PDA

View Full Version : liftingul facial al cinemagiei sau despre lup


Ambra Blu
09 Jan 2003, 20:54
Felicitari pentru noua imagine a sightului (got it?). Misto ca ati dat ocazia si celor nepriceputi la emoticons sa apeleze direct la iconite, fara sa mai mearga in alta parte. Este mult mai user-friendly sub mai multe aspecte. Ce inseamna guru, totusi, asociat unor diverse nickuri? Stelele de linga numele site/ului sper ca nu se asociaza cu Uniunea Europeana. However, cind te log in, de ce ati pus o poza cu o fata folosita la produse cosmetice. Un hint ca sightul isi schimba fata? Sper ca nu si naravul.

daniel
10 Jan 2003, 11:19
Guru devii cand ai peste 300 de mesaje scrise.

Dupa cum esti:
Senior - daca ai peste 75
Veteran - peste 150

Pragurile sunt in varianta BETA, la fel si denumirile rank-urilor, asa ca daca aveti comentarii, le astept cu mare placere.

Mecla aia nu tocmai fericita este mostenire de la vechiul design Cinemagia, cand in stanga-sus, ranjea idividul(a). Totusi, prezenta ei pe pagina de logare este un semn bun, pentru ca acum, daca te-ai logat pe forum, te-ai logat pe tot site-ul. Nu ca ar insemna mare lucru, deocamdata ;)

Poison
10 Jan 2003, 12:50
De ce n-ati pastrat iconitele vechi? Erau mult mai expresive si mai bine desenate decit astea.

daniel
10 Jan 2003, 13:31
Te referi cumva la emoticon-uri ("iconite emotive")?

ricciotto
10 Jan 2003, 14:14
da, e clar ca meritati felicitari, site-ul arata bine si are citeva chestii de functionalitate adaugata care il fac extrem de placut de utilizat. in onoarea evenimentului i-am dat voie sa imi puna si cookies pe computer si acum pot sa folosesc si eu private messages si notifications. brici. dar tot ar mai trebui pieptanate forumurile, reorganizate un pic adica, si ma refer in special la monstrul ala de "film in general", despre care am mai scris undeva.

75 de mesaje sa fii bagat in seama? :o - mai am de tras deci - dar e ok, nu trebuie sa fie prea usor, la urma urmei :wink:

a job well done, congrats and keep at it!

ricciotto

Amyd
10 Jan 2003, 17:47
Sugerez sa se poata uploada avataruri personale, sau macar sa se poata folosi cele hostate pe site-uri externe.

Also, vedeti ca transparenta la iconurile de butoane e defectoasa (no antialiasing cu culoarea de fundal whatsoever).

Other than that... e bine.

Salutari,
Andrei

daniel
10 Jan 2003, 18:35
Intr-adevar, la interfata in lb. engleza nu am modificat butonasele, astfel incat sunt tot alea originale.

Incearca interfata in lb. romana, unde, zic eu, butoanele arata bine.

Danny
10 Jan 2003, 22:07
Mmm...dar ce ne facem cu mesajele de eroare de genul:

phpBB : Critical Error
Error creating new session

E_USER_ERROR: Hmmmm...


De-abia am reusit sa postez...

Amyd
10 Jan 2003, 23:44
Yep, my bad, ma uitam la varianta in engleza. Cea in romana e OK, chiar eleganta.

Danny, e posibil ca erorile respective sa se datoreze faptului ca inca lucreaza la tranzitia catre noul sistem de forum (care pe deasupra e si mai "stresant" ca resurse de sistem pentru server afaik). So, give them a few days...

Salutari,
Andrei

Danny
11 Jan 2003, 00:21
Pai eu le dau cateva zile....dar stiu pe cineva care nu are atata rabdare ca mine :)

ricutza
12 Jan 2003, 11:17
mda...eu sunt persoana nerabdatoare! sunt foarte incantata ca a revenit lumea pe forum! din pacate insa din cauza nenumaratelor erori, nu pot sa citesc si sa raspund la mesaje si acest lucru ma scoate din sarite!

