PDA

View Full Version : Despre o revista


Tripp
27 Jan 2003, 10:57
Aud ca e vorba sa apara o noua revista de film???Stie cineva-ceva?

emanuel
27 Jan 2003, 11:15
Revista se numeste Film 100% si se distribuie gratuit prin cinematografe. Primul numar va aparea miercuri 29 ianuarie si o vei gasi la Cinema Elvira Popescu, Scala, Patria si Studio.
Mai multe amanunte despre ea, intr-o stire maine pe CineMagia.

Ambra Blu
06 Mar 2003, 11:18
S-a mai auzit ceva de revista?

emanuel
06 Mar 2003, 12:06
Al doilea numar este asteptat sa apara pe 10 martie.

Frodo
06 Mar 2003, 17:19
Eu ma duc la film aproape in fiecare saptamana si cateodata chiar de doua ori, si merg la Scala, Patria si la Studio, si nu am vazut revista. Are tiraj mic cumva acum, la inceput? Totusi o sa fiu mai atent pe 10 martie!!

smiley
08 Mar 2003, 19:38
Numarul 1 din film 100% a avut, intr-adevar tiraj foarte mic. cine a fost pe faza la retrospectiva filmele anului 2002 de la elvira popescu a putut s-o vada. incepind cu weekendul viitor e de gasit la : Hollywood multiplex, studio, patria, scala, elvira popescu.

Frodo
09 Mar 2003, 21:05
Mercy, Smiley, o sa o astept cu nerabdare! Nu prea exista la noi reviste de cinema iar aceasta revista e binevenita! As vrea sa existe si la noi reviste de cinema cum este EMPIRE al englezilor! E o super revista! O recomand tuturor! Cam scumpa totusi :cry:

spartacus
28 Mar 2003, 07:54
Despre revista asta pe care o amintiti... Foarte putini au vazut cum arata revista aceasta! Apoi, faptul ca la noi nu prea sunt reviste de gen; ei bine, in afara de o revista care costa cam 35.000 de lei(imi scapa numele, dar cred ca-i zice "Revista Cinema"), nu exista nimic! Stiti bine ca acum citiva ani era o revista excelenta, Pro Cinema. Excelenta! Cei de la trustul Media Pro au incetat insa aparitia ei si au decis ca e mai bine sa scoata PLAYBOY, ca se va vinde mai bine. Nu cred ca a fost o miscare inteligenta, avind in vedere ca era singura revista care aparea pe atunci... Dar, asta e!... Poate se va "trezi" cineva si isi va da seama cit de binevenita ar fi o astfel de revista. Cit despre ceva in genul revistei din Anglia, la modul cum decurg lucrurile in tara noastra, va mai trece ceva apa pe Dunare pina sa avem de calibrul asta....

Flavius
30 Apr 2003, 23:24
Am poposit si eu la acest thread ca sa deplang lipsa unei reviste de cinema in Romania. In ciuda faptului ca exista revista Film 100% (mentionez ca revista Cinema nu a mai aparut), este resimtita in continuare lipsa unei publicatii de profil. Acest subiect s-a mai discutat pe forum, insa a ajuns intr-un punct mort, asemenea revistelor de cinema care au incercat sa reziste pe piata romaneasca. Au trecut mai bine de 3 ani de cand ProCinema si-a incetat aparitia in mod subit in pragul jubileului, dupa ce timp de 4 ani ne-a delectat cu o revista foarte buna, realizata de o echipa de profesionisti. De atunci au existat cel putin 3 tentative de aparitie a unor noi publicatii de specialitate, insa toate au fost soldate cu esecuri si nici una nu s-a ridicat la nivelul defunctei ProCinema.

spartacus
06 May 2003, 13:20
Servus!
Care-i treaba cu revista de gen? Vad ca nici una din persoanele care se afla in spatele site-ului nu a raspuns in vreun fel la nelamuririle noastre. Chiar nu vrea nimeni sa editeza o revista de cinema de calitate?!?... Chiar asa de inculti am ajuns?!?... Ne ajung revistele pt. femei care au acoperit toate tarabele(v. Femeia, Cosmopolitan, etc., etc, etc....)?!? Noi, cei care iubim filmul mai mult decit ceilalti(in sensul ca mergem la film mai des decit o fac majoritatea), nu avem chiar pretentia de a avea o revista gen Variety sau Empire, dar... ceva-ceva acolo ar trebui sa fie! Ne-am timpit cu totii daca nu mai stim sa apreciem arta asta a filmului! Vorba unui politician: "Stupid people!". Eu unul sunt deschis oricaror propuneri de a colabora la editarea unei asemenea reviste(lucrez in presa de vreo cinci ani, dintre care trei ani am tot facut cronici cinematografice; adresa mea - mugurel@rock.com)... Ne-o auzi cineva "de SuS" pasurile sau vorbim doar ca sa ne... citim tot noi?!

emanuel
06 May 2003, 13:56
De auzit va auzim, dar un proiect de o asemenea amploare costa ceva bani si nimeni nu e dispus (in afara de distribuitorii de film) sa investeasca intr-un astfel de proiect.
Deocamdata exista revista gratuita Film 100%, care si ea se chinuie sa supravietuiasca si sa faca rost de publicitate pentru a aparea in continuare... (au aparut deja 2 numere).

