PDA

View Full Version : The 75th Annual Academy Awards


Flavius
02 Feb 2003, 00:43
Deoarece febra premiilor Oscar, ce se manifesta in randul cinefililor din inreaga lume, m-a cuprins si pe mine, m-am gandit sa ma opresc si eu un pic pe Forumul Cinemagia si sa-mi exprim entuziasmul.
Pe 11 februarie a.c. vor fi anuntate nominalizarile pentru ravnitele trofee, iar fericitii castigatori ai premiilor Oscar vor fi cunoscuti (abia) pe 23 martie a.c. Pana atunci insa este destul timp ca sa ne dam cu parerea despre tot ce inseamna fenomenul "Oscar".
Cea de-a 75-a editie reprezinta totodata si aniversarea de diamant a Premiilor Academiei, motiv pentru care evenimentul din anul acesta va fi unul special.
Mai multe resurse gasiti la www.oscars.org & www.oscar.com .

ricutza
12 Feb 2003, 14:27
mi-a placut foarte mult ca anul trecut Blizz s-a deranjat si a afisat toate nominalizarile de la Oscar pe forum desi ele puteau fi gasite si la cele doua adrese de mai sus...asa ca anul asta eu am dat foarte frumos copy/paste si le-am afisat si aici ca sa le vedem mai bine cand le discutam.


ACTOR IN A LEADING ROLE
Adrien Brody
Nicolas Cage
Michael Caine
Daniel Day-Lewis
Jack Nicholson

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Chris Cooper
Ed Harris
Paul Newman
John C. Reilly
Christopher Walken

ACTRESS IN A LEADING ROLE
Salma Hayek
Nicole Kidman
Diane Lane
Julianne Moore
Renée Zellweger

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Kathy Bates
Julianne Moore
Queen Latifah
Meryl Streep
Catherine Zeta-Jones

ANIMATED FEATURE FILM
ICE AGE
LILO & STITCH
SPIRIT: STALLION OF THE CIMARRON
SPIRITED AWAY
TREASURE PLANET

ART DIRECTION
CHICAGO
FRIDA
GANGS OF NEW YORK
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
ROAD TO PERDITION

CINEMATOGRAPHY
CHICAGO
FAR FROM HEAVEN
GANGS OF NEW YORK
THE PIANIST
ROAD TO PERDITION

COSTUME DESIGN
CHICAGO
FRIDA
GANGS OF NEW YORK
THE HOURS
THE PIANIST

DIRECTING
CHICAGO
GANGS OF NEW YORK
THE HOURS
THE PIANIST
TALK TO HER

DOCUMENTARY FEATURE
BOWLING FOR COLUMBINE
DAUGHTER FROM DANANG
PRISONER OF PARADISE
SPELLBOUND
WINGED MIGRATION

DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
THE COLLECTOR OF BEDFORD STREET
MIGHTY TIMES: THE LEGACY OF ROSA PARKS
TWIN TOWERS
WHY CAN'T WE BE A FAMILY AGAIN?

FILM EDITING
CHICAGO
GANGS OF NEW YORK
THE HOURS
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
THE PIANIST

FOREIGN LANGUAGE FILM
EL CRIMEN DEL PADRE AMARO
HERO
THE MAN WITHOUT A PAST
NOWHERE IN AFRICA
ZUS & ZO

MAKEUP
FRIDA
THE TIME MACHINE

MUSIC (SCORE)
CATCH ME IF YOU CAN
FAR FROM HEAVEN
FRIDA
THE HOURS
ROAD TO PERDITION

MUSIC (SONG)
CHICAGO
8 MILE
FRIDA
GANGS OF NEW YORK
THE WILD THORNBERRYS MOVIE

BEST PICTURE
CHICAGO
GANGS OF NEW YORK
THE HOURS
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
THE PIANIST

SHORT FILM (ANIMATED)
THE CATHEDRAL
THE CHUBBCHUBBS!
DAS RAD
MIKE'S NEW CAR
MT. HEAD

SHORT FILM (LIVE ACTION)
FAIT D'HIVER
I'LL WAIT FOR THE NEXT ONE… (J'ATTENDRAI LE SUIVANT…)
INJA (DOG)
JOHNNY FLYNTON
THIS CHARMING MAN (DER ER EN YNDIG MAND)

SOUND
CHICAGO
GANGS OF NEW YORK
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
ROAD TO PERDITION
SPIDER-MAN

SOUND EDITING
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
MINORITY REPORT
ROAD TO PERDITION

VISUAL EFFECTS
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS
SPIDER-MAN
STAR WARS EPISODE II ATTACK OF THE CLONES

WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
ABOUT A BOY
ADAPTATION
CHICAGO
THE HOURS
THE PIANIST

WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
FAR FROM HEAVEN
GANGS OF NEW YORK
MY BIG FAT GREEK WEDDING
TALK TO HER
Y TU MAMÁ TAMBIÉN

m-a surpins in primul rand nominalizarea fiolmului The Two Towers la categoria cel mai bun film...parerile pe care le-am auzit pana acum despreacest film nu erau prea favorabile dar ma rog...
Interesant este ca Julianne Moore are doua nominalizari...sunt curioasa daca reuseste sa o castige pe vreuna din ele...ar fi marfa sa le ia pe amandoua dar ma cam indoiesc avand in vedere adversarele pe care le are!
Filantropica asa cum era de asteptat nu a fost nominalizata...numai eu puteam sa cred ca se va intampla asa ceva...m-a bucurat totusi sa vad ca a fost nominalizat The Man Without a Past...sper sa si castige!
Chicago se pare ca are cele mai multe nominalizari...eu chiar cred ca asta e filmul cu cele mai multe sanse sa castige Oscarul pentru cel mai bun film...dar inca n-am vazut nici unul dintre filme asa ca nu ma pronunt inca...

emanuel
12 Feb 2003, 14:31
Nominalizarile se gasesc de astazi dimineata si pe site la noi la eveniment...

ricutza
12 Feb 2003, 14:43
foarte bine emanuel ca se gasesc si acolo! asa si trebuie!...dar eu vreau ca lumea sa le aiba in fata!

emanuel
12 Feb 2003, 14:52
OK! NO problem!

MinRep
12 Feb 2003, 21:06
Ma gandesc cum ar fi aratat un film numit "Philantropic" (asa l-au tradus) printre restul filmelor in limba straina de care nu am auzit nimic (in afara de "Man Without a Past", la care nici nu m-am gandit ca s-ar putea sa fie nominalizat. Dar, mai stii, poate se intoarce Hollywood-ul inspre Cannes - as vrea io).

"The Two Towers" a fost nominalizat din doua motive:

1) Ca toate filmele din trilogie sa fie tratate separat.
2) Ca palmaresul trilogiei sa contina trei infrangeri la aceeasi categorie! :lol:

Asta daca nu cumva va castiga "Return of the King" (sigur!!!).

Parerea meaeste ca "Gangs of New York" isi va disputa premiile cu "Chicago" si "The Hours". Sau poate castiga "Pianistul".

Totusi, ma surprinde cum de a fost nominalizar Eminem cu "Lose Yourself"! Membri astia academici nu se tem ca o sa-i injure pe fata? Si asta in cel mai bun caz. De-abia astept sa-l vad cum canta!!! :evil:

Sunt curios daca iar o sa vad decernarea pe PRO 7! Ja, ja, meinen Dammen und Herren, das ist Rumanien und die Oscaren!

P.S.: Toata chestia in germana e pe bune, in afara de pluralul de la Oscar.

snatchro
13 Feb 2003, 11:20
Sunt curios daca iar o sa vad decernarea pe PRO 7! Ja, ja, meinen Dammen und Herren, das ist Rumanien und die Oscaren!


Pro 7, din cate stiu, mereu a difuzat premiile Oscar nedublate; si in acest an le va transmite in direct.

In legatura cu nominalizarile de mai sus, as fi inclus si Minority Report la categoria Score - John Williams a facut o muzica tip film noir excelenta. Ascultati-o daca aveti ocazia.

ricutza
13 Feb 2003, 13:44
mda...si eu sunt de acord...cei de la Pro7 au fost super ok si nu au dublat Oscarurile....din pacate eu nu mai prind acest post asa ca am toate sansele sa nu le vad nici anul asta in direct!
si eu cred ca 'batalia' se va da intre The Hours, Chicago si Gangs of New York...

PoliFanAthic
13 Feb 2003, 15:36
Mi se pare ca ignori Pianistul. Doar fiindca nu a avut o publicitate de genul filmelor mentionate de tine, nu inseamna ca nu e bun. Din contra, din cate am citit, este filmul cel mai apreciat de critici.

gmg182ro
13 Feb 2003, 21:58
I-auzi ironie! Lord of the rings:two towers este nominalizat la Oscar pentru cel mai bun film. Daaa, e nominalizat si la zmeura de aur. Ori la bal ori la spital!

Amyd
14 Feb 2003, 20:12
Huh, de unde ai auzit tu, pray tell, ca "Two Towers" ar fi nominalizat la Razzies? Nici vorba (http://razzies.com/asp/content/XcNewsPlus.asp?cmd=view&articleid=110). :roll:

Salutari,
Andrei

PoliFanAthic
15 Feb 2003, 07:07
Mi se parea si mie ciudat...

Flavius
15 Feb 2003, 20:29
ricutza, e de apreciat efortul tau de a ne scuti sa mai cautam lista cu nominalizatii pentru premiile Oscar, insa stradania ta ar fi fost cu mult mai apreciata daca ai fi tradus numele categoriilor in romana. In orice caz, pentru cei ca mine, care vor si traducerea categoriilor, Cinemagia ne-a pus la dispozitie lista nominalizarilor in varianta autohtona.

Daca studiati cu atentie lista nominalizatilor veti descoperi ca filmele cu cele mai multe sanse in cursa Oscarurilor sunt distribuite de Miramax.
“Chicago” a strans 13 nominalizari dintre care una pentru cea mai buna actrita intr-un rol principal – Renee Zellweger (aceasta fiind a doua sa nominalizare), 3 pentru rolurile secundare interpretate de John C. Reilly, Queen Latifah si Catherine Zeta-Jones si o nominalizare la categoria “Cel mai bun film”, restul fiind nominalizari pentru Oscaruri tehnice.
“Gangs of New York” al lui Martin Scorsese – un veteran in industria cinematografica - se remarca cu nu mai putin de 10 nominalizari dintre care nu lipsesc cele pentru “Cel mai bun film” si “Cel mai bun actor intr-un rol principal” – Daniel Day-Lewis.
O Nicole Kidman de nerecunoscut intra si ea in cursa Oscarurilor pentru rolul principal din “The Hours”. Julianne Moore si Ed Haris isi adjudeca si ei cate o nominalizare pentru rolurile secundare din acelasi film. Daca Moore nu pleaca acasa cu Oscarul acesta, atunci mai are o sansa la categoria “Cea mai buna actrita intr-un rol principal” pentru interpretarea din “Far from Heaven”. In total “The Hours” intruneste 9 nominalizari, nelipsind cea pentru “Cel mai bun film”.
Dupa ce, nu cu multi ani in urma, unul a obtinut Oscarul pentru rolul din “As Good As It Gets (Mai bine nu se poate)” si celalalt Oscarul pentru interpretarea din “The Cider House Rules (Legea pamantului)”, Jack Nicholson si Michael Caine revin in centrul atentiei, confruntandu-se anul acesta, alaturi de Nicolas Cage, pentru titlul de “Cel mai bun actor intr-un rol principal”. Anuntarea nominalizarilor a sporit si atentia acordata lui Paul Newman, care e nominalizat a zecea oara (cred) pentru rolul secundar din “Road to Perdition”, actorul fiind deja fericitul posesor al unei statuete.
Nu trebuie uitata nici Salma Hayek care pentru rolul pictoritei Frida Kahlo ar putea obtine Oscarul pentru “Cea mai buna actrita intr-un rol principal”. Meryl Streep, o obisnuita a premiilor Academiei, si Kathy Bates, cea care a interpretat-o pe Molly Brown in “Titanic” sunt si ele nominalizate pentru rolurile secundare din “Adaptation”, respectiv “About Schmidt”.
Pe langa cele trei filme de la Miramax amintite mai sus, pentru titlul de “Cel mai bun film al anului” mai candideaza “The Pianist” (care are per total 7 nominalizari) si “The Lord of the Rings: The Two Towers” (care a strans 6 nominalizari).
Cam asa se prezinta situatia celor care se “bat” pentru ravnitele trofee. Pe cat de mult as vrea sa vad filmele nominalizate, pe atat de rau imi pare ca nu pot sa fac niste pronosticuri si asta din cauza ca multe din filmele nominalizate vor aparea pe marile ecranele romanesti post-Oscar. De aceea ii indemn pe cei in masura, sa-si dea cu parerea pe marginea posibililor castigatori.

MinRep
17 Feb 2003, 21:21
Ce de detalii statistice de aici. Nu aveti un zar sa facem si noi niste pronosticuri? :lol:

Serios, acum, Nicole Kidman si Meryl Streep incep sa devina favorite (in detrimentul colegei lor, Julianne Moore), mai ales datorita Ursului de Argint proaspat primit. Cu toate astea, inca nu pot spune nimic.

Iar ma revoltez, inr-un mod "statistic":

"Minority Report" - o nominalizare.
"Road to Perdition" - 6 nominalizari (desi le merita, intr-adevar).


Si, totusi, cat de bun e filmu' asta, "Frida"? Mi se pare ca are cinci nominalizari! Sper sa fie un film bun si de-abia astept sa-l vad!

theo
18 Feb 2003, 15:20
Puteti vedea videoclipul "The Hand That Built America" nominalizat la sectiunea MUSIC (SONG) - "Gangs Of New York" la http://www.u2.com - exclusives.

christi
20 Feb 2003, 10:23
Am vazut si eu clipul U2 de citeva ori pe VH1 si este intr-adevar o piesa excelenta, cea mai buna dintre nominalizari. Ar merita sa cistige.
Dar recunosc ca mi-ar place sa cistige Eminem - momentul in care el ar urca pe scena sa-si ridice premiul Oscar ar intra fara discutie in istorie. As da orice sa vad asa ceva :)

PoliFanAthic
20 Feb 2003, 13:39
S-ar putea sa nu-l vezi deloc...
De la imdb " However, another high profile nominee may not make it. Eminem, who is nominated in the Best Song cater gory for his track Lose Yourself from 8 Mile, has yet to confirm that he will attend the hottest night on the film calender because of his busy schedule"

Totodata: :"Oscar show organizers have given rapper Eminem a stern warning as he prepares to perform at the Academy Awards - keep your performance clean. Eminem may perform his hit "Lose Yourself," one of the Best Song nominees, at the ceremony on March 23, and show producer Gil Cates has told the rapper he'll be required to perform the airplay version of the song - or else. Cates says, "This is a show for the family and we're very much aware of that. We would not knowingly have anything on the show which would be offensive." "

theo
20 Feb 2003, 17:15
Ce pacat... Imi pare foarte rau pentru agenda superincarcata a domnului Eminem. In mod sigur cei de la U2 vor veni si sper sa si castige, pentru ca merita.
Sorry pentru fanii lui Eminem, parerea mea este ca va trebui sa mai creasca un pic si sa dovedeasca ca chiar merita un Oscar.

MinRep
20 Feb 2003, 17:55
Nominalizarea lui Eminem e una dintre cele mai tari poante ale anului asta. Habar n-am cum ar putea tipu' asta sa castige vreodata un OSCAR!

U2 cred ca e favorita anul asta. In opinia mea, nici nu incape indoiala. Si eu am vazut videoclipul tot pe VH1 (dar doar o data) si e reusit, iar melodia (chiar daca nu e cea mai buna a celor de la U2) e buna, melodioasa si, cum sa spun, speciala...

PoliFanAthic
20 Feb 2003, 19:45
cum se numeste melodia celor de la U2?