Danny
18 Jan 2003, 00:26
Si uite ca a trecut cam o saptamana..si..aceleasi probleme. Deja devine stresant :-?

ricutza
18 Jan 2003, 12:11
in timpul stapatamanii chiar mersese bine...am crezut ca se rezolvasera problemele! m-am inselat insa pentru ca erorile revin in forta! pot spera ca saptamana viitoare va fi mai bine? sau trebuie sa ma obisnuiesc cu faptul ca pentru a trimite un mesaj trebuie sa te chinui o ora, asta daca nu arunci cu ceva in calculator inainte!

imported_addy
18 Jan 2003, 13:11
De ce nu spuneti si ce erori va da forumul???
Eu nu am scris nimic pe acest forum pentru ca cel mai mult imi place sa citesc ce scriu altii, dar chair nu va inteleg. Copiati mesajul de eroare si puneti-l intr-un mesaj daca vreti sa-i ajutati pe cei care se ocupa cu administrarea lui.

Amyd
18 Jan 2003, 14:13
Well, addy, mesajele sunt exact cele citate de Danny.

Din pacate, exact atata informatie ofera, nimic mai mult. Fond alb, scris negru.

Ce e si mai ciudat si poate va ajuta cu ceva e ca erorile astea le-am vazut numai de pe dial-up (Xnet), pe cand de pe legatura de cablu normala merge totul perfect (si de acasa si de la job). Asta chiar nu-mi imaginez de unde apare, pentru ca teoretic conexiunea utilizatorului nu ar trebui sa aiba nici o importanta pentru MySQL/server.

Ati monitorizat nivelul de incarcare al serverului? Poate ca dupa upgrade si in momentele de maxima solicitare, mai da chix...

Salutari,
Andrei

P.S.: Modificati si voi traducerea de la sectiunea "Cine este conectat", pentru ca acum spune "Ultima imbunatatire" pe cand textul in engleza e "Last Update", which ar trebui tradus cu "Ultima actualizare" or something. Cum e acum e un pic hilar. :P

imported_addy
19 Jan 2003, 16:09
Am intrat si eu pe forum de pe dial-up chiar Xnet si nu am reusit sa-l fac sa dea nici o eroare. Inclin sa cred ca erorile apar din cauza versiunii de internet explorer. Sau poate da eroare daca intri cu Netscape. Nu am netscape si nu am cum sa incerc. Poate ma lamureste cineva care se confrunta mai des cu erorile astea enervante.

imported_addy
19 Jan 2003, 16:33
Se pare ca am aflat cand apare respectiva eroare:

phpBB : Critical Error
Error creating new session

E_USER_ERROR: Hmmmm...


Eroarea apare numai pe dial-up si este firesc sa se intample asa.
Cum cred eu ca se intampla. Suni la xnet, te conectezi si intri pe forumul de la cinemagia. Te "loghezi" pe forum si incepi sa citesti din mesaje. Incerci sa trimiti un mesaj dar se intrerupe conexiunea dial-up. Formezi din nou, te conectezi dar cand dai "trimite" la mesajul scris iti apare respectiva eroare. Este normal deoarece la noua conexiune telefonica, xnet-ul ti-a dat un alt IP iar sesiunea de pe forum nu accepta doua IP-uri distincte in cadrul aceleiasi sesiuni.

Cred ca asa se intampla.

Astept comentarii.

ricutza
20 Jan 2003, 05:23
eu vinerea.sambata si duminica nici macar nu apuc sa ma loghez....imi da eroarea de atunci! asa ca am senzatia ca versiunea ta cade!
Netscape nu stiu ce este si din acest motiv inclin sa cred ca nu am si nici nu folosesc asa ceva.
mie imi mai da si o alta eroare...sunt pe o pagina care apartine versiunii in limba romana, si fara sa fac nimic, doar trecand la urmatoarea, ma muta pe versiunea in limba engleza...

Danny
20 Jan 2003, 23:54
Addy...erorile apar mereu, fara sa fii deconectat de la internet. Stiu la ce te referi..dar nu e cazul. Ciudat este ca atunci cand intri prima oara pe www.cinemagia.ro/forum merge! Dar apoi..indiferent ce vrei sa faci..sa te loghezi..sa citesti mesajele..iti apar aceste erori.
In cursul saptamanii..daca insisti si dai "Refresh" de zeci de ori..reusesti sa te si loghezi..eventual sa si postezi (cum sper si acum ca o sa mearga).
Si cade si varianta cu versiunea browserului..pentru ca eu am Internet Explorer 6.0. Asa ca...tot ceva de serverul lor trebuie sa fie.
Ce ma nemultumeste este ca inainte de a fi lansat forumul..nu a fost testat suficient..optimizat..

