PDA

View Full Version : Muzica


Pages : 1 [2] 3 4 5

Leonard
29 Sep 2004, 22:57
a propos de jazz de ce nu si... Duke Ellington, Martial Solal, Didier Lockwood

Nae
29 Sep 2004, 23:59
recunosc mari pasionati... heheh...
ce ziceti, all time best jazz cd? dupa mine la distanta se tine 'fat times' a lu' miles davis cu: marcus miller (best bassist on this planet), mike stern (funky guitar player), bill evans (percusion king) si john scotfield (another king of jazz-guitar)... best song: Jean Pierre live din '81... pentru toti pasionatii de jazz, this is a must!

Gioana
30 Sep 2004, 01:28
albumu lui tiesto-just be o facut furori vara asta
imi place rank1 , blank and jones ,BT ,armin van buuren,echomen..john creamer, deep dish si neaparat..SASHA rulz!!

Gaandalf
30 Sep 2004, 10:44
albumu lui tiesto-just be o facut furori vara asta
imi place rank1 , blank and jones ,BT ,armin van buuren,echomen..john creamer, deep dish si neaparat..SASHA rulz!!
Intra aici (http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4426&start=75&hist=0&wnd=_default) sa discutam ... mai mult despre cei pe care i-ai enumerat mai sus.
:)

moebius
30 Sep 2004, 19:01
no-a zis nimeni de trane? :shock:
the count, bird, satchmo, chet, duke, dizzy, django and the cameleon... i love jazz talk :w00t:

Nae
30 Sep 2004, 23:18
te referi poate la Coltrane... yeah, the man is great.
dar si Maceo Parker si Herbie Hankock... ahhh the sweet jazz...

ati auzit de the great trumpetist wynton marsalis in versiune cu the lincon-jazz-big-band-orchestra? rulez!

moebius
01 Oct 2004, 00:01
sigur ma refer la coltrane... si apropos de asta, recomand elvin jones special quartet, live at pit inn, tokyo - a love supreme (parts i, ii, iii)... 47 minute (!) de nebunie

Nae
01 Oct 2004, 00:07
hmmm elvin jones... imi zice ceva, but please, refresh my memory...

moebius
01 Oct 2004, 10:29
http://www.drummerworld.com/drummers/Elvin_Jones.html

mihai770
02 Oct 2004, 13:43
muzica in general cu ditai bassu...
shi inca un gen pe care nu-l mentionez
aaa..shi pio

Nae
02 Oct 2004, 15:47
@ moebius

10x... percussionisti de exceptei de jazz... billy cobham iti zice ceva?

Jay
03 Oct 2004, 23:46
mama ce conversatie de jazz am pierdut... am fost sa-mi fac plinul si am dat pe niste lounge jazz... gen Doctor Jazz...super

Trio de exceptie... Coltrane, Miles si Bill Evans... au baietii o inregistrare... uh....

Nae
03 Oct 2004, 23:56
[...] Trio de exceptie... Coltrane, Miles si Bill Evans... au baietii o inregistrare... uh....

cum se numeste cd-ul... cunosc unu' similar... :D wellcome back to the lovers of sweet jazz.

Jay
04 Oct 2004, 00:11
O caseta prafuita, ratacita prin Suceava... deci.. cand ajung de Craciun am sa-ti spun cum se numeste... iar daca il ai pe CD albumul...atunci am sa incerc sa te corup sa-l am si io...:)

cherryblossom
04 Oct 2004, 11:28
ia fiti atenti aici:

BUCURESTI, 28 sep (MEDIAFAX) - Duke Ellington Orchestra va oferi, pe 10 octombrie, la orele 19.30, la Sala Palatului, un concert extraordinar în care iubitorii acestui gen de muzicã vor avea ocazia sã asiste la un spectacol de înaltã clasã, în douã ore de jazz pur, se aratã într-un comunicat remis MEDIAFAX.

Jay
04 Oct 2004, 11:57
Mda.... deja am invitatie de mult timp... :D ...dar nu stiu daca pot sa merg... u mergi?

Leonard
04 Oct 2004, 12:00
Mda.... deja am invitatie de mult timp... :D ...dar nu stiu daca pot sa merg...
da-mi mie invitatia daca tu nu poti sa mergi, e pacat de ea

cherryblossom
04 Oct 2004, 12:05
Jay, zilele astea (adica maine) merg sa-mi cumpar belet, cel mai ieftin e 600.000 :shock: ... sper sa mai gasesc... deci in principiu merg :)

Jay
04 Oct 2004, 12:53
Mda.... deja am invitatie de mult timp... :D ...dar nu stiu daca pot sa merg...
da-mi mie invitatia daca tu nu poti sa mergi, e pacat de ea

Am deja trei cereri...dar daca ei nu pot/vor/sau nu au chef esti al patrulea pe lista....


Pe 5-6-7 noiembrie va fi la Bucuresti un festival de rock... un fel de tribute to Jimi Hendrix..vin mai multi din afara si de la noi...

moebius
05 Oct 2004, 09:45
600000? fuck... :shock: nu cunoaste nimeni vreun portar/femeie de serviciu de pe la sala palatului? :)

Leonard
06 Oct 2004, 00:45
Mda.... deja am invitatie de mult timp... :D ...dar nu stiu daca pot sa merg...
da-mi mie invitatia daca tu nu poti sa mergi, e pacat de ea

Am deja trei cereri...dar daca ei nu pot/vor/sau nu au chef esti al patrulea pe lista....

thx. ai putea incerca si varianta cu tragere la sorti :)

Jay
06 Oct 2004, 23:19
Impatimiti ai jazzului....
http://www.onlinegallery.ro/jazz_buc_2004.html

KORBEN
10 Oct 2004, 17:19
nick cave&the bad seeds
abattoir blues+the lyre of orpheus
wow
totusi let love in si murder ballads sunt net superioare
poate pentru ca sunt mai puternice
abattoir+the lyre senzational de elegant(vizual si sonor), pare totusi diluat si distilat
versuri mult mai domoale, nu ca "they found marybellows cuffed to the bed with a rag in her mouth and a bullet in her head"
si s-a renuntat la rock`n`rollu creepy si de mare efect

Jay
18 Oct 2004, 06:13
"Jurnal" TmBase
Joi warm up in NoName Club..
Artisti: Sensorship, Roli Breaker, Dudu feat. Tina, Base-X, Klin
Eu: ca sclavul pe tren... recomand accelaratul Timisoara-Bucuresti

Vineri: Dimineata racoroasa plina de entuziasm si oboseala. Goana dupa cazare...
Pana spre seara m-am holbat si eu prin Timisoara asta... e frumoasa, dar nu cine stie ce. Ca o curiozitate... au si ei Piata Unirii, Victoriei, respectiv Romana.... sunt curios daca s-au luat dupa Capitala.
Artisti: Scena1: DuBase, Turntable Science, Suie Paparude, Deekline feat the Ragga Twins, Ed Solo, Roli Breaker
Scena2: DJ Marika, P Nal, Makunouchi Bento & guests, BAU, Mesmer, D Laid, Donna Dee(o DJeita cu dreduri, care pe langa ca arata BESTIAL, a pus supermuzica)
Diverse: La inceput in hale cam putina lume... m-am speriat putin, dar mi s-a spus ca pe la 12 incepe sa apara lumea, si asa a fost... au fost foarte multi oameni, dar si ce oameni..:)
Am asteptat cu mult interes Suie. Au venit cu piesele... ce pot sa spun? Decat multe inlfuente IDM(asa spun ei cel putin...I agreed). Faza a fost ca m-am lasat furat de scena 2, unde niste romani dadeau spectacolul vietii lor.... cu o tipa cu dreduri la voce si cu un baterist si unul la bongo.... a fost... senzational
Mult break beat, multe sunete ciudate, dar nu puteai sa nu dansezi...

Sambata: Cearcane, febra musculara... am mancat si eu mult laudata Pleaskovita... un hamburger infect facut mai de casa....:). A plouat aiurea...
Artisti: Scena1: DJ Mike, MC Chaoz/ Comfort Fit/ Bucklounger, DJ The Hacker, Jay Cunning feat Xander MC & J-Me, Bad Company/ D Bridge feat. Stamina MC, Trigga
Scena2: Alex S & Sensorship, Seb, Electric Brother/Marta Hristea/Vlaicu Golcea, Aria Urbana, Gokira & Kosak, Millimetric, Mr. Pit, Haute Culture
Diverse: Habar nu am daca au pus toti... ideea este ca am auzit si eu live drum and bass de la mama lui de acasa... urban. Uhhh.... trebuie sa ai un "stomac" antrenat... Jay Cunning a aruncat un CD in public si acuma este la mine in CD Player..:).....Electric Brother s-a mixat pe el insusi ... si a iesit genial... Haute Culture ne-a rupt si in after hours la Art Cafe sau ceva de genul asta... cam pana la 13 la amiaza...


Pentru cei care vroiau sa mearga si nu ati ajuns... sa va mancati unghiile pentru ca a fost o petrecere foarte reusita.... Iar pentru cei care vor dori sa mearga... vorbim la anu'.....
Respect.... daca aveti intrebari despre festival and all.... mp

P.S. La capitolul "psihedelic videos" m-am holbat la Casa Gonz, Mi Kavdanska, Mean Meam, Sorana Tarus, Blade Vs. Urban8, Rouge Studios.....
- multe de retinut... dar placut mult... niste "mixuri" old kong fu, umbra lui Sandler din Punch Drunk Love si Sailor Moon...:)

K's
18 Oct 2004, 09:57
"Pana spre seara m-am holbat si eu prin Timisoara asta... e frumoasa, dar nu cine stie ce. Ca o curiozitate... au si ei Piata Unirii, Victoriei, respectiv Romana.... sunt curios daca s-au luat dupa Capitala.
:lol: Oare chiar s-au luat dupa Capitala? Oare nu sint niste nume date gratie unor evenmimente/locuri cu semnificatie?

Dragut jurnal...

Ambra Blu
18 Oct 2004, 10:20
:lol: Oare chiar s-au luat dupa Capitala? Oare nu sint niste nume date gratie unor evenmimente/locuri cu semnificatie?


Eu chiar cred cã s-au luat dupã capitalã, pentru cã this is where life is, this is, this is where things happen. În buricul lumii. Unde se adunã scamele ºi mizeria.

K's
18 Oct 2004, 10:25
Si piercingu cui ramine? Capului de pula?

Ambra Blu
18 Oct 2004, 10:31
Da, capului de pod. Constanþa sau care pula mea e ãla.
Ti-am zis, îti recomand niste polonezi aparuti pe Ninja Tune (Ninja Tune Foreign Legion :D ) - Skalpel care, cu albumul Skalpel (2004) fac operatie pe timpan deschis, în ritmuri de jazz.

Nae
18 Oct 2004, 13:06
bai... ati auzi si voi de 'the band' care a scos un DVD facut de Martin Scorsesse, si care se numeste 'the last waltz'? tare DVD-ul...

daca-l are unu' din voi, dati-mi si mie un mp.

KORBEN
18 Oct 2004, 23:41
facut rost de albumu lu pavel strartan
cheap but catchy cover versions...

Jay
19 Oct 2004, 10:29
facut rost de albumu lu pavel strartan
...

I hate that guy.... that's not music.... un culturist ratat pe post de betivan?
Only in Romania

raptor
19 Oct 2004, 10:39
eu beu. :D :lol: :lol: stratan-gura-de-aur,se poate spune.

Jay
19 Oct 2004, 11:47
Fiind plecat am pierdut destul de mult jazz.. Poate ca nu stiti dar suntem in mijlocul unui festival de jazz... asa ca sa va dau un mic program... cine stie poate conving pe cineva sa mearga.. Totusi tin sa spun ca imi pare rau ca am pierdut alaltaieri un performance a lui Ravi Coltrane...
19 octombrie: ArCub, 19:00 Florin Raducanu Bucharest Orchestra
Marius Popp group
20 octombrie: ArCub, 19:00 NoBo
Johnny Raducanu & his friends
21 octombrie: ArCub, 19:00 Teodora Enache & 4 given
Jazz Pression
22 octombrie: ArCub, 19:00 Vlad Popescu & Cristian Soleanu Project
Rick Margitza group
23 octombrie: ArCub, 19:00 Liviu Butoi group
Lydia Filipovic, Nekada
24 octombrie: Sala Radio, 19:00 Petrica Andrei & Decebal Badila Trio
Global Unity - Sam Newsome/Lucian Ban Quintet
25 octombrie: ArCub, 19:00 Marius Vernescu Trio
J 4 & Nicolas Simion


Daca o sa am bani am sa merg si eu pe undeva.... vad eu unde...

keyzer soze
19 Oct 2004, 14:22
recomand Towa Tei, ex-Deee Lite, now fckin japanese master in jazz & electronic
cat despre skalpel, check out the video: http://www.skalpelsound.com/?m=download&PHPSESSID=f5886c90634df2d4851171fa94b23594

KORBEN
19 Oct 2004, 21:46
@jay...
personal am vazut o singura poza cu stratan, pe coperta albumului, si cum eu il am de pe net, adica fara carticica,nu ma pot pronunta definitiv, poate are si poze in care-si flexeaza muschii, da` nu pare genu...
si tot personal, DETEST jazzu, il gasesc lipsit de orice suflet si agresiv pt urechi
totusi, din interviurile cu j raducanu, tipu mi s-a parut al dracu de inteligent si ironic....

Jay
20 Oct 2004, 11:57
Mda... another detester... dar gandeste-te ca de acolo a cam plecat totul... :)
In fine.. sa nu intram in din-astea..
Cat despre stratan sau satan.... l-am vazut eu la mai multe emisiuni... si s-a jurat ca nu ia anabolizante... u know what I mean.. Oricum.. eu DETEST folkul... :P

keyzer soze
20 Oct 2004, 15:45
si tot personal, DETEST jazzu, il gasesc lipsit de orice suflet si agresiv pt urechi


in between your ears and your soul lies something ussualy known as the brain... if that's distorted, it will affect both previous entities

cherryblossom
20 Oct 2004, 15:51
si tot personal, DETEST jazzu, il gasesc lipsit de orice suflet si agresiv pt urechi


in between your ears and your soul lies something ussualy known as the brain... if that's distorted, it will affect both previous entities

Keyserule, nu stiai ca doar Unora le place jazzul? :lol:

keyzer soze
20 Oct 2004, 19:24
unora le place, unora nu...doar korben il detesta

and that makes him a freak!

:w00t:

Mala Portugal
20 Oct 2004, 20:36
si tot personal, DETEST jazzu, il gasesc lipsit de orice suflet si agresiv pt urechi

Jazz ca la Bilie Holiday sau Ella Fitzgerald? Lipsit de suflet :? agresiv? Pai daca nici doamnele astea nu pun suflet in muzica lor atunci eu nu stiu ce-i aia suflet :shock:

KORBEN
20 Oct 2004, 23:39
fake plastic...
cam asta imi inspira jazu...
@jay
nu la-m vizualizat pe folkist...
se prea poa sa ai dreptate
@keyser
e o chestiune de gusturi si nu cred ca ar fi potrivit sa nma apuc sa fac pe careva freack doar pentru ca nu-i place muzica country (nu ca m-as da in vant dupa ea)

Leonard
21 Oct 2004, 00:15
@Korben: jazzu nu e chestiune de gust - iti place sau nu, e chestiune de nivel la care ai ajuns in cunoasterea muzicii. unii nu-l ajung niciodata (din pricina unor prejudecati de cele mai multe ori). nu pot sa simt decat compatimire pentru acestia. nu sunt impatimit dupa jazz-ul clasic, dar imi place ideea de improvizatie cat mai libera (free-jazz) si am avut prilejul sa particip live (sau chiar sa vad sau sa ascult inregistrari) la spectacole halucinante, absolut hipnotice. acum depinde si de mood-ul tau ca ascultator cat si de inspiratia pe care o au interpretii. evident ca am avut o perioada cand detestam si eu acest gen ca si altele mai evoluate...

Ambra Blu
21 Oct 2004, 13:14
unora le place, unora nu...doar korben il detesta

and that makes him a freak!

:w00t:

Da, doar Korben il detesta, insa eu nici macar nu imi aplec urechea inspre jazz, sa nu imi intre curent in ea si sa racesc, de la atita suflet cit pun aia in trompete sau cum pula mea le-o zice.

KORBEN
21 Oct 2004, 15:48
@Korben: jazzu nu e chestiune de gust - iti place sau nu, e chestiune de nivel la care ai ajuns in cunoasterea muzicii. unii nu-l ajung niciodata (din pricina unor prejudecati de cele mai multe ori).
de-a dreptu dramatic....
ascultam jazz, dar si snobam cu nesimtire...
bine ca sunteti voi iluminati...
siktir

Leonard
21 Oct 2004, 16:12
"cine are urechi de auzit sa auda" sau sa asculte...

Ambra Blu
21 Oct 2004, 17:11
Ma pis pe jazz, in ordine-alfabetica.

Nae
21 Oct 2004, 20:34
hmmm... hai ca va vad pe voi decisi sa trageti jazzu in jos...
.in primu' rand, jazz, este cea mai complicata forma de muzica (tehnic muzical vorbind) pentru ca nu se bazeaza numai pe note intregi (asa cum sunt toate celalalte feluri de muzica), ci undeva intre ele.
.in al doilea rand, nu exista nici un cantaret de jazz care sa cante asa dupa cum il taie capu', pentru ca nu ar reusii. jazz-ul are niste reguli clar definite, aproape matematice, niste ritmuri alese, dar da, fara un feeling, muzica asta nu ar insemna nimic.
.in al treilea rand, jazz-ul este rezervat unor oameni care stiu sa savureze, si care stiu sa simta 'durerea' sau 'bucuria' muzicianului...
jazz, is the most combined muzic ever. it has the rythm, the skill, the musicality, and most of all, the feeling.

... dar bine, tot intrebare de gust este. :D

Leonard
21 Oct 2004, 22:03
hmmm... hai ca va vad pe voi decisi sa trageti jazzu in jos...
.in primu' rand, jazz, este cea mai complicata forma de muzica (tehnic muzical vorbind) pentru ca nu se bazeaza numai pe note intregi (asa cum sunt toate celalalte feluri de muzica....

pe asta cu notele intregi de unde-ai scos-o?

exista si forme mai complicate de muzica decat jazz-ul
ceea ce descrii tu e doar un anumit tip de jazz. exista si muzicieni care canta dupa cum ii taie capul si reusesc sa scoata sonoritati misto dar poate ca nu se mai cheama jazz, ci free-sound... oricum trebuie facuta o diferentiere intre jazzul clasic si cel contemporan

Nae
21 Oct 2004, 22:32
da, aici ai dreptate...
insa cand eu aud de jazz, atunci imi vine in cap numai cel clasic... pe ala nou il consider unn fel de fusion-acid-bla bla... deci nu la ala ma refeream...
aia cu notele... hmmm, hai sa spunem ca am scos-o dupa un jam unde m-am simtit tare umilit.... cred-ma, ca in jazzu' classic nu ai note intregi... nota se afla undeva intre cele doua... nu este nici o jumatate, dar nici una plina, deci undeva intre... (termenul muzical nu-l stiu exact)... de aia un instrument indragit de muzicienii de jazz etse contrabassu', si fretless-bass, amandoua instrumentele care pot canta exact notele alea. ;)

Leonard
22 Oct 2004, 00:23
aia cu notele... hmmm, hai sa spunem ca am scos-o dupa un jam unde m-am simtit tare umilit.... cred-ma, ca in jazzu' classic nu ai note intregi...
nu am contrazis asta, ci afirmatia ta complet hazardata "asa cum sunt toate celalalte feluri de muzica"! cred ca te refereai la diviziunile exceptionale (gen triolet, septolet etc) care, ca durata, nu se impart exact la masura de baza, ci se exprima printr-un numar rational (gen 2:3, 5:8...). afla ca mai in toate "celelalte feluri de muzica" intalnesti chestia asta, nu numai in jazz, dar ai si note intregi, jumatati, sferturi etc pe langa acestea.
despre ce jam era vorba si de ce te-ai simtit umilit?

Jay
22 Oct 2004, 05:47
Ma pis pe jazz, in ordine-alfabetica.

M-am linistit... credeam ca te iei de ordinea cronologica...

Jay
23 Oct 2004, 08:49
.. Totusi tin sa spun ca imi pare rau ca am pierdut alaltaieri un performance a lui Ravi Coltrane...
...

Din cate am inteles nu a mai ajuns... a pierdut avionul ... sau poate a auzit ca nu am cum sa ajung... :D ..au fost baietii fara el... ceea ce e mult mai comic e ca ... multi din sala nu stiau asta...

Nightwane
24 Oct 2004, 19:08
iaca am dat peste o tipa Katie Melua... canta bine-bine... ceva gen jazz, blues etc. pretty voice, catchy songs and all the rest :)

PS: care asculta AIR p-aici?

Jay
24 Oct 2004, 23:35
PS: care asculta AIR p-aici?
Yeu...:)

Pe compilatia Talisman... scria ca baietii declara moartea rock-ului si suprematia muzicii electronice....
soundtrackul la Virgin Suicide e demential...
In mare Air... plini de originalitate si videoclipurile sunt .. supertari

K's
24 Oct 2004, 23:49
videoclipurile sunt .. supertari
Imi place Electronic Performers.

Jay
24 Oct 2004, 23:56
most defenetly
... si sexy boy[sper sa-mi aduc bine minte] e destul de ciudat... :)

Ambra Blu
25 Oct 2004, 09:22
Ce este Air? Eu am vazut un film, printul din Bel Air.

capitain
25 Oct 2004, 11:28
Ce este Air?
super french electro band
http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:nr6m968ofepo

and forget 'bout Bel Air! God dammit!

Ambra Blu
25 Oct 2004, 11:43
Faza cu Air am zis-o la oha. Prefer totusi tiribombele (aka idm dar nu dnb ci spre dub).
Si, nu uita, Prentul din Beler conduce!

Nightwane
26 Oct 2004, 16:15
most defenetly
... si sexy boy[sper sa-mi aduc bine minte] e destul de ciudat... :)

dap..sexy boy de pe "moon safari" ... vreau si eu videoclipurile daca le aveti ca eu nu le-am prea gasit. as prefera inainte de toate videoclipul de la "how does it make you feel" pe care l-am vazut o singura data... :(( :(( :((

capitain
27 Oct 2004, 16:32
[quote="Ambra Blu"
Si, nu uita, Prentul din Beler conduce![/quote]

oh, please...