MinRep
21 Feb 2003, 10:13
"The Hands That Build Up America" (patriotici britanicii)

PoliFanAthic
21 Feb 2003, 12:49
Hehe...sunt curios cum "suna"...o sa aflu in curand...caci nu degeaba exista p2p :)

ricutza
21 Feb 2003, 22:24
eu cred ca Eminem ar merita sa castige Oscarul, intrucat melodia mi se pare foarte potrivita pentru film. U2 este una din formatiile mele preferate dar nu consider melodia lor suficent de valoroasa pentru a primi acest premiu. Parerea mea este ca melodia care castiga la aceasta categorie trebuie sa fie o melodie care sa si promoveze filmul, si Eminem face chestia spre deosebire de cei de la U2.

oricum, legat de 8 Mile, eu chiar am fost placut surprinsa de interpretarea lui Eminem...rolul era intr-adevar apropiat de modul sau de a fi, dar chiar a jucat excelent...pur si simplu nu mi-a venit sa cred cat de bine a reusit sa surprinda anumite aspecte ale personajului si le-a surprins si prin versurile de la "Lose Yourself".

Flavius
22 Feb 2003, 21:52
Am vazut duminica trecuta "F&TV" la Prima TV si am ramas foarte dezamagit. Unde s-a mai vazut emisiune de cinema unde sa nu se trateze deloc tema nominalizarilor la Oscar?! Nici macar nu s-a amintit ca in cursul saptamanii trecute au fost anuntate nominalizarile.

PoliFanAthic
23 Feb 2003, 08:58
N-ai ce-i face cu Prima...
Oricum, am ascultat melodia celor de la U2, dar sincer sa fiu nu m-a impresionat...

ricutza
28 Feb 2003, 21:57
am vazut azi "The Hours" si mi-a placut foarte mult...eu cred ca ar merita sa castige Oscarul pentru cel mai bun film, desi inca nu am vazut toate filmele nominalizate...este insa incomparabil mai bun decat Gangs of New York!Nicole Kidman este fenomenala...efectiv n-o recunosti! mi se parea ca mai seamana vag doar pe la intonatie...mi-a placut chiar si de Meryl Streep pe care de obicei nu pot s-o suport!
sunt inca extrem de impresionata de film...acum sunt si mai curioasa cum e Chicago pentru ca mi se pare ca este singurul film care ii poate smulge Oscarul!

PoliFanAthic
01 Mar 2003, 18:44
Iti place sa ma iriti???
Cum poti spune ca Chicago este singurul film care "ii poate lua Oscarul"??? Nu este evident ca favoritul devine, incetul cu incetul, Pianistul? A castigat premiul pentru cel mai bun film de fiecare data peste The Hours si Chicago(BAFTA, Golden Globes)...

iadrianik
04 Mar 2003, 23:09
Tocmai pentru ca a luat deja aceste premii, inclin sa cred ca "Pianistul" nu va lua si Oscarul. DESI subiectul tratat (adica un evreu sau ,ma rog, polonez de origine evreu care e persecutat) ar putea cantari hotarator. Sa nu ma intelegi gresit, dar as putea sa dau cateva exemple: Lista lui Shindler sau La vita e bella (film care mie mi-a placut extraordinar de mult , dar despre care s-a zis ca n-ar fi luat Oscarul daca nu avea si a doua parte,cea tragica,cu trimiterea celor 3 in lagar).

PoliFanAthic
05 Mar 2003, 05:45
Nu vad logica in ce spui. Daca traim intr-o lume unde arta este apreciata, atunci nu mi se pare normal ca un film sa nu primeasca oscar pentru ca a primit alte premii. Mie mi se pare ca se premiaza "calitatea", nu altceva...

ricutza
05 Mar 2003, 14:50
avand in vedere ca The Pianist e facut de Roman Polanski care nu e prea bine vazut in State, nu cred ca o sa se poata lauda cu prea multe premii...ma si mir ca a avut atatea nominalizari! parerea mea este ca e unul dintre filmele cu cele mai putine sanse la Oscar pentru Cel mai bun film...inca nu l-am vazut deci nu sunt foarte sigura...dar asa simt eu...

ricciotto
05 Mar 2003, 17:20
christi: ba eu nu cred ca va fi nimic special in primirea premiului de catre eminem, daca i se va acorda. mi-l inchipui strict ca la mtv music awards - vine, nu schiteaza nici un zimbet, arunca privirile tipice de copil batut pe nedrept si greu de impresionat ca adult, zice un vag "thank you" cu o voce monotona, si exit... anticlimactic, ca de obicei, si rezistind valului de entuziasm al publicului cu o expresie obosita pe figura. daca nu cumva foloseste prilejul sa "say goodbye to hollywood", ca eu asta presimt ca se va intimpla in curind. omul pregateste o iesire in plina glorie.

i might be wrong, but...

ricciotto

PoliFanAthic
05 Mar 2003, 19:33
avand in vedere ca The Pianist e facut de Roman Polanski care nu e prea bine vazut in State, nu cred ca o sa se poata lauda cu prea multe premii...ma si mir ca a avut atatea nominalizari! parerea mea este ca e unul dintre filmele cu cele mai putine sanse la Oscar pentru Cel mai bun film...inca nu l-am vazut deci nu sunt foarte sigura...dar asa simt eu...

Nu mi se pare normal sa-l loveasca sub centura pentru asta. Daca sunt oameni care vor ca nazistii care acum au 80 de ani, si care in tineretea lor au ucis sau au ordonat uciderea a mii de oameni, daca nu mai multi, sa fie lasati in pace pentru masacrele lor, atunci conisder ca cele facute cu atat de mult timp in urma de Polanski pot fi iertate, mai ales daca "persoana in cauza" il iarta.

ricutza
06 Mar 2003, 13:58
da mai, eu sunt in mare parte de acord cu tine...mi se pare ca daca un film e bun, trebuie premiat indiferent de ce a facut regizorul sau actorul din rolul principal etc. dar membrii Academiei se gadesc si la ceea ce inseamna Oscarul pentru un film...ori premiul asta are valoare care o are, numai datorita faptului ca publicul ii acorda aceasta importanta...in cazul lui Polanski, publicul poate fi neiertator, si din acest motiv nu cred ca Academia isi va asuma astfel de riscuri...
eu cred ca e o situatie asemanatoare cu cea de la "Quillis"...filmul a fost nominalizat, i s-a facut publicitate, dar nu a pimit nici macar un premiu desi, sincer, cred ca le-ar fi meritat...

Frodo
06 Mar 2003, 17:04
bogie, le-ai vazut la CINEMA?(ma refer la Pianistul si Gangs of NY). Sau traiasca DIVX-ul!! Daca alegi varianta a 2-ua atunci nu prea poti sa tragi o concluzie 100%, fiindca la cinema filmul SE VEDE ALTFEL!! :o

Bogie
06 Mar 2003, 17:21
Am vazut si Pianistul si Gangs of NY; cred ca filmul lui Polanski are mai multe sanse fiindca trateaza o tema lacrimogena si oarecum actuala: persecutarea evreilor. Filmul e plictisitor, monoton, Adrien Brody joaca precum o cizma; cliseele dintotdeauna: familia respectabila de evrei intelectuali; nazisti indobitociti care arunca invalizi de la etaj, impusca cu bestialitate tot ce misca pe strazi: copii, batrani, femei, nu conteaza, doar sa-si satisfaca pofta de sange; femeia atragatoare care se indragosteste de pianist. Nota 6.5 (parerea mea)
Gangs of NY mi s-a parut mai slab. Prea lung, personaje irealiste care se chinuie sa vorbeasca cat mai pitoresc si cu accent irlandez, o violenta ilogica, previzibil pana la ultima scena. Clisee:tradarea prietenului cel mai bun, la femme fatale, finalul. Nota 6
Sunt oarecum dezamagit de faptul ca astea doua filme sunt nominalizate la Oscar si au mari sanse sa castige. Sper ca Chicago sau The Hours sa castige, cu toate ca nu le-am vazut. Oricare, numai alea doua nu.
The two towers mi se pare cel mai prost dintre cele 5 nominalizari.

Flavius
07 Mar 2003, 23:52
Recitind postarile de la aceasta sectiune a forumului am gasit o greseala facuta de PoliFanAthic. El sustine ca The Pianist “a castigat premiul pentru cel mai bun film de fiecare data peste The Hours si Chicago(BAFTA, Golden Globes)…”. Da-mi voie sa te contrazic. “The Pianist” a pierdut Globul de aur pentru “Cel mai bun film - drama” in favoarea lui “The Hours” chiar. De asemenea, filmul lui Roman Polanski a pierdut si Globul de aur pentru “Cel mai bun actor intr-un film - drama”. Cel care i-a “suflat” trofeul lui Adrien Brody a fost Jack Nicholson, pentru rolul sau din “About Schmidt”. Daca la Golden Globe Awards “Pianistul” nu a fost invingator, e drept ca la BAFTA a luat 2 din premiile importante. Si daca tot vorbim de premii, sa nu uitam ca “The Pianist” a fost incununat de francezi cu 7 premii Cesar.
Oricum, toate aceste trofee nu justifica faptul ca “Pianistul” va lua cu siguranta Oscarul pentru cel mai bun film. Tind sa fiu de acord cu ce spune ricutza.

Flavius
15 Mar 2003, 00:27
Am ascultat toate cele 5 melodii nominalizate pentru “Cea mai buna muzica scrisa pentru un film (Cantec original)” si de departe “The Hands That Built America” al celor de la U2 mi s-a parut cel mai bun cantec. Nu stiu exact cat de reprezentativa este aceasta melodie pentru filmul “Gangs of New York” si in ce masura sublinieaza idea filmului, insa eu as da Oscarul baietilor de la U2. Si cred ca asa vor face si membrii Academiei, dat fiind caracterul patriotic al cantecului, mai ales ca acum, in ajunul unui razboi, pe toti americanii ii incearca un sentiment de patriotism.
Dintre celelalte melodii un concurent mai serios mi s-a parut cantecul cu influente latino “Burn It Blue” din coloana sonora a filmului “Frida”. N-as trece cu vederea nici peste “I Move On” din soundtrack-ul filmului “Chicago”, tinand cont de media de varsta a membrilor Academiei care s-ar putea arata nostalgici la vremurile de la inceputul secolului trecut. Melodia in stil country “Father and Daughter” a adus filmului pe care il reprezinta singura nominalizare la Oscar si cu atata va ramane sau cel putin asa presupun. Nici cantecul lui Eminem “Lose Yourself” nu prea vad cum ar putea obtine Oscarul, insa nu pot sa nu ma mir de aceasta nominalizare. Se pare ca Slim Shady are fani si in randul membrilor Academiei.

Duminica 16 martie a.c. la ora 18:00 nu pierdeti emisiunea "Pro TV Magazin" de la postul amintit mai sus, unde vor fi rememorate cateva "Momente de Oscar" - o recapitulare a castigatorilor din anii trecuti.

MinRep
16 Mar 2003, 20:59
Referitor la ultima afirmatie a lui Flavius. De cateva saptamani e o emisiune pe TVR Cultural, la ora 15:30, in fiecare sambata, in care se trec in revista premiile OSCAR in fiecare an. E drept, treaba merge cam incet (dupa vreo sapte episoade sunt la anul 1951), dar e o emisiune interesanta si rateaza si subiecte legate de societate, cerinte, mentalitati, jocuri de interese, prezentand si filmele interesante care nu s-au numarat printre marii premianti sau nominalizati ("Dicatatorul" lui Chaplin sau "Citizen Kane").

Flavius
16 Mar 2003, 22:21
MinRep ma faci sa regret ca societatea de cablu la care sunt abonat nu are in pachetul de programe si TVR Cultural. Mi-as dori sa vad emisiunea asta, mai ales ca trateaza subiectul premiilor Oscar pe indelete.

Frodo
16 Mar 2003, 22:27
Interesant MinRep, nu stiam de emisiunea asta si iti multumim pentru pont. Ora totusi e cam nasoala, sunt ocupat la ora aia!!

MinRep
17 Mar 2003, 16:45
Parca o dau in reluare duminica, pe la 13:00. Tot o ora cam nasoala!

theo
20 Mar 2003, 15:37
Am reusit in sfarsit sa vad toate filmele candidate la sectiunea "cel mai bun film", asa ca acum ma pot pronunta in cunostinta de cauza (desi juriul ar putea fi de alta parere, dar ce conteaza!). "The Lord of the Rings: The Two Towers" nu cred ca are sanse sa castige decat cel mult premii tehnice. Despre "The Pianist" am mai spus ca nu mi-a placut si nici nu cred ca va castiga marele premiu pentru ca filme cu acest subiect (cu mult mai bune) s-au mai facut, iar acesta nu aduce nimic in plus, la care se mai adauga si problemele lui Polanski cu justitia americana. "Gangs of New York" a fost acceptabil dar sub ceea ce ma asteptam. Am apreciat in mod deosebit prestatia lui Daniel Day-Lewis, (care chiar ar merita premiul pentru cel mai bun actor in rol principal) si detasarea cu care americanii isi privesc istoria. Li se pare firesc sa accepte ca acele maini care au construit America au apartinut in multe cazuri unor persoane dubioase. Numai noi am invatat la istorie (si am vazut in filme) ca romanii au fost curajosi, cinstiti, n-au invadat pe nimeni si au castigat toate bataliile. In contextul actual si cu acel final inaltator, nu este exclus sa castige.
Despre "The Hours" pot spune ca mi-a placut si chiar nu i-am gasit puncte slabe. Am remarcat-o in special pe Julianne Moore pentru modul in care a reusit sa interpreteze rolul unei femei cu probleme psihice, comportandu-se in aparenta normal. Nici macar nu pot sa spun ce anume iti sugera ca ceva nu e in regula. Poate doar privirea. Iar Nicole Kidman este intr-adevar de nerecunoscut si asta nu numai fizic. Meryl Streep este foarte buna, dar interpretand tipul de personaj care i se potriveste cel mai bine.
Am lasat ultimul "Chicago", fiind filmul creditat cu cele mai multe sanse. Sincer, nu ma asteptam sa-mi placa, pentru ca nu-mi plac muzicalurile si nici Renee Zellweger sau Richard Gere nu sunt printre preferatii mei. Nici macar dupa ce l-am vazut nu m-am putut pronunta imediat. Mi-a trebuit oarece timp ca sa realizez ca este un film deosebit. Original, cu o muzica pe masura si interpretare de exceptie, mai ales in ce le priveste pe lui Renee Zellweger si Catherine Zeta-Jones. Ceea ce am apreciat cel mai mult a fost mesajul filmului (din nou sinceritatea dezarmanta a americanilor): stralucirea starurilor ascunde de multe ori obscuritate si compromisuri, iar justitia americana, un mare circ. O metafora cinematografica. Eu i-as acorda Oscarul.
Despre candidatii la celelalte premii nu ma pronunt, pentru ca nu am vazut toate filmele. Sper doar ca U2 sa castige premiul pentru cea mai buna melodie originala.
Uitandu-ma la lungimea mesajului, cred ca era mai bine sa-l fragmentez in mai multe, pentru fiecare film in parte. Nu de alta dar as fi trecut mai repede de rank-ul de junior (doar altii au reusit intr-o luna, iar eu in ritmul de 0,0.. mesaje pe zi ma apuca anul 200X). :D

Flavius
21 Mar 2003, 21:25
Iata ca ziua de 23 martie, care parea atat de departe, se apropie. Acum cand scriu aceste cuvinte, am numarat pe ceas mai putin de 30 de ore pana cand gala de decernare a premiilor Oscar va incepe. In ajunul ceremoniei agitatia din jurul cladirii Kodak Theatre, locul unde este gazduit pentru a doua oara acest eveniment, se intensifica pe masura ce orele se scurg… sau cel putin asa imi imaginez. Se fac ultimele pregatiri, se pun la punct ultimele detalii, se fac ultimele repetitii.

