PDA

View Full Version : DaKINO


dragosequi
23 Oct 2002, 16:56
Conform unor informatii oficiale, anul asta DaKINO ma va bucura intre 26 si 30 noiembrie.

ricutza
25 Oct 2002, 23:31
sper ca in Bucuresti nu?...anul asta chiar vreau sa merg desi perioada nu e tocmai fericita!

dragosequi
29 Oct 2002, 11:00
Da, in Bucuresti. Intr-adevar, organizatorii au un obicei destul de prost de a pune festivalul in mijlocul saptamanii.

ricutza
29 Oct 2002, 12:47
intr-adevar logica lor ma depaseste!dar inclin sa cred ca este ceva in neregula cu mine! mai nou nu prea reusesc sa mai inteleg modul de gandire al unor oameni...de exemplu al celor de la UNATC!

crydead
29 Oct 2002, 14:57
aia da la UNATC e artist dreaga, d+ai nu+i intelegi!

ricutza
16 Nov 2002, 23:52
revin in forta cu o serie de intrebari:
stie cineva ceva de vreun film care participa la acest festival? este ceva care nu ar trebui ratat?de unde as putea sa fac rost de un program al festivalului?

dragosequi
17 Nov 2002, 21:43
Da, in prima seara va fi "Omul fara trecut" al lui Kaurismaki. Asta ar fi primul film important- a luat marele premiu la Cannes 2002. Singura problema e ca pretul biletului va fi extrem de mare, anul trecut a fost 200 mii. Al doilea film ar fi "Irreversible" (Gaspar Noe), un film f. shocant, se pare. Dintre scurtmetraje nu stiu nimic, chiar si in timpul festivalului de anul trecut mi-a fost greu sa fac rost de lista lor completa.

dragosequi
17 Nov 2002, 22:24
Am uitat de programul festivalului. Anul trecut am facut rost de el in ultima zi, dupa multe incercari. Era un fel de marfa de contrabanda. Chestia e ca m-am dus in prima zi, am plecat de la scoala de la niste cursuri importante, am ajuns la Palatul Copiilor (locul de desfasurare), iar acolo m-au intampinat niste bodyguarzi care mi-au spus ca ei nu stiu nimic, ca nu ma lasa sa intru ca sa intreb pe altcineva etc. Eu eram obisnuit, de la alte festivaluri, sa imi iau nestingherit un program, pe care sa-l studiez in liniste si sa decid la ce trebuie sa merg. Enervat ca eram tratat ca un infractor am decis ca organizatorii nu stiu cum sa-si atraga publicul si am plecat. M-am intors a doua zi si am gasit pe usa o lista cu filmele care rulau in ziua respectiva. Am intrat, le-am vazut, apoi am inceput sa caut si un program. Nu am reusit, singurele exemplare le detineau unii oameni ce pareau mai importanti. A treia zi mi-am zis ca nu e posibil sa merg la un festival, mai ales unul de anvergura DaKINO-ului si sa nu am un program. Am inceput sa intreb oamenii care aveau unul, iar intr-un final am aflat ca ele se distribuie la biroul de presa. M-am dus la o tanti de acolo si i-am cerut si eu unul. S-a uitat la mine de parca i-as fi cerut lantul de aur de la gat, a inghitit in sec si mi-a dat, cu o mana tremuranda, un exemplar.
Intreaga situatie de mai sus mi-a adus pregnant aminte de ultimii ani ai ceausismului. E usor sa-ti dai seama de ce.
Sper ca anul asta sa fie mai bine.

Amyd
17 Nov 2002, 23:01
Tinand cont ca highlight-urile programului de anul acesta sunt deja disponibile online pe site-ul oficial (http://www.dakino.ro/) al festivalului, nu cred ca e un mare mister...

Probabil ca in cateva zile va fi disponibil si programul complet, tot acolo, atunci cand vor sti sigur ce scurt-metraje ajung la timp si care nu. Presupun. :grin:

Salutari,
Andrei

ricutza
24 Nov 2002, 00:11
mai, voi sunteti siguri ca e din 26 pana in 30?pentru ca e deja 23 si eu n-am auzit sau vazut nici un fel de reclama?

ricutza
24 Nov 2002, 21:01
am inteles in mare cam ce se poate vedea, nu am inteles insa in ce zile si la ce ore...
cu cat timp inainte trebuie cumparate biletele?
la ce ora este maine "Omul fara trecut?"...pot spera ca mai gasesc bilet la el?
de ce Cinemagia nu afiseaza nimic despre Dakino si de ce site-ul oficial al acestui festival ofera atat de 'multe' informatii despre el?
cam astea ar fi intrebarile mele din aceasta seara...

dragosequi
25 Nov 2002, 15:37
Nu e din 26, e din 25 pana in 30. In momentul in care scriu e 25, ora 16. Pana acum am vazut reclame in statiile de autobuz, in Sapte Seri si pe unii stalpi.
In prima pagina Cinemagia, la Cinema Cocktail, a aparut programul complet. "Omul fara trecut" e la 19.30, iar daca nu mai gasesti bilet o sa intre in curand in cinematografe si o sa-l poti vedea.

ricutza
26 Nov 2002, 13:30
multumesc mult de informatii...in momentul in care scrisem eu mesajul nu aveam inca 7 seri, iar pe cinemagia nu scria nimic. am gasit pana la urma bilet si am foat la deschidere...a fost foarte dragut...mi-a placut foarte mult desi mi s-a parut ca organizarea a lasat mult de dorit...

ricutza
26 Nov 2002, 13:45
incep prin a-mi cere scuze pentru greselile de exprimare si de ortografie din mesajul de mai sus...

parerile exprimate mai jos despre "Omul fara trecut", tin sa specific, sunt extrem de nesigure...totusi sunt curioasa sa vad daca sunt asa de proaste cum mi se par mie in aceste momente...


“Omul fara trecut” surprinde un fragment din existenta unui personaj care se detaseaza de ceea ce inseamna conditie umana. am stat si m-am tot gandit la filmul acesta si n-am reusit sa gasesc o alta explicatie a faptelor care se desfasoara la marginea orasului Helsinki. Povestea este despre un om (desi aceasta denumire contrazice oarecum cele spuse mai inainte) care este jefuit, si batut de trei indivizi…ajunge la spital unde pare sa moara…cel putin asta indica atat aparatele medicale cat si un doctor batran ce se grabeste sa ajunga la o nastere. Cu toate acestea omul nostru, numit pe genericul de final M, se scoala foarte repede dupa ce incaprea este parasita, isi aranjeaza nasul care se strambase in urma bataii, si paraseste spitalul. Ajunge la o margine de oras, inta intr-o comuniate foarte cidata de oameni care desi traiau in conditii destul de proaste (locuiau in niste baraci foarte saracacioase) erau destul de multumiti de viata lor. M nu-si mai aminteste nimic nici macar numele sau, insa se insanatoseste si incepe a se descurce detul de bine: face rost de o baraca, se indragosteste…viata I se aranjeaza foarte bine desi se confrunta permanet cu problema ca nu are o identitate. Ceea ce esrte insa si mai bizar este ca reuseste sa amelioreze si viata persoanelor pe care le cunoste. si mie mi se pare ca el reuseste sa faca toate aceste lucruri deoarece pierde practic multe din elementele care definesc omul(nume, trecut, aparteneta la o familie, prieteni,locuinta etc)…evident M este lipsit in totalitate doar de nume (pe tot parcursul filmului nu I se spune nicicum…denumirea de M apare doar pe generic), insa sentimentele sale si relatiile pe care le stabileste cu restul personajelor, dupa parerea mea sunt parodiate, deci nu pot fi considerate elemente definitorii efective.
Intrebarea pe care mi-am pus-o la un momentdat, a fost: de ce ar face cineva un film unde este promovata ideea de desprindere de conditia umana (se pare ca ma aflu mult sub influenta orelor de romana care imi plac extrem de mult) ? si pentru ca tot am vazut eu recent filmul “Cube”, m-am gandit ca poate si aici incearca sa se atraga atentia ca viata oameniolor este legata prea mult de conventii si reguli si practic se pierde capacitatea de a surprinde ceea ce este esential. Viata ajunge sa fie un scenariu regizat de nu se stie cine. Si exact lucrul asta nu-l face M, pentru ca practic reuseste sa-si aranjeze intr-un mod foarte convenabil viata.

ricutza
02 Dec 2002, 13:48
poate sa-mi spuna si mie cineva care au fost castigatorii de la DaKino?

dragosequi
04 Dec 2002, 17:14
Marele Premiu pentru fictiune- "See no evil" de Ari Bafalouk
La fictiune au mai fost:
*Mentiune speciala "J'Attendrais le suivant", de Philippe Orreindy;
Premiul special al juriului "Every Dog Has Its Day", de Brigit Lehmann;
Premiul pentru cea mai buna imagine "Mecano", de Florin Serban si Cristian Nemescu;
Premiul pentru cea mai bunã regie "The Island of Peace", de Ali Mohammed Ghasemi;
Premiul pentru cel mai bun scenariu "Le Philantrope" (scenariu Mathieu Zeitindjioglu).
Directorul Festivalului "Alternative" din Tîrgu Mures, Attila Gasparick a acordat un premiu special pentru filmul "Copy Shop", regizat de Virgil Widrich.
La film documentar, Premiul pentru cel mai bun film a fost cîstigat de "Ohota na angheli/ Cele 4 pasiuni ale unui poet-profet", în regia lui Andrei Osipov.
Celelalte premii la Film Documentar: Mentiune specialã a juriului "Howrah, Howrah!/ Calcutta, Gara centralã" de Till Passow ;
Premiul special al juriului "Anatomia durerii", de Janiko Baljak
Premiul pentru cea mai bunã imagine, "Salasul", de Gheorghe Sfaiter (acest film a primit si Premiul special*oferit de*TVR Cinema);
Premiul pentru regie "Las Amigas", R. Lucia Sanchez.
Premiul pentru cel mai bun film de animatie a fost cîstigat de "1-U", regizat de Kiarang Alaei. La aceeasi categorie a fost acordatã si o mentiune, pentru "Radio Umanak" de Marie Jose Van Der Linden.

ricutza
07 Dec 2002, 23:03
tie cum ti s-a parut festivalul in comparatie cu anii trecuti?eu am fost oricum doar in prima seara si n-as fi prea obiectiva avand in vedere ca am fost pentru prima oara la Dakino...

dragosequi
10 Dec 2002, 11:29
Nici eu n-am vazut toate filmele din festival, dar banuiesc ca prima seara nu ti-a lasat cea mai buna impresie posibila. Mie mi s-a parut un pic mai comercial decat anul trecut, dar din moment ce nu am vazut tot festivalul nu pot fi sigur de asta. Oricum, au reusit sa dea lovitura cu "Irreversible", cred eu.

ricutza
11 Dec 2002, 14:00
tocmai, mi-a placut prima seara dar avand in vedere ca oricum mergeam prima data la Dakino(si ma rog...la un festival mai serios!) m-am gandit ca poate nu pot sa fiu foarte obiectiva...si am zis ca poate n-ar strica sa aflu parerea cuiva ce are mai multe experienta in domeniul asta.

Danny
12 Nov 2003, 23:49
DaKINO 2003

Filme confirmate:

"A talking picture" - Manoel de Oliveira
"Brown Bunny" - Vincent Gallo
"Uzak" - Nuri Bilge Ceylan
"Zatoichi" - Takeshi Kitano
"Dogville" - Lars von Trier

Deschiderea - 24 noiembrie: Sala Palatului - "Nowhere in Africa" de Caroline Link - (Oscar pt. cel mai bun film strain in acest an)
25-29 noiembrie: Palatul National al Copiilor.

christi
16 Nov 2003, 18:44
Va fi super tare, din pacate nu cred ca pot sa ajung. Poate doar simbata, in ultima zi... Ce filme vor fi atunci? (pe 29?)

Leonard Pyron
18 Nov 2003, 11:03
De unde se ia un program complet?

Danny
19 Nov 2003, 02:24
Momentan nu prea cred ca exista... :roll:

emanuel
19 Nov 2003, 10:30
De unde se ia un program complet?

Incepand de astazi pe CineMagia.

cristivasile
19 Nov 2003, 11:03
Incepand de astazi pe CineMagia.

Si anume unde pe CineMagia?

emanuel
19 Nov 2003, 11:59
De la eveniment de pe prima pagina a site-ului...

Iata si linkul de la stire: http://www.cinemagia.ro/v1/index.php?page=articole/newsitem&ID=1146&hist=0

cristivasile
19 Nov 2003, 12:32
Marti, regizorul invitat o sa fie cel turc, nu Tarantino, asa-i? :D

Danny
25 Nov 2003, 16:06
Am vazut in deschidere "NICAIERI IN AFRICA". A fost "DEPARTE" de asteptari. As fi preferat sa vad "KILL BILL" chiar si "LA CINCI DUPA-AMIAZA". Asta ca sa nu fiu nevoit sa o iau pe jos, noaptea, pana acasa, prin Bucurestiul asta plin de caini si care ma trimite cu gandul la "DOGVILLE". Ca sa nu mai spun ca nici maestru in manuirea sabiei precum "ZATOICHI" nu sunt ca sa ma pot apara.
Se pare ca nu-mi ramane altceva de facut decat sa ma duc sa vad "THE BROWN BUNNY" sau mai bine sa tac din gura ca mai exista si "UN FILM VORBIT".

emanuel
25 Nov 2003, 16:10
Mai Danny, mai... nu te mai plange... tu macar ai prins tramvaiul, eu am mers pe jos de la Universitate in Pantelimon... si am ajuns inghetat bocna!
Data viitoare nu mai fac o asa greseala, mai ales cand va fi vorba de un film prost!
N-a meritat Oscarul dat, Hero ar fi meritat acest premiu...

Alice_Fluture
01 Dec 2003, 22:45
Am ajuns si eu acasa dupa sejurul prelungit ocazionat de festival. Imi pare rau ca nu ne-am intilnit. Mai ales ca si noi aveam drum spre Pantelimon (de la Obor, Baicului, margine de Colentina...) Hehe, in legatura cu Oscarul lui "Nowhere in Africa", mi se pare mie sau filmele despre holocaust sunt trendy? Mie mi-au placut elefantii... :))

Cine a fost la premiere si a vazut si filmele cistigatoare?

Leonard Pyron
02 Dec 2003, 09:55
Holcaust rules. The jews are the best!

Leonard Pyron
02 Dec 2003, 10:11
Am auzit ca a luat premiu un scurt film romanesc de o slabiciune incedibila facut de acelasi filmaci ca si TREI PAZESTE-MA. Asa e ?

emanuel
02 Dec 2003, 13:29
Imi pare rau ca nu ne-am intilnit. Mai ales ca si noi aveam drum spre Pantelimon (de la Obor, Baicului, margine de Colentina...)

Pai poate ne-am vazut, dar nu ne stiam....
Vazusem la un moment dat pe cineva in urma mea, dar am grabit pasul ca inghetasem de frig....

Alice_Fluture
02 Dec 2003, 13:46
Am auzit ca a luat premiu un scurt film romanesc de o slabiciune incedibila facut de acelasi filmaci ca si TREI PAZESTE-MA. Asa e ?

Premiul publicului (nu si votul meu) a fost acordat filmului "Zbor deasupra unui cuib de curci" Romania 2003, 35 mm in catalog, proiectat de pe BETA dupa programul de sala, 25 min. de balaceala balcanica trasa de par, regia: Ovidiu Georgescu, imagine: Adrian Popescu, scenariu: Ovidiu Georgescu/Tudor Smoleanu, producatori: Ager Film si Visual Art Center

Danny
02 Dec 2003, 13:52
Categoria Film Documentar:

Cel mai bun film:
"Scoala Menino Luz" - de Jean-Noel Lansival (Belgia)

Premiul pentu regie:
Branco Istvanciuc pentru "Fantanarul" (Croatia)

Premiul pentru imagine:
"Mada" de Paul Bloas (Franta)

Mentiune speciala:
"Pasiunea pentru frumusete. Jurnalele Mariei, Regina Romaniei" de Sorin Iliesu.

Categoria Film de Fictiune:

Marele Premiu:
"Fluturele" de Istvan Komar (Ungaria)

Premiul pentru regie:
"Vatmanul" de Peter Vogt (Polonia)

Premiul pentru imagine:
"Ascuns peste ani" de Jens Jonsson (Suedia)

Premiul pentru scenariu:
"Pe de rost" de Nicolas Birkenstock (Franta).

Premii speciale:

"Pe aripile vinului" de Cornel Porumboiu
"Iluzii Optice" de Eugen Erhan
"Moartea tatalui" De Chris Sheperd (Marea Britanie)

Premiul criticii:
"Iluzii optice" Eugen Erhan

Premiul publicului:
"Zbor deasupra unui cuib de curci" de Ovidiu Georgescu

Premiul TVR pentru film de debut:
"Viata - captiva pasiunii" de Cristina Poenaru (Universitatea Media)

Premiul TV5 pentru cel mai bun film francofon:
"Pe de rost" de Nicolas Birkenstock

Alice_Fluture
02 Dec 2003, 13:56
De unde ai luat astea? As fi vrut eu sa ia "Vatmanul" marele premiu. A luat doar premiul pentru regie, marele premiu l-a luat "Fluturele", Ungaria... I was there!

Alice_Fluture
02 Dec 2003, 13:57
Imi pare rau ca nu ne-am intilnit. Mai ales ca si noi aveam drum spre Pantelimon (de la Obor, Baicului, margine de Colentina...)

Pai poate ne-am vazut, dar nu ne stiam....
Vazusem la un moment dat pe cineva in urma mea, dar am grabit pasul ca inghetasem de frig....

Sa stii ca asa a fost! "Noi" eram o fata :) si doi baieti :D Cineva a grabit pasul inaintea noastra si eu am glumit ca aratam dubios. :))

emanuel
02 Dec 2003, 15:03
Mai, sa stii ca voi erati!
He he he... trebuia sa strigati tare "cinemagia", as fi raspuns... :lol:

Bubu
02 Dec 2003, 17:52
[quote=Alice_Fluture]Imi pare rau ca nu ne-am intilnit. Mai ales ca si noi aveam drum spre Pantelimon (de la Obor, Baicului, margine de Colentina...)

Pai poate ne-am vazut, dar nu ne stiam....
Vazusem la un moment dat pe cineva in urma mea, dar am grabit pasul ca inghetasem de frig....
:D

Danny
02 Dec 2003, 22:11
De unde ai luat astea? As fi vrut eu sa ia "Vatmanul" marele premiu. A luat doar premiul pentru regie, marele premiu l-a luat "Fluturele", Ungaria... I was there!

My mistake. Am modificat. Din pacate eu n-am mai ajuns la gala... :(
Cat despre premii...nu prea am cum sa le comentez...asta pentru ca n-am ajuns decat vineri la scurt-metraje.
Ma nedumereste totusi alegerea publicului. Cred ca a luat premiu "Zbor deasupra unui cuib de curci" pentru ca a fost romanesc, avea un titlu mai usor de tinut minte sau de confundat, si pentru ca a fost difuzat vineri, in ultima zi...altfel nu-mi explic!

Danny
02 Dec 2003, 22:28
Care esti de pe la mine de prin Colentina? :D

Eu stau in cool_entina :wink: :)

ricutza
10 Dec 2003, 23:39
mda...nici pe mine nu prea m-a impresionat 'Zbor Deasupra unui cuib de curci"...si nici "Pe aripile vinului"...au fost multe scurtmetraje mult mai dragute...de fapt mi se pare ca toate premiile care s-au dat la Dakino sunt un pic cam ciudate...mie alte scurtmetraje mi-au placut mult mai mult...dar ma rog...

Alice_Fluture
12 Dec 2003, 23:28
Care esti de pe la mine de prin Colentina? :D

Prietenii la care am stat cit am fost la festival stau undeva pe linia lui 143. :)

Alice_Fluture
12 Dec 2003, 23:40
mda...nici pe mine nu prea m-a impresionat 'Zbor Deasupra unui cuib de curci"...si nici "Pe aripile vinului"...au fost multe scurtmetraje mult mai dragute...de fapt mi se pare ca toate premiile care s-au dat la Dakino sunt un pic cam ciudate...mie alte scurtmetraje mi-au placut mult mai mult...dar ma rog...

Hai, mai, Ricutza, "Au bout des doits", "Vatmanul" si "Hidden in Time" meritau premiile primite. Sint exact filmele pe care le remarcasem si noi. Din cele romanesti mi-au atras atentia "Munceste acum" pentru Kafka din scenariu si "Poveste la scara C" pentru imagine.

Dar care sunt filmele de care zici tu ca ti-au placut mult mai mult?

cristivasile
15 Dec 2003, 09:16
"Au bout des doits", "Vatmanul" si "Hidden in Time" meritau premiile primite.
Vatmanul ala era conductor toata ziua, si merita intr-adevar orice premiu. :D Si ascuns pentre ani era evident ca va lua premiul pentru imagine. Asta din filmele pe care eu le-am vazut.

Alice_Fluture
15 Dec 2003, 11:51
"Au bout des doits", "Vatmanul" si "Hidden in Time" meritau premiile primite.
Vatmanul ala era conductor toata ziua, si merita intr-adevar orice premiu. :D Si ascuns pentre ani era evident ca va lua premiul pentru imagine. Asta din filmele pe care eu le-am vazut.

Poate "Controlorul" :P asa e... :oops:

cristivasile
15 Dec 2003, 13:15
Poate "Controlorul" :P asa e... :oops:

Controlor am vrut sa zic :wink: