PDA

View Full Version : Mediawave festival


dragosequi
07 Aug 2002, 16:59
Nu stiu daca ati auzit de festivalul asta, a avut loc in Cluj acum cateva luni. Ce e interesant e ca este facut de ungurii din Ungaria simultan in 3 tari: la ei, in Slovacia si in Romania. Oricum, in Cluj a fost prima editie, dar festivalul e mai vechi. A avut o promovare destul de buna, dar n-a fost prea vizitat (am impresia ca era vacanta de Paste si toata lumea plecase pe acasa).
Lucrul cele mai interesante pentru mine a fost o sectiune numita "The childhood of Polish Directors", in care erau prezentate niste scurt-metraje (si) de Wajda sau Kieslowski, din timpul studentiei. Unele erau chiar haioase: imi amintesc ca era unul in care se prezentau transformarile revolutionare ale Poloniei si era un elogiu adus oamenilor muncii care intretineau calea ferata cam asa: "daca dimineata intarziati la serviciu 10 minute sa nu va enervati, ci sa le multumiti, pentru ca datorita lor intarziati doar atat".

dragosequi
09 Aug 2002, 12:01
La putin timp dupa ce am scris mesajul de mai sus am aflat ca la Green Hours o sa fie, in perioada 12-18 august mai multe filme de la Mediawave. Detalii, impreuna cu titluri, la http://www.port.ro

Ambra Blu
26 Aug 2002, 13:19
mai stii ceva festivaluri de scurt metraje prin afara (ma refer la low-budget si nu cu entry fees mai mari de 5o de para); student film fests; apropo, ceva de genul mediawave am auzit ca era si prin Praga.

dragosequi
28 Aug 2002, 15:00
mai stii ceva festivaluri de scurt metraje prin afara

Nu personal. Iar de Mediawave am auzit doar pentru ca eram in acea perioada in Cluj, in Bucuresti nu vrea s-a aflat de el. Dar cred ca stii ca poti sa gasesti o stiva de festivaluri pe filmfestivals.com
Mai era o lista cu festivaluri din Europa Centrala si de Est in programul de la festivalul Transilvania, tot din Cluj.