Ambra Blu
06 May 2003, 14:13
Deocamdata exista revista gratuita Film 100%, care si ea se chinuie sa supravietuiasca si sa faca rost de publicitate pentru a aparea in continuare... (au aparut deja 2 numere).

Si care e atit de centrata pe a face reclama caselor de distributie incit, in afara de ele si de numele regizorului, la filmele prezentate n/avem nici o sansa sa aflam si altceva. Ca cine a scris povestea, scenaristu', cum ar veni.

spartacus
12 May 2003, 10:16
Servus!
Lui Emanuel, care am inteles ca e un fel de veteran al site-ului: merci pt. raspuns(deci, nu suntem chiar singuri!)... Apoi, despre revista Film 100%: eu unul nu am vazut nici unul din cele doua numere! Bine, sunt si intr-un oras de c..., dar faptul ramine. Oricum, e pacat ca, intr-o tara ca a noastra unde cinematograful e una din putinele distractii pe care si le mai poate permite romanasul nostru(in ultima vreme nici asta nu mai e valabil) sa nu existe o revista de gen, cu critici pertinente(nu neaparat facute de si pt licentiati). Ne trebuie o revista unde redactorilor sa nu le fie teama sa critice un film daca acesta chiar e slab sau e sub asteptarile publicului. Sa scrii numai de bine e cea mai mare greseala pe care o poate face un gazetar, indiferent de subject. Poate mai are cineva noutati, ca noi suntem "la post"?!...

Ambra Blu
12 May 2003, 14:06
Cronici de film apar acum si in "24 - B - FUN" si in "Deci". Prima apare doar in Bucale, a doua e supliment lunar la "Catavencu".

smiley
04 Jun 2003, 10:28
Film 100% a avut doar doua numere. Dar va mai avea si altele. Cineva a spus ca se face reclama distribuitorilor in detrimentul scenaristilor filmului si ca nu afli prea multe despre film. Sa o luam cu inceputul (nr. 1). La o atenta observatie, distribuitorul filmului nici nu e trecut. Asta a fost o problema, caci revista avea nevoie de bani si de la distribuitori pentru singura revista de profil din tara, asa ca, macar numele sa le fie trecut!
Apoi, la o la fel de atenta citire a revistei (caci, atentie, revista chiar trebuie citita si nu rasfoita!) veti vedea ca acolo sint chiar cronici de film - cei care scriu in revista chiar asta isi doreau - un loc unde sa nu fie obligati sa pupe in cur oamenii din "business"-ul din Romanica - distribuitori, cnc, etc. Asadar, fiecare film are asa numita "fisa tehnica" unde veti gasi de la regizor - scenarist pina la producator sau compozitorul muzicii filmului. De fapt, problema scenaristului de film este una reala si dincolo - asta chiar e un subiect de dezvoltat in revista! Cred ca stiti ce lupte aprige dau cei de "dincolo" pentru a le fi recunoscuta contributia (esentiala, zic unii) la film.
Si altceva: Variety sau Empire sau Screen sau Premiere vor aparea in Romanica noastra atunci cind aici va exista o piata reala de film. Uitati-va acolo si veti vedea box office-uri pina si din Bulgaria (nu mai zic Ungaria, Polonia, Cehia, Croatia, etc.). Si Romania? Pauza.
Aceste reviste au o doza buna de business in ele. E adevarat ca au inceput si romanii sa faca filme (citiva, dar buni) si speram ca ei, dar nu singuri, sa reuseasca sa schimbe ceva in sistem (mai bine zis, sa duca la aparitia unui sistem sanatos), dar nu depinde doar de ei. Nici macar nu e de datoria lor sa faca asta - in orice tara civilizata lucrurile sint bine puse la punct si fiecare isi vede de treaba lui. Dar, atit timp cit la noi regizorul trebuie sa si vinda filmul pe care l-a facut, atunci, ceva pute rau de tot.

Revista va incerca sa acorde un loc si business-ului romanesc, cu toate reprosurile care i s-au adus - cum ca, daca e gratuita, atunci trebuie sa fie mai "usurica" in continut, sa nu fatigheze omul obisnuit de pe strada - circiuma - cinemaul de unde ia revista - si asta e un argument, pina la urma, nu?
Revista e gratuita pentru ca asa a fost mai simplu pentru cei implicati in editarea ei, toti, oameni pentru care filmul nu mai e de mult o simpla distractie de duminica dupa amiaza. Daca e gratuita, inseamna ca traieste pe picioarele ei; nici macar nu s-a incercat editarea ei de cineva cu bani - oamenii cu bani de la noi vor si mai multi bani, iar o revista de cinema nu li se pare o prioritate. O revista despre fotbal, fete, masini, asta da! Nu ati vazut-o pentru ca tirajul a fost in consecinta finantarii avute. O veti vedea la un moment dat, totusi, pentru ca niste oameni tin neaparat ca acest proiect sa nu moara.
Poate ca in numarul trei ii veti cunoaste mai bine.
Poate ca din numarul trei veti fi si voi parte a revistei. Cine stie?

spartacus
12 Jun 2003, 11:32
Corect!... Pina o sa apara si la noi ceva de calitate, va trebui sa ne multumim cu ciurucuri(scurtele cronici din FHM, Deci etc...). Naspa! Servus!

spartacus
10 Jul 2003, 14:32
Bre, ati amutit cu totii! :evil: Nu mai e nimeni preocupat sa avem si noi ceva de calitate in materie?!?... Nici o noutate sa inteleg??...