PDA

View Full Version : Vidocq


toni
05 Aug 2002, 15:36
Am vazut saptamina trecuta vidocq si m-a impresionat. Un pic previzibil la un moment dat, dar foarte bine facut. Poate ma entuziasmez eu la filme frantuzesti, dar chiar mi-a placut.
Voua cum vi s-a parut?

ricutza
19 Aug 2002, 22:41
am vazut si eu azi Vidocq...mi-a placut extrem de mult.efectele speciale sunt remarcabile...si mi-a placut mult si cum era filmat...efectiv un film de actiune.
bine, l-am vazut si la mall lucru care a contat enorm. Cel putin sunetul a fost incredibil!

Arhanghell
25 Aug 2002, 01:13
Da,am vazut si eu filmul cu pricina.Si ca de obicei am vazut un film tipic romano/francez cu acelasi urme de naturalism salbatic...
Marfa adica!!
:grin:

Amyd
25 Aug 2002, 21:29
Ce e atat de "naturalist" sau "romano/francez" in Vidocq sincer sa fiu nu inteleg. Daca vorbeam de "Human Nature" par example, intelegeam, dar Vidocq e aproape antiteza celor doua caracteristici mentionate mai sus, cel putin in modul in care le inteleg eu sensul.

In rest, filmarea digitala e slabuta, scenariul e cam simplist, dar decorurile, ambianta si "feeling-ul" general sunt excelente - lucru normal, tinand cont de echipa care se afla in spatele lui (Pitof, Caro, Jeunet, etc.).

Salutari,
Andrei

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Amyd pe 2002-08-25 22:29 ]</font>

ricutza
25 Aug 2002, 21:42
filmarea digitala e "slabuta"?...de ce ma rog...mie mi-a placut foarte mult...bine eu insa nu sunt experta in domeniul efectelor speciale...
cat despre Caro...mi s-a parut mie la un momentdat ca-i vad numele pe generic dar nu eram convinsa ca el e...dar daca zici tu...

Amyd
25 Aug 2002, 21:51
Calitatea imaginii este evident inferioara filmari pe pelicula, din pacate. Rezolutia e destul de slaba (nu a deranjat asa de tare in "Vidocq" din cauza stilului de filmare in perpetua miscare), dar pe langa asta se adauga aliasingul pe liniile oblice si "taierea" oricarui detaliu din zonele care tind spre supra si sub expunere. A fost un experiment (au reusit sa ii ia fata pana si lui George Lucas si au scos primul motion picture filmat in intregime digital pe piata).

Efectele speciale au fost reusite, dar e si normal (Pitof fiind totusi VFX Supervisor de meserie). Da, a participat si Caro, cred ca sub titlul de "Character Designer".

Salutari,
Andrei

ricutza
25 Aug 2002, 22:44
mda...desi nu prea-mi place trebuie sa recunosc ca nici mie nu prea mi-a placut calitatea imaginii...nu stiu de ce...aveam o senzatie foarte ciudata...se vedea clar ca totul e digital...nu prea cred ca ma impac bine cu aceasta noua tendinta: totul digital....

totusi, 'jocurile' camerei de filmat au fost efectiv uluitoare si combinate cu efectele speciale au reusit sa compenseze lipsa peliculei!

Amyd
26 Aug 2002, 21:49
O mica corectura la ce am scris mai sus (inainte sa ma traga cineva de urechi), din greseala am uitat sa precizez ca e primul film de lung metraj filmat in digital HD (High Definition). Au mai fost destule inaintea lui care au fost filmate digital, dar la rezolutie video standard (par example "Dancer in the Dark").

Oricum, nu cred ca ai de ce sa te temi prea tare. Cu toate eforturile lui Lucas, ma indoiesc ca prea multa lume (din cei care au la dispozitie bugete semnificative, of course) il vor urma pe calea filmarii digitale, pentru ca din pacate inca nu e pregatita. Poate peste vreo 2-3 ani sa poata sa inceapa sa rivalizeze din toate punctele de vedere pelicula clasica.

Salutari,
Andrei

Arhanghell
27 Aug 2002, 01:08
lol
ce e in stilul romano/francez arhicunoscut in filmul asta?
Chiar daca filmul era SF,tot nu s-au lasat pana n-au bagat in exposure niste tate...
nu s-au putut abtine...Si au mai fost niste cadre care sa-mi sprijine afirmatia.

Amyd
29 Sep 2002, 21:48
Haide, mai, doar pentru niste amarate de tate? Astea sunt doar o aplicare a factorului T&A, care e una din legile de baza ale marketingului de film. :grin:

Salutari,
Andrei

sorcerer
20 Jun 2003, 10:27
Prea multe efecte speciale. Prea mult intuneric in film... Si totusi, merita vazut...

(*) (*) + 1/2 / (*) (*) (*) (*) (*)