PDA

View Full Version : nu cred in k-pax


maga
12 May 2002, 13:12
am citit pe nu stiu cate situri cat de interesant, intrigant e filmul asta.mi s-a spus ca imi va stimula imaginatia ca nici un alt film.ca are in vedere probleme interesante, ca pune in chestiune umanitatea din mine sau mai stiu eu ce. m-au mintit! e un film mic parca facut de niste psihologi amatori sau filosofi amatori.da,e adevarat ca-i dragut filmat cu toata luminozitatea aia sugestiva. dar scenariul e prost si previzibil. asta-i cea mai mare vina a filmului astuia :ca-i previzibil.m-au enervat cumpit toate hipnotizarile alea si lucrurile pe care scenaristii le-au pus in gura lui prot.mai ales o chestie care sper ca nu o sa ajunga la sectiunea replici celebre.kevin spacey e bun dar deageaba.dupa ce filmul s-a terminat intrebarea: tu ce crezi, era extraterestru? a devenit de un ridicol induiosator.ma enerveaza mai ales c-am spus multora ca asta va fi un film mare.nu cred in k-pax.

toni
16 May 2002, 14:55
O, cita dreptate ai...Si eu m-am dus la filmul asta crezid ca e vreo genialitate..si cind colo, o porcarioara americana, SUPER previzibila si plictisitoare. Aveam tot timpul impresia ca mai vazusem filmul, poate din cauza unor titluri ca Girl, interupted si Zbor deasupra unui cuib de cuci. Nu spun ca seamana cu astea doua, poate n-au nici o legatura, dar senzatia de deja-vu nu m-a parasit nici o clipa.
Sper ca nu mai scrie nimeni dupa noi, pentru ca, din nefericiere, nu prea ai ce sa scrii despre acest film..

tigerlili
04 Jun 2002, 10:52
Oricit de rau mi-ar pare trebuie sa fiu de acord cu cele de mai sus.
intotdeauna am spus ca sint citiva actori pe care m-as duce s-ai vad si numai daca ar citi cartea de telefoane. Kevin Spacey era unul din ei....m-am inselat.
K-Pax este inca unul din seria care pare ca nu se mai sfirseste a filmelor bazate pe bolile pshice: personalitati multiple, schizofrenie, etc.
in ultimul timp cam toate sint asa. In locul unei povesti interesante si a unor personaje complexe avem povesti medicale si basme de adormit copiii.
precum ar spune Siskel&Egbert (doi critici americani de film) : 2 thumbs down...

ricutza
06 Dec 2002, 22:42
mie mi-a placut K-Pax...intr-adevar are multe aspecte din filmele metionate mai sus de toni, la care s-ar mai putea adauga si altele...si totusi mi-a placut ca in finalul filmului practic nu stii daca el era sau nu nebun...cel putin eu nu mi-am dat seama!
nu cred ca se poate spune ca Kevin Spacey joaca prost...nu cred ca trebuie sa ne asteptam ca toate aparitiile sale sa fie la fel de fascinante ca cea din American Beauty...mi s-a parut personajul din filmul asta destul de plat asa ca nu prea avea cum sa-l faca special...

Semaca
11 Dec 2002, 13:34
Daa... si eu m-am asteptat la mult mai mult de la acest film.

Totusi, intrebarea ramane (de cativa ani buni):cine este dom'ne Keyser Soze ala?

Semaca
11 Dec 2002, 13:34
Daa... si eu m-am asteptat la mult mai mult de la acest film.

Totusi, intrebarea ramane (de cativa ani buni):cine este dom'ne Keyser Soze ala?

NoOne
11 Dec 2002, 17:22
Atat Jeff Bridges cat shi [K]evin Spacey SUNT actori. Orice atzi zice voi, mie mi[-]a placut filmul. Nu vreau sa ma leg de generatzia tanara care e [P]ur shi simplu la furaaaaaaaaaaat dar inca mai regret b[A]nii datzi pentru a vedea "[X]XX".

Cat despre Keyser Soze, poate ca este doar un "Ordinary Decent Criminal" aterizat ca din gresheala de pe "K-Pax" intr-un "L.A. Confidential" mult prea "American Beauty"-ful ce tzine mortzish sa pedepseasca cele "Se7ven" deadly sins... :grin:

