PDA

View Full Version : Impostor


i_matei
15 Jun 2002, 20:39
Un film destul de subtire - la baza lui sta o nuvela de Phillip K Dick, creatorul extraordinarului roman SF "Ubik".
Mult prea multa actiune pentru un film de cinema. Acest film mi-a amintit de unele episoade din "Limita imposibilului" - un serial care l-am apreciat foarte mult.
Insa ca sa transpui un episod din el pe ecranele cinematografului mi se pare cam mult. Acest lucru l-au incercat si cei ce au realizat acest "impostor", si se pare ca nu au avut prea mare succes:
- mult prea multa actiune pentru un film de cinema (la un moment dat devine chiar obositor)
- finalul destul de previzibil (mai putin poate partea cu nevasta...)
- In rest ce sa zic astept cu interes urmatorul film de anul acesta bazat pe o alta nuvela a lui Phillip K Dick - Minority Report, cu Tom Cruise in rolul principal si regizat de Spielberg.

Elvis
16 Jun 2002, 16:28
e un fel de "avorton"... parerea mea.

Trebuia cizelat mai mult.

toni
17 Jun 2002, 15:48
Hm..si eu am vazut filmul...tineam neaparat sa vad ecranizarea acestei povestiri...si nu mi s-a parut chiar asa jalnic cum l-ati descris voi. Evident nu e o capodopera, poate chiar nu e un film de vazut la cinema, ci acasa, la televizor, dar nu e chiar asa de prost cum l-ati "macelarit" voi...:smile:

toni care e nostalgic dupa k. dick

Arhanghell
25 Jun 2003, 00:26
haha
am vazut si eu filmu asta ...m-a cam obligat cineva s-o fac...eu unul am banuit corect de la bun inceput. am zis ca e impostor !
si era si cu actorul ala comic al carui nume imi tot scapa mereu...dar eu alaturi de inca cativa prieteni, (asta cand sunt eu tare beat) l-am poreclit weasel.