PDA

View Full Version : Filmul romanesc de animatie


Bubu
04 Feb 2003, 12:26
Inainte de '89 animatia romaneasca ocupa cam 80% din productia autohtona de film. Astazi genul a decedat iremediabil, cu toate ca si pe la noi exista creatori si posibilitati de a face film de animatie.

Care este parerea voastra?

Amyd
04 Feb 2003, 13:13
Dar cine spune ca nu se mai face film de animatie in Romania?

Se face, din greu, la scara aproape industriala (si 2D "clasica" si 3D)... doar ca in cele mai multe cazuri nu pentru Romania sau dupa proiecte romanesti. :lol:

Desigur, mai exista cate un entuziast (http://www.cartoons.ro/) ratacit pe ici pe colo, dar cu o floare nu se face primavara in domeniul filmelor de animatie de "autor".

Btw. cifra de 80% pomenita de tine e totusi o exagerare. Dupa ce criterii ai mentionat-o: numar de filme, metraj, buget, what?

Salutari,
Andrei

Bubu
04 Feb 2003, 13:22
Am citit-o pe undeva. Oricum, dupa '80 Animafilmul exporta in afara. Robinson Crusoe si Aventurile Muschetarilor au aparut pe Pro Sieben.

Se face la greu film de desen animat si animatie, insa de catre firme care presteaza servicii. Ele pot presta servicii si pentru producatorul roman, daca acesta vine cu finantele corespunzator. Din cate stiu - si nu stiu chiar foarte multe - un film de desen animat ar costa mai ieftin decat unul de fictiune. Sunt curios insa de ce nu se incumeta nimeni.

==========================================

Apropo de export, Mini Max-ul ruleaza desen animat romanesc.

Amyd
04 Feb 2003, 13:48
Sigur, problema e ca nu prea exista cerere pentru piata interna, cel putin nu pentru productie la scara mare (exista un cuplu de realizatori care fac niste filme de mediu-metraj, parca, cu un fel de combinatie de filmari reale, modele si animatie, pe care le-am vazut chiar distribuite).

All in all, in anumite conditii, un film de animatie ar putea sa coste mai putin decat unul "obisnuit", numai ca problema e ca implica si enorm de multe riscuri, mai ales ca piata de desfacere. Dupa cum vezi, producatorii de-abia se incumeta sa finanteze un proiect de film normal, care oricum nu isi scoate banii, daramite un film de animatie la care productia se intinde in ritm sustinut pe cel putin un an. Firmele specializate din Romania nu sunt scumpe (comparativ cu cele din afara), dar tot vor bani.

Practic, singura sansa ar fi televiziunea, unde costurile initiale de dezvoltare de personaje/decoruri/workflow se recupereaza pe parcurs, cand e vorba de un serial. Insa, in conditiile in care deja piata e cam suprasaturata de trei sau patru canale straine specializate pe animatie, e greu sa iti imaginezi un post romanesc care sa incerce sa le faca concurenta in domeniul asta.

But, who knows?

Salutari,
Andrei

Bubu
04 Feb 2003, 13:58
Nu sunt chiar un visator 100%. Un sondaj de opinie ar lamuri problema. Sunt curios in ce masura apeleaza cinematografia romaneasca la sondajele de opinie. Un film ca "Dupa-amiaza unui tortionar" nu poate face box office. Il admir pe Lucian Pintilie, dar incadrez filmul lui in aria filmului de arta. Totusi nu stiu in ce target are filmul, si cati gusta sa se relaxeze in weekend cu o productie care iti poate accentua gandurile negre.

Nu pot sa cred ca publicul romanesc respinge din start filmul de desen animat sau de animatie 3D. Insa studiourile de film ar trebui sa se intereseze ceva mai mult de gustul publicului. Nu poti cladi o cineatografie doar pe filme de festival.

Amyd
04 Feb 2003, 14:18
Problema nu e ca audienta romaneasca ar respinge filmul de animatie a priori. Doar ca l-ar "masura" dupa aceleasi standarde cu care a fost obisnuita de la Hollywood (sau eventual din partea japoneza). Asta cel putin in cinematografe.

Oricum "trend"-ul, chiar si in cinematografia noastra, e sa existe un numar semnificativ de filme care sa fie orientate spre masa mare de spectatori, unele cu succese semnificative ("Garcea"), altele mai modeste ("Furia" & co). Uneori mai apare si exceptia de tipul "Filantropica", care le imbina si pe una si pe alta.

Insa pentru animatie, piata e sumbra chiar si in State, unde in afara de Disney (si Pixar lately, secondat de Dreamworks), nu indraznesc prea multi sa se aventureze, iar atunci cand o fac, esecul financiar e destul de usturator, in multe cazuri ("Final Fantasy", "Titan A.E.", "Iron Giant", etc.). Filmul de lung-metraj de animatie a devenit o afacere riscanta peste tot.

