PDA

View Full Version : Festivalul filmului european 2002


horatiu
09 May 2002, 14:08
Cred ca ar fi interesant sa discutam despre filmele ce vor rula incepind de azi in cadrul acestui festival.
Bani din belsug si vizionare placuta!

christi
09 May 2002, 17:29
Ce n-as da sa fiu si eu din Bucuresti si sa iau parte la astfel de festivale....

horatiu
15 May 2002, 15:58
Am vazut Riul, film finlandez, interesant, colectie de destine particulare surprinse in jurul unui acelasi moment: clipa in care un supersonic isi face simtita prezenta printr-un zgomot asemanator cu tunetul. Interesanta si constructia, dar si atmosfera si stilul nordice, mult mai putin teatralist decit cele americane, de care aproape toti am obosit.

Simoniq
21 May 2002, 09:44
Eu le-am vazut aproape pe toate, dar se pare ca nu prea avem cu cine sa discut.
Doar 2 oameni pana acum ???

horatiu
21 May 2002, 09:49
Vazut Italiana pentru incepatori, film danez, o incintare. Aceeasi naturalete, aceleasi personaje "reale", fara dive, fara feti-frumosi, fara patetism, scenariu crdibil, jucat exceptional, filmat dupa Dogma lui von Trier. Trebuie sa-l vedeti.

ricutza
03 May 2003, 00:16
Pe 9 Mai incepe a 7-a editie a Festivalului Filmului European...am facut rost de program dar n-am reusit sa-l cercetez cum trebuie...cred ca am auzit de trei filme dintre cele prezente: Occident si Talk to her prezentate vineri (09.05) si Quo Vadis (joi 15.05)...sunt sigura insa ca mai sunt o multime de alte filme care merita vazute...

MinRep
03 May 2003, 12:56
Am vazut lista cu filmele si incerc sa-mi dau seama ca nu pot sa fac o "excursie" in Bucuresti. Pierd cam multe filme interesante, dar lasa ca vine el Transilvania International Film Festival si mai vad si ardelenii astia ca mine filme interesante. (sa crape de ciuda restul... :lol: - no offence)

ricutza
03 May 2003, 22:53
ce rau esti!... eu am vrut atat de tare sa merg anult trecut la Festivalul International Transilvania dar n-am reusit!...si nici anul asta n-o sa pot sa merg!dar anul viitor nu se poate sa-l ratez...
pana atunci va trebui sa ma multumesc cu Festivalul Filmului European unde am aflat ca va rula si Un American Linistit cu Michel Caine si Brendan Fraser...si ar trebui sa fie si Pianistul dar nu stiu de ce pe programul meu nu figureaza...poate nu o sa fie la Studio...poate va rula la alt cinematograf...

Ambra Blu
04 May 2003, 19:21
Nu uitati de oboseala aia de Pianist.

MinRep
05 May 2003, 16:52
Ei, nu sunt rau... Oricum, anul asta nici nu sunt cine stie ce filme interesante pe care sa nu le fi vazut. (poate "Gerry" de Gus Van Sant sau "Surorile Magdalene"), iar festivalul e prost programat. Oricum, la Bucuresti se vad mult mai des si mult mai multe filme bune decat in Cluj (dar eu supravietuiesc...).

Am vazut cateva scene din "Pianistul" chiar inainte sa intru pe net (si am de gand sa il termin de vazut imediat ce ies), dar nu mi se pare chiar atat de rau.