ricutza
24 Jan 2003, 04:52
exact!
si ma enerveaza ca cinemagia merge bine ppentru ei cu internet prin cablu (care sunt foarte putini) sinu merge bine pentru cei care au xnet (care eu zic ca sunt ceva mai numerosi)!adica atunci cand faci o chestie nu te gandesti sa functioneze pentru majoritatea lumii si sa dea erori pentru exceptii? bine, in mod normal trebuie sa faci o chestie buna de la inceput pentru toti, dar asta este usor utopic...

alexandru
24 Jan 2003, 09:42
Lasand la o parte subiectul mesajului, problema s-a dovedit a fi mai presus de explicatiile oferite pana acum. Si nu tine de noi.
Mai exact (pentru cunoscatori) XNET-ul realoca dinamic diferite IP-uri aceluiasi utilizator la intervale mai mult sau mai putin definite de timp. Face parte din "politica" lor "anti-hacking".

Cu alte cuvinte, cand se intra pe CineMagia (si in special pe forum) se petrec aproximativ urmatoarele fapte: utilizatorul X se conecteaza pe dial-up. Serverul XNET ii aloca un IP. X intra pe CineMagia. "Aceasta", intr-un exces de zel, se grabeste sa identifice IP-ul utilizatorului X cu sesiunea acestuia. Toate bune si frumoase pana aici; am putea spune - chiar o primire calduroasa. Dar serverul XNET isi baga coada si.... ce credeti ca face? Ei bine ... realoca un nou IP utilizatorului X. Saraca CineMagia, observand acest lucru, se confrunta cu o dilema: Utilizatorul pare a fi acelasi, dar IP-ul lui nu mai este. Dupa un proces de constiinta "indelungat", CineMagia ia decizia (pentru propria securitate) de a "deloga" utilizatorul respectiv.
O ruda foarte apropiata CineMagiei, FORUMUL CineMagia, reactioneaza si mai urat: inchide absolut orice portita a utilizatorului X in cadrul forumului. Pentru a reusi sa intri din nou pe FORUM, ar trebui sa inchizi sesiunea curenta de Internet Explorer si sa deschizi o alta.

Ehhh... dragii mei "nepotei", cam asta se intampla. Asa ca acum, niste minunati eroi de poveste s-au apucat sa modifice procedurile de autentificare ale CineMagiei (in ciuda opozitiei fatise a acesteia), aducandu-va voua in case, "nepotii mei", prin intermediul monstrului XNET, FORUMUL CineMagiei.

=== THE END ===

In speranta ca cele de mai sus v-au amuzat putin dar v-au si lamurit intr-o anumita masura, va doresc sa aveti parte numai de vizionari de calitate.

Amyd
24 Jan 2003, 11:47
Wow, ce dumbfuck de la Xnet a gandit politica asta de realocare dinamica de IP-uri in timpul unei sesiuni? Ma intreb cate alte probleme cauzeaza cu aplicatii care depind de adresele IP...

Oricum, bine ca i-ati dat de cap. Spor la programat PHP. :)

Salutari,
Andrei

Danny
25 Jan 2003, 00:58
Mdahh..bine ca s-a gasit pana la urma o solutie. Nu de alta dar devenise stresant rau...
Acum am un motiv in plus sa-i injur pe astia de la x-net :evil: :)

Danny
25 Jan 2003, 01:45
"View latest post" = "Vizualizarea celui mai vechi mesaj"? :o

ricutza
26 Jan 2003, 22:50
daca tot mi-am exprimat nemultumirile in legatura cu erorile, mi se pare corect sa-mi exprim si multumirile in legatura cu lipsa lor...asa cum ma asteptam, oamenii de la Cinemagia au reusit sa rezolve problema si eu le multumesc mult!

Aligator
26 Jan 2003, 23:23
"View latest post" = "Vizualizarea celui mai vechi mesaj"? :o

"latest" = cel mai recent....

Danny
27 Jan 2003, 00:30
"View latest post" = "Vizualizarea celui mai vechi mesaj"? :o

"latest" = cel mai recent....

Stiu...tocmai de asta. Numai ca in vers. in lb. romana a forumului a fost tradus cu "Vizualizarea celui mai vechi mesaj"...