PDA

View Full Version : City of Ghosts(Afaceri dubioase)


PoliFanAthic
17 Jan 2003, 16:18
Am vizionat aces film, care este unul relativ nereusit. Experienta lui Dillon, de a fi si regizor si actor principal s-a lasat cu un film mediocru, chiar sub mediocru. Un films subtire as spune. Nimica prea profund, sa nu cumva iti incarce mintea, si o poveste banala, cu cateva elemente mai fericite, dar nimica special. Dubios de tot, as spune :P

patch4all
27 Jan 2003, 10:33
Sincer sa fiu mie city of ghosts mi-a parut nereusit total deoarece inceputul nu se prea intrepatrunde cu restul povestirii si ca niste personaje au fost nepotrivit plasate in cadrul peliculei avand in general un rol de umplutura....cum ar fi Depardieu bunaoara...
Nici subiectul in sine nu a fost ceva nemaipomenit...mai curand alte povestiri cu final previzibil, grefate pe oameni deveniti puternici pe fondul tulburarilor politice din lumea a treia

Ma rog, il cataloghez drept un film foarte slab.

Dino
31 Jan 2003, 06:44
Da, destul de subtire. Mi s-a parut insa interesant pt ca (e posibil ca asta sa fi fost si intentia scenaristului/regizorului) a reusit sa fie credibil ca western cu actiunea in Far East. Au importat destul de natural (intriga, desfasurare actiune, carciuma ca reper, carciumar,actiune predominant in aer liber, evidentierea peisajului din afara orasului prafuit, baietii rai, strainul de treaba care vine sa rezolve niste chestii legate de bani) toate elementele western posibil importabile, iar pe celelalte le-au substituit cu unele care sa nu altereze credibilitatea actiunii . S-au ocolit cliseele western(fara dueluri pe strada mare) , tot pt credibilitate si actualitate. Stiu ca au filmat chiar in Cambodgia , inclusiv scenele urbane(daca ala era oras), deci au insistat pe autenticitate. In concluzie, daca si-au propus sa faca un western ok si atat dar cu personaje din zilele noatre si cu actiunea intr-un loc exotic si original (in general si in particular pt un western), le-a reusit. Are o bila alba pt originalitate.