PDA

View Full Version : SCENARII


bryce
09 Sep 2002, 23:09
se spune ca romanul s-a nascut poet.
poate s-a nascut si scenarist.
tot comentatzi voi ca unele finaluri de film nu sunt bune.
vreau sa vad niste scenarii inedite.
ideile voastre care poate intr-o zi vor fi puse in practica...
cine stie?

crydead
11 Sep 2002, 11:25
Chiar crezi ca o sa+ti dea cineva scenariul lui (care inca nu e facut film) sa+l citesti?

bryce
12 Sep 2002, 22:41
nu vreu tot scenariul. vroiam si eu o idee sa vad cam ce filme vor romanii sa vada, sau de ce nu sa faca.

ricutza
12 Sep 2002, 23:33
asa cum exista persoane care iti imprumuta cd-uri cu filme desi nu stiu prea multe lucruri despre tine, tot asa exista si persoane foarte dragute care iti dau sa le citesti scenariile fara ca ele sa fie facute filme...
desi aceste persoane sunt extrem de rar intalnite, ele totusi exista si asta e important!

Arhanghell
29 Sep 2002, 01:29
da,eu am aveam un scenariu tare marfa...
pacat ca nush cum se redacteaza un asemenea lucru.iar daca aveam reportofonu la mine sau o camera de filmat ar fi iesit ceva chiar super !
ale draq "daca"...arch !!

Amyd
29 Sep 2002, 21:44
Nu vad de ce nu ti-ar da cineva scenariul pentru a-l citi, cu conditia sa fie inregistrat deja la o organizatie de protejare a drepturilor de autor. Daca te pune dracu' sa il copiezi, poate foarte bine sa te dea in judecata si sa ceara daune mai mari decat ar fi castigat vreodata din vanzarea directa a respectivului scenariu, nu? :smile:

Salutari,
Andrei

crydead
01 Oct 2002, 11:18
Sigur, Amyd, doar ca noi suntem în Romania. În plus, nu cred ca e nimeni atat de fraier sa fure un scenariu cu copy-paste: ia bucati, ideea, replici, situatii.

Amyd
01 Oct 2002, 20:28
Si ce daca suntem in Romania? In ciuda anumitor aparente, nu e tocmai o jungla pe aici. Si in plus, legea drepturilor de autor chiar functioneaza. E drept, nu a fost inca un caz mult mediatizat care sa aduca in prim plan vreo intamplare, dar procese au fost, judecate, castigate de cei care au avut/vrut dreptate si platite cu varf si indesat de cei care au furat. Avocatii se reprofileaza intens pe domeniul asta, pentru ca miros ce bani grosi o sa iasa in urmatorii cativa ani de aici.

Iar riscul ca cineva sa-ti fure pasaje, idei si scene exista oricum. In fond, daca doresti ca scenariul tau sa nu putrezeasca sub perna de sub cap, tot trebuie sa mergi sa-l arati diferitor producatori/regizori/sponsori, eventual sa-l inscrii la diverse concursuri, etc., unde in ciuda contractelor celor mai "beton" de confidentialitate existente tot va fi citit de o gramada de lume si daca e sa ai ghinion, ai ghinion.

Desigur, asta nu inseamna ca daca ai intradevar ceva extraordinar scris sa nu il feresti, dar presupun ca bryce nu vroia sa-i fie pus pe tava urmatorul "American Beauty", ci doar ceva exemple mai mediocre/neprofesioniste...

By the by, daca e cineva dintre voi chinuit de talent si vrea sa scrie scenarii dar are probleme cu formatarea/mentinerea/urmarirea/redactarea/etc. va recomand cu caldura suita de software de la Write Brothers Inc. (http://www.screenplay.com/), care include tot, de la celebrul Dramatica Pro pentru idea treatment, pana la Movie Magic ScreenWriter pentru asezare in pagina si formatare. Sunt standardul la Hollywood si printre altele includ niste manuale absolut extraordinare de scenaristica, real mind openers imho. Daca nu vreti sa cumparati pachetul (kinda expensive), puteti sa cititi online aici (http://www.dramatica.com/community/resources/resources/downloads.html) editia speciala din "Dramatica: A New Theory of Story".

Salutari,
Andrei

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Amyd pe 2002-10-01 21:31 ]</font>

Arhanghell
02 Oct 2002, 00:11
da,da,da...
si daca interesa pe cineva,scenariul meu era pentru un film thriller/mistery/horror.

crydead
10 Oct 2002, 19:28
Amyd,
"Dramatica: A New Theory of Story" cu ale sale sute de pagini de teorie reusheste sa fie mai complicata decat Spre o poetica a scenariului cinematografic semnata de maestrul Carabat.
Dupa sutele de pagini urmeaza sutele de intrebari la care trebuie sa raspunzi.
Iar la final constati ca Dramatica nu foloseste LA elaborarea scenariului, ci pentru structurarea ideilor.
Acest program se poate descarca in varianta full de pe net (cu kazaa, de pilda).
E mult umflat tot ce se spune despre Dramatica. Nae Caranfil are programul si tot felul de regizorashi saliveaza dupa el inchipuindu-si ca cine stie ce face softul ala(scrie in locul lor). Normal, filantropicul nu cedeaza si nu-l imprumuta.
Un soft cu adevarat util este Storycraft (si asta se poate descarca full gratis).
Pentru paginatie Final Draft (evident disponibil gratuit) este util, dar nu accepta diacritice. Exista template de Word care pagineazã la fel ca si Final Draft (ma rog, nu-ti pune more si continued). Sigur ca Final Draft iti face si niste rapoarte despre scenariu: cate personaje, cat de lungi sunt replicile, cate locatii, etc.

Am citit scenarii castigatoare la ONC care in unele locuri in care trebuia sa existe dialog scria : se va compune in momentul filmarii!
Sau altele care, desi se stie ca regula e pagina si minutul, aveau 50-60 de pagini.

In alta ordine de idei, ce film ai montat anul asta la scoala?

Amyd
10 Oct 2002, 22:37
Crydead, din putinul pe care l-am vazut eu, "manualele" de scenaristica pacatuiesc fie printr-o expunere a unor concepte complet banale si evidente (singurul merit poate ca le structureaza intr-o ordine cat de cat logica), fie printr-o opacitate studiata si pretentioasa (gen Carabat, care in principiu nu are idei sa spunem proaste, ci doar prost prezentate, imho). Manualele de la Dramatica sunt un compromis intre cele doua extreme si de aceea le-am apreciat. Sunt departe de a fi un expert in domeniu (dovada notele la materia asta din primul an :oops: ), deci everybody take that with the required pinch of salt.

Of course, orice soft se poate "gasi", dar nu ma lasa inima sa recomand asa ceva. Interesante alternativele recomandate de tine, dar daca nu ma insel, nu sunt gratuite ci "gratuite", right? Exista si programe freeware? Chiar sunt curios.

Normal ca Dramatica nu e un panaceu (ooops, era sa zic si universal dar m-am corectat la timp), trebuie sa fi batut in cap sa iti imaginezi un soft care scrie (bine) pentru tine. :smile:

In alta ordine de idei, nici unul. Am fost lenes si regizorul meu la fel. :smile:

Salutari,
Andrei

P.S. Sa moara de ciuda Pruteanu cand imi citeste mesajele, nu alta.

crydead
11 Oct 2002, 10:35
Da, exista si programe freeware (Power Structure sau Sophocles) sau demouri care ajuta mai mult sau mai putin la scris scenarii.
Cel mai bine e sa downloadezi un demo. De exemplu, demoul de la Dramatica nu salveaza si probabil nu poti sa printezi. Dar iti dai seama ce face si mai ales ce nu face acest soft. Daca ai plati 200 de para sau cat costa ai fi dezamagit. Parerea mea este ca nu poti sa faci un scenariu folosind Dramatica. Dar poti sa iei unul care e gata si sa-l "îndeºi" in Dramatica pentru a avea bucuria de a vedea programul mergand.
Templateurile de Word care formateazã scenariul in conformitate cu regulile de la Hollywood se gasesc gratis si cu putin efort poti sa ti le faci si singur.
Oricum, una e sa folosesti softuri pirat la o firma si alta e sa ai la tine acasa Dramatica luata pe nu stiu ce cai ocolite.
Apropo, regizorul de care vorbeai e Markov?

ricutza
11 Oct 2002, 20:44
hmmm...cine este acest Markov?

christi
19 Oct 2002, 10:21
Amyd: Mersi de link :smile:

ricciotto
21 Oct 2002, 18:43
crydead,

foarte interesanta ideea de a obtine gratuit programele alea, dar citind end user license agreementu' de la kazaa, imi e teama ca nu prea e o solutie. imi dai alte idei? macar sa evaluez si eu minunile respective, despre care tot citesc, dar pentru care nu ma hotarasc sa dish out the cash - pina nu le vad la lucru, cel putin.

si pentru ca tot s-au pomenit si carti: cea mai buna carte de scenaristica pe care am pus mina este, de departe, "story" de mckee, urmata de (culmea!) opera unui francez foarte americanizat ca gindire cinematografica, un anume yves lavandier - "la dramaturgie".

ricciotto

crydead
28 Oct 2002, 14:25
ricciotto,
crezi ca o sa vina cineva la tine acasa sa te verifice ca folosesti dramatica pro 4.0 fara licenta? Chiar tu ai tot softul din calculator cumparat? Aici suntem in Romania...
Dar daca totusi nu doresti sa faci o asemenea crima poti sa descarci perfect legal un demo de dramatica, storywiew, final draft etc si te lamuresti ce fac.
Succes!

ricciotto
30 Oct 2002, 12:41
crydead,

am incercat cu demo-uri si nu prea ma dumiresc. dramatica nu salveaza nimic, si pina sa trec printr-un drill (nascocit personaje, lamurit outline, etc.) ma apuca depresia; ar fi fost util de vazut cum e sa lucrezi zi dupa zi cu o chestie ca asta, sa lasi povestea sa se odihneasca, sa modifici, sa examinezi cu lupa ansamblul, ma rog, munca scenaristului - pasamite usurata.

finaldraft demo a refuzat si sa se instaleze, din motive obscure (am intrerupt procesul sa inchid alte programe, si cind l-am reluat, s-a facut ca nu e complet fisierul.) bullshit. ar trebui sa reincarc, sa imi dau coordonate false, ca te intreaba cine esti, samd. imi repugna.

greata mi-a produs si inceputul de la "dramatica" cu pretentiile ca nu s-au inspirat din nici o alta teorie a scanariului si ca e o metoda absolut inovatoare, blah blah blah. ca sa nu mai pomenesc de stilul poetic al autoarei manualului, perfect la nelalocul sau in context. nu voiam decit sa testez un pachet de soft, nu sa parcurg peroratiile acestei necintate eroine a revolutiei naratologice mondiale.

scuze pentru nazurile legale - they come naturally fiindca nu mai sint in romania si respectul fata de unchiul sam e mare de cind i-am devenit nepot cu acte in regula. da' n-am deprins inca arta de a arunca banii aiurea, asa ca iata-ma intr-un no man's land of sorts, rivnind din cind in cind la atitudinea romaneasca liberala fata de soft-urile lumii :smile:

promit sa le cumpar pe toate dupa ce vind primul scenariu :razz:

salutari si mersi fain,

ricciotto

crydead
31 Oct 2002, 13:02
De pe site-ul dramatica.com poti sa descarci (legal) dramatica theory book. Are sute de pagini si e destul de complicata, dar e un pas obligatoriu pentru a lucra su softul respectiv. Teoria lor nu stiu daca e noua, dar e interesanta. Totusi, pare mai usor si mai eficient de folosit pentru a modifica un scenariu/roman/piesa de teatru gata scrisa.
Asa cum am mai scris, daca doresti doar paginare poti sa folosesti un template de word, nu e cu nimic mai jos decat final draft. Diferenta e la rapoartele pe care le face final draft sau movie magic screenwriting - nr de personaje, raport dialog/actiune etc.
Storywiew este foarte util in gestionarea unei povesti cu multe personaje si actiuni paralele sau necronologice.

crydead
31 Oct 2002, 13:02
De pe site-ul dramatica.com poti sa descarci (legal) dramatica theory book. Are sute de pagini si e destul de complicata, dar e un pas obligatoriu pentru a lucra su softul respectiv. Teoria lor nu stiu daca e noua, dar e interesanta. Totusi, pare mai usor si mai eficient de folosit pentru a modifica un scenariu/roman/piesa de teatru gata scrisa.
Asa cum am mai scris, daca doresti doar paginare poti sa folosesti un template de word, nu e cu nimic mai jos decat final draft. Diferenta e la rapoartele pe care le face final draft sau movie magic screenwriting - nr de personaje, raport dialog/actiune etc.
Storywiew este foarte util in gestionarea unei povesti cu multe personaje si actiuni paralele sau necronologice.

Ambra Blu
07 Jan 2003, 21:11
Amyd,
poate o faci din bunavointa, poate o faci din vanitate dar sa recomanzi manuale/ghiduri pentru scriitura de scenariu e ceva typically American si nu prea prinde aici. Am facut cursuri de Creative Writing unde te invatau ei cum sa faci si screenplayuri. In afara de faptul ca inveti notiuni de gen Rack Focus si Tracking In, deci notiuni very basic ca sa compui un script, in rest n/au cum sa te invete absolut nimic.

Recomand tinerilor pasionati de scenarii scriptul lui Copola de la The Conversation ca sa vedeti cit de bine pregatit era filmul asta, de detaliat, inca inainte de a fi fost facut storyboard pt el.

Ia alt scenariu OK: scenariul de la The Clerks. Il poti gasi diluat prin comicsuri, in film rupe de bun ce e dar daca il iei de sine statator e o povestioara mediocra.

La Pulp Fiction (now you provide the translation) lucrurile stau altfel: screenplayul ar fi putut fi o bucata cinstita de proza (si la asta sigur ma pricep). Aidoma si in cazul Fight Club unde, totusi, s/a adaptat un roman, hence si replicile cu adevarat solide.

Lastly, si eu ma indoiesc ca in Romania cineva poate castiga un proces intentat unuia care doar i/a sterpelit putin din scenariu, si nu pe fata, ca lotrii. In esenta dai 150 000 la CNC si ti le inregistreaza ei.

PS Youngsters, never ever send your screenplays to Atlantis Films.

Prietenii stiu de ce.

Ambra Blu
07 Jan 2003, 21:15
Did I mention I'm the best?

Ambra Blu
07 Jan 2003, 21:18
Oricum si e purty frustrating pt un scenarist sa isi screama creierii 15 luni sa come up with a story that sells (creativity that sells cum ar zice colegii mei din advartaizing) si sa ia regizorul toata frisca de pe tort. Ca scenarist tre' sa faci lots of compromises. Eu unul nu as face; de aici si simpatia mea profunda pt Guy Ritchie.