Nu degeaba am amintit de repetii si asta pentru ca imi staruie in minte o intrebare. Si ca sa va impartasesc nelamurirea mea ar trebui mai intai sa va reamintesc de un moment, de un episod care in seara Oscarurilor se repeta iar si iar. Este vorba de momentul cand prezentatorul, si nu ma refer la gazda ceremoniei ci la acele personalitati din lumea filmului care se urca pe scena ca sa anunte un castigator sau ca sa prezinte un anume moment; in fine, este vorba deci de momentul cand prezentatorul dupa ce a facut o scurta recapitulare a nominalizatilor se pregateste sa deschida plicul cu numele castigatorului. Cu toti cunoastem aceea imagine in care apar cinci cadre diferite care surprind pe cei cinci nominalizati. Ei bine, atunci cand castigatorul este anuntat, unul din acele cadre, in care este surprins castigatorul evident, se largeste pe intregul ecran. Intr-un an am observat ca cel care aparea intr-un anumit cadru din cele cinci castiga. Sa fie doar coincidenta? Cu siguranta lucrul acesta nu va fi destul de edificator pentru unii dintre voi. Ne reintoarcem la momentul cand castigatorul este anuntat. Pe acordurile unui fragment muzical din coloana sonora a filmului la care a contribuit, castigatorul se indreapta spre scena pentru a-si primi premiul si pentru a retine cateva momente atentia auditoriului cu speech-ul lui. Lucrul acesta m-a facut sa ma intreb daca orchestra, plasata undeva sub scena, atunci cand se anunta castigatorul sta cu cinci partituri in fata, pregatita oricand sa interpreteze unul din fragmentele muzicale. Nu vreau sa se inteleaga ca ma indoiesc de profesionalismul muzicienilor, ca doar in fond nu orice orchestra canta la premiile Oscar. In concluzie, sa fie oare posibil ca unii din organizatorii ceremoniei sa stie dinainte castigatorii?
Nu-mi doresc sa starnesc o polemica pe tema asta si cu siguranta acest subiect va fi combatut. Cine stie poate exista o explicatie logica pentru toate astea asa cum este in iluzionism. Poate ca magia premiilor Oscar sta tocmai in aceste lucruri.

See you "Sunday at the Oscars!”

ricutza
21 Mar 2003, 22:42
am vazut pana acum 3 dintre filmele nominalizate si cu putin noroc, o sa le vad si pe celelalte doua inaintea decernarii premiilor. nu ma pronunt inca definitiv, dar pot spune ca tocmai am vazut Pianistul care nu mi-a placut absolut deloc...nu reusesc sa vad arta in acest film...pur si simplu nu mi-a prezentat nimic nou: nici in materie de poveste, nici in ceea ce priveste modul in care a fost facut filmul...efectiv plictisitor!
va rog, explicati-mi de ce v-a impresionat asa de tare! poate este vreo idee pe care eu n-am reusit s-o prind...

MinRep
22 Mar 2003, 14:51
Referitor la faza cu muzica care incepe atunci cand apare un actor. Vreau sa spun ca ea apare si cand intra un actor sa decerneze un premiu sau sa prezinte ceva. Personal - vorbind in necunostiinta de cauza - eu cred ca melodia aia e pe banda si atunci, unul din regie apasa un buton, melodia porneste, omu' isi ia premiul. Bineinteles ca sunt persoane care stiu de dinainte cine a castigat (unde-i suspansul aici?) si se poate ca mai-marii academiei sa anutne si orchestra inainte de anuntul oficial.

ricutza
22 Mar 2003, 23:16
avand in vedere ca nu stiu daca o sa mai reusesc sa mai intru maine pe net, o sa scriu aici care cred eu ca vor fi premiatii acestei editii...nu am vazut inca Lord Of The rings, dar cam stiu la ce sa ma astept...

actor in a leading role: Jack Nicholson
actor in a supporting role : Ed Harris
actrita in a leading role: Nicole Kidman
actrita in a supporting role: Catherine Zeta Jones
animated feature: Ice Age
art direction: Chicago
cinematography: Chicago

costume designer: Gangs of New York (ma rog...la capitolul asta nu prea pot sa-mi dau seama de valoarea fiecarui nominalizat)

directing : nici aici nu prea stiu ce sa zic...probabil ca Chicago va castiga si acest Oscar...desi sanse multe ar avea si The Hours...si chiar si Gangs og New York...

editing: Chicago...a fost uimitor montajul...asta e singurul Oscar pe care chiar as vrea sa-l castige...

foreign langurge film: Man without a past...desi n-are prea multe sanse....

score:the Hours...
sound : Lord of The Rings
sound editing: Lord of the rings
visual effects: Lord of The rings
adapted screenplay: The Pianist...ar putea foarte bine sa fie si The Hours...
original screenplay: Gangs of New York

music (song): nici aici nu stiu ce sa zic...cel mai bun cantec mi s-a parut cel al lui Eminem dar e mai probabil sa castige U2

si ajungem si la premiul pentru best picture...sincer cred ca il merita The Hours si nimic nu m-ar bucura mai tare decat sa-l si castige...probabil insa ca Oscarul va merge la Chicago!

Leonard
23 Mar 2003, 07:48
Eu nu incerc sa ma bag in mintea bolnava a celor de la academie, asa ca incerc sa spun cine as vrea eu sa castige. Am vazut toate filmele cu nominalizari la: actor in rol principal, actrita in rol secundar, directing si best picture. In rest partial.
Nu inteleg cum o mizerie precum Chicago poate obtine macar o nominalizare la vreun festival de film. Cu eforturi imense am rezistat sa-l vad pana la capat. Mi se pare de un tembelism similar cu Gone With The Wind, Casablanca sau Moulin Rouge. Asa ca mi-e jena sa spun cine cred eu ca o sa castige.
The Hours, The Pianist sau About Schmidt m-au cam dezamagit. (Cu toate ca Nicholson era unul din actorii mei preferati, in filmu asta n-a facut mare branza)
In schimb mi-au placut la nebunie Adaptation si Habe con Ella (Talk To Her)

Deci cui as da eu premiile:

actor principal: Nicholas Cage
actor secundar: Chris Cooper
actrita principala: Salma Hayek
actrita secundara: Meryll Streep
art direction: Gangs of New York
costume design: Frida
best song: U2
directing: Almodovar (Talk To Her) sau Martin Scorsese
best picture: mi-ar fi placut sa am de ales intre Adaptation si Talk To Her dar cum nu au fost nominalizate la aceasta categorie, singurul pe care l-as prefera pe langa celelalte vome ar fi Gangs of New York.

PoliFanAthic
23 Mar 2003, 14:26
Am ajuns la o prima concluzie...in locul "capodoperei" LoTR 2,trebuia sa se afle Adaptation la categoria Best Picture. Pe departe este cel mai bun film care l-am vazut anul acesta!

Flavius
24 Mar 2003, 06:39
__________ LISTA CASTIGATORILOR __________

Cel mai bun lung metraj de animatie
"Spirited Away" (Buena Vista)

Cele mai bune efecte vizuale
"The Lord of the Rings: The Two Towers" Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook (New Line) si Alex Funke

Cel mai bun actor intr-un rol secundar
Chris Cooper in "Adaptation" (Sony Pictures Releasing)

Cea mai buna scenografie
"Chicago" (Miramax) Art Direction: John Myhre
Set Decoration: Gordon Sim

Cel mai bun scurt metraj de animatie
"The ChubbChubbs!" (Columbia)
A Sony Pictures Imageworks Production
Eric Armstrong

Cel mai bun scurt metraj live
"This Charming Man (Der Er En Yndig Mand)"
An M&M Productions for Novellefilm Production
Martin Strange-Hansen si Mie Andreasen

Cele mai bune costume
"Chicago" (Miramax) Colleen Atwood

Cel mai bun machiaj
"Frida" (Miramax) John Jackson si Beatrice De Alba

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar
Catherine Zeta-Jones in "Chicago" (Miramax)

Cea mai buna muzica de film (partitura originala)
"Frida" (Miramax) Elliot Goldenthal

Cel mai bun film strain
"Nowhere in Africa"
An MTM Medien & Television München Production
Germany

Cel mai bun sunet
"Chicago" (Miramax) Michael Minkler, Dominick Tavella si David Lee

Cele mai bune efecte sonore
"The Lord of the Rings: The Two Towers" Ethan Van der Ryn si Michael Hopkins (New Line)

Cel mai bun documentar (lung metraj)
"Bowling for Columbine" (United Artists si Alliance Atlantis)
Michael Moore si Michael Donovan

