PDA

View Full Version : licenta de cinematograf


DAS
04 Jun 2002, 14:03
Poate ca nu am ales bine rubrica dar sper ca este cineva care imi poate da un raspuns.
Sunt interesat sa fac un cinematograf de talie mica(~150 locuri) cu filme in format DVD. Are cineva idee ce licente sunt necesare pentru acest lucru, sau macar un link unde as putea afla astfel de informatii.
Va multumesc

emanuel
04 Jun 2002, 14:35
Despre aceasta problema te poti interesa la sediul CNC (Centrul National al Cinematografiei) din Bucuresti, Str. Dem. I. Dobrescu 4-6. Cei de acolo iti vor da toate indicatiile necesare.

Amyd
04 Jun 2002, 22:29
Pai, in principiu incercarea ta e cam ***ila, pentru ca DVD-urile NU sunt pentru proiectii in public, iar licenta (implicita) care ti-e acordata cand cumperi un astfel de DVD iti interzice in mod specific sa faci acest lucru.

Deci chiar daca obtii o licenta de operare de la CNC, tot va trebui sa negociezi drepturile de difuzare cu distribuitorii din Romania, altfel te vei trezi cu ORDA pe cap. Si, afaik, daca prin absurd iti dau licenta de difuzare, te vor taxa ca si cum ai arata filme pe pelicula, deci...

Oricum, daca merge afacerea, succes.

Salutari,
Andrei

DAS
04 Jun 2002, 22:57
stiu ca o sa fiu taxat ca si cand folosesc pelicula, dar din informatiile mele exista si distributie pe dvd a filmelor noi, binenteles distribuite de firmele de rigoare, oricum, calitativ si ca pret, e mai bine DVD

DAS
04 Jun 2002, 23:01
stiu ca o sa fiu taxat ca si cand folosesc pelicula, dar din informatiile mele exista si distributie pe dvd a filmelor noi, binenteles distribuite de firmele de rigoare. Merci de adresa emanuel.

Amyd
05 Jun 2002, 10:17
Da, se distribuie si filme noi pe DVD-uri (noi, adica concomitent cu lansarile pe film), dar sunt doar pentru companiile aeriene si pentru prezentarile de screening.

Au conditii foarte dure pentru a controla distributia acestor copii si locurile unde sunt prezentate, pentru asa cum iti imaginezi, un DVD dat persoanei care nu trebuie poate rezulta intr-o copie pirat instantaneu disponibila pe Internet - lucru care e mult mai complicat in cazul unor role de pelicula.

In plus, doar ca o remarca, pentru o sala de 150 de locuri, calitatea proiectiei cu un video proiector (chiar top-of-the-line) pe un ecran de dimensiuni decente de pe suport DVD va fi cam jalnica, din cauza lipsei de rezolutie.

Salutari,
Andrei

ricky0375
28 Jul 2002, 19:46
On 2002-06-05 11:17, Amyd wrote:
Da, se distribuie si filme noi pe DVD-uri (noi, adica concomitent cu lansarile pe film), dar sunt doar pentru companiile aeriene si pentru prezentarile de screening.

Au conditii foarte dure pentru a controla distributia acestor copii si locurile unde sunt prezentate, pentru asa cum iti imaginezi, un DVD dat persoanei care nu trebuie poate rezulta intr-o copie pirat instantaneu disponibila pe Internet - lucru care e mult mai complicat in cazul unor role de pelicula.

In plus, doar ca o remarca, pentru o sala de 150 de locuri, calitatea proiectiei cu un video proiector (chiar top-of-the-line) pe un ecran de dimensiuni decente de pe suport DVD va fi cam jalnica, din cauza lipsei de rezolutie.

Salutari,
Andrei


Imposibil nu este nici sa pui mina pe un DVD Screener nici sa copiezi filmul direct de pe Rola din Cinema,nici nu este necesar sal copiezi direct de pe Rola daca instalezi o camera video pe un stativ in camera de projectie si copiezi tonul direct de pe Proiector obzi o copie destul de buna .in afara de asta nu cred ca primeste cineva un film nou pe DVD ca sasi faca cinematograf

Amyd
28 Jul 2002, 21:57
Daca copiezi cu o camera video, calitatea o sa fie execrabila. Daca il copiezi in telecinema, o sa fie mult mai bine. Daca iei direct DVD Screener-ul, e perfect - intradevar nu e greu.

Insa toate acestea de mai sus sunt ilegale! Deci, daca vrei sa fi un cinema cu acte in regula si faci asa ceva, nu numai ca o sa fi inchis ca operatiune, ci vei ajunge chiar la inchisoare - cel putin in cazurile de abuzuri grave.

Salutari,
Andrei

Poison
31 Jul 2002, 12:51
Ce inseamna "abuz grav" in cazul asta? Strici aparatura? Pui subtitraj? :lol: :lol:

Amyd
31 Jul 2002, 13:30
Pai de exemplu daca cinematograful tau proiecta cate un astfel de film in fiecare zi pentru sute de oameni, dupa ce pierzi procesul, companiile care detin drepturile respectivelor filme pot sa calculeze daunele pe care le estimeaza ca le-au suferit... si daca sumele ajung la milioane de dolari... well, need I say more?

Salutari,
Andrei