PDA

View Full Version : TVR Cultural


Arhanghell
16 Jan 2003, 01:06
destul de fain postul asta
pana acum am vazut vreo patru filme aici, printre care si Soylent Green...I love that movie...
il mai urmareste careva, in afara de mine?

Buzzy
16 Jan 2003, 12:48
Ce am apucat eu sa vad...o chestie batrina si prafuita, fara pic de profesionalism sau macar sa fi incercat si ei ceva...parca e o televiziune de acum 12-15 ani.Penibili...formate proaste, filmate prost...
TVRistic...

snatchro
17 Jan 2003, 17:22
TVR Cultural ar fi putut sa fie ceea ce este astazi Arte.
Dar la noi in destul de multe locuri in ziua de azi se respecta principiul "Timpul trece, leafa merge, noi cu drag muncim." Pacat de banii pe care ii dam de in fiecare an la TVR sub forma de abonament.

Arhanghell
22 Jan 2003, 01:37
forumul asta e cam fucked up...tot da erori si altele...
ziceam ca am mai vazut un film comic si francez pe cultural tv...ceva cu zazie in metrou...
marfa !

eliza
22 Jan 2003, 04:41
da, tvr cultural rulz! i love greta garbo! a fost mishto intr-adevar soylent green, il mai vazusem si pe tcm. si focul fatidic mi-a mai placut. de fapt aproape toate.

Arhanghell
27 Jan 2003, 01:38
da, am vazut ei eu anna karenina cu garbo, chiar azi...
nu prea m-a impresionat filmul, dar garbo a avut ceva momente...cred ca am vazut o groaza de filme cu ea, doar ca eram prea mic atunci ca sa mi le mai amintesc acuma...

Arhanghell
28 Jan 2003, 00:26
da, se pare ca e maine, incepand de la 00:05...e versiunea color si cu sunet...nu ca mi-ar place mai mult ca aia originala, dar macar se vorbeste in germana...

vizionare placuta !>:)

Arhanghell
28 Jan 2003, 00:51
:( se pare ca m-am inselat nitel...nu este chiar vorba de originalul turnat in '22, e ceva din 79 in coproductie cu SUA...cu isabelle adjani si klaus kinski as dracula...
in primul film nici macar nu era vreun dracula...era orlock, graf orlock !
oricum, merita vazut...
:evil:

Arhanghell
10 Feb 2003, 00:43
da, am vazut azi inca un film fain...o sa mai fie si maine in reluare cred de la 12 noaptea sau ceva...Balul vampirilor, de Polanski...il mai vazusem o data si pe TNT sau TCM...super comic moshulica ala...:)))

Guinevere
20 Mar 2003, 23:26
Arhanghell, nu pot sa cred ca ai zis ca ti-a placut Soylent Green!!! Eu l-am vazut in copilarie (de fapt, chiar de doua ori cred ca l-am vazut) si m-a ingrozit atit de mult incit si azi incerc sa-l uit.

Eu am vazut mai de curind pe Cultural emisiunea despre inceputurile premiilor Oscar si mi s-a parut foarte interesanta si... educativa :D

snatchro
21 Mar 2003, 09:32
Soylent Green inseamna ca si-a atins scopul, daca incerci si acum sa-l uiti. Imi pare rau ca a fost ultimul film cu Robinson.
Apropo de TVR Cultural, am vazut de curand Papillion - doar secvente, aveam treaba aduminica la ora aia. Foarte frumos. E bine ca dau filme pe care cei de la TCM nu le dau (la ei nu am vazut nimic de la Columbia sau Fox - o fi din cauza ca AOL Time Warner e detinatorul postului). Dar cam putine filme si emisiuni mai bune si interesante pe saptamana.

Arhanghell
22 Mar 2003, 05:45
da, si eu am vazut papillion. de fapt e un mod de a o spune ca era asa de lung si cred ca era si-n reluare, de incepuse pe la 12 noaptea ca am adormit pe undeva pe la a treia evadare sau ceva...:)))
cat despre soylent green...nu stiu...toata atmosfera aia aproape intima a viitorului a fost mai mult decat faina...si faptul ca un mar insemna asa de mult. si o bucata de hartie... 8)

Leonard
23 Mar 2003, 07:06
eu am vazut mai demult filmul Papillon pe tele 7 abc si m-am uitat cu greata intrucat citisem cartea lui Charriere inainte. Filmul e infinit mai prost decat cartea. Cine a citit cartea stie ce spun. Dar poate ca ar trebui sa discut despre asta la subiectul 'ecranizari...'.

Arhanghell
25 Mar 2003, 06:15
papillon, papillon, papillon, papillon... :roll: