Feb 2003, 00:39
hmm...cum adica nu e de top?!
nu stiu de unde, dar ramasesem cu ideea ca ar fi intr-un top zece al tuturor timpurilor.
de fapt acum ca am si cercetat, am aflat ca este chiar primul. cel putin in top 250 imdb cu voturile vizitatorilor online, cu un numar de peste 68 000...are nota 9 (din 10)
imi aduc aminte acum de vremurile in care si mihai viteazul avea 8 din 10...acum vred ca are 6 si ceva...

PoliFanAthic
11 Feb 2003, 05:31
E pe locul 3 la AFI la best films of all time. Pe 1 e Citizen Kane is pe 2 e Casablanca.

MinRep
11 Feb 2003, 09:55
Remarca cu nu e de top se referea mai mult la trilogia per ansamblu. Ca partea a doua si a treia ar intra intr-un top, sunt de acord, dar nu este neaparat si parerea mea. In topul revistei "Sight & Sound", "Nasul" este pe locul 4, dupa "Citizen Kane", "Vertigo" si "La Regle du Jeu". Trebuie sa deschidem un topic despre clasamente celebre.

Totusi, mie mi se pare ca exista mai multe filme mai bune decat acesta (including "Blow-Up", "Luminile Orasului" si "2001: Odiseea Spatiala"), iar pe topul IMDb.com eu nu ma prea bazez ("Lord of the Rings" pe patru?). Oricum, "Nasul" intra in orice TOP 20 pe care l-as putea face vreodata. Sper sa fiti de acord.

PoliFanAthic
11 Feb 2003, 13:05
Eu da...

toni
11 Feb 2003, 16:56
Intr-adevar, filmul e pur si simplu genial. Cred ca nu are nici o importanta pe ce loc e in nu-stiu-care-top. Important e ca poti vedea 3 ore de arta cinematografica. Aproape perfecta.

europe_east
16 Jun 2005, 05:06
eram cat pe ce sa deschid subiect la clasic, cand am gasit asta. poate-l mutati la clasic, unde i-ar fi locul.

l-am revazut a nustiucata oara ieri si azi. nu pot decat sa am o reactie umorala: G-E-N-I-A-L.

ati remarcat scena aia de inceput in care brando isi mangaie pisoiul din brate, in timp ce-l asculta pe bonasera... ce actor...

scena mea preferata, cand mike face propunerea sa-l impuste pe solozzo si pe mckluskey, iar sonny ii zice lui mike (copy & paste de pe imdb): "Hey, whataya gonna do, nice college boy, eh? Didn't want to get mixed up in the Family business, huh? Now you wanna gun down a police captain. Why? Because he slapped ya in the face a little bit? Hah? What do you think this is the Army, where you shoot 'em a mile away? You've gotta get up close like this and bada-bing. you blow their brains all over your nice Ivy League suit. C'mere... You're taking this very personal. Tom, this is bussiness, and this man is taking it very personal."

personaje favorite: sonny & tom hagen. clemenza's cool too. actorul care-l joaca pe tom, mi se pare mie sau in alte filme e cam sters?

emanuel
16 Jun 2005, 15:06
De acord. Mutat la clasic.

jackpot
22 Jun 2005, 12:05
Filmul e un adevarat "Classic" iar Pacino un adevarat actor . Pacat ca nu s-au ecranizat mai multe din cartile lui Mario Puzo, am vazut Ultimul don si inca cateva dar ar mai fi...

TheReaper
17 Jan 2006, 14:46
The Godfather - capodopera... no comment

MinRep
17 Jan 2006, 21:05
no comment
That's too bad... Asteptam comentarii... ;)

crin3l
18 Jan 2006, 22:40
Este un film de top fara discutie.In primul rand filmul in sine apoi actorii(Al Pacino, Robert de Niro, Marlon Brando) care joaca exceptzional.Cea mai tare scena din toata trilogie mi se apare aceea de la sfarshitul primei partzi cand
Michael este la botez jurand ca nu va omora, ca va fi baiat bun(apropo in aceasta scena Pacino joak de miliarde-chiar joaca fenomenal,efectiv nu mai am cuvinte) iar oamenii lui omoara capii familiilor adverse.Geniala faza.Filmul este cu adevarat o capodopera.


P.S.:Ce are daca LORD OF THE RINGS E PE LOCUL 4.A fost o bucata buna pe 3.Banuiesc ca o sa sariti in capul meu dar pt mine aceasta trilogie ar merita sa fie pe primul loc :oops: :P

gugushtiuc
22 Mar 2006, 19:18
nasul... capodopera care m-a lasat fara cuvinte. nu cred ca mai au rost comentariile pentru ca sunt de prisos.
cred ca l-am vazut shi revazut de n ori insa nu ma pot satura chiar daca nu este number one in topul meu... iar al pacino e magistral, o adevarata lectie de actorie pentru oricare nou-venit aspirant la rolul de mare actor.

raptor
23 Mar 2006, 13:43
.gata, recunosc :lol: am pretins atata timp ca e filmul meu cu mafioti preferat, dar acum nu mai pot minti...am adormit in draci la el, desi am incercat sa il vad de 5 ori!!!!!!!!!!!ce pana mea, filmul asta m-a lesinat mai abitir decat o lopata-n cap.

77ravens
22 May 2006, 13:35
... iar al pacino e magistral, o adevarata lectie de actorie pentru oricare nou-venit aspirant la rolul de mare actor.

Si Pacino e magistral,dar ce sa mai zic de Brando!Scena in care familiile se intalnesc,si The Don tine discursul,e urmata de aplauze din partea celorlalti mafioti.Eu insa is convins ca alea sunt aplauzele actorilor mediocri in fata Maestrului.

Cazeemeer
24 Jul 2006, 23:18
ati remarcat scena aia de inceput in care brando isi mangaie pisoiul din brate, in timp ce-l asculta pe bonasera... ce actor...


Actually, pisoiul era mai mult un truc de-al lui Brando. Mare actor, da, dar nu putea sa-si tina minte replciile si si le nota pe cartonase. Pisoiul e ca sa existe o justificare pentru privirea lui catre un punct fix.

sandokan
28 Jul 2006, 15:18
Filmele in care joaca batranul Al Pacino imi sunt jalnice si deloc cu stil sau gen artistic.Nasul.......... :sick: :sick: :sick: :sick: .

drudu
28 Jul 2006, 15:42
:o ... blasfemie!!!

Bogie
28 Jul 2006, 15:59
Tipul e idiot, lasati-l in pace.

crin3l
29 Jul 2006, 08:10
Filmele in care joaca batranul Al Pacino imi sunt jalnice si deloc cu stil sau gen artistic.Nasul.......... :sick: :sick: :sick: :sick: .
way baietzel u itzi dai seama ce spui .. cum potzi sa spui asha ceva despre poate cel mai mare (sau apreciat) actor din toate timpurile , sau despre Nasul care shi el la randul lui e considerat de multzi cel mai mare film din toate timpurile (nu shi de mine - oricum mi-a placut f mult ), dar de multzi altzii... cred ca daca ar citi mai multzi ce ai scris u akuma ti-ar sari toata lumea in cap....mai invatza sa apreciezi filmele shi actorii shi apoi sa itzi dai cu parerea ... ia-o ca pe un sfat ;)

Cinemania
29 Jul 2006, 09:40
Filmele in care joaca batranul Al Pacino imi sunt jalnice si deloc cu stil sau gen artistic.Nasul.......... :sick: :sick: :sick: :sick: .

corporal jigsore quandary

sandokan
29 Jul 2006, 09:57
Eu tot aceeasi parerea am! :x

qwerty
29 Jul 2006, 11:41
The Godfather e un film genial de nota 10.Prima data l-am vazut tarziu in urma cu 3 sau 4 ani.E un film complect care are de toate, se vede mana lui Coppola.Distributia e mare,contine multe nume cu greutate.Mi-au placut toate partile in aceiasi masura.Al PAcino jucand alaturi de Robert De Niro, e o incantare sa-i vezi impreuna.Cu siguranta ca filmul are loc in toate topurile.

Cazeemeer
29 Jul 2006, 12:09
Al PAcino jucand alaturi de Robert De Niro
Unde i-ai vazut tu impreuna?

qwerty
29 Jul 2006, 12:25
Al PAcino jucand alaturi de Robert De Niro
Unde i-ai vazut tu impreuna?



The Godfather: Part II (1974)

Cazeemeer
29 Jul 2006, 14:14
Pai nu apar impreuna niciodata. Sunt in acelasi film, but never together. Nu interactioneaza. Abia peste 20 si ceva de ani, in Heat, ajung sa interactioneze.

qwerty
29 Jul 2006, 14:41
Eu ma refeream la faptul ca joaca impreuna in acelasi film, nu am spus ca joaca in aceiasi scena.Prefer sa inchei aici acest subiect.Am vazut si Heat asa ca nu era nevoie sa-mi spui ca au jucat impreuna in acest film sau in asta in aceleasi scene.