Salutari,
Andrei

Bubu
04 Feb 2003, 14:38
Este adevarat. Animatia occidentala a abandonat buna traditie a personajului ca fir conducator al unei serii de filme. Sunt curios ce sondaje ii fac sa arunce pe piata clone Disney cu succes indoielnic.

Totusi cred ca pe piata autohtona ar avea succes un Harap Alb in maniera Disney. Repet: nu sunt un vistator. La fel, cred ca publicul nu respinge o asemena productie. Insa e necesar putin interes. La ora actuala proiectele se cam fac dupa ureche.

catallin
22 Apr 2003, 15:36
Din cate stiu eu in animatie se munceste la greu in Romania dar pe proiectele altora. Sunt studiouri , ei acum nu chiar o multime, care au fost rapid utilate si garnisite cu personal, cam acelasi de la animafilm plus pasionati mai recenti. Se executa faze ale miscarilor intermediare (de la mana pana la gura) ale personajelor deja stabilite din scenariile deja stabilite, in culorile deja stabilite etc, etc. Se lucreaza pentru Spania, Italia si Belgia. Nu intereseaza idei concepte ci doar muschi talentati rapizi si rezistenti. Nu suntem insa int top la capitolul asta. Cel mai bine au ras in spatiul fost sovietc.
A propos de piata noastra. Cred ca animatia nu mai intereseaza pentru ca fasia a fost ocupata d alte forme de viata> Garcea e desprins din animatie. Alte forme de comicaraie de asemenea. Cate un Mitica Dragomir nu tine nici el de alt domeniu. Si atunci,ce nevoie am mai avea de desene animate? Astea ce au ? Nu va mai place, ha ?

cipiamon
04 Jun 2003, 16:34
tare as dori sa lucrez intr-un studio de animatie. I-mi place foarte mult desenul. Mare pacat ca oamenii nu se mai duc la un film artistic ci se duc la filme care sa-i sperie(clasica reteta de filme ironice americane).
Singura piata unde se creaza animatie poate chiar la adevarata ei valoare e Japonia, ei fac animatie pentru tot globul, si chiar se pricep foarte bine.

crydead
04 Jun 2003, 22:18
Oare mi se pare mie sau si la filmele de animatie se face economie la ideile de scenariu?
Ice Age si Sherek au aceleasi cuplu de personaje, unul care e baiat bun si simpatic, dar incurca-lume (p-asta parca l-am vazut si in SW FM) si altul apatico-trist cu o greutate pe suflet.


========================
Viitorul suna ocupat.

Ambra Blu
05 Jun 2003, 10:37
Cu dieferenta ca, in timp ce Shrek e super misto si smart, Ice Age e pentru copii.

Ambra Blu
05 Jun 2003, 10:38
Oricum, mi se pare ca respecta reteta aia de policier, cu bad cop feat. good cop. Ce zici?

blitz43
05 Jun 2003, 10:58
exact la fel e si Monsters. INC
Parerea mea!

crydead
05 Jun 2003, 17:48
Oricum, mi se pare ca respecta reteta aia de policier, cu bad cop feat. good cop. Ce zici?
Mda...e vorba despre sidekick, "locotenentul" personajului principal care e bine sa fie diferit de acesta. In Shrek personajul principal e mutulica si sidekick-ul invers, in Ice Age eroul e extrovertit, iar insotitorul, mama elefantzilor mahmuri. Oricum, in situatiile de mai sus macar s-au folosit clisee. In LOTR 1, insotitorii lu ala de e personajul principal sunt unidimensionali.

============================
Viitorul suna ocupat.

Ambra Blu
06 Jun 2003, 09:40
Drept pentru care, ma repet, TLOTR e film de copii, plin de fantose.

capitain
12 Oct 2003, 23:52
am ajuns sa sper din nou in filmul romanesc de animatie, deoarece am auzit ca radu igaszag face un scurt metraj, problema e ca nu stiu daca, cand si unde il va difuza...
in rest poate mai vrea cineva sa munceasca, ar fi tare sa se faca filmulete super scurte si sa se difuzeze la televiziuni, in cinematografe inainte de inceperea filmului

Bubu
13 Oct 2003, 12:39
Nu e vorba in mod clar de un scurt metraj comercial. In rest se pot face scurte filmulete de desen animat, insa iti trebuie si difuzare. Televiziunile prefera sa cumpere carnati japonezi. Sunt curios la ce pret.

bre
09 Apr 2009, 18:27
ia te uita...topicul asta era la ultima pagina....

tocmai am vazut "O scurta poveste" de Radu Igazsag, un fel de istorie a animatiei romanesti (1927-1990, deci inainte de era calculatoarelor). mi se pare super ok initiativa lui de a scoate de la naftalina niste chestii chiar interesante, dar nu mi-a placut deloc realizarea, nici horatiu malale pe post de "narator". a mai vazut cineva povestea asta?

claudiu-daniel-lugoj
07 Apr 2010, 15:19
Exista asa ceva?eu nu cred.