PDA

View Full Version : Harry Potter si Camera Secretelor


PoliFanAthic
18 Dec 2002, 13:53
Vineri este premiera in tarisoara noastra...eu mi-am luat deja bilet, ca sa nu am vreo surpriza. Mergeti?
Oricum, a avut cu mult mai putin profit decat HP 1...dar totusi vreo 250 de milioane e ceva!

octavian_ionascu
18 Dec 2002, 23:30
M-as duce la premiera Harry Potter fie si numai pentru a-i vedea pe cei mici entuziasmati si aplaudand la 'fazele importante'. Si pentru aerul britanic, of course... :smile:

PoliFanAthic
20 Dec 2002, 17:35
Se poate mai rau? Sincer sa fiu, nu cred...HP COS a fost, dupa parerea mea, chiar sub nivelul primului film...greu de conceput, dar adevarat.
Actorii au ramas la fel...singurii care au fost mai buni, erau adultii, mai ales Kenneth Branagh(Lockhart) si Jason Isaacs(Malfoy).
Din pacate filmul a fost destul de plictisitor, si cu un public...relativ copilaresc , nici nu am avut posibilitatea de a viziona filmul in liniste, si fara nervi. Galagia a fost prezenta mai tot timpul, dar nici asta nu m-ar fi deranjat daca nu se repetau greselile din primul film. Scenariul implementat de Columbus a fost neinspirat, si nici de aceasta data nu a reusit sa faca un film frumos dintr-o carte frumoasa. Ma chiar durea capul la final.
Nu cred ca se merita sa vedeti acest film. Ar fi doar o noua dezamagire...daca insa doriti neaparat, atunci pregatiti-va spirutal si emotional, si nu va asteptati la un film mai bun decat primul...poate doar asa o sa va surprinda in mod placut. Pe mine nu m-a surprins.

Guinevere
07 Jan 2003, 05:03
Ei hai, PoliFanAthic, nu fi asa negativist, macar decorurile si tot au fost frumoase. Si nu e super sa citesti dup-aia cartile si sa vezi in fata ochilor personajele si decorurile din film?

PoliFanAthic
07 Jan 2003, 05:32
Nu e asa de super daca le-ai citit inainte zic eu...si oricum, m-am mai uitat de vreo 3 ori la el, cu familia si cu prieteni, si trebuie sa recunosc ca nu este chiar asa de jalnic cum mi s-a parut in sala de cinematograf.
Totusi este un film plictisitor, care a pierdut pe parcurs mult din farmec...intr-adevar, este frumos sa vad castelul si toate locurile din jur, o priveliste feerica. Din pacate, cand il vad atunci pe "tovarasul" Radcliffe, parca totul devine...mai putin frumos.

Guinevere
07 Jan 2003, 18:33
Ei, el e un copil scump, dar il strica Mr Columbus, precum si replica aia cu "Don't worry, I will be". Cheeeesy!

Sa vedem ce o sa scoata Cuaron din el!

PoliFanAthic
07 Jan 2003, 20:29
Da...oricum se aude ca o sa-i schimbe pe toti copiii in unul din urmatoarele filme.

toni
09 Jan 2003, 08:03
Eu am adormit la filmul asta. Am mai adormit la K-Pax, alta porcarioara. Mie nu mi-a placut nici prima parte, banuiesc ca e din cauza virstei....

NoOne
09 Jan 2003, 12:42
Harry Potter [to Ron] : "Don't panic..."

Din cate vad doar mie mi-a placut filmul. Nu shtiu de ce toata lumea il lauda pe Branagh. Mie mi se pare ca Rupert Grint [Ron Weasley] ishi merita totzi banii in aceasta productzie.
Chris Columbus shtie mai degraba cum sa-i puna in valoare pe prichindei decat pe adultzi.

O singura comparatzie : "mai amuzanta, mai amuzanta, mai amuzanta" ca prima parte.

Singurele minusuri ar fi fazele "trucate" pe computer. Dar acel aer de artificial. Ma refer atat la Dobby cat shi la salcia violenta sau la paianjeni.

Ron Weasley [to Harry] : "Can I panic NOW ??????"

PoliFanAthic
09 Jan 2003, 13:41
Cred ca daca nu era Dobby, HP CoS mai ca puta candida la cel mai dezamagitor film al anului. Din punctul meu de vedere.

Poison
10 Jan 2003, 11:38
Mi-au placut mult creaturile, mai putin gaina aia rosie, mincata de molii, care cica era pasare Phoenix... Aia a fost penibila rau. Faza cu paianjenii a fost foarte tare si, arahnofoba fiind, ma facusem mica in scaun... dar, trebuie sa recunosc, actiunea a demarat cam greu si ma cam lase somnul la un moment dat, ceea ce nu mi s-a mai intimplat in viata mea in cinematograf... :oops:

Guinevere
10 Jan 2003, 13:26
Heeeei, n-am zis ca nu mi-a placuuut! Iata, ma declar (si n-aveti decit sa dati cu pietre): sint Harry Potter fan, 36% obsessed according to this quiz http://www.fuuko.com/hpquiz.html

N-am vazut filmul decit o singura data so far, asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea in a knowledgeable way, dar si mie mi-a placut Dobby, si eu as fi vrut un phoenix mai impresionant, si sint super de acord ca pentru cine n-a citit cartea e destul de greu sa-si dea seama cam ce se petrece, si adaug ca pt cine a citit-o si i-a placut e si mai groaznic, pentru ca omul ala o sa sufere la maxim pentru orice inconsecventa. Iar cind scenaristul e Kloves, si regizorul Columbus, you're in for a massacre.