Herzeleid
01 Aug 2006, 15:25
O mica chestie care m-a ros dintotdeauna: scena in care frate death-kiss-ueste pe frate eu zic ca e furata din Andrei Rublev. Si timpul coincide: Rublev a fost lansat in '68, iar romanul GF publicat in '69.

Andrei1902
02 Oct 2006, 18:54
Nasul este evident o capodopera a cinematografiei dar nu se ridica nici la 60% din valoarea cartii! Pentru cei care nu au auzit nimic despre Nasul va recomand mai intai sa cititi cartea

zeuss
03 Dec 2006, 01:46
Se poate sa aflu cum a murit Don Corleone (Adevaratul) pt ca nam avut ocazia sa vad decat partea 1 din filme :((

crin3l
04 Dec 2006, 22:30
Se poate sa aflu cum a murit Don Corleone (Adevaratul) pt ca nam avut ocazia sa vad decat partea 1 din filme :((
de batranete

Dominic
17 Dec 2006, 01:33
Cand le`am vazut(pe toate cele 3 partzi) le`am vazut una dupa alta in aceeasi zi.Aveam o dorinta foarte mare de a le vedea pe toate!Al Pacino este fenomenale(I`m A Fenomen) :) si este si actorul care il consider a fi cel mai bun din toate generatiile!Revenind la "The Godfather" am cautat cartea foarte mult dar nu am gasit`o, si din cate am inteles e foarte buna!Jocul, mi`a placut :D !Pot zice ca mi`a placut cel mai mult aceasta trilogie...cea mai reusita...mi`au placut in egala masura toate partile, poate putin mai mult a 2 a si mai putin a 3 a!

cornel
10 Jul 2007, 08:02
Eu inainte de a vedea cele trei filme Nasul am citit cartea lui Mario Puzo.
Merita. :)
Asa vezi observa ca doar Nasul 1 respecta cartea (aproape cuvant cu cuvant) iar continuarile Nasul 2 si 3 sunt facute pentru a exploata succesul.

Nasul
17 Jul 2007, 18:43
Mi se pare cel mai fain din serie..... :) si chiar nu inteleg cum cineva poate sa reziste sa iubeasca filmul acesta (toata seria) ....

Nasul
17 Jul 2007, 18:44
scuze ... sa nu poata :D

seven7seven
17 Jul 2007, 18:50
de acord cu observatia lui cornel.

nu stiam ca a respectat cartea, pentru ca nu am citit-o, oricum filmul merita vazut si numai pentru atmosfera creata de coppola. in schimb urmatoarele doua sunt plictisitoare, si asta probabil din cauza ca nu respecta cartea; mi-ai elucidat misterul, bãi. :lol:

jimi-jazz
03 Aug 2007, 19:31
Am vazut doar 1 si 2 si sunt printre preferatele mele, Brando [ doar partea 1 ], Pacino, de Niro [doar partea 2], Duvall sub bagheta lui Coppola :love: .Chiar si James Caan e tare in rolul lui Sonny.

Suspect de bizar
23 Feb 2008, 21:29
cartea o aparut cu saptamana financiara

savoria
09 Mar 2008, 20:56
tot respectul pentru un astfel de film si distributie!

mafalda
14 Aug 2008, 12:19
Mi-a ramas in minte o replica a lui Al Pacino, din filmul asta, care imi place mult: "Imi jignesti inteligenta" ii spune unui mafiot si-l impusca! 8)

StefanDo
14 Aug 2008, 15:44
la diverta trilogia The Godfather remasterizata (5 DVD-uri, cu tot cu documentare, interviuri si alte extra-uri) costa 180 ron. Furtisag pe fata: daca ti-o iei de pe amazon ajungi undeva sub 100 ron.

redmen
14 Aug 2008, 15:53
Da dar nu o iei cu titrare in romana,nu platesti si chiria magazinului etc etc :)

redmen
14 Aug 2008, 16:10
Mi-a ramas in minte o replica a lui Al Pacino, din filmul asta, care imi place mult: "Imi jignesti inteligenta" ii spune unui mafiot si-l impusca! 8)

Replica asta ii este oferita cumnatului sau,responsabil pentru moartea lui Sonny.Dar nu Michael Corleone il omoara,ci unul dintre oamenii lui.

Pashpix
14 Aug 2008, 16:21
Mai precis Al Neri.