Ambra Blu
27 Oct 2004, 16:35
no, thanx. i ate.

europe_east
28 Oct 2004, 08:54
Pentru Jay: you've got excellent taste in music, man!!! (Cum de te pricepi asa bine?......) Am descoperit si eu acum ce-ai scris pe-aici. Suna tare bine. Am sa vin aici cand o sa am nevoie de o lista de ce sa ascult...

dRag0sh
30 Oct 2004, 21:38
io's cu rock'u adik:nightwish,evanescence,3 doors down,hoobastank,yellowcard,linkin park and a lot more...
cine vrea sa faca skimburi de opinie in leg. cu cele scrise...just 'call' me ;)

keyzer soze
30 Oct 2004, 21:49
mda... linkin krap

dRag0sh
30 Oct 2004, 22:02
parerea ta......si apropo,gusturile nu se discuta ;)

Nae
30 Oct 2004, 23:42
nu am contrazis asta, ci afirmatia ta complet hazardata "asa cum sunt toate celalalte feluri de muzica"! cred ca te refereai la diviziunile exceptionale (gen triolet, septolet etc) care, ca durata, nu se impart exact la masura de baza, ci se exprima printr-un numar rational (gen 2:3, 5:8...). afla ca mai in toate "celelalte feluri de muzica" intalnesti chestia asta, nu numai in jazz, dar ai si note intregi, jumatati, sferturi etc pe langa acestea.
despre ce jam era vorba si de ce te-ai simtit umilit?

scuze ca raspunsu' vine asa de tarziu, dar am fost plecat si am fost la un concert genial de funk (bazat si inspirat din jazz :D ) a lu' maceo parker... that man's great... la 60 de ani inca mai are o forta incredibila.

si acuma la tine leonard... nu... nu m-am referit in nici un caz la ritmuri si la triole etc. alea sunt simple, se fac usor si sunt folosite mult in toate felurile si genurile de muzica. eu ma refer la ton... in jazzu' (ala de la mama lui, ala cantat de negri dupa independenta) clasic, nu ai note intregi de baza... adica un cantec nu are ca nota de baza un 'do' sau un 're' ci este o chestie intre astea doua (si din nou ma exprim gresit... acuma incep cu english scales... deci ai c,d,e,f,g,a,h (sau b) si din nou c... deci nota pe care o cauti nu este nici un c# si nici un bd, ci este acolo un c cu c#)... mai ales la blues, in cel mai clasic fel. blues, fiind cantat la inceput numai cu voce, nu a fost bazat pe note, ci mai mult pe muzicalitate... si atunci, dupa indepententa negriilor, cand au inceput sa cante si la instrumente, au vazut ca eu nu au notele pline si exacte... si asa ca au transpus melodiile lor direct pe instrument (pian de exemplu) si au cantat doua note ('c' si 'c#') de o data... suna catastrofic intr-un context clasic de muzica, dar in melodiile lor, eh, acolo merge (daca stii, exista jazz-scales, speciale, facute din cauza asta.... iti trebuie mult ca sa le intelegi si ca sa le poti canta.)...
si asa a fost si la jamu' meu. sunt bassit, si am avut ocazia sa cant cu o persoana, care a facut si conservator si specializare pe jazz, si care canta superb la pian. am avut si percussionist, si si trompetist, si hai sa incepem... si acolo am dat de asta, si chiar m-am simtit umilit, si asa ca m-am decis sa-mi cumpar un contrabass... si pe instrumentul ala merge de minune... in rest, merge pe toate intrumentele, dar trebuie sa fi genial ca sa stii toate gamele si toate combinatiile si tot asa... eu sunt la inceput.

keyzer soze
31 Oct 2004, 00:32
gata, te-ai dezumflat? c'est fini cu 'schimburile de opinii'? :lol:

WraIth
31 Oct 2004, 09:13
io's cu rock'u adik:nightwish,evanescence,3 doors down,hoobastank,yellowcard,linkin park and a lot more...
cine vrea sa faca skimburi de opinie in leg. cu cele scrise...just 'call' me ;)

i call thee.........
numa' atata asculti? sau aste sunt dintre preferatle tale?

Oricum in leg cu rock-ul -rulz

Leonard
31 Oct 2004, 12:49
@Nae: scuze ca am inteles gresit, nu te refereai la ritmuri, ci la acordaj. Si in acest caz, nu este singulara folosirea in jazz-ul clasic a notelor intermediare, microtonale (care oricum e mai prezenta mai mult in cel contemporan decat cel clasic). Initial (cred ca inaintea negrilor) s-a folosit microtonia in muzica indiana. In secolul 20 oricum au folosit-o multi compozitori: Xenakis (sferturi de ton), Wyschnegradsky si Vanderbogarde (1/4, 1/6 pana la 1/16 ton, evident exista piane speciale acordate astfel) etc. La blues in nici un caz n-am auzit sa se foloseasca asa ceva, exista un mod specific, bazat pe gama normala (semitonala).

nightsorrow
31 Oct 2004, 15:10
mda... linkin krap

Lasa i ma, ca s buni asa la inceput... acum dupa cativa ani de pauza am ascultat un concert de a lor si s au descurcat f bine... e doar vorba aia ca LP sunt pt pokemoni,dar nimeni nu incearca sa gandeasca,numai sa se dea pe brazda...
Nu zic ca is de aruncat,fiindca as intra in contradictie cu ce spuneam mai demult,dar foarte multi "versati" o fac...

Nae
31 Oct 2004, 17:52
@Leonard...
vad ca stii destul de multe din domeniu' asta. restecpa.
dar din nou nu vorbim pe aceiasi lungime de unda :D . acordajul instrumentelor ramane la fel. fiecare nota este aia 'clasica'. avem deci c,c#,d,d#,e,f,f#,g,g#,a,a#,h, b si c. deci astea raman asa, fara sa se schimbe nimic.
avem un cantec normal (am ales ceva la nimereala) e, g, a... eh, la jazz (din cand in cand) gasesti cantece care sunt altfel. nota de baza, care in normal ar fi e-scale (sau a-scale) la jazz este un pic diferita: ai un acord Amol7/C9 de exemplu... ce faci pe asta? canti normal in A mol, sau treci in C? si de aia exista (nu stiu dece, si cum sa-ti explic) in jazz o jazz-scale, care in cazul asta ar fi dimE9... (cred...).
dar exista si cantece care nu au de exemplu nota plina (E in cazul asta).. si atunci, trebuie sa canti un E-F (sau E-D#) in solo... adica canti amandoua notele de o data.
in orice alt tip de muzica, asta ar fi tare urat, dar in jazz, suna perfect... trebuie sa stii insa toata gama bazata pe 'tonul' asta E-F sau E-D#.

p.s. leonard... sorry, dar nu stiu cum se numesc toate chestiile astea in romana. eu le-am invatat in engleza (deci c,d,e in loc de do, re, mi)... si nu prea am avut un prof care sa ma invete, ci mai multi 'mentori' care incetul cu incetul m-au invat toate chestiile astea. crede-ma.. la jazz ai notele astea, pe care eu nu le-am mai gasit in nici un alt gen de muzica.

keyzer soze
31 Oct 2004, 18:16
linkin krap...prefer garbage! :w00t:

lollipop
31 Oct 2004, 18:34
shi eu :)

dRag0sh
31 Oct 2004, 18:56
io's cu rock'u adik:nightwish,evanescence,3 doors down,hoobastank,yellowcard,linkin park and a lot more...
cine vrea sa faca skimburi de opinie in leg. cu cele scrise...just 'call' me ;)

i call thee.........
numa' atata asculti? sau aste sunt dintre preferatle tale?

Oricum in leg cu rock-ul -rulz
nu ascult numai rock dar cand vine vb. de genu asta de musiq kam astea-s formatiile.... ;)

Leonard
31 Oct 2004, 20:25
@Nae: intr-adevar nu sunt familiarizat cu termenii englezesti; care este corespondentul lui 'nota intreaga'? cred ca traduci gresit un anumit termen englezesc. In limba romana acest termen are alta semnificatie decat cea pe care o explici tu (se refera strict la ritm). din ceea ce mi-ai explicat, banuiesc ca e vorba de anumite moduri (scale), care normal ca difera de la un gen la altul de muzica.

Nae
31 Oct 2004, 23:44
bine... atunci am gasit solutia si unde a fost greseala... cu 'nota intreaga' nu ma refeream la ritm. de aici cred ca a inceput confuzia.
si da, ma refer la scales... exista anumite jazz-scales, care se bazeaza pe notele astea care sunt in orice ritm (adica 1, 1/2. 1/4. 1/8 1/16. 1/32...), dar care nu sunt intregi ca sunet. adica nota cantat se afla undeva intre c si c#.
este greu de explicat, si nici nu vreau acuma sa umplu forumu' asta, unde sunt asa de multi oamni care mai au chef sa scrie si ei ceva despre mari mastri ca 'linkin park' etc., cu chestii despre muzica pe care numai cei mai putini le cunosc. ma bucur insa ca am ajuns la discutia asta, si daca vrei Leonard, scrie-mi un mp ca sa discutam mai departe. totusi am vrut sa scriu chestiile astea aici, ca sa se mai potoleasca aia care zic 'jazz is crap', pentru ca macar muzical, jazzu' este una dintre cele mai grele forme de muzica care a existat vreo data.

K's
01 Nov 2004, 16:03
Prima Gaina Cosmonaut ;)

jackpot
01 Nov 2004, 16:11
Cucuriguuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!

Jay
01 Nov 2004, 16:48
parerea ta......si apropo,gusturile nu se discuta ;)

Asta sa o crezi tu bai... gusturile nu se discuta? Da noi ce facem aici? dicutam ... gusturi... este o expresie prea complicata oare? Nu.. este foarte simpla... nu se impun... nu ca nu se discuta.... Daca ai curaj sa spui... mi-e nu-mi place aia si ma pis pe(de obicei cu argumente)... atunci bravos... nu te ascunde dupa labareli traduse prost....P.S. Linking Pork
Nae si Leonard ... daca nu ati fost la Trilok Gurtu... sa va fie rusine... ca va jazzuiti pe aici si ati pierdut cel mai tare percutionist in jazz... plus indian stuff, groove, funk si alde mai multe... De retinut... canta cu mana dreapta la bongo, cu mana stanga la baterie, cu piciorul drept la toba mare si cu cel stang la ..am uitat cum se cheama... lapsus... si sa nu uit... si la voce.... A fost mocca....

Nae
01 Nov 2004, 17:22
[...] Nae si Leonard ... daca nu ati fost la Trilok Gurtu... sa va fie rusine... ca va jazzuiti pe aici si ati pierdut cel mai tare percutionist in jazz... plus indian stuff, groove, funk si alde mai multe... De retinut... canta cu mana dreapta la bongo, cu mana stanga la baterie, cu piciorul drept la toba mare si cu cel stang la ..am uitat cum se cheama... lapsus... si sa nu uit... si la voce.... A fost mocca....

copilu'... mai liniste... sunt destul de sigur ca am vazut si auzit mai mult jazz si funk si groove decat tu filme... asa ca ciocu' mic.
si nu, pe trilok gurtu nu l-am vazut, dar zi-mi, tu cumva pe billy cobham? ala frate, cel mai tare percusionist de jazz. a cantat fenomenal un solod e vreo 4 minute numai cu 1/64... nu stiu cum, dar nu mi-a venit sa cred... asa, numai el si bateria lui, pentru ca restu' nu mai putea tine ritmul... :D

Jay
01 Nov 2004, 18:04
copilu'... mai liniste... sunt destul de sigur ca am vazut si auzit mai mult jazz si funk si groove decat tu filme... asa ca ciocu' mic.


Nu-mi vine sa cred ce retard poti sa fi.. eu am incercat sa fac o mica gluma cu "sa va fie rusine"... era un ton foarte prietenesc si amabil... daca tu vrei sa fii jmecher... eu am incheiat discutia... degeaba "vezi" atata jazz daca nici macat nu stii sa porti o conversatie... ciocu mic? cum adica? sa nu mai vorbesc despre jazz? sa nu mai vorbesc deloc?
daca vrei sa "dai" in mine cu prostii din astea.. te rog fa-o pe mp, ca te faci de cacat in fata oamenilor astia..... Gramul de respect sa stii ca nu se gaseste la Mega Image!!!

Nae
02 Nov 2004, 14:08
jay prietene :huh: ... poate ca am avut un ton mai acid, dar nici tu n-ai trebuii sa te simti asa de agresat. ciocu' mic... nu am vrut sa te jignesc sau asa.... a fost si un film, si folosit intr-un context de forum si nu de parlament, nu cred ca ai trebuii sa te simti agresat...
totusi, dupa cate vad te-ai simtitin felul asta... sorry. crede-ma ca nici eu nu am chef sa ma cert pe forum.... si oricum nu undeva unde se vorbeste despre jazz...
p.s. si am pus si un smily la sfarsit, tocmai ca sa vezi ca nu am vrut sa jignesc... si uite inca unu' :D

Gaandalf
02 Nov 2004, 14:15
pentru cei ce asculta Usher - Confessions .... l-am luat aseara l-am ascultat shi mi se pare total crap. In afara de my boo, yeah shi bad girl ... numai melodii la sentiment. Deja exagereaza ...
8701 este de 1000 de ori mai bun k asta. Shi a mai shi fost vandut in nu shtiu cate mil. de copii... :sick:

Pacat k Usher - i like!