Si totusi, si totusi, copiii sint scumpi, chiar daca mai au de invatat, all the cast look their parts, some even act them out, costumele si decorurile sint minunate, si probabil sint inca destul de copil ca sa apreciez calitatea de basm a povestirii si sa nu ma impiedic de efectele speciale prea trase de par.

Iar cit despre Branagh, draga NoOne, cu mult regret ma voi lua de dumneata, in a friendly but aggresive way!! :D Cum adica, nu stii why all the hype about Branagh?!?!?

Eu de cind am vazut minunatul sau "Much Ado About Nothing" (pe care tot el l-a adaptat si regizat) am fost complet cucerita de jocul lui superb, stilul si inteligenta lui. Mai are la activ un Henry V premiat cu Oscar, un Love's Labour's Lost sub forma de musical (hilarious!), un Twelfth Night -- doar regizat de el, un Hamlet unic fie numai si prin faptul ca nu omite nici un cuvintzel din piesa... asta doar Shakespeare (desi cred ca mai sint si altele).

A vazut cineva Dead Again? SUPER! Cu a sa (pe vremea aia) Emma Thompson si cu un very winsome and intriguing Andy Garcia. Ei, si mai are el multe filme. O mai da si in bara, ca de exemplu cu Frankenstein (Helena Bonham-Carter -- sotia, de Niro -- monstrul, el insusi -- Victor). Dar ca e un mare actor si ca a facut minuni in a-l aduce pe Shakespeare aproape de noi, ei bine, asta eu zic ca e incontestabil!

/gets off the soap-box and takes a bow :)

PoliFanAthic
10 Jan 2003, 15:46
34% hahaha ce sa zic?
HP rulz 8)

i_matei
10 Jan 2003, 20:58
Filmul e foarte plictistor. Nu aduce nimic nou fata de primul film si sincer la cat de lung e, la un moment dat am si pierdut firul subiectului... sau ma rog poate am mai atipit intre timp.
Nu stiu ce sa zic, poate daca eram cu vreo 10 ani mai mic cred ca eram entuziasmat, asa imprsia mea nu a fost prea buna.
Filmul pacatuieste n primul rand datorita faptului ca e extraordinar de lung! 3 ore in care nu se intampla mare lucru, e mult prea mult. Si 2 ore cred ca ar fi fost prea mult. Un asemenea film intra in aceiasi serie de tembelisme deschisa de Spy kids(cand vad ca au facut partea a doua ma ia cu durere de cap).
Asa ca daca sunteti inca copii duceti-va la Harry Potter si dupa aia sa va va aud cum strigati in cor: ALOHAMORA !!!!

NoOne
13 Jan 2003, 12:55
Iar cit despre Branagh, draga NoOne, cu mult regret ma voi lua de dumneata, in a friendly but aggresive way!! :D Cum adica, nu stii why all the hype about Branagh?!?!?


Eu ziceam de Branagh IN acest film. Poate shi-a intrat in rol asha de bine, incat am ajuns sa nu-i agreez personajul. :P

Am facut shi eu testul. :lol: 1% fan. Sa mori de ras nu alta. :lol:

In alta ordine de idei.... oare cum or fi reushit COPIII sa "REZISTE" 3 ore la un film asha de "PLICTICOS" ????? Asta ca sa nu mai zic ca AU FOST INCANTATZI.

Era doar o problema ce mi-am pus-o in zbuciumata mea existentza. :D

PoliFanAthic
13 Jan 2003, 18:42
Aceiasi intrebare mi-as putea pune-o si eu despre LoTR :D Este o chestie de gust...si pentru copiii din sala, a fost o experienta inedita, in care au putut sa-si vada favoritii...ce-i intereseaza pe ei daca e un film bun sau nu?
Am citit un articol in care scrie ca acest film este unul extrem de complex si de interesant...3/4 nota, o persoana care "se cunoaste" dar care ma surprinde tot timpul cu articol care mai de care mai nebune...cica la Blade toata povestea a fost despre blonda aia, care era cu Frost...mda...oricum, spunea ceva despre arhitectura shakespeare-iana...in engleza este articolul: http://www.imdb.com/CommentsShow?0295297-87 tedg

Guinevere
14 Jan 2003, 01:37
Eu ziceam de Branagh IN acest film.

Ok, NoOne, in acest film, deci. Dar tot nu spui nimic despre el in general! Te provoc sa vii sa-ti dai parerea pe noul topic ce-i poarta numele in forumul despre star-uri!

NoOne
14 Jan 2003, 14:26
Ok, NoOne, in acest film, deci. Dar tot nu spui nimic despre el in general! Te provoc sa vii sa-ti dai parerea pe noul topic ce-i poarta numele in forumul despre star-uri!

Bine atunci. Daca e Branagh apai Branagh sa fie !!! Shi acolo unde i-e locul. Adica la thread-ul deschis de tine. Hai ca merg [inca o data] acolo. :D