PDA

View Full Version : Hollywood Multiplex


Blizz
11 Apr 2002, 22:47
A fost vreodata vreunul din voi invitat afara din Multiplex dupa ce intrase la un al doilea film, dupa ce primul se terminase?

Stati linistiti, nu sunt angajat :grin:

ricutza
12 Apr 2002, 23:51
eu nici macar nu am incercat sa fac asa ceva...

Poison
15 Apr 2002, 14:37
Da... inteleg ce vrei sa spui. Eu nu am fost data afara fiindca am intrebat inainte daca biletul e valabil pentru mai multe spectacole. Normal asa ar fi... Sa pot intra in oricare din sali, sa vad cite filme pot unul dupa altul.

Amyd
15 Apr 2002, 22:33
De unde asa de normal, Poison? Biletele sunt in mod clar pentru un anumit film, un anumit spectacol, la o anumita ora, intr-o anumita sala si pe un anumit loc. Mai clar de atat nu se poate.

Eu n-as incerca sa raman la mai multe filme cam din aceleasi motive pentru care nu fac semne cu bricheta laser pe ecran, imi inchid mobilul cand intru in sala si iau punga cu popcorn si o arunc in drumul spre iesire...

Salutari,
Andrei

Blizz
16 Apr 2002, 04:32
Aha... discutia deviaza inspre ceea ce s-a vrut: despre comportamentul intr-o sala civilizata. Daca Hollywood Multiplex este cinematograful etalon (confort etc.), publicul nu e intotdeauna la fel de civilizat. Sa va povestesc o intamplare:

Statele Unite, cinema de suburbie, hispanici si negrii (detaliu suplimentar, si fara Dolby Surround!). Film, actiune, oarecare. Pe la sfarsitul filmului, exact inainte de final, un grup de (o sa pastrez terminologia romaneasca) smenari si smecheri incep sa vorbeasca tare si sa faca misto in gura mare. Un gagiu latin, umflat si cam de 3 ori mai smecher decat primii luati la un loc se ridica, se duce la astia, le spune de dulce cateva verbe si substantive de patru litere pe motivul: ca el vrea sa se uite la ****ing movie in silence, ****ing civilized. Ideea e ca nu te-ai fi asteptat sa le faca omu', dupa propriile tatuaje, moaca si alte d'alea, sa le faca educatie.
Da' ma rog...

Poison
16 Apr 2002, 12:13
Deh, mai Amyd, cind s-a deschis Mall-ul m-am luat si eu dupa ce vazusem prin filme sau citisem prin interviurile actorilor/regizorilor americani, care povesteau ca-si luau bilet, intrau la multplex si mai ieseau seara... Speram si eu... mai ales ca biletul costa cit costa in weekend la Mall... Da' mersi de educatia facuta, conasule! Asa-s eu, mai de la tara... Nici popcorn nu-mi iau ca sa nu-i deranjez pe boiarii de-alaturea... :roll:

Amyd
16 Apr 2002, 12:31
Pai, Poison, daca tu zici ca e "normal", trebuie sa spun si eu ceva, nu? Ma indoiesc ca am insinuat ca as fi "boier" si tu "de la tara", in genere bucurestenii sunt mult mai "tzarani" si necivilizati decat provincialii.

Preturile din Romania, chiar si cele de la Mall sunt in continuare sub valoarea celor din restul lumii (si nu neaparat US, ci chiar si Bulgaria si Ungaria). E adevarat, si conditiile sunt sub orice critica. Dar e un cerc vicios.

Iar problema cu pop-cornul se pune in felul urmator: nu stiu daca stiati, dar pretul biletelor (mediu - $5.5 in State) nu acopera intotdeauna costurile de exploatare si dezvoltare ale cinematografelor (nici chiar a multiplexurilor), asa ca de multa vreme au inventat ei ideea de "concession stand" (locul de unde vand popcorn, etc.) care le aduce un profit extrem de util pentru mentinerea pe linia de plutire. Considera pop-cornul parte din bilet, daca vrei.

Salutari,
Andrei

Poison
17 Apr 2002, 12:17
In momentul in care, pentru ca mi-am inchipuit ca pot vedea mai multe filme pe un bilet la multiplex, m-ai bagat in categoria celor care fac semne cu laserul pe ecran sau vorbesc la celular in cinema, eu zic ca automat te-ai situat pe o pozitie superioara, de pe care ti-ai permis sa-mi faci un pic de "educatie". La asta se referea chestia cu "boierul" si "de la tara". Iar faza cu popcornul n-ai inteles-o . Pe mine ma enerveaza pur si simplu cei care imi crantane in ceafa si-si fosnesc pungile in urechea mea in timpul vizionarii. Macar daca s-ar da si la noi floricelele astea in cutii, ca sa mai reduca sonorul... Daca as putea mi-as deschide o sala de cinema unde sa fie anuntul "Numai pentru oameni civilizati. Conducerea isi rezerva dreptul de a refuza accesul anumitor clienti". Si i-as pune pe toti sa-si inchida celularele la intrare, in fata bodyguardului, nu i-as lasa cu nici un fel de mincare, doar cu bauturi racoritoare in sticle de plastic. Cine incalca regulile: afara! Rareori mi se intimpla sa nu ma umplu de nervi la cinema, sa nu se gaseasca unii prin preajma care sa fi venit cu orbi la film (stiti voi, aia care povestesc persoanei cu care au venit la film exact ce se intimpla pe ecran in momentul respectiv!), sa nu fiu nevoita sa pierd minute de film ca sa "shhhhhh" sau sa ma cert de-a dreptul cu unii mai nesimtiti.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-04-17 13:18 ]</font>

Amyd
17 Apr 2002, 12:31
Eu aveam ceva impotriva chestiei cu "normal" ca ar trebui sa poti sa vezi mai multe filme. Daca cineva o face din nestiinta prima data, nu e nici o problema, se mai intampla. Dar daca stii regulile si continui sa o faci...

Din punctul meu de vedere, cei care fac lucrul acesta (sunt sigur ca nu e cazul tau) sunt chiar mai de condamnat decat cei cu brichetele si celularele, in fond aceia sunt doar nesimtiti, primii sunt hoti.

Popcornul se mananca la trailere si reclame, ca pregatire spirituala pentru film, binenteles. Daca unii mananca mai incet, ce sa faci... :cool:

Imi amintesc de savuroasa carte a lui PTerry despre inventarea cinematografiei pe Discworld, care nu a putut sa se intample, pana nu a fost inventat si popcornul (sau cum spune el, "banged grains"). Merg mana in mana.

Putin probabil ca cinema-ul tau fara nici un fel de mancare o sa aiba succes (financiar), dar ar fi interesant, in mod sigur. In State deja proprietarii de sali se gandesc serios sa instaleze dispozitive care bruieaza celularele in zona cinematografului, fie ca spectatorii sunt de acord, fie ca nu.

In mod normal, galagiosii sau scandalagii ar trebui dati afara chiar de personalul de supraveghere al salii de cinema, atunci cand le este atrasa atentia asupra problemei. Dar in Romania, mai rar.

Salutari,
Andrei

ricutza
19 Apr 2002, 23:07
eu cred ca depinde si de momentul in care mergi sa vezi filmul...evident ca daca mergi vinerea, sambata sau duminica dupa 6, ai toate sansele sa gasesti toate salile pline aproape de tarani si prostcrescuti (mai ales la mall)...dar daca incerci sa mergi in timpul saptamanii sau oricum, mai spre pranz, ai toate sansele sa nimeresti sali cu 10 persoane...si atunci te poti aseza unde vrei, si nu te mai deranjeaza nimeni...si vezi si filmul in cele mai bune conditii...

Poison
22 Apr 2002, 14:48
Din pacate, unii dintre noi mai trebuie sa mearga si la munca. Nu de alta, dar ne trebuie bani pentru biletele de cinema :grin:

ricutza
23 Apr 2002, 22:36
n-as vrea sa ramai cu impresia, Poison, ca eu dupa ce-mi termin multele ore la scoala, ma duc sa vad filme la mall...este departe de a fi adevarat...
reusesc sa vad si eu filme cu 10 persoane in sala doar in timpul vacantelor...in rest, le vad si eu ca toata lumea, inconjurata de tarani...
dar din fericire, pe mine nu ma enerveaza asa de tare...

scorp_RSR
27 Apr 2002, 20:56
Nu stiu de ce dar mie mirosul ala de popcorn de la multiplex -- cand punga este aprape goala si toata mireasma pluteste in aer -- imi aduce aminte de o scena din Hannibal.
Un lucru mi se pare enervant la mall. Daca ma duc in gasca aia ne iau la control de buletine. Sa zicem ca inteleg ca poate am fi noi golani (dar noi, gasca cum suntem, privim filmul ca in manastire)si de aia ne controleaza, dar cum isi dau seama dupa buletin? Sau poate nu asta-i motivul? Voi ce credeti?

Danny
27 Apr 2002, 22:38
"eu cred ca depinde si de momentul in care mergi sa vezi filmul...evident ca daca mergi vinerea, sambata sau duminica dupa 6, ai toate sansele sa gasesti toate salile pline aproape de tarani si prostcrescuti (mai ales la mall).."

Asta cam asha e..

Poison
29 Apr 2002, 13:10
Big Brother e cu ochii pe tine, Scorp! :lol:

acoms
12 May 2002, 02:21
In cazul in care sunteti curiosi: sint "afara", de ceva vreme, mai exact in Germania si am fost de vreo citeva ori la cinema, in orase diferite. Nu stiu nimic de Multiplex, dar din cite am inteles e sau incearca sa fie cam ca pe aici. Cinema-urile sunt cu sali de la 3 (min) la 15(max.- asta in Köln), unde in unele poti fuma, si ai scrumiere la fiecare 2 locuri. In altele nu ai voie nici macar sa sufli, pentru cei care vor sa vizioneze in liniste deplina. Iar in celelalte ramase primesti la intrarea in sala punguta cu pop-corn, si un pahar de cola sau fanta. Biletele sint in jur de 5-6 euro, si in functie de "mofturi", ajungi pina la 8-9 euro. Exista cumva si im mall baruri micute unde poti sta linistit la o cafea pina incepe filmul? Daca da cu prima ocazie cind imi voi lua concediu, sper sa ma bucur si eu de facilitatile moderne aparute la noi.
Cu respect Acoms

Poison
22 May 2002, 15:27
Tot etajul cu Multiplexul e rezervat numai barurilor, restaurantelor sau mincatoriilor de gen McDonalds sau Springtime. Dar mai sint baruri si la alte etaje... Poti veni linistit.. :smile:

st3fan
23 Mar 2006, 13:52
Mie nu imi place la h multiplex, mi se pare de fitze, shi in plus biletul e skump.Merg doar invitat, LOOOOOL :D 8)

Bulumulu
23 Mar 2006, 14:04
Looool, da mult ai cautat topiqu.. aproape 4 ani astepta un raspuns :shock:
:D

st3fan
23 Mar 2006, 14:10
Nu l-am cautat, era ultimul topic de la pagina 28 a cafenelei.Am simtit in adancurile viscerale o chemare efervescenta catre acest topic dinozaurisit...eh, what the f.uck, let it die.