Jay
03 Nov 2004, 13:59
vesnica precipitare...

Nae
03 Nov 2004, 16:30
jay, chiar imi pare rau daca te-ai simtit agressat de mine... chiar n-am vrut. sper ca nu o iei asa in serios, si sper ca poti trece cu usurinta peste chestii dina stea... :D

KORBEN
04 Nov 2004, 00:33
dat fiind segmentu pe care-l reprezinta Confessions mi s-a parut un album bun
nu vreo minune dar cert ceva ascultabil
chiar daca pe post de chill out....
daca nu reusesc sa ma opresc din ascultat in bucla this is my truth tell me yours si know your ennemy ajung la vreo instituie mentala...
am capu plin de 'if u tollerate this than ur children will be next...u stolke the sun from my heart....so please stay awake so we can take some ocean sparay...replace the things that u dispese...intravenous agnostic..."
o sa incerc un cattaneo...poate un beat imi face bine la pisic
8)

KORBEN
04 Nov 2004, 00:36
btw, ati vazut careva clipu la manson de la personal jesus?
io nu inca si vreau sa stiu daca nu cumva ma uit la ineptia de mtv degeaba
ca pe vhi ni se 'recomanda' adica e in heavy rotation ultimu u2 care s-au rablagit de tot
sa fii mare band si sa scoti un nou sound care suna ca rasmuns..,.
trist si iritant
adik la rasmuns e ok soundu` de numetal cross rahat cum vreti sa-i ziceti...
da nu la u2 grup cu mare greutate (nu porea inteleg de ce)

Lady_Skar
04 Nov 2004, 07:01
da, si pe mine ma enerveaza manson cu remixurile lui.
si mai are si tupeul intr-un cantec de-al lui sa spuna "This is the new shit".

In schimb imi place remixul de la "Enjoy the silence" al lui Mike Shinoda.
Probably cause I'm such a Linkin Park whore. :)

Jay
04 Nov 2004, 10:45
btw, ati vazut careva clipu la manson de la personal jesus?
io nu inca si vreau sa stiu daca nu cumva ma uit la ineptia de mtv degeaba
ca pe vhi ni se 'recomanda' adica e in heavy rotation ultimu u2 care s-au rablagit de tot
da nu la u2 grup cu mare greutate (nu porea inteleg de ce)

Manson... am vazut un documentar pe VH1 era vedeta inainte de a pune piciorul pe scena si sa dea din gura... tocmai de asta nu-mi place ... ea si reface piese deja consacrate si le baga sunetul lui ragusit si un videoclip de-ti bati copiii.... Personal... he's too "famous" for me... Mai degraba ar da videoclipul la postul ala dupa Minimax...

De la U2 ma asteptam... de ce? Ei bine sunt deja ruginiti... ceva mai nou nu se poate.. ei sunt un fel de Iris.. care mai bine s-ar lasa dar nu cred ca stiu sa faca altceva...

KORBEN
05 Nov 2004, 00:53
@ladyskar
cu toate gramada de simpatie pe care ti-o aloc, nu pot tolera such thingz about manson....
nu ca ar fi fenomenal, ci e chiar un fenomen cat se poate de post-modernist
tipu care zice "i`m as fake as a wedding cake" are tot dreptu sa zika this is da new shit pt ca are al dracu de multa drepatate dincolo de fronda si persiflarea imediat vizibile....
in felul lui e unul din cele mai fascinante constructuri ale culturii media, falsitatea asumata si intrupata care are intr-un fel sau altu rolul bufonului din evu mediu, singuru care putea urla adevarul cacaniu fara sa se teama de consecinte pentru ca nu-l lua nimeni in serios...
nu tre sa fii teoretician sau cititor de teorii ca sa-ti dai seama cat de edgy si de paianfuly real sunt formularile
mob+obscene= mobscene
disposable teens
the dope show
take a miniute to think about it....

KORBEN
05 Nov 2004, 00:54
[.... Personal... he's too "famous" for me... ..
........wordz ar very un-necessary....

keyzer soze
05 Nov 2004, 07:30
@korben:
daca apreciezi personajul marilyn manson, asta nu inseamna ca trebuie sa ii suporti si productiile discografice (corect facute, dar complet banale)
e un topic despre muzica, though...

Lady_Skar
06 Nov 2004, 15:24
@ladyskar
cu toate gramada de simpatie pe care ti-o aloc, nu pot tolera such thingz about manson....
nu ca ar fi fenomenal, ci e chiar un fenomen cat se poate de post-modernist
tipu care zice "i`m as fake as a wedding cake" are tot dreptu sa zika this is da new shit pt ca are al dracu de multa drepatate dincolo de fronda si persiflarea imediat vizibile....
in felul lui e unul din cele mai fascinante constructuri ale culturii media, falsitatea asumata si intrupata care are intr-un fel sau altu rolul bufonului din evu mediu, singuru care putea urla adevarul cacaniu fara sa se teama de consecinte pentru ca nu-l lua nimeni in serios...
nu tre sa fii teoretician sau cititor de teorii ca sa-ti dai seama cat de edgy si de paianfuly real sunt formularile
mob+obscene= mobscene
disposable teens
the dope show
take a miniute to think about it....

awww, I wuv you too you wascawy wabbit. :)
Just kidding.
Nu ma refeream la toata muzica lui Manson pentru ca sunt de acord cu tine 100%. Este un fenomen in felul lui. Un fel de Batman al scenei muzicale imi place mie sa zic. :D iar remix-ul pe care l-a facut la Sweet Dreams mi se pare a fi cel mai bun remake facut la vreo melodie vreodata. I se potrivea ca o manusa la vremea aceea cand nimeni nu-l cunostea. DAR... melodia respectiva cu "this is the new shit" pur si simplu nu-mi suna a ceva nou.
Atata tot.
Si in acelasi timp nu-mi place ideea ca remixeaza melodii vechi, clasice in continuare cand este deja o figura consacrata si teoretic este in stare sa lansese propriile hituri.

KORBEN
06 Nov 2004, 16:41
@ladyskar
indeed
devine manierist...
pentru un frontman al decadentei si excesului fake nu e condamnabil
oricum clipu de la pertsonal jesus e fff inteligent
reach out....touch faith

keyzer soze
06 Nov 2004, 19:43
pentru un frontman al decadentei si excesului fake

umbla pe carari de mult batute: in anii 70-80 alice cooper sau in anii 80-90 w.a.s.p. fake-luiau cam la fel

oricum clipu de la pertsonal jesus e fff inteligent

tipul sau poate cei din spatele lui sunt foarte inteligenti: de la coperte de disc la clip-uri si mai ales show-uri, totul este extrem de bine facut. un exemplu de marketing!

KORBEN
08 Nov 2004, 20:55
dl soze, m-am exprimat eu pe undeva despre originalitatea iesita din orice tipare a lui mnason?
sau nu esti pe deplin familiarizat cu conceptu de constrcu POSTMODERN???

keyzer soze
09 Nov 2004, 10:58
construct postmodern = citat + colaj
manson se inscrie perfect in aceasta ecuatie...asta insa nu-l face, dupa cum bine spui, un construct postmodern original

Ionutz55
15 Nov 2004, 21:59
Postez si eu aici, ca nu stiu unde :(
Daca stie cineva melodia de la sfarsitul filmului "Leon", o melodie lenta cantata in franceza, as fii foarte recunoscator daca mi-ar zice cineva :)

Jay
15 Nov 2004, 22:08
asta e intrebare de vreau sa stiu .....

Nae
16 Nov 2004, 13:51
asta e intrebare de vreau sa stiu .....

vezi sa nu se supere k's... ea crede tot timpul ca trebuie sa raspunda la toate tampeniile... nu o supara...hehe :D

Jay
16 Nov 2004, 21:13
Eu inca sunt suparat pe tine...

Nae
16 Nov 2004, 22:48
@ jay...
i'm only human too... we all make mistakes. :((
sper totusi ca o sa treci la un moment dat de asta... nu cred ca are rost sa mai fi suparat pe mine, pentru ca ai vazut ca nu am facut-o ca sa-mi fac 'inamici' pe forum...

Ambra Blu
17 Nov 2004, 10:08
Recomand amatorilor de acrobatie pe linia subtire de demarcatie dintre genuri muzicale split album-ul Anathema/ My Dying Bride (1998). Teoretic, predominant suna a gotice, a rock, insa are atitea influente din alte parti, incit nu pot gasi alt cuvint definitoriu decit eclectic (acum ca stiu cum se scrie ;)). Recomand Some Velvet Morning ("Some velvet morning when I'm straight/I'm gonna open up your gate") si Roads, un remix de la Portishead, unde Aaron Stainthorpe se joaca de-a Beth Gibbons.

K's
17 Nov 2004, 12:17
vezi sa nu se supere k's... ea crede tot timpul ca trebuie sa raspunda la toate tampeniile... nu o supara...hehe :D
Nu stiu de cind am ajuns subiect in discutia voastra. Va ridicati voi asa de sus? :) Incercasem sa ajut tinerii in cautare de piese, dar se pare ca nu ai inteles- oricum, mi se rupe (echivalent cu: nu te obosi sa raspunzi ca nu citesc prostiile tale pline cu greseli de ortografie).

Eclectic este si soundtracku 21Grame (ca si sentimentu primit in pachet cu el), dar melodiile pe care nu le mai poti cobori din player sint Do We Lose 21Grams?, Low Rider (WAR), When Our Wings Are Cut, Can We still Fly?. Si Can We Mix The Unmixable? (piesa mixata, obviously)

Jay
17 Nov 2004, 22:03
vezi sa nu se supere k's... ea crede tot timpul ca trebuie sa raspunda la toate tampeniile... nu o supara...hehe :D
Nu stiu de cind am ajuns subiect in discutia voastra. Va ridicati voi asa de sus? :)
care "noastra", eu nici nu stiam ca despre asta se discuta? Era vorba si de mine? Cat de sus? :D

Nae
17 Nov 2004, 22:27
cam pe la etajul 3 sau asa... :D

BeNnY
17 Nov 2004, 22:31
Melodia de la sf. lui Leon e Shape of my heart. Nu e in franceza...

Ce aiureala pe-aici

Ambra Blu
19 Nov 2004, 10:04
Eclectic este si soundtracku 21Grame (ca si sentimentu primit in pachet cu el), dar melodiile pe care nu le mai poti cobori din player sint Do We Lose 21Grams?, Low Rider (WAR), When Our Wings Are Cut, Can We still Fly?. Si Can We Mix The Unmixable? (piesa mixata, obviously)

My favorite: Shake, Rattle & Roll - in which one can hear Benicio mumbling something about what a hungry man he is.

Ionutz55
19 Nov 2004, 20:54
Chiar nu stie nimeni melodia din filmul "Leon" ? :(

Mala Portugal
23 Nov 2004, 01:50
Misia la Brasov http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=1329

raptor
23 Nov 2004, 11:11
.of,doamny...e vorba de shape of my heart a lu' sting.

Ionutz55
23 Nov 2004, 21:20
Cantata in franceza ?, ca eu la aia de la sfarsit ma refer, o melodie lenta in franceza...

BeNnY
23 Nov 2004, 22:27
Care melodie lenta in franceza??? Ca la sfarsit e numai Stingu si atat!

raptor
24 Nov 2004, 11:34
.poftim.
http://www.imdb.com/title/tt0110413/soundtrack

EgoN
30 Nov 2004, 14:13
Datorita lui Serghei, am achizitionat 2 albume ce le asteptam de ceva timp. Leonard Cohen cu Dear Heather si Tom Waits cu Real Gone.
Primul : o mare, mare dezamagire. In afara de versurile si vocea ce dau pe spate toate domnisoarele si cucoanele (inclusiv pe maica-mea), e o lesinatura de album ce i se vede asa stridenta pretiozitatea incat nu mi-a venit deloc sa-i dau Replay la final. Asemanator cu Ten New Songs, dar mai putin melodios. Cohen parca isi recita versurile cat mai cool posibil, da in spate are cateodata niste aranjamente orchestrale penibile facute din 2, 3 sample-uri.
Al doilea: ei, aici e altceva. In primul rand fac precizarea ca sunt un admirator inversunat al lui Waits (inclusiv a "prietenilor" Kerouac, Jarmusch, Bukowski sau Iggy Pop). Asa ca, definind backgroundul cultural, pot spune ca batranul s-a dat in spectacol pe albumul asta (vezi si titlul albumului). Anuntand cu ceva timp in urma ca renunta la a mai scoate albume, a revenit cu un melanj (suna misto tare cuvantul asta) de sunete, strigate, urlete (de la Mule Variations incoace mai si urla pe albume) exact cum ii place, adica fix cu durere in p*** si in suflet. Piese in care face pe circarul (Hoist That Rag, Top of The Hill), in care isi aminteste de atmosfera dark de pe Black Rider (Circus, Shake It, Trampled Rose) sau in care o arde la sentiment , da jazz-at de instrumentisti cu feeling, nu ca altii veniti cu orchestra de nunta de la caminul cultural(Dead and Lovely, How Its Gonna End).
In concluzie,your choice: manusi de catifea, lumanarele parfumate luate de la Mall pt. Cohen sau un whiskey mic cu 'bagabonzii si curvele' lui Waits.

EgoN
01 Dec 2004, 13:37
ah, eram sa uit! va dau un pont pt. un whiskey mic: luati cohenul cu un coelho la paket, ca tot vin sarbatorile 8)

tocumarian
01 Dec 2004, 13:42
pai tu ce nu zici ma ca vrei whisky ca e o sticla in frigider de o saptamana

EgoN
01 Dec 2004, 13:54
ok, i'll be there 8) . and for the rest of you, puneti-va melodia To A Teacher drept 'midi' pt. celular. Super-penal, Cohen frate, unde erau vremurile dark cand o ardeai cu "waiting for the miracle"?

Ambra Blu
02 Dec 2004, 11:07
It's four in the morning, the end of December, I'm writing a notice to see if you better si, cu toatea astea, frate EgoNe, nu-mi raspunzi la sms. N-am mai venit, de vina-i vinu' (in Green Hours), da' daca-mi ziceati ca aveati in frigider sampanie whiskey si femei, credit pentru fratii mei, pentru derbedei, ma repedeam pina la coliba unchiului Tomarian.

EgoN
02 Dec 2004, 11:40
stii ca am o grija si o consideratie deosebita pentru talentele artistice, asa ca nu as putea vreodata sa-i "invite to apocalypse" (ca tot ne dam coolti ).
mai fac odata apelul : eu inca nu am primit whiskey-ul :x

Ambra Blu
02 Dec 2004, 11:51
Nu stii ca ma innobileaza filozofia surferului in bataia valurilor mici si dese?

kasper hauser
13 Dec 2004, 21:27
Metal: In The Woods, Fleurety, Anathema, Saviour Machine, Madder Mortem, The 3rd and the mortal, Morgul(pt "Horror Grandeur"), Green Carnation, Lacrimosa

Ambient, Ambient/Darkwave, Avant-Garde etc... : Devil Doll, Elend, Sopor Aeternus, Vidna Obmana, Black Tape for a blue girl, Lycia, Stoa, Eros Necropsique, Lustmord, Amber Asylum, The Dreamside, Antimatter

Electro/Industrial/Post-Industrial - Squarepusher, Aphex Twin, Mum, Amon Tobin, Laibach, Kraftwerk,Future Sound of London

Hip Hop: Veritasaga, Jedi Mind Tricks, Cage, IAM, Canibus, CTC, Raku, Parazitii, Cypress Hill, Public Enemy

Jazz: Keith Jarrett, Herbie Hancock, Pat Metheny, Alice Coltrane, Miles Davis

Trip Hop: Lamb, Massive Attack, Bjork, Portishead, Tricky

shi alte formatii ar mai fi
The cure, Joy Division, Sisters of Mercy, Antonius Rex, Jacula

moebius
14 Dec 2004, 02:43
da frate, blork e super tare :D

Ambra Blu
14 Dec 2004, 11:23
da frate, blork e super tare :D

si the 3td and the mortal; cind se apuca moldovenii sa o dea in engleza, e chiu si vai. salva mea, fratre.

keyzer soze
19 Dec 2004, 07:35
O voce desfundata, chitari ragusite a la Rolling Stones, o baterie care nu prea stie ce sa faca, asa ca da pe fast-forward acelasi ritm, un bas care mai mult face zgomot, plus ceva organ-works = Coachwhips, punk-garage perfect pentru topaitul prin casa cu cafeaua in mana, spre disperarea vecinilor. Deloc original, but so fuckin' refreshing.

WraIth
27 Dec 2004, 09:04
Am nevoie de ajutor,nu am mai avt timp sa gasesc rubrica potrivita,asha ca intreb aici daca,in cazul in care ati vazut Soul Plane,daca poate sa-mi spuna shi mie cine canta malodia aia care o pun chiar inainte sa decoleze??
ii super melodia,i need to know . THx

Jay
18 Jan 2005, 11:16
Au aparut...
ultimul Faithless.... frumusel.. de fapt mai mult decat atat ... merita luat
ultimul Chemical Brothers... diferit, in plus, ataca un sound putin mai nou, cel putin pentru ei... albumul asta doar pentru cei care gusta...

Ambra Blu
18 Jan 2005, 12:05
Albumul de la Faithless e chiar misto.

KORBEN
18 Jan 2005, 20:08
descoperit MYLO, eltro-retro si foarte ascultabil
de downloadat si testat

Nightwane
25 Jan 2005, 17:08
it's finally here: Human after all , cel mai nou album Daft Punk . Extraordinar. 10/10

PS: nu seamana nici cu Homework si nici cu Discovery.

KORBEN
04 Feb 2005, 14:13
dupa vreo trei ascultari as zice dsp human afterall ca e non-human after all si ca nu ma misca in vreun fel decat mici parti...
prefer homework

Nightwane
04 Feb 2005, 14:28
dupa vreo trei ascultari as zice dsp human afterall ca e non-human after all si ca nu ma misca in vreun fel decat mici parti...
prefer homework

daaaarling....sugarbun...honeypuff whaevah :P

mie chiar mi-a placut HAA-ul .... nu mai mult ca Discovery though :D

but anyway...i'd listen to Discovery anytime :D

Ambra Blu
09 Feb 2005, 21:05
Recomandari pt K's, Jay si altii care mai asculta electronica & trip: Blanos Distruzos (proiect autohton), Matze (Ultima gaina a europei) si Endless Blue. La Robots in Disguise am cam adormit. Mai merita incercate si Andrea Parker (mult) si Anja Garbarek (mai subtire).

Jay
10 Feb 2005, 10:41
Recomandari pt K's, Jay si altii care mai asculta electronica & trip: Blanos Distruzos (proiect autohton), Matze (Ultima gaina a europei) si Endless Blue. La Robots in Disguise am cam adormit. Mai merita incercate si Andrea Parker (mult) si Anja Garbarek (mai subtire).

Mi-a mai spus cineva de Blanos Distruzos dar eu am inceput sa rad.... they are good? Hm... I'll check... iar matze... only in the dispozition(a fost in web cu vasile intr-o seara si a pus minimalisme de-ale lui... nu intelegea nimeni nimic...:P

Ambra Blu
10 Feb 2005, 13:00
iar matze... only in the dispozition(a fost in web cu vasile intr-o seara si a pus minimalisme de-ale lui... nu intelegea nimeni nimic...:P

Si isi incruntau sprincenele a mirare? Ca nu mai puteau sa topaie? Si se mutau de pe un picior pe altul, cu o tigara intr-o mina si geanta pe celalalt umar. As baga un emoticon sa rid pina ma cac pe mine, dar prea sint penale emoticoanele astea.

K's
11 Feb 2005, 01:06
Tosca - Suzuki

cu Honey (pe care le-a si mixat-o Dorfmeister - "Different Tastes of Honey") si Boss on the Boat ceva mai cunoscute.

Ambra Blu
11 Feb 2005, 09:31
Emiliiana Torrini - Fisherman's Woman, mult mai clasic si mai electronica-less + feture-ul ei cu Thievery Corporation, Until the Morning, de pe their upcoming album.

Jay
11 Feb 2005, 13:36
O retrospectiva pe care am facut-o aseara... tot Groove Armada... au niste chestii foarte tari... de la Vertigo(check it out) la Lovebox se vad multe schimbari... mai ales in rau... oricum Another Late Night-ul ramane one of my favorite...

radu83
12 Feb 2005, 17:21
a auzit cineva de Brenda Kahn?

am ascultat acum ceva vreme si am ramas f impresionat de voce (printre altele). din cand in cand mai caut, dar pana acum n-am gasit nici un album...

Gaandalf
12 Feb 2005, 18:22
Donell Jones - Do you wanna love me
Luther Vandross - If i didn't know better ...
descoperit MYLO, eltro-retro si foarte ascultabil
de downloadat si testat
in mod surprinzator mi-a placut ...

albumele Portishead - absolut tot ce a scos pana in mometul de fatza.
:love:

Ambra Blu
14 Feb 2005, 10:15
Pentru toti prietenii si fanii mei, citeva sunete: Blockhead - Music by Cavelight, Prefuse 73 - Vocal Studies & Uprock Narratives, Emiliana Torrini - Fisherman's Woman, Anja Garbarek - Baloon Mood si, in cele din urma, Rj2 cu Since We Last Spoke. Pentru restul, discoteca si playlisturi de radio functionind in sistem heavy rotation.

Gaandalf
14 Feb 2005, 10:20
Pentru toti prietenii si fanii mei discoteca si playlisturi de radio functionind in sistem heavy rotation.
Flashdance... :lol:

Gaandalf
14 Feb 2005, 10:24
in general ...

Jill Scott - Whatever
213 - joystick
ruff endz - love crimes
dave hollister - almost
erykah badu - on & on
Silk - Ebony Eyes
213 - sassy ways

Ambra Blu
15 Feb 2005, 11:19
Tosca - Dehli, doar pentru cei care nu asculta discoteci si haus.

kadi
15 Feb 2005, 15:33
Am ascultat-o pe Emiliana Torrini la Fnacu din orasul lui Eco si al gorgonzolei.O voce singulara, friabila , cu timbrul lui Bjork si stilul lui Drake din Pink Moon sau genul soptit Iron and Wine.Mi-a amintit si de Nebraska , manifest al periferiei si dezagregarii sociale.Torrini se aseamana putin si cu Joanna Newsom,alta voce in plina prostratie, mai aspra si bizara.

Jay
15 Feb 2005, 21:11
Tosca - Dehli,

Trebuie sa fiu intr-o dispozitie ambianta sa trec de a doua jumatate a albumului

Ambra Blu
15 Feb 2005, 21:42
Savath & Savalas, cu o pregnanta voce de world music. O compilatie Warp- The Nexus Phase, un fel de all-star game. Un Recoil vechi, Unsound Methods, mai rough, urmarit inca de ecouri DM.

Airlight
16 Feb 2005, 11:29
:)

SHPONGLE.

BeNnY
16 Feb 2005, 18:16
Chemical Brothers - ultimul album - Push the Button - excelent (thx KORBEN)

Un Top 3 melodii de pe album

1. Galvanize
2. Shake Break Bounce
3. Close your eyes

Airlight
16 Feb 2005, 19:16
din albumul ala numai rize up.
restu's clone tarzii de tcm.

BeNnY
16 Feb 2005, 20:49
Cu mine vorbeai? Nu de alta, dar nu vad nici un rise up pe Push the Button.

Jay
17 Feb 2005, 00:32
@Benny... si tu in loc sa-mi multumesti mie care l-am promovat pe forum...tz tz...:P

Ceva ciudat... acest marius moga al americii... Pharell a scos doua negative foarte reusite pe ultimul snoop... let's get blown... comercial ... but for the bitcheeees.... super tare cum prizeaza ala pe negativ... get me get my thrills.... asta pentru filmul meu cu afroamericance si decapotabile... si primul extras de pe album e bunicel... mai ales negativul... in rest albumul e varza murata

Gaandalf
17 Feb 2005, 07:30
Ceva ciudat... acest marius moga al americii... Pharell a scos doua negative foarte reusite pe ultimul snoop... let's get blown... comercial ... but for the bitcheeees.... super tare cum prizeaza ala pe negativ... get me get my thrills.... asta pentru filmul meu cu afroamericance si decapotabile... si primul extras de pe album e bunicel... mai ales negativul... in rest albumul e varza murata
acest nou stil al lui care l-a lansat : Rhythm & Gangsta este clar COMERCIAL. De unde a plecat si cat de mult a decazut.

Totusi in privinta lui Snoop Dogg - va recomand celor care sunteti genul: "smoking trees" - Snoop Dogg & Sickamore. Ascultati si veti intelege.
nothing more to add ...

Airlight
17 Feb 2005, 11:37
Cu mine vorbeai? Nu de alta, dar nu vad nici un rise up pe Push the Button.

scuze, cred ca am un maxi nemtesc si la ala ma refeream:

Num - Track Name Time
--- ---------- ----
[ 01 ] - Galvanize 04:27
[ 02 ] - Rize Up 04:06
[ 03 ] - Electronic Battle Weapon 7 07:25


Da-mi adresa de mail daca vrei s-auzi rize up :D

KORBEN
19 Feb 2005, 22:20
ultimu chemical e superb
cand o sa ma pot opri din ascultat revin cu detalii
sen-za-ti-o-nal

BeNnY
19 Feb 2005, 22:27
@Benny... si tu in loc sa-mi multumesti mie care l-am promovat pe forum...tz tz...:P


Eu nu prea citesc topicul asta. De Push the Button am aflat de la KORBEN.

Airlight la noi e The Boxer si, da, e melodia care mi se pare cea mai buna, nu stiu cum dracu am uitat-o exact pe ea.

Jay
21 Feb 2005, 16:39
de pe chemical...my favorite is Marvo Ging... :weehaaa:

Gaandalf
21 Feb 2005, 17:12
Telepopmusik - Breathe
Mach 747 - Invading PrivEtly

Jay
21 Feb 2005, 17:53
Telepopmusik - Breathe


Asta este o piesa de pe albumul Genetic World.. si s-a vorbit despre el pe acest topic.... cred ca ai vrut sa postezi la plylist si atat ca altfel nu inteleg

Gaandalf
21 Feb 2005, 18:05
Telepopmusik - Breathe


Asta este o piesa de pe albumul Genetic World.. si s-a vorbit despre el pe acest topic.... cred ca ai vrut sa postezi la plylist si atat ca altfel nu inteleg
astea-s sunt piese inedite care ar trebui sa fie "aknowledged" ...

melodia e super chill ...
cum ti s-a parut ?

Nightwane
21 Feb 2005, 19:32
Zongamin anyone?

Jay
02 Mar 2005, 15:49
Thunderball - Scorpio Rising... another 18th street longe(thievery) production... de fapt e un album mai de mai demult dar pentru cei care nu l-au descoperit,... ei bine ... un thank u e destul... 8)

raptor
02 Mar 2005, 23:53
.baieti si fete. mai ascultati si cintece natioanle. sa va simtiti si voi romani o data in viata.
.celor care au urechi sa asculte:
-"imnul lui iancu";"treceti batalioane romane carpatii" si "hora unirii" toate mixate de DJ Corul Armatei in klub Uinamp.

europe_east
23 Mar 2005, 07:43
Pentru ca am vazut ca sunt pe-aici mai multi fani Diana Krall, am zis sa nu mai aglomerez topicul de Playlist, ba mai mult, propun un top al albumelor domniei sale. Eu propun (pentru inceput, ca abia am reusit sa le ascult pe toate):

1. The Look of Love (Cry me a river :love: gee, sa tot plangi asa)
2. All for You
3. Love Scenes
4. Live in Paris

Am mai ascultat si Stepping Out, Only trust your heart, si ceva care se chema Verve, da' parca tot alelalte m-au impresionat.

Alte pareri? Pentru? Impotriva? Se abtine cineva?

Morrison
23 Mar 2005, 11:16
Metalhead (editia a XXII-a) va invita Marti 29 Martie 2005 de la ora 21:00 in club Underworld Bucuresti, la un concert exceptional sustinut de trupa M.S. si de invitatii sai adica la peste 3 ore de Metal. Dupa concert, ca in fiecare marti, Rockoteca Metalhead si Metalfan pana dimineata. Pretul biletului va fi 50.000.

M.S. - Heavy Metal - Bucuresti - trupa lui Doru MS Istudor, pentru a doua oara in Underworld se pregateste de un alt concert de zile mari, dupa evenimentul petrecut cu o luna in urma la relansarea live a trupei tot in Underworld. Doru Istudor este cunoscut rockerilor din Romania ca fost membru al formatiilor Harap Alb, Florian Din Transilvania, Vali Sterian & Co., dar mai ales ca lider al grupului Voltaj in perioada metalica '86-'92. Cu o experienta de peste 20 de ani, trupa promite un show pe cinste. Ultimul album M.S. , Rugina nu moare aparut in 2002 este considerat de foarte multi dintre cei ce l-au ascultat, drept cel mai bun si profesionist album de heavy metal aparut vreodata in Romania.
Ultimul concert M.S. sustinut in Underworld a durat aproape 3 ore si a fost presarat cu multe coveruri cantate exceptional (Ac/Dc, Pantera etc.), trupa demonstrand experienta vasta adunata de-a lungul multor ani in lumina reflectoarelor.
Pentru mai multe detalii vizitati www.msmetal.net unde puteti gasi si niste piese la download
http://www.suzukimotors.ro/temp/ms.jpg
Invitatii speciali ai trupei sunt binecunoscutii G. Patranoiu, C. Marinescu si M. Rosiu

http://metalhead.underworldclub.ro/ms_.jpg

Concertul incepe la ora 21:00 iar intrarea este 50.000
Clubul dispune de garderoba
Bd. Mihail Kogalniceanu nr. 3
Autobuze: 85,336,69,90 etc..
Metrou: statia Izvor


Eveniment sustinut de Sapteseri si Metalfan.ro

Gaandalf
25 Mar 2005, 08:27
EJECT!

KORBEN
04 Apr 2005, 16:26
new order- the siren`s call
MARE DEZAMAGIRE
pentru ca au un sound retrofake...paradoxal, s-au gandit si oamenii sa sune retro, ...suna la fel ca enspe mii de chestii
trei piese ascultabile si atat
ma voi retrage intr-un colt sa ascult jamiroquai

Jay
04 Apr 2005, 17:12
ma voi retrage intr-un colt sa ascult jamiroquai

:w00t:

BeNnY
04 Apr 2005, 18:24
Anonim - Hai sa vorbim

Mda. Se simte influenta parazitilor in sound, versuri, trup si suflet. Gen multe piese sunt feat cheloo/fdd. In mare suna bine. Unul din ei suna ca Bitza (?).

Piese remarcabile: Hidrobicicleta (cu Chello), Amintiri din Cernauti, Inghetata, Adrenalina (instrumentalul), Mortal, PunPunct si Nu te sufar (cu FDD). 7 din 15 piese.

WraIth
04 Apr 2005, 21:43
Piese remarcabile: Hidrobicicleta (cu Chello), Amintiri din Cernauti, Inghetata, Mortal, PunPunct si Nu te sufar (cu FDD)

true

BeNnY
04 Apr 2005, 21:50
PunPunct parca se intampla la fiecare formatie initiata. Toti au momentul asta cu "Mami, te iubesc chiar daca ai fost rea cu mine, tu mi-ai dat masa si casa si scoala", ma gandeam ca daca se baga parazitii o sa sara peste momentul asta. N-a fost asa.

silver_boy
05 Apr 2005, 01:51
Daca cineva s-a uitat pe Mezzo (oare se uita cineva pe Mezzo?) pe 3 Aprilie ...N-am prins decat cateva zeci de secunde dintr-un clip,concert pentru orchestra si ...habar n-am ce instrument era ala ...( mii de scuze "conservatoristilor") un soi de fagot ...interpretat divin de un grasutz blond ...Bucata era (daca nu ma insel ) din Motzard ...
Absolut magistrala piesa...Pe urma a urmat alt clip cu una urland intr-un decor wagnerian.Ala nu ma intereseaza-:))))Am stat pana la sfarsit cu sufletul la gura sa vad daca apare scris ce este si cui ii apartine "bucata", dar cum nu eram pe Mtv ...lol..Well, faptul de a intalni pe cineva care chiar sa fi vazut clipul si sa-l recunoasca e mica intreb daca cineva are idee...clipurile pe Mezzo se reiau ?

Jay
05 Apr 2005, 17:43
(oare se uita cineva pe Mezzo?)

imi descarc de pe net si programul lunar....

MinRep
05 Apr 2005, 18:31
(oare se uita cineva pe Mezzo?)
Yep...

Nu am vazut clipul despre care vorbesti, dar se mai repeta ele... De obicei incep si se termina cu numele lucrarii, compozitorul, interpretul, orchestra, locul si data (ca pe MTV). Depinde, totusi, de emisiune (la "Mezzo archive", de exemplu, nu scrie decat la inceput).


P.S.: Mai omorat cu ortografierea numelui lui Mozart... :D

Ambra Blu
05 Apr 2005, 20:27
P.S.: Mai omorat cu ortografierea numelui lui Mozart... :D

Si pe mine cu ortografierea lui 'm-ai'.

silver_boy
06 Apr 2005, 00:40
hahahahahhaha ....ce faza dura ...stiu ca nu e o scuza, dar deseori postez pastilat de nesomn si fie mananc litere fie le adaug in plus.Alteori sunt odihnit dar se intampla sa fiu prost bata.Noroc ca am un amic, un soi de gramatician in uniforma care ma bate ortografic pe unde ma prinde.Cee ce va doresc si voua. lol

Ps Wolfgang Amadeus Mozart...-:))))

silver_boy
06 Apr 2005, 01:24
Dar de spaniolul ala cu lirica cantecului atat de dulce la adresa natiei noastre mult-incercate, ce ziceti ?
Istoria nu spune dar poate si Montecuzoma i-o fi compus vreo piesa lu Cortez & comp. pe cand baietii veseli urcau spre pupa cu cercelul si urechea aztecelor in degetele lor butucanoase de conchistadori derbedei ..lol

MinRep
06 Apr 2005, 07:11
P.S.: Mai omorat cu ortografierea numelui lui Mozart... :D

Si pe mine cu ortografierea lui 'm-ai'.
Eh... e pasabila...

europe_east
06 Apr 2005, 21:59
as dori si eu o recomandare la capitolul thievery corporation. am ascultat ceva foarte misto de ei pe bbc, din pacate nu mai stiu ce era, si cum eu nu am mai ascultat nimic de ei pana acum si am vazut ca sunt foarte populari pe aici, poate faceti ceva recomandari, s'il vous-plait? multumesc.

Ambra Blu
07 Apr 2005, 02:25
as dori si eu o recomandare la capitolul thievery corporation. am ascultat ceva foarte misto de ei pe bbc, din pacate nu mai stiu ce era, si cum eu nu am mai ascultat nimic de ei pana acum si am vazut ca sunt foarte populari pe aici, poate faceti ceva recomandari, s'il vous-plait? multumesc.
ultimul album - the cosmic game - care mie, unuia, imi place f mult, e cel mai apreciat de catre cei care nu au nici o treaba cu muzica tc (un fel de snobism, daca ma iau dupa cronici); totusi de baza ramin the richest man from babylon si dj kicks.

europe_east
07 Apr 2005, 04:14
multumesc. poate scriu o cronica si ma supun testului de snobism propus. ;)

Ambra Blu
07 Apr 2005, 09:03
multumesc. poate scriu o cronica si ma supun testului de snobism propus. ;)

cu placere. intiii asculti TC si, apoi, in functie de cit ti-a placut, esti snoaba sau nu.

cherryblossom
07 Apr 2005, 10:38
eu am un album mai vechi 'Sounds from the Thievery Hi-Fi' care nu e cine stie ce...

europe_east
07 Apr 2005, 18:55
Hai sa remarc si eu aici (unde altundeva) ca legendarul AB se poarta neasteptat de civilizat in ultima vreme. Cat la misto cat la nemisto, asta, ma rog, dar e remarcabil. Daca ar mai si impartasi din vastele-i cunostinte (no irony here) si cu muritorii de rand, ar fi ... cum n-ar mai fi. Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca ireverentul-iconoclast-teribil-exigent s-ar imblanzi... Am muri cu totii de plictiseala. Acestea fiind zise, sa nu cobim. Si sa continuam sa urmarim lupta dintre manga si anime... (apropo, care e diferenta, n-am nici cea mai mica idee. and i don't feel bad about it. :P)

PS: daca ar fi sa imi dau cu presupusul cum de s-a intamplat aceasta chestie, as zice ca e din cauza ca AB s-a apucat de treaba: adica de facut filme. S-auzim de (si sa le vedem cu) bine!

Jay
11 Apr 2005, 10:50
eu am un album mai vechi 'Sounds from the Thievery Hi-Fi' care nu e cine stie ce...

Este extraordinar......... pour le cunoscatori...
si eu am multe albume care nu sunt cine stie ce... dar nu le bag pe forum ca etalon...
te-ai luat aiurea de thievery si m-ai ofticat....
plictiseala asta... of of


Draga europe-est... ca sa nu te speri ... de la inceput... sa o luam de jos in materie de thievery...
Eu zic sa incepi cu Sounds from the verve hi-fi(asta ca sa vezi ce apreciaza)... mergi spre the outernational sound(compilatie 18stlounge)... si incearca the richest man in babylon... apoi iei o pauza si te bagi la ceva mai tare ... departures(c) chiar si abductions and reconstructions(compilatie) apoi te Cosmic Gamezi.... P.S.mai sunt...
si daca merge bine.. da un mp... cu restul... asta ca sa nu mai scriu pe forum nu stiu ce ... cat despre critici de muzica... in nici un caz nu aici este locul....

cherryblossom
11 Apr 2005, 11:55
eu am un album mai vechi 'Sounds from the Thievery Hi-Fi' care nu e cine stie ce...
Este extraordinar......... pour le cunoscatori...
si eu am multe albume care nu sunt cine stie ce... dar nu le bag pe forum ca etalon...
te-ai luat aiurea de thievery si m-ai ofticat....
plictiseala asta... of of


draga Jay, nu 'm-am luat' de thievery, am emis o parere personala despre unul dintre albume, poate celelalte sint altfel... am I to be blamed? lasa ofticarea pentru chestii mai serioase... iar plictiseala, ea ce legatura are?

Denis_stelistu
12 Apr 2005, 17:21
Muzica din Lord of the rings e cea mai tare.

Jay
13 Apr 2005, 11:50
Muzica din Lord of the rings e cea mai tare.

Go fuc k a duc k

Denis_stelistu
13 Apr 2005, 17:32
Go fuc k a duc k[/quote]


And you go fuck a pig.

BeNnY
13 Apr 2005, 17:53
Mi-a placut cum ai judecat.

Jay
14 Apr 2005, 12:36
u go penis stelistu' lu' peste

Denis_stelistu
14 Apr 2005, 21:04
u go penis stelistu' lu' peste

GO **** A****

Jay
18 Apr 2005, 22:11
yeah... goa sometimes... psy is called today.....

Nae
18 Apr 2005, 22:28
niiiice music... :D

KORBEN
21 Apr 2005, 01:39
niiiice music... :D

u don`t say
habarnaveam can mai stie careva cu ce se manaca goa

Jay
21 Apr 2005, 02:18
Nae stie de toate... dar cand ii pui materialul pe jos... habar nu are cu ce se mananca...(nu vreau sa se nasca o cearta)

europe_east
21 Apr 2005, 02:38
Un mix interesant:

Thievery Corporation-- The cosmic game. Mi-a placut. Unele cantece mai mult decat altele. Warning shots -- imi imaginez melodia aia mergand perfect intr-un film. Plina de nerv! si altele... Multumesc de recomandari la toata lumea.

Acquaragia Drom-- Mister romano. Muzica tiganeasca italiana. Parca tiganii nostri le au mai bine. Desi ma daduse peste cap o melodie care nu e pe CD-ul asta, chestia asta pot sa zic ca nu m-a impresionat.

Arvo Part-- De Profundis. The best of the best. Acest tip a fost si e o revelatie pentru mine. Mai asculta cineva?

Ambra Blu
21 Apr 2005, 08:44
yeah... goa sometimes... psy is called today.....

trance-itory si goa asta
Emou in cel mai bun caz; restu labe
Smith & Mighty
A Guy Called Gerald - some good ole school

MinRep
21 Apr 2005, 08:54
Arvo Part-- De Profundis. The best of the best. Acest tip a fost si e o revelatie pentru mine. Mai asculta cineva?
Mai rar, dar ascult... Dupa ce am vazut "Gerry" (cand l-am descoperit), m-a tinut o perioada destul de lunga...

Ambra Blu
21 Apr 2005, 18:12
Arvo Part-- De Profundis. The best of the best. Acest tip a fost si e o revelatie pentru mine. Mai asculta cineva?

In acelasi registru grav: Jóhann Jóhannsson - Virthulegu Forsetar si Gavin Bryars.

Airlight
22 Apr 2005, 09:25
Arvo Part-- De Profundis. The best of the best. Acest tip a fost si e o revelatie pentru mine. Mai asculta cineva?

Arvo Part, da.. Tocmai vad war photographer, un film nemtesc al carui 'director muzical' e Manfred Eicher (seful casei de discuri ECM) care i-a adus in soundtrackul filmului pe Part, Eleni Karaindrou si David Darling. Toti foarte buni. (Eleni e cea care face muzica filmelor lui Theo Angelopoulos iar Darling, oh well, you'll just have to listen to The Sea.. )

Despre ECM sunt musicwise multe lucruri bune de spus, dar am sa zic doar unul: Anouar Brahem..

Ambra Blu
22 Apr 2005, 09:30
Despre ECM sunt musicwise multe lucruri bune de spus, dar am sa zic doar unul: Anouar Brahem..

Conte de l'incroyable amour.
Piece de resistance - Le chien sur les genoux de la devineresse.

Airlight
22 Apr 2005, 09:48
Iti sugerez sa le asculti pe toate mon, 'conte de..', astrakan cafe, barzakh, khomsa, thimar (pe alocuri) si chiar si ultimul, le pas du chat noir, care-i mai negru asa, ca-i ultima poza romantica ce se poarta, dar e inca bun la ascultare..

Si total offtopic, un link bun pe ziua de azi: http://www.indiewire.com/movies/movies_050414dogme.html

europe_east
22 Apr 2005, 14:39
Manfred Eicher (seful casei de discuri ECM) care i-a adus in soundtrackul filmului pe Part, Eleni Karaindrou si David Darling. Toti foarte buni. (Eleni e cea care face muzica filmelor lui Theo Angelopoulos iar Darling, oh well, you'll just have to listen to The Sea.. )


A, inca cineva caruia ii place Eleni... :D Eu sunt topita dupa ea. De Part eu am ascultat doar Litany si De Profundis, si ambele imi plac foarte mult. Nici nu stiam ca face muzica de film.

Multumesc iar de toate recomandarile... I'll go searching... :)

Serghei
22 Apr 2005, 15:31
@Nae
for people who have seen him live on stage- he sucks... great instrumentalist, great asshole on stage, and a rotten show.

1.Iasi nu s-a aflat pana acuma pe lista traseelor live-performance-urilor lui DiMeola,asa ca nu iti pot raspunde in cunostinta de cauza.
2.Great asshole on stage-am revazut acuma cateva saptamani concertul lui Malmsteen cu filarmonica din Tokyo si se pare ca a fi gaozar e un trend printre chitaristii liber-profesionisti.
3.Rotten show-acuma sa fim cinstiti,DiMeola nu e nici Pink Floyd sau Led Zeppelin sa o arda psihedelic,ori Rammstein,sa-ti aduca unul in lanturi sa-i dea pule peste cur,nici macar 3SE,unde vezi 10 fetite semidezbracate facand figuratie in spate.

Herzeleid
22 Apr 2005, 16:39
Sa intelegem ca ... Rammstein are bad? :?

Bogie
22 Apr 2005, 17:00
In nici un caz :)

Jay
22 Apr 2005, 17:05
sunt doar normali...

BeNnY
24 Apr 2005, 19:28
Gorillaz - Demon Days e noul album. E mult mai techno, instrumental si mai fara voci. Ceea ce e rau din punctul meu de vedere. Si in loc de Clint Eastwood avem Dirty Harry.

Jay
25 Apr 2005, 16:29
recomand din suflet
Mylo - Destroy rock and roll

Nae
25 Apr 2005, 20:09
@Nae
for people who have seen him live on stage- he sucks... great instrumentalist, great asshole on stage, and a rotten show.

1.Iasi nu s-a aflat pana acuma pe lista traseelor live-performance-urilor lui DiMeola,asa ca nu iti pot raspunde in cunostinta de cauza.
2.Great asshole on stage-am revazut acuma cateva saptamani concertul lui Malmsteen cu filarmonica din Tokyo si se pare ca a fi gaozar e un trend printre chitaristii liber-profesionisti.
3.Rotten show-acuma sa fim cinstiti,DiMeola nu e nici Pink Floyd sau Led Zeppelin sa o arda psihedelic,ori Rammstein,sa-ti aduca unul in lanturi sa-i dea p*** peste cur,nici macar 3SE,unde vezi 10 fetite semidezbracate facand figuratie in spate.


@Serghei.
mda.
1. imi pare rau pentru tine. concerte live DiMeola in orase mai mari si mai populate...
2. mda, a fii gaozar este la moda. un macho batran care pare tare gay (no offence)
3. nu stiu la ce te referi, insa am platit o gramada de bani sa-l vad, si s-a urcat cu 2 ore intarziere pe scenea, a cantat un solo, si apoi inca unu', si inca unu', apoi s-a urcat inca un maimutzoi pe scena care a inceput sa cante la bongos, si asa au tot tinut-o, in multe labe consecutive instrumentale inca o ora. apoi s-a ridicat victorios de pe scaunul lui, s-a jucat de-a Hristos, si a plecat... great show.
nu ma asteptam la un concet mai spectaculos (vezi 'roger waters tour 2002'), ci numai la ceva mai plin... nu stiu, am vazut mai multi solo-artists, si asa ca m-a asteptat la un concert mai mare un pic. deh, maybe i had too high expectations.

cherryblossom
25 Apr 2005, 22:46
recomand din suflet
Mylo - Destroy rock and roll

pai daca-l recomanzi din suflet vreau si eu sa ascult... (si ca sa nu mai fii suparat, jur ca zilele astea am ascultat the supreme illusion in continuu :P :) ... )

Jay
26 Apr 2005, 17:18
Sincer, s-ar putea sa nu-ti placa...
DUpa Pasti am sa ti-l dau....:)

europe_east
27 Apr 2005, 07:02
Ascultat si eu 'Simple Things' al lui Zero 7. Pacat sa zic totusi ca e doar melodia aia 'In the waiting line' care e absolut remarcabila, restul le-am uitat instantaneu. 'The cosmic game' grows on me though. :)

Jay
27 Apr 2005, 13:04
Simple Things este un album excelent de chill... Al doilea e mai plictisitor...
In afara de -waiting line-...restul ai uitat..... what????
ce are piesa 3, 6, 9, 11 sau 12.... piesa de final este remarcabila...
Va rog destul de frumos ... sa lansati aceste cronici muzicale pe alte forumuri... specializate ... or smth...
Asta e cea mai mare problema aici...toata lumea isi da cu parerea in orice lucru.....

europe_east
27 Apr 2005, 15:44
pai normal ca ne dam cu parerea... n-ai decat sa arunci cu rosii daca nu-ti place... o sa avem astfel un dialog in contradictoriu... :P promit sa reascult melodiile 3, 6, 9, si 3.14. vezi, ca e buna si polemica asta la ceva? :D

cherryblossom
27 Apr 2005, 21:56
mie mi-a placut mult Zero 7 si chiar i-am pus si pe altii sa asculte... la fel si cu Funki Porcini, And Also the Trees si Gotan Project...

keyzer soze
29 Apr 2005, 11:08
Daca puneti botu la New Order & shit, va recomand un electronica-meets-indie de la SubPop - baietii de la The Postal Service si cel mai bun album al lor,'Give Up'.
Tot pe coordonate indie, The Rapture si 'Echoes'.

christi
29 Apr 2005, 12:25
Sa intelegem ca ... Rammstein are bad? :?

Da :)

22hertz
05 May 2005, 11:11
21Hertz- trip-hop de la Stockholm, pe alocuri in ritm care nu prea transmite mare sentiment la suflet, nici macar asa, putin, 21 de grame, la 21 Hz. Piesa interesanta: Outside. Oricum, respecta sablonul cu fata la microfon.
hi everybody
i am proud to annouce the first CD of 21 hertz "Ocean of time" is now able to buy on our site www.21hz.org :D
se you

GhitzaCartitza
05 May 2005, 18:14
Pot sa spun mandru ca am o pasiune mai mare decat filmul! Muzica! Am inceput cu Metallica, am trecut prin Iron Maiden, Judast Priest, Manowar, Sodom si multe alte nazdravanii. Ce pot sa spun? Eram mic si usor de influentat! Era la moda imediat dupa revolutie sa fii "roaker". Imi lasasem si parul lung. Ma credeam cool! Asta pana cand am auzit "My name is" Eminem. Deschizatorul mintii mele! Eliberatorul :lol: ! Mi-am dat seama ca muzica nu inseamna doar melodie, ci se poate transmite si un mesaj intr-un limbaj care pote fi inteles de toata lumea. Am inceput sa ma interesez mai mult despre muzica lui si am dat de un nume care aparea peste tot langa Eminem: Dr. Dre! Greul! Am avut o alta revelatie! Am inceput sa ascult din ce in ce mai mult muzica gangsta. A aparut si Snoop Dog, 2 Pac, Nate Dog! Mi-am dat seama cat am pierdut si am inceput sa recuperez cautand albumele lor mai vechi. Am dat peste fosta formatie a lui Dre: NWA. Supertari baietii! Am ascultat Wu Tang, Run DMC, Lords Of Underground, DAS EFX si multe multe alte formatii vechi. Toate mi-au placut! Acum am fost atins si eu de latura comerciala a muzicii hip hop si am dat-o pe 50 Cent, Ludacris, Xzibit, Nelly, Chingy, Lil' Jon, Jadakiss si tot ce are legatura cu R&B. Ramane insa un loc special pt. EMINEM.
De la noi ascult ca toata lumea BUG Mafia si Parazitii.
Sper ca nu v-am suparat cu atata vorbarie, dar trebuia sa ma descarc.

Nightwane
05 May 2005, 20:24
Shivaree - Who's got trouble - cam de cacat. ma asteptam la ceva mai misto dar ata ete. fuse si se duse. doar vreo 2-3 melodii de doamne-ajuta.

Later Edit - boy was I wrong! this album grows on ya. e divin.

Franz Ferdinand - Franz Ferdinand - so and so...

Yann Tiersen - Le Phare & La Valse Des Monstres & C'etat Ici - no comment. divin.

Serghei
25 May 2005, 17:20
hey, am pus si eu versurile astea undeva mai sus... tu ce varianta asculti? eu recomand calduros diana krall, desi altii au alte preferinte-- vezi Mala, EgoN. oricum, misto

Variante sunt multe.Diana Krall,Lisa Ekdahl, Natalie Cole,Dinah Washington,Aerosmith,Barbra Streisand,Joe Cocker.... etc.

Prefer Julie London dar nu am gasit inca varianta Nina Simone.

Serghei
26 May 2005, 13:42
http://www.beautifullyscarred.net/

De la sectiunea Audio se poate downloada piesa Pagoda-Death to Birth de pe soundtrack-ul Last Days(GVS)

Jay
31 May 2005, 02:41
bent - great
a guy called gerald - prea fin pt my taste dar merge
tre sa ma ocup de sectiunea asta... ca voi o lasati in paragina...

Denis_stelistu
31 May 2005, 09:58
Ben E.King-Stand By Me

raptor
31 May 2005, 10:49
la playlist.

Jay
01 Jun 2005, 01:57
Ben E.King-Stand By Me


asa ... ce e cu asta???

Denis_stelistu
02 Jun 2005, 09:07
Ben E.King-Stand By Me


asa ... ce e cu asta???


MElodia de la filmul Stand By Me este una tare.

cherryblossom
02 Jun 2005, 13:14
Kyoto Jazz Massive - Spirit of the Sun - truly sophisticated dance music.. really cool...

Airlight
02 Jun 2005, 13:44
Kyoto Jazz Massive - Spirit of the Sun - truly sophisticated dance music.. really cool...

ii stiu, sunt misto.

EON
03 Jun 2005, 16:30
Pentru Airlight : David Darling / Cello, Cello blue, Journal october, Darkwood , Epigraphs+ The river (& Ketil Bjornstad)
sau Wolfgang Tiepold (cello) & Klaus Schulze - "x" '78(absolut fenomenal), Dune '79,Ballet 1/2000 (din contemporary works I) ***** Live@Klangart 2/ 2001 si as putea continua...

Airlight
03 Jun 2005, 18:24
Pentru Airlight : David Darling / Cello, Cello blue, Journal october, Darkwood , Epigraphs+ The river (& Ketil Bjornstad)
sau Wolfgang Tiepold (cello) & Klaus Schulze - "x" '78(absolut fenomenal), Dune '79,Ballet 1/2000 (din contemporary works I) ***** Live@Klangart 2/ 2001 si as putea continua...

mersi frumos.

Ce stiu din astea: Darling & Bjornstad cu The River, firicel 'izvorat' din proiectul-mama The Sea si October Journal.

Dune si multe alte acte Schultze, din care iarasi thumbs up colaborarile cu Peter Kuhlmann aka Pete Namlook si al sau Fax Label.

Ce-as mai zice ca merita: Niels-Peter Molvaer, nu cu Khmer, pe care-l remarcase K's in playlist odata, ci cu Solid Ether, care e genial (apropos, tipul zice ca Vilde o cheama pe fiica-sa si de acolo vine numele Vilderness al super-piesei de pe album).

Si tot in vana asta, Rinneradio; niste finlandezi foarte dragi mie, care suna un pic ca Zum, ca sa-l flatez un pic pe Draganescu :P edgy si cu mult suflet.

Poti sa continui in mp, daca iti gasesti timp si chef pentru o lista mai lunga.
Cu de dinainte multumiri.

europe_east
03 Jun 2005, 20:00
va rog frumos, discutati si in public despre muzichii faine.... sunteti sursa f buna de inspiratie...

Jay
03 Jun 2005, 22:54
Kid Koala.... versiunea Live Drunk Trumpet... fabulos....
Kid Locco ... AnotherLateNight.... si acum ca o paranteza... toate Another Late Night-urile sunt pieces of art... zero7, Groove Armada, Fila Brazillia... sunt aproape la fel de bune ca DJ Kicks-urile...

EON
06 Jun 2005, 11:48
din nou pentru airlight

ENDRAUM (Germania)
In flimmernder nacht , Morgenrote , Nachtstrahl, Blauk (live), Innerlichkeit
ARVO PART & THE HILLIARD ENSEMBLE - Miserere /ECM
GESUALDO & THE HILLIARD ENSEMBLE - Tenebrae/ECM

Airlight
06 Jun 2005, 12:52
mersi mersi mersi!

transcrise direct in searchbox-urile unor aplicatii p2p :P

tailgunner
06 Jun 2005, 14:47
Thievery Corporation, "Rewound" si "Triple J mix" (2004)

in alta ordine de idei:

Kings of Leon, "Aha Shake Heartbreak" (2004)
Beck, "Guero" (2005)

Airlight
06 Jun 2005, 14:55
rewound am luat saptamana trecuta, a dat bine in playlist pe caldura aia .. :)

astazi:
wolfgang muthspiel cu 'perspective' si 'echoes of techno'
ultimul album molvaer, 'np3', pe care nu-l stiam.

si din nou flunk.

Nightwane
06 Jun 2005, 17:39
Kid Locco ...

Eu stiu ca e cu un singur "c". I might be wrong tho.

europe_east
06 Jun 2005, 21:58
intrebare de incepator (pentru airlight, EON, tailgunner): cum faceti sa obtineti aceste albume? eu de obicei le cumparam de pe amazon. insa la rata la care ati inceput sa dati titluri si nume... so, care e metoda? se pot asculta pe undeva mai mult de trei secunde?

nume
06 Jun 2005, 22:07
P-I-R-T-E-R-I-E
De acolo se iau si scurtele alea de care tot intrebai.

europe_east
06 Jun 2005, 22:11
ha, am gasit un site cdconnection.com, preturi mici... multe din titlurile date mai sus, inlcusiv acel "X" al lui k schulze pomenit mai sus. fain! multumesc mult! continuati, va rog.

tailgunner
06 Jun 2005, 22:14
it's called DC++. sau Soulseek. sau E-donkey. Downloadeaza clientul instaleaza-l si da-i drumu'. e pa gratis.

europe_east
06 Jun 2005, 22:16
pa gratis, pa gratis, da' ma ia efbiaiu pa sus daca daunlaudez aceasta chestie?

M0n0
06 Jun 2005, 22:27
pa gratis, pa gratis, da' ma ia efbiaiu pa sus daca daunlaudez aceasta chestie?

Nu-mi vin a crede ochilor...? efbiai?
Cei care au retzea acasa (eu sunt abonat la SimNet, in Iasi...fac publiitate, stiu), dc++ e baza...de aici dld filme, muzica, etc etc in prosteala si nimeni nu zice nimic... ;) Long live the Internet...

nume
06 Jun 2005, 22:32
DC++ e un cacat. Merge varza, ODC rupere. 15 filme in vreo 2 ore. Uimitor. Am mancat un tub de blancuri zilele astea. Acu' timp sa am sa le vad.

europe_east
06 Jun 2005, 22:42
Off Topic:

pa gratis, pa gratis, da' ma ia efbiaiu pa sus daca daunlaudez aceasta chestie?

Nu-mi vin a crede ochilor...? efbiai?...

mda, io stiu ca din astia de au folosit napster au fost alesi la intamplare cativa insi si cercetati si pusi la plata si alte chestii. se subintelege, nu din ro!

BeNnY
06 Jun 2005, 22:42
oDC e cam aceeasi chestie cu DC++. M0n0 in US sunt mult mai stricte chestiile astea & ei chiar inchid site-uri/prind diferiti indivizi acuzati pe piraterie. La noi nu.