StefanDo
14 Aug 2008, 16:23
Da dar nu o iei cu titrare in romana,nu platesti si chiria magazinului etc etc :)

titrarea in romana costa cat filmul? e jenant
oricum, o titrare in engleza e hiper-de-ajuns

redmen
14 Aug 2008, 16:26
Si mai precis Clemenza :)

anaemona
20 Jun 2013, 20:35
Un articol scris de Mario Puzo despre Godfather, carte si film, cum au fost create, diverse povesti despre cum s-au dat rolurile in film. Un articol scris cu foarte mult talent, din inima. Daca as avea chef as putea pune cel putin 10 citate care mi-au placut in mod deosebit. E destul de lung, dar cred ca merita, nu stiu daca in ziua de azi mai exista genul asta de sinceritate.

Cititi macar creditele pe care le da celor care au participat la realizarea filmului. E foarte amuzant. Apoi cititi si creditele date de critici. :))

Faceti click pe pagina 22.

http://books.google.ca/books?id=AsUDAAAAMBAJ&pg=PA3&source=gbs_toc_pages&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Si comentariile lui Robert Evans, producator la Paramount in vremea cind a fost facut Godfather. Mi se pare extrem de charismatic Evans. "Ceea ce filmele, in general, au in comun e ca sint regizate, produse si jucate de evrei nu sicilieni. In 1969 nu era nici macar un singur regizor italian-american, cu credibilitate." :)) Documentarul e facut in 2002. L-a vazut cineva?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=or6fjkWyJrc

Federico
20 Jun 2013, 21:01
Nu am vazut documentarul ala, n-am citit nici articolul inca, dar -- coincidentele astea -- voiam sa zic ca m-am uitat zilele astea la ultimele 3 filme de Cassavetes pe care nu le vazusem si cu aceasta ocazie am rasfoit o brosura de 60 de pagini inchinata de Ray Carney regizorului american, care zacea printr-un folder imbicsit si impaienjenit de citeva secole. Si contine si urmatoarea vorba de duh cassavetes-iana printre intertilurile cu care sunt piperate eseurile (pentru fiecare film in parte):

Why make The Godfather? It’s an entertainment? Terrific. I consider myself an artist, and whether I’m a good artist or a bad one is beside the point, I address myself to the art of film, and making a best-selling book into a best-selling movie is in no way art for me.

Bine, Adorno i-ar fi taiat-o subito la faza asta: arta este prin definitie reusita; arta nereusita este un oximoron, dar sa trecem peste.

anaemona
20 Jun 2013, 22:47
Why make The Godfather? It’s an entertainment? Terrific. I consider myself an artist, and whether I’m a good artist or a bad one is beside the point, I address myself to the art of film, and making a best-selling book into a best-selling movie is in no way art for me.



Raspunde Mario Puzo si implicit Coppola:

"One interview I have to admit depressed me. Francis Coppola explained he was directing The Godfather so that he could get the capital to make pictures he really wanted to make. What depressed me was that he was smart enough to do this at the age of 32 when it took me 45 years to figure out I have to write The Godfather so that I could do other books I really wanted to do".

Este ceva neartistic in punctul asta de vedere? Normal. Daca artistii ar putea trai fara sa se gindeasca la meschinatatea vietii, ceva gen budistii care nu muncesc si traiesc doar cu ceea ce primesc de la cei care vor sa le dea ceva, lumea in care traim ar fi mult mai frumoasa.

Daca tot am ajuns aici sa mai pun citeva quotes din articol.

"I asked them for an advance to start my new book (which would be a BIG classic). The editors were cool. They were courteous. They were kind. They showed me the door."

"There is no way to explain the terrible feeling of rejection, the damage, the depression and weakening of will such manipulation does to a writer. But this incident also enlightened me. I had been naive enough to believe that publishers care about art. They didn't. They wanted to make money... If some lunatic (aviz lui Cassavettes :) ) wanted to create a work of art let him do it on his own time"

Vorbeste despre gambling cu copii lui pe coasta de Azur. "We all lost. I was a failure as a father." :)) Ma opresc aici deocamdata, omul e criminal. Pacat ca nu i-am citit nici un roman, in special primele 2 care spune el ca sint foarte bune.

Rippa
04 Mar 2014, 21:07
"the GOdfather "- cred ca este cel mai bun film a lui marlon brando...rol care la si consacrat de altfel...

White1
04 Mar 2014, 22:11
:)) Asa-i, la aproape 50 de ani a reusit si el sa se consacre. Te si intrebi din ce trait pana atunci.