PDA

View Full Version : Koyaanisqatsi


Ambra Blu
03 Jul 2002, 11:00
Ma intereseaza filmul asta, de o factura asmenatoare filmului Baraka. Exista mai mult de, sa zic, 5 copii de pe sight care sa/l fi vazut? Daca da, (no, save your breath, eu nu sint comentator de filme), vreau sa/l cumpar.



_________________
AVERTISMENT
Va rugam nu mai folositi un astfel de limbaj.
(forumadmin)

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: forumadmin pe 2002-07-28 13:01 ]</font>

Amyd
03 Jul 2002, 12:04
L-am vazut (asa cum am vazut si asa zisele "continuari"), am si coloana sonora si chiar nu inteleg de ce ti se pare o asa mare branza faptul ca ai auzit de Koyaanisqatsi (asemanarile cu "Baraka" sunt superficiale, btw.). E un film celebru, de care a auzit/vazut oricine care are cat de cat tangenta cu lumea filmului (si de altfel si cu lumea muzicii, pentru ca l-a propulsat pe Philip Glass la statutul de vedeta internationala).

E in arhiva UNATC, intr-o copie destul de buna daca poti sa il iei de acolo.

Salutari,
Andrei

Ambra Blu
03 Jul 2002, 12:12
Asta insemna ca trebuie sa te tai de pe lista celor 5 copii pe care voiam sa ii conduc la matineu? Apropo, fii bun si reciteste mailul meu si subliniaza unde am amintit eu ceva de vreo continuare a filmului Baraka. In ceea ce priveste afiliatia Baraka- filmul de care amintesc, ea exista, fie daca la nivel ideatic, sau, ma rog, in ceea ce priveste legatura lor cu antropologia. Continuandu/mi rationamentul, eu pot compara si telenciclopedia cu Baraka, pentru ca vreau, pot, iar tematicile sint asemanatoare. Eu nu am nevoie de opinii avizate asupra filmelor pe care, apropo, le/am si vazut, eu vreau doar sa le cumpar. In the end, stick to webdesign.

Amyd
03 Jul 2002, 15:08
Stiu ca plecarea pe diverse meleaguri straine reduce un pic capacitatea de a vorbi si a intelege dulcea limba mioritica, dar cred ca daca vei incerca sa recitesti de 2 (poate 3) ori mesajul meu - cu toate neclaritatile lui - vei vedea ca nu am spus nimic de nici un fel de continuare apropo de "Baraka", ci de continuari la "Koyaanisqatsi" (subiectul discutiei), dintre care exista (in functie de cum vrei sa privesti problema) cel putin doua: "Powaqqatsi" si nou aparutul "Naqoyqatsi". Poti sa incluzi si "Anima Mundi" aici, daca vrei.

In continuarea rationamentului tau, "Koyaanisqatsi" (pentru ca vrei/poti) se aseamana foarte bine si cu "Casablanca", pentru ca sunt - in fond - ambele filme, ambele pe pelicula si asa mai departe. In rest, eu nu as pune "Baraka" pe acelasi plan cu "Koyaanisqatsi", cu toate ca e regizat chiar de directorul de imagine/co-scenaristul si editorul din "Koyaanisqatsi" - Ron Fricke, probabil un pic nostalgic dupa colaborarile incheiate cu Godfrey Reggio.

De unde si pana unde "webdesign"? :roll:

Salutari,
Andrei

ricutza
04 Jul 2002, 12:36
am si eu o intrebare cam idioata...voi unde vedeti aceste filme?Andrei zicea ceva de arhiva UNATC(sau ceva de genul asta)...totusi ma gandesc ca eu nu am cum sa am acces la aceasta arhiva intrucat nu sunt studenta la UNATC.

Ambra Blu
13 Jul 2002, 22:27
Subiectul asta e deja de categoria "A murit regina Ana". As to your being a web-designer, nu erati voi aia care tot vorbeati de pixeli, Photoshop, Flash, tab/uri, cyber si mai stiu eu ce alte basme (aici ar putea intra si Bombjack sau Super Mario)? Raspunsul tau m/a facut sa rid, si sa imi amintesc ca, dincolo de peregrinarile mele, ramin latin, ergo, ridendo castigat mores.
Apropo, te/ai gindit sa joci intr/un sitcom?

Amyd
13 Jul 2002, 22:49
Doar daca il regizezi tu.

Salutari,
Andrei

P.S. Check your notes again, no Photoshop/Flash here, laddie...

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Amyd pe 2002-07-13 23:57 ]</font>

Ambra Blu
13 Jul 2002, 23:02
My bloke, I ain't talkin' no nonsense. Photoshop este ceva generic, in my case, cu web-designul, cu produsele media interactive, cu net-surfingul si cu mai ce vrei tu, ce tine de transmiterea informatiei via electronica, cu puternicul concurs al stimulilor vizuali. Si daca si acum ai sa spui ca nu tu esti cel care are un subiect de graduare legat de - the tiniest bit din toata treaba asta, nu te cred. Photoshop nu este eterologic, adicatelea nu este un cuvint care sa aiba proprietatea de a fi aplicabil siesi, asa cum, spunind "lung", nu inseamna ca cuvintul lung este un cuvint lung. Pt mine, Photoshop are valoare de simbol, traducind in termeni vizuali realitati, entitati, jocuri, jucarii, jucarioare. Stii snickersii aia thailandezi, Yutapai? Eh, aia sunt simbolul lucrurilor pirat, false, bad taste, etc.
Iti amintesc aici deei pentru ca fac parte din incaltamintea pe care ar trebui sa o poarte cei implicati in filmele regizate de mine, atunci cind sint plecati sa scout locations.
Just kidding, you know I love you.
Don't you just love me too?

Amyd
13 Jul 2002, 23:10
Nope, can't say I love you. Can't say I know you, either, but that's besides the point.

Ei, daca pentru tine (si sincer sa fiu, nu cred ca pentru multi altii) Photoshop are valoarea de simbol, atunci mai inteleg. Da, in acest sens, lucrarea mea are de-a face cu Photoshop/Flash ca simbol. :eek:

Insa, n-as indrazni sa ma numesc web-designer, chiar daca scriu o lucrare care atinge domeniul respectiv. In munca mea de zi cu zi raman doar un umil editor audio/video...

Salutari,
Andrei

Ambra Blu
13 Jul 2002, 23:22
Credeam ca faci munca cu capul. Vazind insa ca faci MUNCA de editare, am sa renunt la cuvintele astea complicate si la sensurile lor absconse (si pentru mine, de altfel) si am sa ma rezum la cuvinte monosilabice.

Si, tot besides the point, lasind la o parte munca ta de editare, si a mea de lingvist, vreau sa iti propun o colaborare. Daca esti interesat, da/mi un reply, din 2, 3 sau chiar 4 litere.
As in: yes or no.

ricutza
24 Jul 2002, 00:59
a...nu va deranjati sa-mi raspundeti si mie! intr-un final voi afla singurica!

Ambra Blu
27 Jul 2002, 21:08
am reusit sa fac rost de el pe un cd; il vrei?

ricutza
04 Aug 2002, 21:33
da

Ambra Blu
05 Aug 2002, 09:22
ok

Ambra Blu
05 Aug 2002, 09:23
ok

Amyd
06 Aug 2002, 18:15
Btw. la IFilm tocmai a fost lansat trailer-ul oficial al partii a treia de care vorbeam mai sus, numita "Naqoyqatsi".

Il puteti vedea aici (http://www.ifilm.com/ifilm/product/film_multimedia/0,4470,2448360,00.html).

The tyranny of technology has supplanted natural law. We struggle in ***ility against an enemy so pervasive we can no longer identify it. In frustration, we war with each other, further enslaving ourselves to the Beast in the quest for world domination.

Salutari,
Andrei

Ambra Blu
11 Aug 2002, 16:50
danke schon