PoliFanAthic
11 Dec 2002, 18:52
K-PAX a fost un film care mi-a placut...mi-a placut mai multe decat aproape totul ce am vazut in acest an(care, sinceri sa fim, a fost foarte sarac in materie de filme pana in acest moment...poate LOTR(2)...desi tare ma indoiesc ca imi va putea sterge acea senzatie de plictiseala si absurditate pe care mi-a creat-o primul)
Spacey este un actor care merita tot respectul. In K-Pax apar o multime de intrebari fara raspuns, intrebari care cu siguranta daca nu ti le-ai pus deja, si-au cautat un raspuns si din punctul tau de vedere...daca nu era de pe alta planeta, de unde a stiut sa explice toate chestiile cu sistemul sau solar?
Lumea care este descrisa in K-PAX este o lume, care practic te poate inspaimanta. O lume aparent perfecta, in care insa dragostea, importanta dragoste, isi pierde orice importanta...sa inchei cu un citat, caci, cum spunea Edward Furlong, este bine sa inchei cu ceva ce a fost deja spus de altcineva inainte: "Unde dragoste nu e, nimic nu e" Uitati-va la acest aspect al filmului, nu la cel care-i loveste in cap pe toti...nu la cel la care nu necesiti neuroni.

christine
20 Dec 2002, 17:33
cand am inceput sa-l privesc incepea sa-mi placa dar dupa ce l-am privit sa stiti ca m-a dezamagit foarte tare.e un film stupid.e parerea mea,altii pot zice ce vor.

ricutza
20 Dec 2002, 23:13
de ce te-a dezamagit? care au fost motivele pentru care il consideri idiot?

PoliFanAthic
23 Dec 2002, 09:15
Intrebarile acestea ar trebui subintelese...practic tot ce spui si nu poti argumenta nu este valabil. Exista cateva exceptii, dar acestea deobicei nu sunt valabile in domeniul cinematografiei.

NoOne
26 Dec 2002, 17:44
Ma uitam cu gura cascata la [K]evin Spacey. Il vedeam cum haleshte bananele alea cu tot cu coaja... N[-]am crezut ca se poate asha ceva. In plus, daca aparea in cadru un fruct shi daca il mai vedeam shi pe [P]rot privindu-l eram mai mult decat convins de not-happy-end-ul fructului.

[A]poi au mai fost acele mici momente in care s-a povestit moartea fiicei shi a sotziei...

P.S. Shi cand te gandeshti ca "ET"-ii calatoresc asha de ushor pe razele de lumina. Shi mai shi demonstreaza asta :

----------- ADIOS ------------
----------- ALOHA ------------

E[X]traordinar !!!!

Semaca
27 Dec 2002, 08:39
Da... si pana la urma era sau nu ET?
Argumentati!

PoliFanAthic
27 Dec 2002, 19:47
Parca ne cam lasa, pana la urma, cu ochii in soare.
Totusi, in mod normal nu ar avea cum sa fie. Nici nu cred ca e. Doar tulubrari psihice l-au adus unde l-au adus.
Si din nou, apare o intrebare: atunci de unde stia toate chestiile cu sistemul solar?
Referitor la fata disparuta, si aici ramane o dilema. Putea sa fi fugit...sau poate nu.
Sau...mai am o idee.
Omul din el, a ramas intotdeuna. Prot in schimb, nu era un om...el lua forma cea mai buna...asa ca, poate atunci Prot chiar a plecat, si ce a ramas este adevaratul om...omul traumatizat.
Este o ipoteza, relativa irealistica, dar...totusi, are oanumita baza, nu? Ar raspunde si la intrebarea cu cunostiintele sale in legatura cu spatiul...

ricutza
30 Dec 2002, 21:57
si eu sunt de parere ca era extraterestru... sau cel putin o parte din el!
cred ca aici se pune problema credintei. in final nu stiu cat de mult conteaza natura lui Prot. ceea ce mi se pare mie interesant este tocmai ideea ca lucrurile in care crezi trebuie sa crezi pur si simplu fara sa cauti dovezi. Psihiatrul ajunge sa creada in final, tocmai cand pare sa i se dovedeasca faptul ca Prot este practic un om...tocmai cand ar fi avut cele mai putine motive sa faca acest lucru!

NoOne
03 Jan 2003, 19:06
La unele filme nu este neaparat sa cautzi sa le intzelegi.

Important e daca dupa 90 de minute ajungi sa te intrebi "DAR DACA.....????"

[K-PAX] a a facut asta ?

PoliFanAthic
03 Jan 2003, 22:08
Eu am spus "dar daca" al meu. K-PAX este un film care te poate pune pe gandit. Clar. Asta daca ai buna-vointa sa o faci.

patch4all
23 Jan 2003, 14:35
K-Pax este un film ezoteric care trimite la generatiile stravechi insa lasa sa transpara si credintele moderniste despre credinta in om,in visele si idealurile acestuia.....
Consider aceasta pelicula formidabila iar Spacey este un actor care a dezvoltat o personalitate ireala si perfecta despre ceea ce reprezinta cu adevarat in viziunea noastra in general un extraterestru.....
+ Jeff Bridges

NoOne
23 Jan 2003, 15:09
Spacey este un actor care a dezvoltat o personalitate ireala si perfecta despre ceea ce reprezinta cu adevarat in viziunea noastra in general un extraterestru.....
+ Jeff Bridges

Da chiar... unde scrie [K] atunci cand a[P][A]re un e[X]tratereshtru in cadru trebe' neaparat sa aiba creier uman in gura sau sange pe palme ?
Uite de-asta n-a jucat S. Weaver in K-Pax. :wink:

PoliFanAthic
23 Jan 2003, 19:41
Da, bine spui...Weaver nu stiu daca se poate adapta la un film mai...profund...adica, nu am vazut nici unul.
Si, dupa parerea mea, ea a stricat mare parte in Alien 4.

Ping
30 Oct 2003, 11:43
Am vazut cu intarziere K-pax la Tv.

Prima impresie : mi-a adus aminte de Fisher King. Tot cu Jeff Bridges tot cu o persoana care o ia razna dupa un eveniment socant, cu o interpretare a lui Robin Williams la acelasi nivel cu a lui Kevin Spacey, poate chiar mai buna.

Nu cred ca era extraterestru, nici vorba, dedublare de personalitate, dupa cum spune politistul era o persoana inteligenta ( care se rata intr-un abator, absurd, scenaristul nu are inteligenta lui Robert.)

Daca am inteles bine boala era mai veche, Prot mai venise si cand tatal sau murise, inainte ca el sa se casatoreasca si sa aiba copil.Cred insa ca era ultima apritie a lui Prot : "Acum ca l-ai gasit pe Robert va trebui sa ai grija de el"

Daca poate sa-mi explice cineva ce inseamna pentru Prot cifra 5, 5 ani exact, perioada dupa care "pleaca acasa", era cumva varsta fetitei cand a fost omorata ?

Filmul oricat ar dezamagii pe unii este un film mai mult decat placut si chiar daca ataca un subiect care pare rasuflat nu plictiseste precum alte rasuflaturi gen The recruit sau City by the sea, care au si ele nume cu greutate.

Alex Leo Serban
30 Oct 2003, 16:08
La unele filme nu este neaparat sa cautzi sa le intzelegi.


ok - daca filmul ala se numeste 'lost highway', 'anul trecut la marienbad' sau 'ciinele andaluz'! dar 'k(k)-pax'??? filmul asta e o pacaleala, ca si 'identitate' - si nu m-ar deranja asta, daca n-ar fi o pacaleala 'fudula' :roll:
'k-pax'='film ezoteric'!? jeeesus!
acuma kiar asha, stricam cuvintul 'ezoteric' pt orice fleac...? mai multa sobrietate in termeni va rog :D

NoOne
30 Oct 2003, 23:27
Ezoteric? Ei nah... daca am zis eu asta imi retrag cuvantul. Deshi ma-ndoiesc ca l-am utilizat. Nu de alta, da' ce nu shtiu cu ce se mananca nu scriu.

K-Pax in schimb ramane pe lista mea preferata. E drept ca e cam scurta shi diluata da' ... ata ete.

Mi-ash permite sa-ntreb shi eu de ce anume ar fi un k-k film? Nu de alta, da' poate intzeleg shi eu care sunt standardele. Eu deocamdata le am pe-ale mele. Daca nu e bune vreau sa shtiu de ce.
Cu multzumiri anticipate.

Alex Leo Serban
30 Oct 2003, 23:44
vine, vineee...
acu' sint cam ametit, da tot pot :wink: : 'close encounters of the 3rd kind' & 'contact' ar fi top of the list... de acord?

NoOne
30 Oct 2003, 23:51
:o Zici "Contact" in fatza lui "K-Pax"? Aici chiar vreau lamuriri. [Acuma cat eshti ametzit. :) :wink: ]

Ping
31 Oct 2003, 09:03
Hai ca se muta subiectele de la cafenea aici ( chestionarele alea cu brackete).

K-pax versus Contact si Close encounter e ca Spaceballs versus A clockwork orange.

NoOne
31 Oct 2003, 21:57
Mai, nu chiar. Eu chiar sunt curios. Adica, nu shtiu, pana acum ALS [sper ca nu te[va] deranjeaza prescurtarea] este una din singurele persoane de pe-aici care a adus argumente in discutzii. Respect pentru asta, maestre.

Acum ashtept pledoaria acuzarii. :wink:

jona
31 Oct 2003, 23:11
Nu multe sunt filmele care reusesc sa te faca sa intrebi "Si pana la urma..?" fara sa fie penibile. Tineti mintte "Pasarile" sau alte genuri de filme care se termina in coada de peste? La alea chiar sa-ti dai in cap. Dar la K-Pax, subiectul se incheie, si totusi lasa loc de intrebari.

Oricum, faza cea mai tare ramane "Cel mai rapid pistolar din vest". Mai tineti minte faza? E printre cele mai tari.

Arhanghell
02 Nov 2003, 20:24
mah, finalul nu mi se pare asa o chestie cu multe interpretari. e destul de clar...

Arhanghell
05 Nov 2003, 17:17
mi se pare destul de clar ca Prot era de pe K-Pax. fetita disparuta odata cu el la finalul filmului spune totul.

regedit
06 Nov 2003, 15:56
K-Pax este un film ezoteric care trimite la generatiile stravechi insa lasa sa transpara si credintele moderniste despre credinta in om,in visele si idealurile acestuia.....
Consider aceasta pelicula formidabila iar Spacey este un actor care a dezvoltat o personalitate ireala si perfecta despre ceea ce reprezinta cu adevarat in viziunea noastra in general un extraterestru.....
+ Jeff Bridges

si pentru a deveni un film cu adevarat interesant le recomand celor care il critica sa il vada singuri. singuri insemnand fara prieteni, fara nimeni cunoscut langa ei. aceasta ii va duce mai mult in inima filmului si va amplifica cele comentate de "patch". faptul ca reuseste sa trezeasca controverse reprezinta un sambure de geniu.

Ilila
06 May 2004, 23:40
Am cautat un film pe forum si am dat de acest topic... :) daca o sa aveti rabdarea sa cititi...

ADEVARUL despre PROT

Afirmã ca nu e om. E un vizitator de pe altã planetã.

- De unde esti? /- K-PAX. K-PAX e o planetã. K-PAX e la o mie de ani luminã depãrtare, din constelatia pe care voi o numiti Lira.
- Cum ai ajuns pe Pãmânt? /- E vorba despre utilizarea energiei luminii. Oamenii sunt la milioane de ani de descoperirea cãlãtoriei cu ajutorul luminii.
- Cãlãtoresti cu viteza luminii? /- O, nu. Cãlãtorim cu viteze mult mai mari, mai multi multiplii de ''c''. Altfel drumul pânã aici ar dura o mie de ani, nu?
- Ce spui dacã, potrivit cu spusele cuiva numit Einstein, nimic nu se poate deplasa cu o vitezã mai mare decât cea a luminii? /- As spune cã l-ati înteles gresit pe Einstein.
- Cum se face cã, fiind extraterestru, semeni atât de mult cu mine, sau cu oricare locuitor al planetei? /- De ce e o bulã de sãpun rotundã? O bulã de sãpun e rotundã pentru cã e cea mai eficientã formã de conservare a energiei. Similar, pe planeta asta eu arãt ca si tine, pe K-PAX tu ai arãta ca un K-PAX-ian.
- Ai o familie, pe cineva, pe K-PAX? /- Pe K-PAX nu e ca aici, nu avem familii ca cele de aici. Familia ar fi nepotrivitã pe planeta mea, ca si pe altele.
- Cu alte cuvinte, nu ti-ai cunoscut pãrintii. /-Pe K-PAX copii nu sunt crescuti de pãrintii biologici. Sunt crescuti de toti. Circulã peste tot, învãtând de la toatã lumea.
- Ai vre-un copil? /- Nu.
- Te asteaptã vre-o nevastã pe K-PAX? /-Nu mã asculti cu adevãrat, nu? Nu existã cãsãtorii pe K-PAX. Nu existã nici neveste, nici soti. Nu existã familii.
- Cum e structuratã societatea? Guvernarea. /- Nu avem nevoie.
- Nu aveti legi? /-Nici legi, nici avocati.
- Cum faceti diferenta dintre bine si rãu? /- Orice fiintã din univers stie care e deosebirea între bine si rãu.
- Dar dacã cineva face ceva rãu? Un asasinat sau un viol. Cum îl pedepsiti? /- Voi, oamenii, majoritatea ati subscris la politica ''ochi pentru ochi'', o viatã pentru alta, faimoasã în univers pentru stupiditatea sa.
Chiar dacã Buddha si Cristos aveau o viziune diferitã, nimeni nu-i bagã în seamã, nici chiar budistii sau crestinii. Voi, oamenii... Uneori mi-e greu sã-mi dau seama cum ati ajuns pânã aici.

***

Daca filmul nu v-a convins macar ascultati soundtrack-ul (compozitor Edward Shearmur).

Sm�agol-Gollum
07 May 2004, 22:26
asta e o secventa din film...corect?