PDA

View Full Version : Semne


i_matei
13 Oct 2002, 14:44
Dupa succesul rasunator din "Al saselea simt" regizorul M. Night Shyamalan a incercat un fel de continuare prin "Unbreakable", care insa s-a dovedit a fi un mare esec.
Iata un al treilea film "paranormal" al lui Shyamalan, care incearca sa creeze o atmosfera similara celorlalte doua. Desi filmul este presarat de o groaza de gafe de montaj (microfonul intra in cadru mai mereu), as spune ca filmul este destul de bun.
Ideea in jurul caruia se inarte subiectul filmului este credinta in divinitate, un subiect destul de rar abordat intr-un mod aprofundat in filmele americane. Filmul balanseaza intre ideea de credinta in Dumnezeu si cea de providenta(noroc/ghinion) si reuseste sa fie destul de convingator din acest punct de vedere.
Desi este un pic cam lent, filmul nu apeleaza la clisee consacrate. Frica este mai mult indusa psihologic, extraterestrul aparand doar in final.
Despre actori, pot spune ca acestia joaca excelent, mai ales copii fiind geniali. Mel Gibson si Joaquin Phoenix joaca in nota lor obisnuita - foarte bine.
Pentru oamenii care apreciaza un film inteligent, e un film pe care il recomand, ceilalti care se asteapta la un film horror sau plin de actiune, mai bine sa nu se oboseasca sa il vada.
Astept si alte pareri

Semaca
15 Oct 2002, 14:17
Microfoanele apar pentru ca filmul NU A FOST PROIECTAT CORECT, dupa cum a explicat Amyd in vreo 4-5 locuri pe acest forum. Vezi subiectul "Ce filme taiate mai ruleaza" de sub "film in general".

PoliFanAthic
15 Oct 2002, 20:50
Parerea mea este ca filmul a fost mediocru...lent, destul de plictisitor...neinteresant intr-un cuvant! I-as da un 6/10...si asta fiindca sunt foarte generos din fire!

Heide
20 Nov 2002, 07:56
doh...daca te as pune sa mi povestesti filmul cred ca ai zice " domle ..e un sf da prost rau ..nu are efecte speciale ..nu "trage" aia cu lasere sa spulbere extraterestrii ...invadatorii sunt prosti rau ..nu poate sa sparga o usa macar ..ce idiotenie de film"...
amice ..invatza sa vezi si esentza si nu doar forma ..filmul este mai mult decat excelent ...in primul rand NU ESTE UN FILM SF ...este un film despre credintza ..este un film despre pierderea si regasirea credintzei, este un film despre miracole este aproape un film religios daca vrei si este un film excelent ...daca nu vine bruce willis si nu omoara 15 rai pe secunda nu va place ..doh ..

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Heide pe 2002-11-20 08:59 ]</font>

sorcerer
20 Jun 2003, 10:08
Nu cred ca puteti sa spuneti "Nu ne-a placut filmul asta!" Este un thriller/SF de prima clasa. Avem aici inca un film cat de cat "realist". Povestea este complexa si Mel Gibson face ca filmul sa merite toti banii.

(*) (*) (*) + 1/2 / (*) (*) (*) (*) (*)

BeNnY
28 Mar 2004, 22:13
[Desi nu mai este "Acum pe ecrane" nu mai vroiam sa deschid un topic nou]

Filmul mi s-a parut mai mult decat OK... Vazandu-l la HBO nu am observat nici una din "gafele" care am inteles ca erau din cauza cinematografului... Chiar mi-a placut filmul! Mi-a placut destul de mult faptul ca extraterestrii au fost tinuti destul de ascunsi... adica e mult mai infricosator necunoscutul ostil decat ceva cunoscut ostil. De-abia in ultima parte au aparut... Nice... (*) (*) (*) (*)

PoliFanAthic
28 Mar 2004, 22:23
Realism? Cred ca un film mai putin verosimil nu am mai vazut. Adica ba, dar in fine.

BeNnY
28 Mar 2004, 22:32
Nu a stralucit in realism insa nu asta este CEL mai important lucru!

PoliFanAthic
29 Mar 2004, 05:33
Clar, asa-i. Ca tot una mi-e daca ar putea(ipotetic vorbind) sa intre un extra din ala la mine pe usa sau sa pot sa stau lejer pe canapea, numarand cuiburile de vrabuite din parul din fata geamului.

ogto
29 Mar 2004, 11:17
Daca esti fan a genului de film cum este Semne, cu extraterestri, atunci o sa-ti placa. Filmul este bun. Ideea este surprinzatoare. Faptul ca extraterestri se dovedesc a fi reali si ni arata este un lucru surprinzator si placut... Dar mi se pare ca filmul este tratat ireal. Intr-o astfel de situatie, totul era complet diferit. Ii dau 7,5/10.

MinRep
29 Mar 2004, 16:42
Eu incep cu nota... 7/10


Nu m-am chinuit sa-l revad aseara pe HBO (am preferat patinaj artistic pe TVR1), dar l-am vazut la premiera si inca il tin bine minte.

In primul rand, 7/10 e o nota buna. Foarte buna! ("The 6th Sense" ar lua 8, pe aceeasi scara, iar "Unbreakable" tot 7). Poate ar mai trebui sa-l revad, dar un lucru ramane cert: puterea filmului (la capitolul formal) consta in suspansul creat si mentinut pana in momentul in care extraterestri se dovedesc a fi adevarati, in carne si oase (probabil...) si asta se intampla doar cand apar la sfarsit in case lui Gibson. Pana atunci, toate informatiile despre ei le putem pune la indoiala, le putem considera zvonuri (chiar personajele le considera zvonuri...)

Bineinteles, filmul nu este despre extraterestii. Povestea mi se pare ca trateaza subiectul credintei, sau, mai bine zis, a pastrarii credintei in momente de mare tulburare. Personajul lui Gibson este exemplul omului in cautarea sinelui si a ceea ce il defineste pe el insusi. La acest capitol, "Signs" bate "The 6th Sense", (care, in esenta, trateaza aceeasi poveste + ideea Purgatoriului...), dar pierde la alte capitole (suspans, acting), asta fara a nu se remarca anumite scene, cum ar fi prima aparitie a personajului jucat de Shyamanlan si intrebarea unui dintre copii: "Is it him?"


+++ Coloana sonora (inspirata de "Close Encounters Of The Third Kind"+"The Twilight Zone"+... "Psycho")

BeNnY
29 Mar 2004, 18:55
Mda... desi momentul cu "Is it him?" ar fi trebuit sa fie mult mai tensionat ... cred ca felul in care au jucat actorii la faza aia a cam distrus ce putea fi...

Sunt mai mult decat de acord cu tine MinRep in ce spui acolo... Am si spus! Mi-a placut foarte mult ca nu s-au aratat extraterestrii decat intr-un moment culminant mai ales ca aia bateau peste tot pe-acolo rezultatul fiind pastrarea tensiunii

BeNnY
31 Mar 2004, 20:12
O intrebare: De ce a aruncat domnul Joaquin Pheonix cu o piatra in lanul de porumb? Ca sa vada daca e ceva acolo? (asta se intampla inainte sa se baricadeze)