Cel mai bun documentar (scurt metraj)
"Twin Towers"
A Wolf Films/Shape Pictures/Universal/Mopo Entertainment Production
Bill Guttentag si Robert David Port

Cea mai buna imagine
"Road to Perdition" Conrad L. Hall
(DreamWorks si 20th Century Fox)

Cel mai bun montaj
"Chicago" (Miramax) Martin Walsh

Cel mai bun actor intr-un rol principal
Adrien Brody in "The Pianist" (Focus Features)

Cea mai buna muzica de film (cantec original)
"Lose Yourself" from "8 Mile" (Universal)
Music by Eminem, Jeff Bass si Luis Resto
Lyric by Eminem

Cea mai buna actrita intr-un rol principal
Nicole Kidman in "The Hours " (Paramount si Miramax)

Oscar onorific
Peter O’Toole

Cel mai bun scenariu adaptat
"The Pianist" (Focus Features) Screenplay by Ronald Harwood

Cel mai bun scenariu original
"Talk to Her" (Sony Pictures Classics) Written by Pedro Almodóvar

Cea mai buna regie
"The Pianist" (Focus Features) Roman Polanski

Cel mai bun film
"Chicago" (Miramax)
A Producer Circle Co., Zadan/Meron Production
Martin Richards, Producer

Luke_Dorian
24 Mar 2003, 09:53
******************* Irina Margareta Nistor cu tot cu traducerea ei cu tot ca a stricat Oscarurile. ********** aia a tradus toatal aiurea si de ajuns cat sa nu intelegi absolut nimik.Trebuia sa ma concentrez f.tare pe ce zic aia in engleza ca sa inteleg cat de cat ceva.Oricum o ceremonie de tot KKtul cu Chicago si the Pianist in frunte.Ce draq i-au dat lu papagalu' ala de Adrien Brody Oscarul cand erau actori mult mai buni pe langa el.Iar la Gangs of NY afost hotie pe fata.Prea multe premii pentru ratarea aia de film care se numeste Chicago.Tot razboiu asta din Irak a facut ca mosii de la Academie sa aleaga niste filme super siropoase.Sincer sa fiu m-am cam saturat de atatea filme cu evrei persecutati in WW2 flme care mai iau si o gramada de premii.Pe saracu Eminem cred ca nici nu l-au lasat sa apara pe acolo.Sunt dezamagit ca Daniel Day-Lewis n-a luat Oscarul desi face un rol super.Si a trebuit sa le mai vad si pe grasele alea doua cantand :x .Singurul lucru care mi-a placut a fost live-ul de la U2,in rest o ceremonie de kkt la a carei lipsa de calitate TVR a contribuit din plin.
P.S. Cine este de acord cu angajarea unui asasin platit pentru a o rezolva pe IMN sa ma contacteze :wink:

(un semi-kick de la admin pentru limbajul, hmm, cam colorat)

PoliFanAthic
24 Mar 2003, 14:16
Sunt multumit..presupunerile mele au fost in mare parte corecte si pot spune ca in general nu m-am mirat de castigatori. Am vizionat Oscar-urile la PRO7, si am avut bucuria de a le vedea fara vre-un dublaj sau traducere aiurea. Mi-a placut foarte mult ceremonia.
Premiile, cred eu, s-au dat dupa cum putea sa se astepte toata lumea. Din pacate nu am vazut nici Pianistul, nici Gangs of New York, nici The Hours si nici Chicago. Din ce am auzit si citit despre filme, a reiesit insa ca Polanski a facut o treaba extraordinara, si mi se parea normal sa nu primeasca Jack oscar-ul pentru best actor. Ii ajung cate are.
Premierea lui Brody m-a incantat, desi nu m-ar fi deranjat daca ar fi castigat Nicholson sau Cage. Totul este asa de "a shot in the dark", dar pur si simplu speram ca aceste filme sa castige. Sper sa nu fiu dezamagit la vizionarea lor.
Cel mai socant fapt a fost lipsa de premii pentru GoNY...ma asteptam sa castige totusi cateva. In rest...toate bune si frumoase.

ricutza
24 Mar 2003, 14:18
incep prin a spune ca am gresit in ceea ce priveste atitudinea Academiei fata de Roman Polanski...au fost super de treaba ca i-au dat Oscarul si au trecut peste tot scandalul cu tipa aia...bine, dupa parerea mea, nu-l merita dar asta e altceva!
editia asta a fost super-marfa...m-am bucurat foarte tare pentru Oscarurile lui Nicole Kidman, CatherineZeta-Jones, Chicago pentru montaj si al lui Eminem...Mi-a parut rau ca n-a luat Ice age Oscarul pt Animated Feature...
Chicago degeaba ziceti voi, dar a fost un film foarte marfa...si eu ziceam initial ca nu are cum sa fie cine stie ce, dar am ramas foarte placut impresionata de el...Catherine Zeta Jones a jucat extraordinar...si montajul a fost super-marfa...
Gangs Of New York? premiu pentru el mai bun film? sa fim seriosi!...da...Daniel Day Lewis poate merita Oscarul...poate meritau si scenografia un Oscar...costumele...Martin Scorsese...dar atat!

nu stiu...mie mi-a placut editia asta...nu prea am ce sa comentez...
Irina Nistor a fost intr-adevar mortala...traducerea de la monologul lui Gollum(sper ca asa il cheama) a fost dementiala...si mi-a placut si cand si-a dat cu parerea despre motivul pentru care apar microfoanele in filme...dacum sunt rea pentru ca si eu anul trecut credeam acelasi lucru...dar din fericire a fost aici Amyd care m-a lamurit...ii multumesc inca o data...
mi-a placut si cand pocea numele...nu stiu de ce trebuia sa le traduca...

Sh_oK
24 Mar 2003, 14:19
Hm... pentru mine a fost o surpriza placuta faptul ca Adrien Brody a luat Oscarul pentru cel mai bun actor, imi doream foarte mult sa-l castige. "Pianistul" a fost filmul meu preferat la aceasta editie a Oscarurilor, asa ca parerea mea e ca a meritat din plin toate 3 Oscaruri ce le-a luat. Ceea ce mi s-a parut putin ciudat (si poate chiar injust) a fost faptul ca filmul lui Scorsese nu a luat nici un Oscar!! E un regizor foarte talentat si merita sa fie premiat pentru filmul ce l-a facut. Macar Oscarul pentru cel mai bun scenariu original trebuia sa-l ia. Hable con ella ("Talk to her") nu-l merita (parerea mea).
Editia din anul acesta nu mi s-a parut rea (avand in vedere "background-ul" in care aceasta s-a desfasurat - razboiul din Irak). Eu ma bucur ca nu l-au amanat. In 75 de ani, niciodata nu a fost amanat din cauza conflictelor armate (si au fost mai mari ca cel de acum cu Irakul)
Decernarea premiilor am urmarit-o in direct pe Pro7 care era singurul canal ce nu o dubla. Traducerile astea in direct mi se par groaznice, nu pot sa le ascult.
Cam asta cred eu.

Numai bine,
Raul

snatchro
24 Mar 2003, 14:45
Am facut o noapte alba si am urmarit aseara American Beauty pentru prima oara si azi dimineata Ceremonia si Preview-ul de la 02:10 la ProSieben.
Multe dintre filmele castigatoare nu le-am vazut, dar sper ca ai nostri distribuitori o sa-si faca meseria cum trebuie. O surpriza pentru mine nominalizarea SW Ep. II la Visual Effects - ar fi fost culmea sa castige. Chris Cooper a castigat, in sfarsit, Oscarul, dupa mai multe performante in filme bune, castigatorii Bowling For Columbine nu s-au putut abtine sa nu comenteze ceva despre razboi; Gangs of New York a plecat cu mana goala (poate prea mult sentimentalism), iar Chicago este un must see dupa ce am vazut cateva secvente absolut delicioase.
O editie care m-a facut sa imi propun sa vad Frida si The Hours, si deloc The Pianist, iar Polanski ca fiind cel mai bun regizor mi se pare cam trasa de par.
Multe filme care meritau au castigat Oscaruri, multe filme care eu vroiam sa castige nu au castigat, si nici nu se va intampla in curand (ex.: Minority Report; John Williams - oricum le numara ca avea prea multe :-) ; Christopher Walken).
Dar, dupa cum bine a spus Peter O'Toole, (o imensa placere sa reaud franturi din Lawrence Of Arabia -- muzica) pe care il consider unul din marii actori ai acestui glob, "<<Always a bride's maid, but never a bride>>, my foot!".

Hell_Girl
24 Mar 2003, 16:54
Mie mi-au placut Oscarurile de anul acesta. M-am bucurat cel mai mult pentru Nicole Kidman si Catherine Zeta Jones si nici premiul pentru cel mai bun film nu imi displace desi nu am vazut Chicago, dar abia astept.
Ma intreb de ce nu a participat si Eminem la ceremonie si m-a cam enervat Barbra Streisand pentru ca s-a cam strambat cand i-a vazut numele.

In rest aveam dreptate razboiul a afectat mult ceremonia, aproape toti au fost imbracati in negru.

theo
24 Mar 2003, 17:36
O editie care nu a oferit mari surprize, castigatorii fiind de regula cei creditati cu cele mai mari sanse. Chicago merita premiul pentru cel mai bun film, dupa parerea mea, ca si ceilalti castigatori, cu cateva exceptii (Adrien Brody, in defavoarea lui Daniel Day Lewis si Eminem in defavoarea celor de la U2). M-am bucurat foarte mult pentru premiul pentru intreaga cariera primit de Peter O'Toole. Surprinzator cum actori de talia lui nu au primit niciodata Oscarul si il primeste un Adrien Brody sau o Halle Berry, din motive numai de academicieni stiute.
Cat despre difuzare, noroc cu PRO7. Eu zic sa-i bombardam pe cei de la Televiziunea Nationala cu e-mailuri de protest referitoare la prestatia translatoarei si sa le sugeram sa invete de la nemti (oricum nu inteleg pentru cine s-a chinuit sa traduca, pentru ca cei care nu stiu engleza oricum nu sunt interesati de Oscaruri si banui ca Pruteanu facea nani la ora aia).

MinRep
24 Mar 2003, 19:28
Hai sa-mi dau si eu cu parerea...

In primul rand, cand am vazut cine traduce, am mutat pe RTL, pt. ca acolo e sigur ca nu se baga nimeni peste Steve Martin cand zice ceva. In primul rand, premii pe care le-as da eu. Tineti-va bine!

1. Cel mai celebru obiect la OSCAR-uri: nasul lui Nicole.
2. Cea mai proasta barba: Denzel Washington (nu i i sta prea bine).
3. Cel mai bun cuplu de prezentatori: Kirk Douglas ("Oh, to be 75 again!") si fiul sau, Michael ("you're supposed to say <<And the OSCAR goes to...>>.
4. Cel mai prezent: premiu dublu, se va acorda ex-aequo lui POlanski si lui Eminem (chiar, de ce n-o venit?).
5. Cel mai bun discurs: Adrien Brody (pe bune!).
6. Cel mai des mentionat razboi: intre George W. Bush si "Bowling For Columbine".
7. Cea mai buna replica (aproximativ): "Tonight, among the nominees there are no losers. But we're gonna change it right away" (Steve Martin)

Apropo, imi place cum Kirk Douglas a subliniat faprul ca "Chicago" a fot "the winner".

Parerea mea e ca a fost cea mai buna festivitate din ultimii ani. Nu au mai lungit-o, poantele au fost mai relaxate (desi, daca ne gandim la razboi), mai decente (in afara de Jennifer Lopez si saliva - yuk!) si mai amuzante, Mickey Mouseeste celmai celebru actor negru, premiile au fost corect impartite (desi "Gangs of NY" ar fi putut primi un premiu "de consolare" pentru costume sau asa ceva; iar Eminem, gandidu-ma mai bine - cam merita OSCAR-ul - spun imediat de ce). Singurul moment mai dur a fost momentul "Bowling For Columbine". Total inutil si fara legatura cu arta, ci doar cu politica! Ma rog...

"Lose Yourself" este una dintre cele mai bune melodii rap (sau hip-hop, cum vreti) facute vreodata, in timp ce restul (inclusiv "the Hands That Built America") nu se prea remarca printre restul genului.

Si, la sfarsit, parerea mea despre Mr. Martin. Cu siguranta mai bun ca acum doi ani, mai incisiv, mai amuzant (poate un pic deplasat), dar a facut niste poante extraodinare asupra luI Mickey Rooney, Nicole KIdman, Helle Berry si (pentru cine s-a trezit f. devreme) Stitch.


Despre "Chicago", un singur lucru m-a deranjat: m-am saturat sa tot aud melodia "All That Jazz". Dar, totusi, a fost mai ine decat dele unsprezece ori de cate s-a auzit - acum cativa ani - "My Heart Wil Go On".

Ne vedem la anu'!

Frodo
24 Mar 2003, 20:24
And the OSCAR goes to... MinRep pentru cea mai buna prezentare a Oscarului de anul acesta. :P

NoOne
24 Mar 2003, 20:39
Sa ma scuze aia care dau Oscar-urile dar am preferat sa privesc pana dimineatza anime-uri. Demon Eyes Kyo rulz !!!! . In rest, am incercat sa urmaresc varianta inregistrata a decernarii premiilor dupa dejun. [...Cascand...] Sa ma scuze shi Irina Margareta Nistor ca am adormit pe la jumatate. :oops:

Cine ziceatzi ca a luat Oscarul pentru cel mai bun film???? :oops:

MinRep
25 Mar 2003, 09:51
Thanks for the award...

toni
25 Mar 2003, 16:41
Ma bag si io in seama. Am reusit sa vad cam toate filmele nominalizate de anul asta, dar n-am rezistat sa vad ceremonia in direct. O sa-mi permit sa fac niscaiva comentarii:
GoNY : super film, jenant ca nu i-au dat NIMIC
Chicago : Misto, mi-a placut Richard Gere dansind...nu sint un fan al genului musical, dar asta nu mi-a displacut...parca totusi a fost un pic pueril...
Pianistul : Filmul putea sa se numeasca simplu "Evreul"..era tot aia..
8 Mile : daca nici asta nu lua, atunci cine???
Lotr : fara comentarii; trebuie sa-i dam cezarului ce-i al cezarului
....
NU AM VAZUT THE HOURS...E FRUMOS?...RICUTZA, AI CUVINTUL...

ricutza
26 Mar 2003, 14:04
:D
da...mie mi-a placut enorm The Hours...o sa va bat mult timp la cap cu filmul asta...este genul de film pe care mai mult il simti...un film de atmosfera...un film superb...in mod cert trebuie sa-l mai vad o data!

PoliFanAthic
26 Mar 2003, 20:51
Din cate am citit eu, este: " The filmmakers juggle and juxtapose three story lines but fail to come up with one cogent point, unless it's that life stinks, especially for sensitive married women who really love other women." sau "...watching this film nearly provoked me to take my own life. And if The Hours wins 'Best Picture' I just might."
Idea este ca...avem de vizionat un film care nu prea ridica moralul spectatorului....
Nu prea gust filmele care sunt exagerat de negativiste.

ricutza
28 Mar 2003, 23:52
Polifanathic, exista o legatura intre cele trei povesti: Mrs Dalloway. Virginia Woolf a trait intr-o perioada destul de ciudata si un pic diferita de cea actuala, motiv pentru care filmul pare un pic bizar si probabil ca personajele sunt destul de greu de inteles....mai ales ca sunt femei...
Sa nu uitam ca viata Virginiei Woolf in sine este extrem de interesanta si ca ea s-a sinucis...nu era normal ca un film care are oarecum legatura cu ea, sa ilustreze exact atmosfera de atunci?...nu era normal sa ajungi sa intelegi de ce se sinucide?si cum ar putea sa fie un astfel de film vesel?

Flavius
05 Apr 2003, 22:10
Iata ca si cea de-a 75-a ceremonie a decernarii premiilor Oscar a trecut. Cel mai important sau, cel putin, unul din cele mai importante evenimente ale anului din industria cinematografica s-a consumat.
Ceremonia in sine nu a fost o simpla perindare a castigatorilor pe scena, ci un spectacol de divertisment. Pe langa scurtele proiectii si momentele muzicale, glumele lui Steve Martin si nu numai au facut deliciul invitatilor din sala si al telespectatorilor. (Mi-as fi dorit sa rememorez aici pe forum cateva din momentele amuzante.)
In ciuda atmosferei de buna dispozitie, gala de anul acesta a fost marcata de razboiul din Irak. Nu ma refer la vestimentatia sobra a unor invitati sau la lipsa „covorului rosu”, ci la speech-urile mai mult sau mai putin pacifiste ale castigatorilor. Laureatul Oscarului pentru documentarul „Bowling for Columbine” a fost remarcat mai mult pentru discursul lui virulet insotit de huiduieli, decat pentru statueta castigata. In schimb Adrien Brody a fost aplaudat pentru cuvintele sale, in care isi exprima speranta intr-o rezolvare grabnica a conflictului din Irak. Mi-a placut cum a vorbit Nicole Kidman despre importanta premiilor Oscar in arta cinematografica, incercand sa justifice prezenta celor din sala la un asemenea eveniment in timp ce in alta parte a Globului se poarta un razboi.

Cum era si firesc au existat castigatori dar si perdanti. Printre cei care n-au luat laurii se numara si „Gangs of New York”. Din toate cele 10 nominalizari filmul nu a luat nici un Oscar. Daca „The Lord of the Rings: The Two Towers” a luat 2 statuete, atunci merita si filmul lui Scorsese macar una. Cel putin din cauza asta premiile nu au fost echilibrat impartite.
La Oscarurile de anul acesta au avut bafta cei nominalizati pentru prima oara. Adrien Brody, pe care l-ati mai vazut in „La hotarul dintre viata si moarte (The Thin Red Line)”, Catherine Zeta-Jones si Chris Cooper (daca nu ma insel) au fost nominalizati o singura data si iata ca au si castigat. Doar Nicole Kidman nu a „tintit” din prima, castigand insa la a doua incercare (a se citi nominalizare).
Ar fi bine ca „Chicago” sa fie pe masura celor 6 Oscaruri obtinute. Zic asta pentru ca „The Hours”, preferatul meu, a plecat acasa mai mult cu traista goala decat plina. Probabil membrii Academiei au votat acest musical ca fiind cel mai bun film deoarece aveau remuscari ca nu au dat anul trecut Oscarul pentru „Best Picture” filmului „Moulin Rouge”. „The Pianist” a castigat 3 statuete importante (rol principal masculin, regie & scenariu adaptat) ca o ultima dovada a valorii sale cinematografice, pentru cei care s-au indoit de acest film.
As minti daca as spune ca aveam o presimtire ca va castiga, insa faptul ca Eminem a luat Oscarul m-a uluit. Din toate melodiile nominalizate pentru cantec original chiar „Lose Yourself” n-a fost interpretata in cadrul ceremoniei, intrucat Eminem alaturi de Roman Polanski au „chiulit” de la gala de decernare a premiilor. Si apropo de cantec original, am fost placut surprins de calitatile vocale ale Catherinei Zeta-Jones. M-am mirat ca era asa de „plinuta” dar mai tarziu am aflat ca e insarcinata. Si totusi cand Annette Bening a fost prezenta acum 3 ani la ceremonia de decernare a Oscarurilor, fiind insarcinata in ultima luna, arata mult mai bine.

Imi inchei „pledoaria” cu speranta ca filmele invingatoare la Oscar vor sosi cat mai curand si pe marile ecrane autohtone.

CHICAGO 13 nominalizari / 6 Oscaruri
rol secundar feminin * scenografie * costume * montaj * cel mai bun film * sunet
THE PIANIST 7 nominalizari / 3 Oscaruri
rol principal masculin * regie * scenariu adaptat
FRIDA 6 nominalizari / 2 Oscaruri
machiaj * coloana sonora
THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS 6 nominalizari / 2 Oscaruri
efecte sonore * efecte vizuale
ADAPTATION 4 nominalizari / 1 Oscar
rol secundar masculin
THE HOURS 9 nominalizari / 1 Oscar
rol principal feminin

Bogie
05 Apr 2003, 23:01
The Pianist a castigat 3 statuete importante (rol principal masculin, regie & scenariu adaptat) ca o ultima dovada a valorii sale cinematografice, pentru cei care s-au indoit de acest film.


Uite ca eu ma indoiesc in continuare de valoarea sa; m-as fi indoit chiar daca ar fi castigat toate Oscarurile. Filmul e plictisitor, previzibil si neverosimil din punct de vedere istoric.

Flavius
06 Apr 2003, 00:41
Marturisesc ca nu am vazut "Pianistul" si deci nu imi pot expune parerea mea personala despre acest film. In schimb pot spune ca filmul a fost distins cu multe premii (Palme D'Or, Cesar, BAFTA, Oscar), fapt ce demonstreaza ca "The Pianist" a fost bine primit de critica de specialitate.
bogie, tu ai o parere subiectiva si pur personala despre acest film, de aceea propun sa amanam aceasta discutie in contradictoriu pana cand apuc sa vad si eu filmul.

Holden
09 Apr 2003, 11:44
Pianistul a fost si pentru mine o dezamagire. Desi impactul unor imagini poate fi puternic, mi se pare ca pelicula se subordoneaza seriei despre Holocaust - in linia Sophie's Choice, Lista lui Schindler. De data asta nu ne sunt prezentate lagarele de concentrare ci drama unui pianist privat de familie si de instrument. Locul lagarelor il ocupa ghetto-ul din Varsovia a carui redare scenografica este impresionanta. Roman Polanski se dovedeste a fi in primul rand un manuitor al imaginii (remember "Tess" !) si mai putin un inovator. Se pare ca a dorit sa contribuie cumva la rescrierea dramelor nazismului si, pana la urma, n-a reusit sa faca altceva decat sa repete o poveste. A devenit un cult al regizorilor evrei aceasta revenire asupra Holocaustului... Intr-un fel este fireasca date fiind dramele prin care, probabil, au trecut parintii si bunicii sai. Insa pentru cineva care a vazut filmele pe care le-am amintit mai sus, rescrierea povestii (chiar si cu toata centrarea asupra zbuciumului unui pianist) devine redundanta.
Astept un film despre Gulag ! Chiar ?? De ce nu exista nici macar un film dupa Soljenitin ? Raspunsul ramane deschis..
Cat despre restul filmelor nominalizate la Oscar, nu ma pot pronunta ferm asupra corectitudinii deciziei de a alege Chicago drept best picture. Le-am vazut pe toate, mai putin marele castigator. Nu cred ca The Hours este depasit de Chicago. Ar fi o surpriza prea mare.. Se poate spune ca filmul lui Daldry este deprimant, in nuante gri, ca te trimite cu gandul la sinucidere dar, luati aminte, filmul ar trebui sa se serveasca asezonat cu Doamna Dalloway. In acest fel kitul de instalare ar fi complet
Am mai scris despre The Hours si la sectiunea Despre film (in general).
Gangs of New York face parte din seria dedicata istoriei celebrului "The City". Langa el stau celelalte filme ale lui Scorsese: Varsta inocentei, Taxi Driver etc. GoNY nu trebuie privit ca o poveste a unei razbunari ci ca un document ce atesta nasterea in strada a civilizatiei americane. Unele fragmente m-au trimis cu gandul la "De ce trag clopotele ?". Ciudat, dar asa mi s-a intamplat. Un film despre mahalaua americana.. la inceputurile sale. Un personaj in care Daniel Day Lewis se scufunda si pentru care ar fi meritat Oscarul. Brody cred ca a fost cea mai proasta alegere..
Am zis !

MinRep
12 Apr 2003, 21:13
Ai dreptate cu "Gangs of New York", dar aici parca nu are magia celorlalte filme ale lui Scorsese despre New York. Parca e cam dificil, nu neaparat mai violent, dar mai sec. Povestea cu baiatul care devine barbat nu prea tzine... Fascinant pentru actori, de la Neeson la Day-Lewis.