PDA

View Full Version : Monster's Ball


MinRep
08 Feb 2003, 10:31
Uite un subiect care merita discutat! In primul rand, pentru ca nu este doar un film imprevizibil, pentru ca Halle Berry si Billy Bob Thornton sunt intr-adevar grozavi si asa mai departe.

Finalul merita discutat! Adica, Leticia afla ca Hank a participat la executia sotului ei, si, totusi nu spune nimic, parand chiar fericita si impacata. Sunt curios ce au vazut si altii in ochii ei, la finalul filmului.

Si, daca tot suntem aici, care a fost desteptul care a tradus filmul cu titlul "Puterea dragostei". Nu despre asta e vorba in titlul original si nici in film (sau, ma rog, nu numai despre asta) !!!!!

ricutza
09 Feb 2003, 21:37
si mie mi-a placut filmul...mi s-a parut usor atipic pentru americani dar e o schimbare in bine in orice caz...
finalul este un pic socant...rog persoanele care nu au vazut filmul sa nu citeasca restul mesajului desi nu e genul de final surpriza care sa revolutioneze tot filmul...
sincera sa fiu, dupa reactia pe care a avut-o Leticia, eu ma tot asteptam sa-l omoare...mie asta imi inspira atitudinea si expresia ei...nu i se vedeau nici mainile...oricum ma asteptam sa fie suparata, sa vrea sa plece, ceva in genul asta...dar de fapt ea nu avea de ce sa reactioneze asa...ea nu vede in portretele respective faptul ca Hank si Sonny i-au omorat sotul ci ca asta a fost modul barbatului sau de a se revansa pentru suferinta pe care i-a provocat-o: "trimitandu-l" pe Hank sa aiba grija de ea...practic realizeaza ca totul nu este doar o intamplare asa cum credea initial...exista o lege in Univers care are grija de fiecare om in parte....astfel, plansul ei este un mod de a se elibera si de se detasa de tot trecutul sau trist...faptul ca filmul se termina cu ei doi privind cerul poate fi interpretat din nou ca o constientizare ca nimic nu este inatamplator!

toni
11 Feb 2003, 16:41
nu comentez decit semnatura ricutzei.....e una din melodiile mele favorite..vorbesc de varianta originala........scuze ca nu are legatura cu subiectul.

MinRep
11 Feb 2003, 19:55
trebuie sa gasim un loc unde sa discutam despre semnaturi... si sa dam alte exemple de mesaje inteligente (daca nu avem destule)...

interesanta ideea despre final! trebuie sa ma mai gandesc la ea...

Frodo
20 Feb 2003, 18:00
In primul rand titlul nu trebuia tradus! Monster's Ball era de fapt un ritual al gardienilor care asistau la executii, nu? Adica incepatorii "in domeniu" aveau parte de acest Monster's Ball. Finalul e ciudat, intr-adevar.Daca ma gandesc mai bine traducerea titlului e buna!!! Nu a invins dragostea in final? Fiecare a "renuntat" la ceva pt. iubire, nu? :cry: Dupa cate lucruri oribile vezi pana la sfarsit, finalul e ciudat!!!

MinRep
20 Feb 2003, 18:18
Intr-adevar, Balul Monstrilor este un ceremonial. Intregul film este, de fapt un ceremonial. Traducerea este potrivita, dar este superficiala, din punctul meu de vedere.

La cate lucruri socante vezi in film, finalul te linisteste, dar te si lasa sa iti pui intrebari, lsand o urma de ambiguitate. Aminteste de "Eyes Wide Shut" si maniera regizorului seamana un pic cu a lui Kubrick (nu foarte mult, evident), genericul de inceput imi aminteste, vad, de "Lolita", chiar daca nu seamana direct. In orice caz, regizorul are un stil aparte si ar trebui sa si-l conserva si sa il foloseasca de cate ori este nevoie. Parerea mea este ca e un film bun, provocator, jucat cu maiestrie, cu mici simboluri si realizat genial. Merita tot ce a obtinut si chiar mai mult. Iar anul asta, Halle Berry e nominalizata si la premiile B.A.F.T.A. pentru acest rol.

ricutza
22 Feb 2003, 00:25
despre titlul nu prea stiu ce sa zic...traducerile romanesti m-au depasit mereu!
regizorul acestui film este intr-adevar remarcabil si chiar sunt curioasa cum va arata urmatorul sau film...mi se pare ca mai alte multe lucruri de spus!filmul oricum mi s-a parut atipic american...m-a surprins intr-un mod placut!

Lizuca
23 Feb 2003, 00:47
Eu n-as spune ca finalul filmului este atat de ciudat. Sfarsitul ne prezinta doi oameni impacati, cuprinsi de o fericire linistita care, in numele dragostei pe care si-o poarta unul altuia iau o hotarare tacita, neexprimata, de a se detasa de un trecut sumbru, plin de durere si de greseli (in timp ce el fusese un rasist convins in trecut, in traditia familiei, ea recunoaste ca ar fi putut fi o mama mai buna). Legatura dintre ei este cu atat mai stransa, mai profunda, cu cat amandoi au pierdut o persoana draga, pierdere provocata (chiar daca indirect) de celelalt. Finalul vine astfel sa marcheze un nou inceput in viata celor doi : un inceput mai plin de dragoste, de liniste sufleteasca, lipsit de ura, razvratirea si raceala de altadata. :wink: