PDA

View Full Version : Actori romani


bryce
09 Sep 2002, 23:05
VREAU si eu sa stiu parerea voastra.
care e cel mai bun, cel mai complex actor roman ?
si cea mai buna actrita.

ricutza
09 Sep 2002, 23:49
actrite nu stiu...
actori: dinica si marcel iures...astia sunt preferatii mei!

oana_radu
15 Sep 2002, 14:10
Iti dai seama ca e o intrebare...un pic aiurea...raspunsul nu poate fi decat subiectiv, evident.Dinica nu mi se pare un actor "complex" pt. simplul fapt ca pana acum nu l-am vazut decat intr-un singur fel de roluri, facute excelent,ce-i drept,dar "complex" mi se pare mult spus.din pacate majoritatea actorilor romani se plafoneaza pe o singura partitura...
dupa mine un actor complex si foarte bun, care din pacate nu e roman...e Kevin Spacey...si nici nu vad vreo asemanare pe care as putea sa o fac cu vreun actor roman...o sa ma mai gandesc si am sa-ti zic...

bryce
17 Sep 2002, 22:21
bine. am intzeles. la actori mai e cum mai e.
dar actrita?
tre sa fie macar una pe care atzi vazut-o intr-un rol nesemnificativ si care v-a trezit macar un pic .

crydead
08 Oct 2002, 09:17
Mie Dorel Visan mi s-a parut efectiv genial in Cel mai iubit dintre pamanteni.

neanae
01 Nov 2002, 12:28
eu cred ca amza pellea ar fi fost cel mai mare actor roman, daca ar fi avut mai multe roluri pe masura talentului lui si daca n-ar fi murit prematur.

ricutza
01 Nov 2002, 21:35
eu sunt in continuare naiva si raman la concluzia ca Alexandru Papadopol este extrem de talentat si ca are sanse sa ajunga foarte deprate...

eliza
25 Nov 2002, 19:17
baaaaaaaai! larry fredy e cel mai tare!

Pauline Kael
03 Aug 2008, 16:05
Toti actorii care din nefericire au disparut si putinii care au mai ramas.
Imi place acum Tora Vasilescu(oare are roluri pe masura?),Rodica Tapalaga,Florina Cercel,cred ca au destula personalitate sa dea si altora,Clody Berthola,Tamara Buciuceanu(extraordinar cum ne poate face sa radem si sa plangem in acelasi timp),Valeria Seciu,Emilia Popescu,mi-e dor de vocea dulce a Danei Dogaru la tv,Gina Patrichi,Leopoldina Balanuta...Sunt foarte multe doamne si ...nici o domnisoara,tanara speranta(nu din vina actorilor,cred).
George Constantin,Octavian Cotescu,Dinu Manolache(cred ca au disparut prea curand,nedrept de curand),Florin Piersic,Seniorul,(as vrea sa fie televizat daca nu e "Zbor deasupra unui cuib de cuci")Razvan Vasilescu,Radu Beligan ,Maestrul,etc.
Sunt toti foarte mari.

mafalda
11 Aug 2008, 12:10
Cand moare un mare actor, dispare cu el o intreaga lume, lasa asa un mare gol in urma lui, care cu greu poate fi umplut de cei care vin dupa el. Cine ar putea sa-i inlocuiasca pe Toma Caragiu, Gina Patrichi, George Constantin, Silviu Stanculescu, Ovidiu Iuliu Moldovan? A mai ramas Gheorghe Dinica, Marin Moraru, Tamara Buciuceanu, dar pentru cat timp?
Tot mai des ii aud pe spectatori ca spun: "Nu mai avem actori ca altadata!"
Imi place de Diana Dumbrava (actrita la teatrul Bulandra), cea care a interpretat-o pe "Maria" din filmul lui Catalin Netzer. A avut o aparitie episodica in "Orient expres". Pacat ca regizorii de film nu-i mai dau roluri consistente. In "Maria" DIANA DUMBRAVA a dovedit ca are forta dramatica a unei tragediene de talia unei Anna Magnani sau Irene Papas. Imi plac Vlad Ivanov (domnu' Bebe din 432) careia ii prevad o cariera internationala, si Ana Maria Marinca ("Otilia care duce in spate tot filmul 432)

Tyybi1
27 Sep 2013, 18:15
Andi...