PDA

View Full Version : Filmele cu cel mai IMPREVIZIBIL sfarsit


ArsDeViu
22 Sep 2002, 22:32
Acum nu-mi vine in cap nici un film cu sfarsit timpit,dar o sa ma gandesc.Ce filme credeti ca au avut sfarsituri imprevizibile?
Pe 1 loc cred ca se afla Wild Games,pe 2 The 6th Sense.
O doza foarte mare de imprevizibilitate a avut si Fight Club.

capitain
23 Sep 2002, 13:45
Poate o sa radeti, dar mie Harry Potter mi s-a parut ca a avut un sfarsit imprevizibil, asta pt ca ni s-a dat senzatia la inceput ca "vrajitorul cel negru" e capul rautatilor..., prin urmare am fost surprinsa de sfarsit

Semaca
23 Sep 2002, 14:09
O alegere ce-i va uimi pe unii: Casablanca, dar nu pentru scena cu pupaturi (desi nici asta nu e chiar Hollywood standard)ci pt. scena finala cu celebra replica

"Louis, I think this is the beginning of a beutiful friendship"

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Semaca pe 2002-09-23 15:11 ]</font>

lecter
23 Sep 2002, 18:29
12 Monkeys, ala da final imprevizibil!

ArsDeViu
23 Sep 2002, 23:00
capitain:
Harry Potter imprevizibil?Nu era "vrajitorul cel negru" the bad guy?Sincer am vazut 1 singura data filmul si nu mai il tin minte.Eram cu capul in alta parte.
P.S:Interesant nick pentru o fata.


Semaca:
Pentru Casablanca ma abtin.Nu spune la nimeni ,dar nu l-am vazut si nici nu prea sunt curios sa-l vad.


lecter:
12 Monkeys nu e si parerea mea.Original da,cu o intriga complexa da, cu Bruce Willis si Brad Pitt da,printre filmele mele preferate de,dar nu mi s-a parut imprevizibil.

Tocmai m-am gandit la un film cu un sfarsit superrr,Dracula:2000.Pentru cei care nu l-au vazut ii sfatuiesc sa-l vada.Sfarsitul raspunde unei intrebari care ma macina de multa vreme,o intrebare pe care cred ca si voi va-ti puso cand va uitati la filme cu vampiri.Nu ve-ti fi dezamagiti.

lecter
24 Sep 2002, 06:42
Sincer n-am rezistat sa vad pana la sfarsit mizeria aia de film pe nume Dracula 2000....mi s-a parut un film infect din toate punctele de vedere: actori slabi, poveste idioata, reclama la "Virgin" peste tot, plus un cliseu absolut dobitoc cand copilutul ala de Dracula zice "I never drink....coffee"-poate ca sfarsitul este interesant, dar cat am vazut din el (80%) mi s-a parut un film absolut idiot.

christi
24 Sep 2002, 14:11
Dracula 2000 este fara indoiala unul din cele mai absurde si ridicole filme horror pe care le-am vazut vreodata.

Final cu adevarat imprevizibil? Acum imi amintesc numai de The Pledge...

ArsDeViu
26 Sep 2002, 22:58
lecter & christi:
Asta e parerea voastradespre D 2000,dar nu si a mea.
The Pledge nu mi-a placut si a avut un sfarsit naspa de tot.Pe asta l-as clasa in filmele cu sfarsituri tampite.

lecter
27 Sep 2002, 05:03
OK, atunci zi-ne motivele pentru care il consideri un film reusit (in afara de finalul pe care nu l-am vazut, deci nu-l pot comenta).

ricutza
27 Sep 2002, 22:29
The Pledge are un sfarsit superb...Arsdeviu, tu cum ai fi vrut sa se termine?...sa-l prinda pe criminal...si toata lumea sa recunoasca ca el a avut dreptate?...pai ar fi fost foarte stupid un astfel de final intrucat filmul tocmai,vroia sa distruga acel tipar...

ArsDeViu
27 Sep 2002, 22:32
Pai vezi finalui si poate o sa-ti schimbi parerea despre el.Nu stiu de ce, pur si simplu mi-a placut.Probabil ca nu mai vazusem de mult filme mai noi cu Dracula.
Poate incerci sa-l vezi pana la sfarsit.

ArsDeViu
29 Sep 2002, 23:46
On 2002-09-27 23:29, ricutza wrote:
The Pledge are un sfarsit superb...Arsdeviu, tu cum ai fi vrut sa se termine?...sa-l prinda pe criminal...si toata lumea sa recunoasca ca el a avut dreptate?...pai ar fi fost foarte stupid un astfel de final intrucat filmul tocmai,vroia sa distruga acel tipar...


Nu neaparat sa-l prinda,dar macar sa-i vedem fata.Se pare ca am fost obisnuit cu tiparul filmelor de gen Scream,Urban Legen,I Know... Final Stab,Flashback,Cut si zeci de astfel de filme,unde criminalul este dezvaluit la sfarsit.
Pledge ti-a placut,dar ce zici despre "Joyride"?
Spune-mi ce alte filme te-au impresionat!

redruM
30 Sep 2002, 17:04
In general un sfarsit "rau" da bine de cele mai multe ori.
Se astepta cineva la sfarsitul lui "Se7en"? Cred ca si "American beauty" a avut un sfarsit imprevizibil.

ArsDeViu
30 Sep 2002, 21:44
On 2002-09-30 18:04, redruM wrote:
In general un sfarsit "rau" da bine de cele mai multe ori.
Se astepta cineva la sfarsitul lui "Se7en"? Cred ca si "American beauty" a avut un sfarsit imprevizibil.



La "Seven" nu m-am gandit.Mi-a placut la nebunie filmul.
Am auzit ca vor sa faca Seven 2.Cine ar fi crezut

capitain
01 Oct 2002, 08:07
redruM :::: tu ai vazut American Beauty sau ti l-au povestit niste prieteni?

daca il vei mai vedea inca o data iti vei da seama ca povestea e spusa de un cadavru...asa ca ce e asa de imprevizibil cand il vedem mort la final?!?! sau poate te referi la criminal? mie mi s-a parut logic si deloc imprevizibil. apropoS: era sau nu gay? (ricky's dad)

ArsDeViu
01 Oct 2002, 23:01
A vazut cineva Final Destination?
A fost de nu se poate.Ce nu mi-a placut a fost interpretarea lui Alex(Devon Sawa)

ricutza
02 Oct 2002, 13:43
un film cu un final extrem de imprevizibil a fost pentru mine, Talented Mr Ripley...chiar nu ma asteptam sa-l omoare pe Peter...dupa ce s-a terminat filmul am stat circa 30 de minute sa-mi revin din soc si sa inteleg de ce s-a terminat asa...pana la urma am descoperit ca totul avea o logica...

ArsDeViu
02 Oct 2002, 22:49
On 2002-10-02 14:43, ricutza wrote:
un film cu un final extrem de imprevizibil a fost pentru mine, Talented Mr Ripley...chiar nu ma asteptam sa-l omoare pe Peter...dupa ce s-a terminat filmul am stat circa 30 de minute sa-mi revin din soc si sa inteleg de ce s-a terminat asa...pana la urma am descoperit ca totul avea o logica...



Filmul nu l-am vazut cap coada.Stiu doar ca Matt Damon l-a omorat pe Jude Law si si-a luat identitatea lui.

ricutza
20 Oct 2002, 00:26
acum stii si care e sfarsitul...

am vazut azi Turnul din Pisa...are un sfarsit foarte imprevizibil...cand a aparut genericul pur si simplu nu mi-a venit sa cred...am stat cateva minute sa ma dezmeticesc!

adishor
20 Oct 2002, 12:10
Pentru finaluri imprevizibile (ca si pentru toata actiunea filmului de altfel) va recomand
"When Stranger Appear".

Spider
21 Oct 2002, 12:34
Daca tot vretzi filme cu sfârsit neasteptat, de ce nu va uitatzi la Zona Crepusculara...

Personal cred ca unul din cele mai neasteptate sfârshituri l-a avut Jocul. Mai poate candida pentru acest titlu shi "Ocean's Eleven" dar in general cred ca filmele cu tenta psihologica au astfel de sfarsituri...

Mai uitatzi-va (in caz ca nu l-ati vazut deja) si la Vanilla Sky la care bunul meu prieten - mare cinefil (No1) se benocla de la o bucata de vreme si nu intelegea nika...

Cam atât am avut de spus(scris)... pa

Poison
22 Oct 2002, 16:50
Sfirsit imprevizibil? Ce ziceti de "Lord of the Rings"? Sa-mi fi vazut fata la sfirsit, dupa ce statusem trei ceasuri fara apa, fara mincare, fara tigara, fara pauza de pipi si m-au lasat cu ochii-n soare...

ArsDeViu
23 Oct 2002, 00:15
M-a calcat pe nervi sfarsitul de la LOTR.
Un sfarsit super il are Urban Legends 2.O sa va placa la nebunie,dar pentru asta trebuie sa vedeti si partea intai ca sa-i intelegeti finalul partii a 2-a.

ricutza
25 Oct 2002, 22:11
Ocean's Eleven varianta noua nu a avut de loc un sfarsit imprevizibil. singura chestie relativ imprevizibila la filmul ala, a fost faptul ca am reusit sa intuiesc aproape tot ce s-a intamplat.
cu varianta veche in schimb este cu totul o alta poveste...desi stiam in principiu actiunea(vazusem varianta noua inainte), tot a reusit sa ma surprinda finalul!extraordinar film!

AndreiCM
28 Oct 2002, 01:00
filme cu final imprevizibil :
Mulholland Drive
Training day
Vanilla Sky (dar finalul nu numai ca a fost imprevizibil, dar si o mare dezamagire ,pentru mine cel putin)
astea imi vin in minte pe moment.

ricutza
07 Aug 2003, 00:22
cred ca Identity are un sfarsit imprevizibil...m-a surprins si sfarsitul de la The Others..

patch4all
07 Aug 2003, 10:56
Mi-a placut foarte mult finalul de la 12 monkeys.
Un alt film cu un final imprevizibil este intr-adevar the 6th sense.
Mi-a placut tare mult si finalul de la eyes wide shut.

emanuel
07 Aug 2003, 11:07
6th Sense
Fight Club
Se7en
Identity
American Beauty

Ping
07 Aug 2003, 11:53
Emanuel, American Beauty ?

La inceputul filmului ni se spune ca asta e ultima zi din viata lui...

Mircius
07 Aug 2003, 12:11
La "Seven" nu m-am gandit.Mi-a placut la nebunie filmul.
Am auzit ca vor sa faca Seven 2.Cine ar fi crezut
nu am auzit ca s-ar face o continuare la seven. Oricum, super film.
PAi, filme cu finale imprevizibile.... nu stiu chiar asha de multe. gasfork park, Identity.....

emanuel
07 Aug 2003, 12:30
Emanuel, American Beauty ?

La inceputul filmului ni se spune ca asta e ultima zi din viata lui...

Nu m-am referit doar la moartea lui ci la toata constructia sfarsitului... si cateodata chiar daca stii ca personajul va muri, speri... sa nu moara!

Lemmy
07 Aug 2003, 13:16
Brown Bunny? Zic eu ca destul de neasteptat.
Da' Usual suspectii ce are? Cind ati iesit de la fim cum a fost?
Da' Shallow Grave?

Mircius
07 Aug 2003, 13:46
Brown Bunny? Zic eu ca destul de neasteptat.
Da' Usual suspectii ce are? Cind ati iesit de la fim cum a fost?
Da' Shallow Grave?

Despre primul si de ultimul film, nu am ce sa zic, pt ca nu le-am vazut, dar Usual suspects, a fost absolut imprevizibil. Nu ma asteptam la acest final.

MinRep
07 Aug 2003, 17:06
Daca tot ati inviat thread-ul asta... "8 1/2" (ma asteptam deja la ceva defilare, dar m-a impresionat), "Blow-Up", "Vertigo", "City Lights" si multe filme vechi si bune.

Oricum, tot "Odiseea spatiala" are finalul cel mai imprevizibil. De fapt, tot filmul e imprevizibil.


Can you see?

Demona
07 Aug 2003, 17:13
Definatelly "The Others"...sincer nu ma ashteptam la finalul acela...damn that was good...shi rolul lui Kidman...numai maica-mea mai putea sa joace rolul ala de paranoica asha de bine! :D

snatchro
08 Aug 2003, 10:33
La American Beauty criminalul si sfarsitul le-am prevazut.
Dar nu si la filmul care arata unde locuiesc (scrie sub numele meu) in care te astepti ca Bridges sa o duca pana la capat, dar sfarsitul mi-a lasat un gust foarte amar si m-a lasat perplex pana a doua zi dimineata si totodata fara grai. Uitati-va si la Arlington Road.

Skelter
08 Aug 2003, 22:23
Fara indoiala Identity shi The Others.Doua filme extraordinare ca sa nu mai spun ca s'a jucat impecabil in ambele filme(parerea mea)!De asemenea LOTR la care am ramas :o dar ramane o trilogie destul d reushita(sa vedem shi ultima parte!).

raptor
09 Aug 2003, 00:16
Meesa thinks yousa gonna likesa Return Of The King,preciouss.Finalul n-o sa fie chiar asa de previzibil pe cat cred unii.
:evil:

Nu m-am referit doar la moartea lui ci la toata constructia sfarsitului... si cateodata chiar daca stii ca personajul va muri, speri... sa nu moara!
Cam asta ar trebui sa spuna totul despre finalul AB.

MinRep
09 Aug 2003, 21:07
Corect! "Arlington Road"! Asa mi-am amintit de "Vertigo", din nou!


--- Jesus?
--- Puggy!

ricutza
10 Aug 2003, 01:19
am revazut aseara Blowup si intr-adevar are un sfarsit nu numai imprevizibil, ci de-a dreptul genial....a fost superb din toate punctele de vedere...

Mircius
11 Aug 2003, 08:26
tocmai am revazut "The ring" aseara, si are un final imprevizibil. Pt ca, la un moment dat, kiar zici ca se termina, dar nu este asha. Este unul din cele mai bune filme ale anului trecut

TLD
11 Aug 2003, 10:47
Si eu deabia astept the ring 2!

Mircius
11 Aug 2003, 11:03
Ar fi super sa fie o continuare. Crezi ca ar fi o continuare? :wink:

TLD
11 Aug 2003, 11:10
Nu cred ci sigur va fi! Stai sa-i caut data! E anul vitor oricum!
Dreamworks announced that they have already set a release date of November 10, 2004 for The Ring 2. Naomi Watts is going to return (as I'm sure all of you already know) but nothing is set in stone over wheter Gore Verbinski will return, although I hope he does along with Ehren Kruger,David Dorfman and Daveigh Chase.

Mircius
11 Aug 2003, 11:16
Super beton. Marfa rau filmu, si ma asteptam la o continuare al filmului. Tu ai inteles bine filmu'? Nu am inteles de ca au mai facut o copie a casetei? La sfarsit, copilu mai face o copie al casetei cu ajutoru mamei lui, daca-tzi aduci aminte.

TLD
11 Aug 2003, 11:20
Da cica al doilea film va fi in acelasi timp si prequel si sequel(dak n-am scris bine va rog frumos sa ma iertati :lol: ). Mai multe ****ing amanunte aici (http://www.thezreview.co.uk/comingsoon/r/ring2the.shtm).
Si iata si actiunea(rezumatul) din the ring 2(varianta japaiota). Habar n-am dak primul l-a copiat ca actiune pe the ringul japonez...
CLICK HERE (http://www.familyboxoffice.com.au/movie.asp?ID=7839)

MinRep
11 Aug 2003, 22:01
am revazut aseara Blowup si intr-adevar are un sfarsit nu numai imprevizibil, ci de-a dreptul genial....a fost superb din toate punctele de vedere...

In sfarsit, cineva! Mentionez asta pentru ca, recent, m-am angajat numai in discutii in care incercam sa explic de ce "Blowup"/"Blow-Up" este o capodopera. Se pare ca nu e totul pierdut pentru generatia noastra. :lol:


Hey... F*ck the thing! ("Gerry")

Hell_Girl
12 Aug 2003, 00:24
Hey, shi mie mi-a placut Blow-up, foarte mult, shi probabil ca sunt multzi ca mine care nu s-au exprimat, asa ca generatzia nu e deloc pierduta.

Gaandalf
12 Aug 2003, 14:00
Locul 1 - The Ring - knd a ieshit aia din televizor ce pot sa zic decat k mi-a crescut tensiunea ... - cu 3 Distonocalme am revenit la normal

Locul 2 - Fight Club - cel mai inteligent film posibil

Cine nu e de acord ? :x

TLD
12 Aug 2003, 14:15
Locul 1 - The Ring - knd a ieshit aia din televizor ce pot sa zic decat k mi-a crescut tensiunea ... - cu 3 Distonocalme am revenit la normal

Locul 2 - Fight Club - cel mai inteligent film posibil

Cine nu e de acord ? :x
De dat aasta tre sa te aprob cu the ring. E f. bun filmul pe genul lui!

MinRep
12 Aug 2003, 21:00
Sorry for not noticing, Hell_Girl, da' sunt niste "ciudati" pe alte forumuri de discutii, mai "prestigioase" si mai straine.

Bineinteles ca generatia nu e pierduta!


--- She has the strength of ten women!
--- She IS ten women!

donald
14 Aug 2003, 11:08
Lucia si sexul
Swordfish

Kido
15 Aug 2003, 20:03
The Heat...fara nici o discutie.Stiam ca unul din ei va murii...dar care?Ambii sunt prea fucking big to die...asha ca eu chiar am asteptat finalul cu sufletul la gura.

Angella
17 Aug 2003, 23:25
Unul din filmele cu cel mai imprevizibil final mi s-a parut "Al saselea simt"Nu mi-am imaginat ca tipu' ar putea fi mort(sorry pentru cei care n-au vazut filmu' dar ce mai asteptatzi?).
Si sfarsitul filmului "Final Fantasy: The spirits within"m-a lasat cu gura cascata....Shi nici de la Matrix 2 nu ma asteptam sa ne supuna la un asa stres.Acu' astept shi eu sa vad cum continua scena...

Leonard
23 Aug 2003, 00:25
finalurile care m-au socat cel mai tare:

Primal Fear (1994)
eXistenZ (1999)
Basic (2003)

ricutza
23 Aug 2003, 00:39
hmmm...n-as putea spune de ce, dar pe mine finalul de la eXsitenZ nu m-a socat...ma asteptam sa se intample ceva de genul asta! m-a socat in schimb filmul cu totul... cam acelasi lucru s-a intamplat si la Mulholland Drive, unde m-au socat ultimele 30 de minute...

PoliFanAthic
28 Aug 2003, 09:55
Evident Al Saselea Simt. La Swordfish ma asteptam la asa ceva, dar oricum a fost bun sfarsitul. Altele nu-mi vin in minte acma.

Semaca
28 Aug 2003, 10:08
The Others

PoliFanAthic
03 Sep 2003, 22:49
Adaug T3 pe lista.

Gaandalf
04 Sep 2003, 14:05
Matrix Reloaded (Revisited) a vut acelashi sfarshit imprevizibil k shi Fellowship of the Ring - toata lumea ashtepta sa vada ce se intampla, dupa kre s-au aprins luminile shi: "HAI... ACASA!"

Un film un pic mai vechi da la fel de marpha shi cu un sfarshit fff imprevizibil : "Devil's Advocate!"

Laters...

PoliFanAthic
04 Sep 2003, 14:21
Hmmm...pai se stia ca aceste filme aveau sequel-uri, sau cel putin majoritatea stiau. Poate nu la LoTR, dar cu siguranta la Matrix. Oricum eu ma gandesc la sfarsituri neasteptate care sa dea un fel de impuls intregului film si sa-l ridice in ochii spectatorilor. Nu cred ca a fost cazul la LoTR sau la Matrix Reloaded.

Le Grand Epinard
07 Sep 2003, 00:12
Memento. Pentru ca iti tranteste sfarsitul in farfurie de la inceput si o face atat de simplu si magistral ca te tine lipit de scaun pana la sfarsit ca sa vezi cum a inceput totul si de ceee. Si poate Basic al lui McTiernan dar asta din cauza mintii sucite a lui James Vanderbilt care baga atatea intorsaturi si flashbackuri ca pot sa zic ca asta e filmul cu cele mai multe endinguri pe care l-am vazut.

Hell_Girl
07 Sep 2003, 01:37
Frailty, nu chiar finalul, final, dar intorsatura actiunii dinspre sfarsit e chiar neasteptata.

Gaandalf
07 Sep 2003, 16:27
Ba da! Sa shtii k la sfarshit intreaga sala a ramas dezamagita shi a zis k filmu e nashpa ... "neshtiutori" - shi aceeashi reactzi am auzit-o shi la Matrix Reloaded ...

capitain
12 Oct 2003, 23:13
e la limita, insa nu pot sa nu il mentionez: No man's land
si bineinteles: lotr (adica acum trebuie sa plec acasa? si continuarea?)
aaaaand: fight club

jona
12 Oct 2003, 23:59
Alo! Populatie! A vazut cineva Termminatorul 3? Alla sfarsit imprevizibil. Stiti cum, de obicei, bombele sunt dezamorsate in ultima secunda, daca nnu chiar dupa ce trebuiau sa explodeze? Pai, atunci, n-a fost misto cum, in Terminatoru 3, bomba chiar a explodat si, mai mult, INTREAGA OMENIRE A DISPARUT DE PE FATA PAMANTULUI? (bine, aproape toata)

Dan Gerose
13 Oct 2003, 12:06
Final fantasy 1 si 2, The others, The sixth sense, Blair Witch Project 2...

emanuel
13 Oct 2003, 12:17
Final fantasy 1 si 2...

Exista si al 2-lea?
Nu-mi amintesc sa se fi facut... poate a iesit doar pe video...

Gaandalf
13 Oct 2003, 12:38
Final fantasy 1 si 2, The others, The sixth sense, Blair Witch Project 2...

Aloooooooo! De cand shi pana cand a aparut shi partea a2a ????

Incepatori cam multzi pe Forum pe aici ... :roll:

Lady_Skar
13 Oct 2003, 12:58
Empire strikes back.

Ok, sfarsitul este arhicunoscut, dar imaginati-va cum ar fi fost sa mergem in anul 1980 la ESB si sa aflam ca Vader este tatal lui Luke. :o
Ar fi fost socul mileniului!

emanuel
13 Oct 2003, 13:02
Final fantasy 1 si 2, The others, The sixth sense, Blair Witch Project 2...

Aloooooooo! De cand shi pana cand a aparut shi partea a2a ????

Incepatori cam multzi pe Forum pe aici ... :roll:

... sau poate se referea la Final DESTINATION 1 si 2... atunci DA!

Gaandalf
13 Oct 2003, 13:09
Final fantasy 1 si 2, The others, The sixth sense, Blair Witch Project 2...

Aloooooooo! De cand shi pana cand a aparut shi partea a2a ????

Incepatori cam multzi pe Forum pe aici ... :roll:

... sau poate se referea la Final DESTINATION 1 si 2... atunci DA!

Da mey Emanuel da de la Final Destination pana la Final Fantasy este o distantza foarte mare .... cam de un intreg univers ... :lol:

emanuel
13 Oct 2003, 13:21
Da, ai dreptate!

Nu ne ramane decat sa asteptam raspunsul lui Dan sa ne lamurim despre ce era vorba...

Dan Gerose
14 Oct 2003, 12:26
Scuze ! Intr-adevar era vorba de Final Destination. Ieri inca nu-mi revenisem dupa un week-end zdrobitor. (La Timisoara a fost TM03BASE Festival, trebuie sa ma-ntelegeti.) :D

capitain
14 Oct 2003, 20:53
bine ca stai tu in timisoare si nu tre' sa dai un milion pe tren si sa pierzi 16-18 ore pe drum!!!!!!!! hua! (just kidding)(cu partea "hua!"), in rest totul e bine

nany_dea
16 Oct 2003, 08:25
Definatelly "The Others"...sincer nu ma ashteptam la finalul acela...damn that was good...shi rolul lui Kidman...numai maica-mea mai putea sa joace rolul ala de paranoica asha de bine! :D
Iti dau dreptate.....filmul asta a fost super si m-a tinut tot tipul ghicind (care ar putea fi faza). Bineinteles ca nu am reusit sa ghicesc finalul !!
Filmul m-a dus putin cu gandul la 6th Sense are cam acelasi final !
Oricum Kidman face un rol extraordinar (eu cum sunt mare fan Kidman sunt putin cam subiectiva, dar sper ca sunteti de acord).
Ciao

Cinemania
22 Oct 2003, 14:23
'The Others' chiar are un final socant de imprevizibil
parca abia te asteptai ca servitorii a fie morti, dar cand afli ca de fapt si familia din castel e se afla pe celalalt taram...scena cu trecerea actiunii din lumea fantomelor in cea reala e impresionanta...Amenabar rules

apropo de finaluri imprevizibile, sa nu uitam ca de curand un alt film soca prin finalul sau: The Sixth Sense, isn't it ?

iepurilah
26 Oct 2003, 16:27
The Usual Suspects(Suspecti de serviciu)...
Stiu k e vechi filmul, dar l-am revazut zilele trecute, si mi s-a parut super sfarstitul.....kevin spacey joaca super rolul!

ovidiutxt
27 Oct 2003, 08:38
(*) the recruit si the score

eladax
28 Oct 2003, 00:13
Memento, filmul cu cel imprevizibil..inceput :).. cine l-a vazut, stie ce vreau sa zic..:)
Y tu mama tambien, sfirsit nu socant imprevizibil, dar asa... ma lua prin surprindere..

Cinemania
30 Oct 2003, 12:40
printre cele mai imprevizibile finaluri:
The Usual Suspects
Fight Club
The Game
Lost Highway (asta daca ala era chiar finalul) :)
The Sixth Sense
The Others
etc.

snatchro
03 Nov 2003, 16:04
Mi-am adus aminte de The Astronaut's Wife. Sfarsitul intr-adevar m-a surprins, dar ce pacat ca filmul este atat de slab...

Waveform
06 Nov 2003, 12:00
eladax nice point on the Memento :) ... si daca stai sa te gandesti mai bine si el a avut un sfarsit destul de imprevizibil iar la continuare adica Insomnia este si mai imprevizibil desi dupa ce vezi Memento deja stii ce se intampla si in Insomnia ...
As putea sa mai remarc aici Fight Club, Seven si Hellraiser V.

Gaandalf
06 Nov 2003, 14:31
Sfarshit imprevizibil ptr cei ce se ashteptau k Revolutions sa aibe u sfarshit de genu Hollywood - la sfarshit totzi se pupa ... :lol:

I'm happy that the Wachovski family disappointed them... all of them

phoenix
06 Nov 2003, 23:32
ca tot vechea mea cunostinta "cinemania" l-a adus in discutie, dar in alt loc de pe forum, ce ziceti de "Memento" ca film cu final imprevizibil si total neasteptat. Eu unul am ramas masca in momentul in care s-a terminat filmul. Si a fost cu atit mai surprinzator cu cit scenariul e oarecum "de la coada la cap", stii de la inceput tot, actiunea merge invers cronologic, ce te-ar putea surprinde.... si totusi
(*) (*) (*) (*) (*)

Cinemania
11 Nov 2003, 12:18
ca tot vechea mea cunostinta "cinemania" l-a adus in discutie, dar in alt loc de pe forum, ce ziceti de "Memento" ca film cu final imprevizibil si total neasteptat. Eu unul am ramas masca in momentul in care s-a terminat filmul. Si a fost cu atit mai surprinzator cu cit scenariul e oarecum "de la coada la cap", stii de la inceput tot, actiunea merge invers cronologic, ce te-ar putea surprinde.... si totusi
(*) (*) (*) (*) (*)

u got a point there

un final, nu neaparat imprevizibil, dar original si foarte potrivit cu tema filmului mi se pare cel din Ravenous cand unul din personaje 'gusta' din gustoasa (zic eu :D ) supa (cei care au vazut filmul stiu din era facuta) si are o reactie de yum, yum

keyzer soze
19 Nov 2003, 09:19
evident, 'the usual suspects'...
dar nu mi-a fost rusine nici cu 'under suspicion' al lui s.hopkins, cu g.hackman, m.freeman si la belluci

Nightwane
20 Nov 2003, 15:12
Abre Los Ojos (dupa care a fost facut groaznicul Vanilla Sky...ce remake prost...vaai...e cu Tom Cruise..tocmai d-aia..ce remake prost :) )
cam orice film de Lynch(u should try seeing Eraserhead :) )
Tesis (merita vazut..Amenabar kicks Azz)
si or mai fi p-acolo...

andre
21 Nov 2003, 13:42
`The usual suspects`
magistral final ...

[buster]
30 Nov 2003, 17:51
final imprevizibil la sfarsitul primei parti din Fanal Destination..in rest, end-ul partii a doua cam urmeaza acelasi tipar ca prima..chiar ar avea continuitate pentru o a treia parte.

[buster]
30 Nov 2003, 18:10
uughhh..Final Destination...Hp, CoS chiar nu a avut un sfarsit imprevizibil. E de la sine inteles ca Harry saves the day(again)

Ireversibilul
01 Dec 2003, 19:39
Cand am vazut filmu' The Ring am zis ca este un alt film horror normal. Dar cine la vazut poate spune ca nu este asa. Sfarsitul uimeste pe toata lumea!

w33dsmoker
02 Dec 2003, 02:15
Pe primul loc la mare distanta Memento ... nu prea am vazut comentarii despre el asa ca ma bag yo in seama cu filmu' asta
Numero 2 : Fight Club
#3 : Seven
.
.
.
Astea imi vin acuma in minte ...daca imi aduc aminte de altele va zic :)

w33dsmoker
02 Dec 2003, 02:24
Dupa ce am postat mesaju cu memento am vazut ca au mai vb si altii de el...my bad :(

w33dsmoker
02 Dec 2003, 02:35
Vorbim de finaluri imprevizibile...proabil multi n-o sa inghita ce o sa zic, dar la subiectu' asta Twin Peaks (serialul) rullzz... as da o mana si porcu' lui bunica-mea (cu riscul sa moara vreo trei studenti anorexici de foame :lol: ) sa mai vad o data serialul ala dement (dement in sensu' bun al cuvantului). Avea filmul ala o atmosfera cum nu prea se vede in toate super si hyper-productiile de la Hollywood. (Apropo, cand am vazut Insomnia mi-am adus aminte de Twin Peaks...Parca era acelasi oras.).
Ma rog sfarsitul e mai degraba neinteles decat neasteptat dar serialul ramane o capodopera
See y'all cand o sa am si ceva interesant de zis :D

Nightwane
02 Dec 2003, 11:21
da-mi un pm pentru Twin Peaks si pt. tot ce a mai facut Lynch daca te intereseaza....

freackboy
08 Mar 2007, 21:58
Sfarsit inprevizibil?Am eu cateva :Saw1,2,3(fara discutii); si an general filmele de groaza :P

Carmine Galante
09 Mar 2007, 19:21
Niki si Flo. Imprevizibil cu I.

Pitbull
09 Mar 2007, 19:52
O droaie... Sä-ncepem cu favoritul meu:
"The Sting"

Sä nu uitäm nici super-parodia:
"Murder by Death"

Si nici unul dintre cele mai mari fâsuri:
"Basic Instinct"

aayana
09 Mar 2007, 22:24
Ordet a lui Carl Th. Meyer. Chiar nu ma asteptam sa invie femeia aia... E profund filmul!

Prince of Persia
25 Mar 2007, 18:21
seria saw are finaluri imprevizibile shi the butterfly effect, identity, pirates of the carribean 2. dar cele maiimprevizibile finaluri are serialul Lost.

manai
26 Mar 2007, 09:58
A mentionat careva Primal Fear,Ed Norton face un super rol acolo si finalul e cu adevarat imprevizibil.

crin3l
26 Mar 2007, 16:05
Sa incep cu ceva nou ... Lucky Number Slevin , apoi The others , The sixth sense , shi mai sunt multe

Pitbull
26 Mar 2007, 16:19
...mä uitam la el cu fi-miu, prin 2000, si la final ziceam amândoi: "Bun, mä, marfä filmu', päcat c-au dat cu mucii-n fasole acuma la sfârsit, de l-au fäcut asa didactic si siropos."
Si când colo... ;)

- Vanity... Definitely, my favorite sin. He, he! :happy:
..."Paint it Black", Rolling Stones

"Devil's Advocate", Taylor Hackford

aayana
31 Mar 2007, 21:42
Mi-am adus aminte de http://imdb.com/title/tt0219822/
Imprevizibil final si chiar comic (cu cei doi melci )

Neuptolem
14 Apr 2007, 22:20
"Stay"/ "Apocalypto"
Altele nu-mi vin acum in minte...

neanae
14 Apr 2007, 22:53
wicker man, salariul groazei, the killing.

silver_boy
15 Apr 2007, 01:14
The Departed, Oldboy, Dangerous Liaisons, The Machinist, Adaptation, American Beauty, Brazil, The Others, K-Pax, Age of Innocence, Steaua-Dinamo (2-4) , toate episoadele din serialul ala de pe Protv "Povestiri din criptã" , toate episoadele din serialul Zona Crepuscularã, pe care un amic (la fel de mic, pe-atunci) îl poreclise, involuntar, Zona Crescupularã, plus alte 1000 de filme (toate bune si frumoase) ca orice film cu final imprevizibil, vai ce topic idiot

Alex Leo Serban
15 Apr 2007, 05:49
'dangerous liaisons' si 'age of innocence'!? wtf - astea au fost carti inainte!? s presupune k n-ar trebui sa fie atit d 'imprevizibil' finalu lor :w00t:

cre k am mai postat p topicu asta si-am dat km aceleasi titluri - da here we go again: 'the usual suspects' e - pt mine - 'master of the game' la cap asta!
dar dk e sa iau un film of all time kre tops everything, atunci aleg si eu - k aayana - 'ordet' al lu DREYER :love: cu precizarea k, aici, termenu d 'imprevizibil' e lame: finalu e pur si simplu mind-blowing!

silver_boy
15 Apr 2007, 14:37
'dangerous liaisons' si 'age of innocence'!? wtf - astea au fost carti inainte!? s presupune k n-ar trebui sa fie atit d 'imprevizibil' finalu lor :w00t:



asta daca nu procedezi "americaneste" -:
and be seriousley, citi au citit - inainte de film ( la noi ) Francois Choderlos de Lacrlos and Edith Wharton?

Azgard
19 Apr 2007, 14:26
Sa vedem... Pai ar fi: The 6th sense; The others; Fight Club; The ring si as putea tine-o tot asa, dar vad ca la toate la care m-am gandit eu s-au mai gandit si alti inainte. Inchei totusi cu Departed. Cine se astepta la atatea capete zburate?

illotempore2002
20 Apr 2007, 16:10
Dogville.
Cine s-ar fi asteptat ca biata Rose (parca asa se numea personajul feminin central), indelung umilita, inuman tratata, avea de fapt atata putere incat ii putea spulbera pe toti (ceea ce a si facut?)?

Cel mai uimitor sfarsit ever.

Ar mai fi desigur, Fight Club, dar subiectul in sine (al dedublarii), si mai ales patologiile, sunt de cele mai multe ori prilej de uimire!

lady_mystyque
04 May 2007, 10:41
subscriu pentru memento !!!!! tot filmul pare un sfarsit imprevizibil :w00t: continui cu fight club si primal fear! ar mai fi si butterfly efect hmm......
si The prestige mai degraba incurcat si de neinteles decat imprevizibil eu una inca nu m-am lamurit care moare care traieste si cate clone sunt... :huh: presupun ca trebuie sa-l vad iar.

gionloc
04 May 2007, 10:49
Dogville.
Cine s-ar fi asteptat ca biata Rose (parca asa se numea personajul feminin central), indelung umilita, inuman tratata, avea de fapt atata putere incat ii putea spulbera pe toti (ceea ce a si facut?)?


unde se vede cit timp a pierdut neanae de pomana pe un topic alaturat astuia!

illotempore2002
04 May 2007, 10:53
da-mi link te rog catre topic-ul cu pricina...ca sa intzeleg la ce te referi, darling!

copilu0
13 May 2007, 00:21
eu cred ca unul dintre filmele cu final imprevizibil a fost SAW1 dar si urmatoarele 2 si 3(acestea ceva mai putin)

RIP
13 May 2007, 00:27
eu cred ca unul dintre filmele cu final imprevizibil a fost SAW1 dar si urmatoarele 2 si 3(acestea ceva mai putin)
:shock: pustani casapiti, macelariti, schiloditi, ramblagiti si chinuiti :? , imprevizibil, mie una nu mi s-a parut .

Raman la antologicul "Usual suspects", acu 8 ani cand l-am vazut finalul mi s-a parut genial. La ora actuala imi merge in continuare . :happy:

Pitbull
13 May 2007, 01:18
Raman la antologicul "Usual suspects", acu 8 ani cand l-am vazut finalul mi s-a parut genial. La ora actuala imi merge in continuare . :happy:
Nu l-am väzut, dar din ce-am auzit despre el, deduc cä ai dreptate. Insä, din aceleasi surse, am auzit cä ACEL final e pastisat în "The Illusionist"- care, din parte-i, ar putea sä inspire un topic aparte: "Filme cu cel mai PREVIZIBVIL sfârsit".

Henry Chinasky
15 May 2007, 21:55
Broken Flowers. Lucrurile au ramas "ca in tren".

aayana
17 May 2007, 01:33
"Legaturi bolnavicioase"?

Pitbull
17 May 2007, 10:46
Huh? :huh:
Ce era imprevizibil acolo?

aayana
17 May 2007, 11:59
Ori n-a fost tras filmul meu pana la capat ori s-a terminat cam brusc, efectiv nu mai stiu cum s-a terminat :shock:

devil_doll
17 May 2007, 19:57
"Legaturi bolnavicioase"?

eu am trait cu impresia tot filmul ca nu este o poveste care merita spusa..premisa e plicticoasa, coapta si rascoapta (sunt alte cinci filme p aceeasi tema mult mai bine spusa) iar finalul nu face decat sa plasezse actiunea la punctul initial..tot cu sandu a ramas.. :hmm: care mie imi suna a varul sandel...

final imprevizibil are de un par example adaptation, daca a apucat s il vada cineva. felul abrupt in care se incheie povestea, reusind sa rezolve dintr-un foc problema scenaristului si destinele personajelor mi s-a parut delirant :shock:

aayana
18 May 2007, 01:31
Devil_doll,
Ce alte filme romanesti similare cu Legaturi Bolnavicioase mai stii?
Eu una nu ma omor dupa el insa cunosc oameni care au fost super incantati ca s=a facut si-n Romania asa film :huh:

Pitbull
18 May 2007, 11:21
Cum faza cu "sfârsitul imprevizibil" nu s-a confirmat, dar voi douä aveti totusi lucruri de spus despre film, vä invit la etajul cinci, "Cinematografia româneascä", usa pe care scrie "Legäturi bolnävicioase" (e pe culoar, mult mai încolo, dupä ce dai coltul, si încä un colt, si înc-un colt - tocmai pe pagina a patra).
Sau, dacä nu suferiti de claustrofobie, puteti lua liftul direct, de aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=6535&start=200

aayana
18 May 2007, 13:04
Pitbull, what happened to you, mami? :hmm:

Pitbull
18 May 2007, 14:56
Päi s-a heppändat cä as wish sä speakati on-topic, tati.
'ere-saddle.*
_____________________________________________
* - Colo-sa (n.a.)

Lucky Luciano
25 Jun 2007, 02:40
A Ma Soeur (Fat Girl). Film anuntat ca avand un final socant si intra-devar este, desi in parte si pentru ca are o legatura cam vaga cu restul filmului, cel mult intr-un mod metaforic cam fortat. Regizoarea a marturisit a fost in criza de timp cu filmarile asa ca asta ar putea fi o explicatie pentru un final cam grabit, prerea mea.
A si nu zic in ce consta, mai bine uitati-va la film.

Spoorloos (The Vanishing). Atat de simplu nici nu m-asteptam. Un om este confruntat de cel care ii rapise sotia cu mult timp in urma si care e dispus sa-i arate ce s-a intamplat cu ea.

jackstatae
05 Jul 2007, 17:12
cel mai tare final cred ca-l are 'usual suspects"
apoi ar mai fi al saselea simt,fight club,identity,seven si devil's advocate

StefanDo
05 Jul 2007, 17:31
De The Shawshank Redemption nu zice nimeni nimic? :)
Este pe locul al doilea in topul IMDB al celor mai bune 250 de filme si e titlul cu cele mai multe voturi din top.

Faber
09 Jul 2007, 14:38
Subscriu si eu la ideea ca filmului 'Ordet' (C.T. Dreyer, '55) i-ar trebui rezervata prima pozitie pe lista asta.

Alte doua filme care merita amintite:
-'Le salaire de la peur', clasicul lui Clouzot din '53;
-'Bin-jip' [3-Iron], filmul lui Kim Ki-duk din 2004 (cu mentiunea ca aici s-ar potrivi mai bine conceptul de 'final neverosimil').


F. bun si titlul amintit doua posturi mai sus, 'Spoorloos', desi acolo nota de 'imprevizibil' te izbeste inca de pe la inceput, prin optiunea reg. de a-ti prezenta criminalul si de a spune povestea din punctul de vedere al acestuia (din ce-am citit, la vremea respectiva era prima abordare de acest gen intr-un thriller-horror).

seven7seven
15 Jul 2007, 18:09
den brysomme mannen, o meditatie interesanta. dar sub lost highway, ce-i drept, si sub memento, filme pe care le-ati amintit voi.

oxlock
15 Jul 2007, 18:12
deja se fac foarte multe filme de acest gen, cu final imprevizibil. Unul din ele pe care l-am vizionat mai recent Perfect Stranger cu Bruce Willis si Halle Berry. 6/10

hellsteed
16 Jul 2007, 18:01
the machinist

lady_mystyque
16 Jul 2007, 19:46
the machinist
eu l-am zis prima... :P

hellsteed
16 Jul 2007, 20:10
La Mala education

seven7seven
16 Jul 2007, 22:26
train de vie.

nu atat finalul neasteptat, cat toate rasturnarile de situatie - create ce-i drept destul de artificial, dar intotdeauna hilare - fac ca intreg filmul sa te surprinda.

in schimb, nu mi-a placut filmarea. ideea e buna, scenariul scris cu mult haz, dar nu mi-a placut deloc imaginea.

un film vizionabil, oricum.

alex_z
23 Jul 2007, 06:59
mi-e personal mi-au placut fight club si seven

scuze daca s-au mai zis

jimi-jazz
04 Aug 2007, 22:56
The Departed :( ... a ramas in viata numai antipaticul de Dignam, bine interpretat de Mark Walberg-nominalizat la Oscar pt. rol

johnnyg
09 Aug 2007, 22:19
Nu are rost sa va omorati gandindu-va la filmele cu cel mai neasteptat sfarsit pt ca sunt o multime. Acuma tocmai m-am uitat peste scrierile voastre si mi-am dat seama ca sunt mult prea multe si foarte bune. In timp ce ma uitam imi veneau in minte din ce in ce mai multe filme si am zis ca mai bine raman acestea pt mine si pt momentele in care am chef sa le vad. Nu are rost sa le disecam asa pe forumuri, pt ca majoritatea nu merita. Dar ca fapt divers cred ca finalul meu preferat sau de fapt finalul preferat socant, ca despre asta era vorba, e The 6th Sense. Iar daca vreti regizori incercati-i pe shymalan, pe fincher si pe lynch. Cum vreti voi.

seven7seven
09 Aug 2007, 22:36
Iar daca vreti regizori (..) lynch. Cum vreti voi.

Pãi da, asta dacã încerci sã gãsesti un sfârºit la filmele lui Lynch. La Lost Highway spre exemplu. :) La Lynch, nimic nu e previzibil.

johnnyg
09 Aug 2007, 23:42
Acuma in masura in care poti.

thequietsurfer
11 Aug 2007, 16:00
Cel mai imprevizibil sfarsit este cel din "MOARTEA DOMNULUI LAZARESCU" :lol: :lol: :lol: . Un film bun n-are nevoie de un final care sa te lase :o sau :shock: sau :?. Dovada o face printre altii si Puiu da cred ca asta s-a mai scris . Majoritatea thriller-ilor bune (SEVEN, THE SIXTH SENSE au fost invocate) se termina intr-o maniera care vrea sa sfideze logica, dar foarte putine dintre ele suporta macar o revizionare. Teza acelui "guru" al scenaristilor ratati din "Adaptation" in legatura cu finalul ("Nail'em in the end" parca era) e valabila doar in cazul in care genul reclama o astfel de inventie. Exista filme care joaca totul pe cartea unei rupturi intre ceea ce ar fi fost de asteptat din partea spectatorului nevoit sa construiasca un suport epic al imaginilor filtrate intr-un timp scurt si finalul propriu-zis. Uneori, acestea sunt atat de slabe, de plictisitoare, atat de incapabile sa atate interesul pentru o vag intuita si latenta revelatie incat nu mai apuci sa vezi finalul, pierzi focul de artificii. Sfarsitul peliculei nu trebuie sa coincida neaparat cu sfarsitul filmului si cele care reusesc sa lase un semn al intrebarii sunt cateodata preferabile celor in care orice posibilitate a intregului de a mai supravietui fie si intr-o celula cenusie izolata moare.

Piotr Buendia
11 Aug 2007, 16:06
The Departed :( ... a ramas in viata numai antipaticul de Dignam, bine interpretat de Mark Walberg-nominalizat la Oscar pt. rol
daca vedeai infernal affairs inainte, nu mai era surprinzator:)

razvan-gabriel
11 Aug 2007, 16:07
Ca tot mi-a adus aminte cineva, Fightplan a avut pentru mine unul dintre cele mai imprevizibile finaluri. Incepuse bine si aveam mai multe variante psihotice in cap, iar am fost de-a dreptul socat sa vad ce final ridicol de banal au ales.

Liou
11 Aug 2007, 16:11
Sfarsitul peliculei nu trebuie sa coincida neaparat cu sfarsitul filmului si cele care reusesc sa lase un semn al intrebarii sunt cateodata preferabile celor in care orice posibilitate a intregului de a mai supravietui fie si intr-o celula cenusie izolata moare.

bine zis, de acord

bursucus
17 Aug 2007, 13:49
Poate ca ma insel dar de departe filmele cu cel mai imprevizibil sfarsit ar fii in ordine aleatoare Stay(cu Ryan Gosling si Ewan McGregor),Indentity,K-Pax,The 6th sense,Dogville,Saw.

Windom
30 Aug 2007, 18:33
Limbo - chiar daca nu imprevizibil, un final original. :)

delilah
03 Sep 2007, 18:53
Frequency, nu m-am gandit la un asa sfarsit cu toate ca ai putea sa bunghesti, dar de cate ori se schimba cursul actiunii.................... in timpul filmului. Oricum mi-a placut mult!

angel3110
04 Sep 2007, 10:49
The 6th Sense (la final cu siguranta nu ma asteptam)...Mindhunters,If Only,A Walk To Remember

lady_mystyque
04 Sep 2007, 10:53
a walk to remember????? :shock: :shock: ce e asa de imprevizibil la acel sfarsit????????? era clar ca ea va muri! ca sa nu mai spun ca ve luat exact dupa love story! :w00t:

dan4y_all
17 Sep 2007, 21:05
Pe mine m-a surprins finalul filmului "The Life of David Gale" cu Kevin Spacey.

seven7seven
18 Sep 2007, 13:07
Pe mine m-a surprins finalul filmului "The Life of David Gale" cu Kevin Spacey.

In "The life (and death) of DG", nu finalul este punctul cheie. Finalul este pregatit din timp - e felul cum e spusa povestea elementul care-i da filmului dramatismul, 'aww'-ul. Parerea mea.

cinefill
02 Aug 2008, 19:44
Se7en, Fight Club si mai ales The Usual Suspects

mafalda
07 Aug 2008, 11:40
Cand vad un film bun care ma tine cu ochii lipiti de ecran dar care se termina aiurea sau cu final "in coada de peste" ma enervez de-mi vine sa sparg ecranul. Ma simt trasa pe sfoara!

redmen
07 Aug 2008, 12:42
3:10 to Yuma a avut un final la care nu ma asteptam,care m`a scos din sarite dupa ce urmarisem filmul cu placere.

Pauline Kael
07 Aug 2008, 13:16
Vreau si eu un film cu final surprinzator,toate mi se par cu final previzibil..

ArsDeViu
09 Aug 2008, 22:25
Vreau si eu un film cu final surprinzator,toate mi se par cu final previzibil..

Incerca "I Am Legend". Nu o sa ti vina sa crezi cine moare in final.

EgOisM
11 Aug 2008, 13:13
un final imprevizibil are sh "the others","a tale of two sisters" si "identity"

surprinzator mi sa parut "the others" :D [nu mi-ar fi trecut prin cap nici intr-o mie de ani acest sad end]

Slowip
11 Aug 2008, 13:57
Vreau si eu un film cu final surprinzator,toate mi se par cu final previzibil..

Incerca "I Am Legend". Nu o sa ti vina sa crezi cine moare in final.

De acord !

Pe tot parcursul filmului nici nu mi-a trecut prin cap, ca o sa moara ...

danlemeni
11 Aug 2008, 18:26
acesta este un film pe care il recomand cu mare caldura cautatorilor de perceptii extrasenzoriale...benisio del torro ...este magistral..respect pentru film
Cu drag
Dan

hoticeandu
25 Dec 2008, 23:46
acesta este un film pe care il recomand cu mare caldura cautatorilor de perceptii extrasenzoriale...benisio del torro ...este magistral..respect pentru film
Cu drag
Dan

benicio del toro parca era actor, nu un nume de film.. :?

Ammelie
18 May 2010, 14:35
The Usual Suspects, OMG! :)

danonino
18 May 2010, 20:32
The usual suspects a avut un sfarsit fenomenal.

Un sfarsit imprevizibil au avut si filmele: Identity, Fight Club, The other man, Reservoir Dogs, Piratii din Caraibe 2.

Chambord
19 May 2010, 10:03
"Moartea domnului Lazarescu" are cel mai imprevizibil sfarsit ever. :))

hellsteed
19 May 2010, 12:03
Sixth sense... si ala...

SoX
19 May 2010, 12:16
3:10 to Yuma, cu un final enervant de imprevizibil.

anaemona
20 May 2010, 00:04
un film cu un final extrem de imprevizibil a fost pentru mine, Talented Mr Ripley...chiar nu ma asteptam sa-l omoare pe Peter...dupa ce s-a terminat filmul am stat circa 30 de minute sa-mi revin din soc si sa inteleg de ce s-a terminat asa...pana la urma am descoperit ca totul avea o logica...

Mai interesanta mi s-a parut varianta franceza a filmului, Plain soleil, din 1960, cu Alain Delon. Nu am idee care a fost mai fidel cartii, pentru ca nu am citit cartea, dar sfirsitl filmului frantuzesc e pur si simplu neasteptat, oricit ar fi de crud. Desi varianta americana a filmului este mai vivace, ca sa spun asa, filmul frantuzesc fiind mult mai molcom in actiune, finalul frantuzesc este deasupra.

razi3l
20 May 2010, 22:21
Nu stiu daca v-a placut The Mist, dar finalul e cel mai SICK de imprevizibil. Nu am mai vazut pana acum.

Wonka
20 May 2010, 22:48
The Number 23 , un sfarsit de nota 10.

Andrey9211
20 May 2010, 23:50
dap uitati-va la The Mist are un final incredibil de imprevizibil!

anaemona
21 May 2010, 01:19
La The mist se poate spune ca "urma scapa turma" adica daca n-avea finalul absolut fenomenal ar fi fost un film de care nu s-ar mai fi povestit nimic. Finalul ala socant nu m-a lasat sa dorm linistita citeva nopti :)

SoX
21 May 2010, 02:30
dap uitati-va la The Mist are un final incredibil de imprevizibil!

Intradevar, e imprevizibil dar prea fortat. Nu cred ca unui om intreg la minte ii trebuie numai 2-3 minute sa se hotareasca sa se sinucida nu inainte de a mai lua inca 4 vieti dintre care si a fiului sau. Mai credibila mi se pare tentativa de sinucidere din The Road cand protagonistul principal aflat tot intr-o situatie extrema nu-i ajungea tot timpul din film pentru a se gandi sa-si curme viata impreuna cu fiul sau. Si in final tot nu o va face.

razi3l
21 May 2010, 12:39
Asa e, Anemona, filmul nu e vreo capodopera...dar finalul e cel mai sick.
Sox, eu m-am pus in pielea personajului si ma gandeam...dupa ce a fost martor la toate si a mers cat a putut si tot nu trecea de ceata, pe langa toate astea la sfarsit era si monstrul ala GIGANTIC... sincer m-as fi gandit ca numai avem loc in lumea asta :)) deci monstrul ala era demoralizator suprem.... decat sa fi ajuns toti intr-un cocon si sa le fie lichefiate organele apoi supte printr-o trompa gigantica ....no thanks pas :P

ionutdobre
21 May 2010, 12:55
Politist adjectiv :))

vave
22 May 2010, 17:36
Up in the air

Chiar credeam că va fi cu sfârşit siropos. :))

Psychoprincess
23 May 2010, 11:43
dop.......cred ca singurul film cu sfarsit imprevizibil , pe care l-am vazut a fost Baiatul in pijama vargata........mai mult nu imi amintesc............hihihihihihihih

keisha_sn2
30 May 2010, 22:46
From hell:Jack the Ripper.
Chiar nu inteleg de ce a trebuit sa moara Inspectorul Frederick(Johnny Depp)In sfarsit,dupa ce rezolva misterul,ia o supradoza cu opium si moare.Ok,recunosc imi plac happy-end-urile,dar nu sunt chiar fanatica...cand nu se poate nu se poate!Dar aici,totul era perfect si mai erau cateva minute si zic :"Ce film bun cu un final bun"si dupa aia vad surpriza...Chiar nu ma asteptam .Oricum,un film reusit :X Imi place

Lelouche
31 May 2010, 08:22
Am vazut de curind Tetro al lui Coppola. Asta mi se pare o poveste cu final neasteptat.
Parerea mea.

abureala
31 May 2010, 10:13
keisha, topicul presupune sa mentionezi un film la care consideri ca finalul este imprevizibil, nu neaparat sa`l si povestesti.
Altfel, cei care nu l`au vazut nu`l vor mai considera .. imprevizibil ;)

Medicate
31 May 2010, 19:07
Cel mai bolnav final , dar de-a dreptul surprinzator, a apartinut filmului The Mist....
Sunt multe filme ce ne pun pe tava un final imprevizibil, dar care isi pierd din secret putin dupa jumatatea acestora.

keisha_sn2
31 May 2010, 19:59
keisha, topicul presupune sa mentionezi un film la care consideri ca finalul este imprevizibil, nu neaparat sa`l si povestesti.
Altfel, cei care nu l`au vazut nu`l vor mai considera .. imprevizibil ;)

:))da,dar am simtit nevoia sa ma explic.......

Ammelie
01 Jun 2010, 22:07
Ce ziceti de Memento? Explicatia (care s-au lasat asteptata tot filmul) pe mine una m-a surprins.

Disciple
01 Jun 2010, 23:29
" Alpha Dog", " Training Day", "The Departed", "The Mist", "Reservoir Dogs", etc...

MariaMona
02 Jun 2010, 15:28
Si finalul de la The Book of Eli e imprevizibil, chiar daca e tras de par...;)

Ammelie
02 Jun 2010, 21:32
" Alpha Dog", " Training Day", "The Departed", "The Mist", "Reservoir Dogs", etc...

In 'The Departed' a fost atatde bine construita scena aceea, absolut neasteptata!

The Sixth Sence, presupun ca s-a mai spus...

FreakDoll
05 Jun 2010, 16:29
Fight Club, The Machinist, Memento . Astea'mi vin acum in minte .

-sebastian-
07 Jun 2010, 09:03
shutter island [2010]
identity [2003] - cu siguranta vei cauta criminalul inca de la inceput cand sunt atat de multi oameni in jur..poate pe parcurs iti vei schimba parerea insa vei avea parte de un final cu totul si cu totul special si destul de socant

hellsteed
07 Jun 2010, 09:08
Tenacious D - Pick of Destiny...

vlad4s
08 Jun 2010, 21:58
Strange Wilderness care l - ati vazut...are un final ilar!

bogdan0125
12 Jun 2010, 17:16
Edge of Darkness mai are un final imprevizibil, dar si foarte prost.

marius93
13 Jun 2010, 16:10
Edward Scissorhands (1990) cu Johnny Depp.

justinkido
14 Jun 2010, 07:15
the usual suspects, the others, fight club, s7ven si desigur shutter island