PDA

View Full Version : Cinematografe


Blizz
11 Apr 2002, 22:43
Cine stie:

1) Care este cel mai mare ecran de proiectie cinematografica indoor din tara?

2) Avem cinematografe drive-in?

Mai veniti voi cu alte intrebari si cu raspunsuri.

Amyd
12 Apr 2002, 01:07
2. Da.

http://www.cinemagia.ro/index.php?page=articole/newsitem&ID=458

Si mai e unul pe langa Bucuresti, dar nu am apucat inca sa-l vizitez.

Salutari,
Andrei

ricutza
13 Apr 2002, 00:14
din ce am vazut eu, cred ca cel mai mare ecran de proiectie din Bucuresti, se afla in sala 1 din Hollywood Multiplex...

Poison
15 Apr 2002, 14:35
Pacat ca e lume proasta la Multiplex. Cel putin eu numai peste asa ceva am dat acolo...

horatiu
15 Apr 2002, 14:45
Acum stiu de ce nu am fost niciodata la Multiplex! :smile:

bryce
08 Oct 2002, 22:17
chiar nu va intzeleg pe unii.
multiplexu` e cel mai marfa cinema din tzara. dar si cel mai scump.
zicetzi ca nu va place acolo , ca e lumea nu stiu cum.
dar de ce nu zicetzi ca nu mergetzi acolo pt ca e scump, si gasitzi alte motive idioate?

lecter
10 Oct 2002, 18:31
Din ce put adanc al gandirii ai mai scos-o si pe-asta bryce? Tu ai impresia ca la un cinema conteaza numai conditiile audio/video/confort? Pentru mine mai conteaza si coada de enspe metri de la bilete si de la bauturi, dobitocii din interior, in nici un caz nu e pe primul loc pretul, ca doar nu cer 100$ pe bilet...daca tu n-oi fi avand bani sa te duci la cinema-ul ala, fii frustrat in sinea ta, inchide-te in camera si plangi, dar nu incepe cu faze de-astea pe forum....poate la versiunea 6.0 o sa fii mai...optimizat :grin:

ricutza
11 Oct 2002, 21:02
poti intalni dobitoci si necivilizati oriunde nu numai in Mall...
am fost deranjata la filme si la Multiplex, insa cea mai enervanta experienta a fost la Occident pe care l-am vazut la Corso...stiti cu totii cantecelul "If you're happy and you know it clap your hands" care apare de multe ori in acest film...ei bine, cu vreo 10 randuri in fata mea se aflau niste mitocani care chiar incepeau sa bata din palme de fiecare data cand incepea cantecelul...mai punem si rasetele si comentariile urlate si rezulta un film vazut in conditii 'excelente'...

lecter
12 Oct 2002, 04:44
Eu pana acum la Glendale si Lira n-am avut "placerea" unei asemenea companii. Nici la Studio Martin....asta in afara de faptul ca la primul si ultimul poti viziona linistit filmul stand la bar si band ceva....can't do that in Multiplex, can u? :smile:

ricutza
19 Oct 2002, 21:11
normal ca Multiplexul are si multe dezavantaje...stai la coada la bilete, nimeresti cu tarani ce fac comentarii in timpul filmului, e si destul de scump biletul...de exemplu la cinematograful Flamura nu ai astfel de probleme...mai vezi filmul cu alte trei persoane in sala si nu te deranjeaza nimeni...dar nici imaginea nu are caliutatea celei de la Mall iar de sunet nici nu mai vorbesc...si sunt destule filme la care aceste lucruri chiar conteaza...

PoliFanAthic
20 Oct 2002, 07:07
Eu nu pot sa am vreo pozitie in acest subiect, deoarece nu stau la Bucuresti si nu am mai fost acolo de....o multime de ani.
Dar la Timisoara, nu sunt prea incantat de cinematografe...cel mai mare, Capitol, este mai tot timpul gol, deci acesta este un avantaj, dar din pacate imaginea ar putea fi mai buna, si cea mai mare problema, mai ales acuma, este frigul...in sala este un frig de-ti ingheata limba-n gura(poate putin dusa la limita aceasta comparatie, dar...) In rest, ce sa spun...ultimul film la care am vazut coada luuunga, era la LoTR...in rest cam rar...dar asta e si fiindca merg deobicie vinerea pe la 2:30 la cinema, si altii nu prea au psibilitatea sa "apara" atunci.
De pret nu ma chiar plang...si iar nu pot sa compar...dar este "cel mai scump" din oras...

snatchro
24 Jan 2003, 16:31
Mie imi place sa ma duc la cinema la fiecare premiera. In afara de cele proaste. Am prins microbul in '93 si situatia mea s-a "inrautatit" dupa ce am vazut Jurassic Park. Pe atunci aveam cam 12 ani. Am inceput sa locuiesc acum 3 ani in Bucuresti (prima oara cand am vazut un film cu sunet Dolby Surround fiind Palmetto la Patria). Acum sunt total dependent de cinema si de sunetul Dolby. Asa ca incerc sa-mi dramuiesc cat mai bine ce primesc de la parinti pentru a vedea cat mai multe filme cu cat mai putini bani (spectacole cu tarif redus).
Dar pur si simplu nu imi convine faptul ca dau 40.000 la Patria si trebuie sa ma uit la un ecran care este mai ingust de 2,35:1, plus ca mai are si un ochi de panza dus. Pe langa faptul ca biletul intreg il opreste tanti la intrare si nu il rupe. Imi propun sa nu mai dau pe acolo pana la vara. Ce parere aveti de conditiile pe care la ofera cinematografele Romaniafilm/particulare?
La Multiplex(Mall) nu am fost niciodata pentru ca numai RATB-ul ma costa 12k + inca ~70k biletul, asa ca prefer sa ma duc la un cinema din centru, mai aproape si mai ieftin.
Si inca o intrebare: (ca sa stiu la ce sa ma astept): Ce cinematografe stiti ca vinde bilete si te lasa sa intri in sala chiar daca esti SINGUR?
[Numarul minim stiu ca este de : 6 - Elvire Popesco & Cotroceni Glendale; 5 - Patria & Luceafarul & Studio Martin; 2 - Europa & Lira]
Va invit sa scrieti ce experiente ati avut din partea cinematografelor (nu numai a celorlalti spectatori), astfel incat sa evitam anumite locuri/ore, ca sa nu ne ducem degeaba si filmul sa nu ruleze. (Mai ales Luni la ora 9 la Patria/Miercuri 11 Luceafarul/ora 12 la Glendale!)

snatchro
08 Feb 2003, 08:48
In spiritul a ce este scris mai sus, am observat, nu stiu daca este o regula sau un obicei generalizat, ca atunci cand sunt anuntate spectacole de gala nu se vand bilete pentru publicul larg.
Ca exemplu, vezi premiera de la "Amen" la Patria, unde era anuntat un spectacol de gala, iar un domn bine cladit mi-a raspuns acru <<Azi nu se vand bilete>>. Din ziare am aflat de ce "nu s-au vandut" bilete, din cauza personalitatilor prezente in sala.
Am mai patit asa si cu "Sexy Beast" la Studio, daca nu ma insel.
De ce se mai anunta ca fiind de gala, daca noi, oamenii de rand nu avem acces la acele spectacole?

emanuel
10 Feb 2003, 10:44
Eu m-am plictisit de taranii de la Mall si de personalul la fel de enervant. 10 case de bilete si cand ajungi functioneaza numai una... asa-i la romani... civilizatie prost inteleasa!

Amyd
10 Feb 2003, 11:53
Hehe, corect. Te enervezi la casele de bilete si dupa ce ai luat in sfarsit biletul trebuie sa intri cu exact 15 minute inainte de film, nu mai mult. :lol:

Ar trebui sa fie convinsi de echipa Cinemagia sa se inroleze in programul de rezervari/cumparari online, who needs ticket booths then? :wink:

On the plus side tho' au devenit mai exigenti cu proiectiile corecte, n-am mai vazut de ceva vreme un film proiectat aiurea cu masti incorecte... isi folosesc pana si side-masking-ul cum trebuie la trailere si reclame.

Salutari,
Andrei

ricutza
10 Feb 2003, 14:20
voi stiati ca exista persoane care beneficiaza de intrare gratuita pentru orice film vazut la Multiplex? eu de ce nu am asa ceva? :-?

Semaca
10 Feb 2003, 15:08
Pt. ca taticul tau nu lucreaza unde trebuie.... :wink:

emanuel
10 Feb 2003, 15:49
Pt. ca taticul tau nu lucreaza unde trebuie.... :wink:

Cata dreptate ai... Nici presa nu beneficiaza de asa ceva... (cel putin nu toti reprezentantii ei... oare de ce???)...

ricutza
14 Feb 2003, 21:54
mda...stiam eu ca trebuia sa-mi aleg alti parinti la maternitate... :)

emanuel
15 Feb 2003, 15:21
:D

snatchro
18 Feb 2003, 10:42
Pentru Amyd:
Ce este side-maskingul?

Si o chestie de care mi-am adus aminte si sper sa existe cineva care sa ma lamureasca. La Lira, de cate ori m-am dus, am observat ca nu au existat pauze la trecerea de pe o rola pe alta. Cand am intrat in cabina de proiectie (pentru a-i da o mana de ajutor proiectionistului), am observat ca nu este decat o rola (si foarte grea!).
Ceea ce cred ca este foarte bine, intrucat nu se mai pierd secunde pretioase din cauza comutarii mecanice de la o rola la alta. De ce si in alte cinematografe, cu retentii mai mari (nu vorbesc de Mall, pentru ca nu am fost niciodata acolo), nu se procedeaza la fel?
Asa nu as mai auzi atat de des replica in sala "Iar au taiat...", uneori chiar fondata.

Amyd
18 Feb 2003, 19:36
Side-masking inseamna acele perdele automatizate care coboara sau se ridica in functie de aspectul imaginilor proiectate. Cand exista un ecran 2.35:1 (sau de 2:1 in cinematografele mai proaste) instalat, filmele de 1.85:1 sau reclamele TV (cel mai des 1.33/1.66:1) ar fi proiectate doar pe centru, lasand marginile albe in stanga si dreapta descoperite (si deci suparatoare). Cand exista side-masking, la reclame, trailere sau filmele 1.85:1 sunt coborate respectivele perdele de culoare inchisa (si nu lasa spatii albe goale), cand e un film anamorfotic se ridica si lasa intreaga suprafata a ecranului pentru proiectie. O alta solutie ar fi sa se proiecteze reclamele si filmele 1.85:1 mai inalte decat ecranul, acoperind astfel din stanga pana in dreapta spatiul util, dar e o idee proasta, pentru ca astfel se pierde mult din imagine sus si jos.

Cat despre rolele de proiectie, trebuie sa stii ca oricum filmele vin la cinematograf de la distribuitori impartite in mai multe role (in functie de lungimea filmului: 7, 8, 9, etc. role), pentru ca ar fi imposibil de transportat o singura rola gigantica. Deci ele trebuiesc asamblate pe platane oricum (se lipesc cu scotch sau ultrasonic, in functie de ce masinuta de taiat/splicer exista), iar sarituri vor exista la locul de taietura (cat de mici sau mari depinde de grija proiectionistului care construieste copia de proiectie initiala, oricum teoretic se pot face fara sa se piarda nici o fotograma). Insa exista un mic dezavantaj cu acest sistem single-platter (care de altfel e standard la orice cinema modern, altough termenul e un pic ciudat, pentru ca cele mai multe sunt de fapt cu 3 platane suprapuse) si anume ca materialele de constructie si tolerantele trebuie sa fie excelente pentru a roti corect un astfel de monstru incarcat cu pelicula (trebuie sa fie supra-dimensionat pentru a accepta si filme de 3-4 ore, cum se mai intampla din cand in cand) -> sunt scumpe.

Sistemul cu 2 proiectoare cu change-over e cel vechi, gandit tocmai ca sa nu trebuiasca proiectate role gigantice. Schimbarea intre cele 2 proiectoare insa e oricum aproape inobservabila atunci cand automatizarea si obiectivele sunt reglate corect. E adevarat ca multe nu pot sa primeasca decat role de 2000 de picioare si atunci sunt relativ dese schimbarile, ceea ce poate deveni deranjant. Insa se construiesc/deconstruiesc copiile de proiectie mult mai rapid (nefiind nevoie sa le aduni si apoi sa le tai intr-un singur calup), asa ca multe cinematografe "adevarate" de pe alte meleaguri au ambele sisteme (changeover si platter), in asa fel incat atunci cand primesc un film cu intarziere sa-l poata rula la premiera in timp util (cu changeover).

Salutari,
Andrei

snatchro
19 Feb 2003, 12:34
Mersi mult pentru "enlightment". :wink:

snatchro
21 Feb 2003, 15:27
Tot pentru Amyd (apropo, lucrezi in industrie?), sau altcineva care stie.
Am observat ca, in ceea ce priveste sistemele de sunet din cinema-uri, suntem in urma rau de tot.
Daca la Mall au SDDS, DTS Si Dolby Digital si la Glendale DTS (conform informatiilor de pe site si cunostintelor mele generale), restul (Patria, Scala, Studio, Corso etc.) au doar Dolby Stereo.
De ce nu se trece si la stat la un SDDS sau DTS sau chiar Dolby Digital EX? Costa chiar atat de mult?
La unele pelicule (probabil inregistrate mai bine), pozitionarea e buna si pentru Dolby SR, dar in rest se aude doar o extensie a canalului central.
Mi-ar placea sa ascult un SDDS (cu 8 canale!) oriunde.

Amyd
21 Feb 2003, 15:49
Da, este destul de scump. Pentru un upgrade la Dolby Digital (nu EX), cea mai ieftina solutie nu e sub $5k, asta in conditiile in care exista amplificatoare suficiente la instalatia Dolby Stereo SR. Daca nu exista, costurile pot sa ajunga pana la $10k-$15k, incluzand si serviciile de consultanta, instalare si setup (care oricum sunt facute in mai toate cinematografele romanesti cu picioarele de asa-zisele firme "specializate"). Ca sa adaugi DTS, mai inseamna inca cateva mii de dolari (nu multe, oricum, daca cumperi ce trebuie la procesorul de sunet DD), la fel si pentru EX.

SDDS e un format care by and large e mort. Sony il promoveaza fara mare tragere de inima atunci cand isi mai aduce aminte, iar instalatiile noi de cinema au inceput sa nu mai fie by default si cu SDDS, pentru ca nu mai exista cerere. Cand functioneaza e OK, dar asta se intampla rar. Ergo, e scump de intretinut cum trebuie. :wink:

Salutari,
Andrei

snatchro
26 Feb 2003, 12:30
Inca ceva legat de cinema...
Ce frumos e sa lucrezi la stat... degeaba.
--Pe scurt--
Locul: Patria, acum cateva saptamani.
Ora: 8:45. LUNI.
Ma duc sa iau bilet.
Vanzatoarea: "Cati sunteti?"
Eu: "Doar eu..."
V: "Treb'e sa fie 5!"
Nu era prima data...
ora 8:54.
Eu: "Suntem 5!"
V (catre cea care rupe biletele) : "Sunt 5?"
Dansa: "Da."
V (catre mine) : "Dati-mi banii!"
Eu (dandu-i 4 x 10.000) : "Unul pentru acum. Randul 14, locul 21."
V (cu o grimasa) : "Sunt fara locuri." (in fine, si eu am fost absurd, cu cinci in sala si sa mai vreau si loc!)
Vanzatoarea mai vocifereaza ceva cu o tipa din spatele ei. Curentul (pentru ca prin gaura de geam se face curent) imi zboara o bancnota inauntru; inainte ca sa mai apuc sa zic ceva, tanti zice...
V: "Mai trebuie zece mii."
Eu: "Pai, v-am dat 40."
V: "MA!"
Eu: "Daca va spun... O bancnota a cazut inauntru."
V: " Nu zau?" Si o cauta pe dedesubt, in spate, nimic. Eu, rosu. "Ma, ca te si iau la bataie, tu minti!"
Eu: "Nu, doamna!"
V: "Nu sunt decat 3!"
Eu: (nu stiu cum de mi-a venit ideea) "Vedeti in sertar!"
V: (care mi s-a parut a fi cam impertinenta) : "Da, uite, nu stiam... Da..." (si mi s-a parut ca a facut pe niznaiul, intentionat).

Frumos, nu? Intr-un cotidian central cineva scria ca Patria e un cinematograf select. Probabil ca din acest motiv. Lasand la o parte ca nu mai e ce-a fost dupa premiera Con-Air, personalul nici nu se chinuie sa-l intretina. Nu o data am gasit floricele cand am intrat in sala printre randuri si, bomboana, acum ecranul incepe sa se destrame. Cel putin asa era cand am fost ultima oara, acum cateva saptamani. Daca ceva s-a schimbat intre timp, va rog sa-mi ziceti. Eu nu mai trec pe acolo, chit ca tanjesc dupa o asemenea sala mare.

Hell_Girl
28 Feb 2003, 00:04
Cu toate astea si multe altele care mi s-au mai intamplat si mie Patria ramane totusi cinematograful meu preferat. Imi plac mie scaunele pentru ca sunt comode.
NU imi place deloc Multiplexul. In primul rand nu imi place conceptul unui astfel de cinematograf un fel de supermarket de filme, mi se pare ca diminueaza valoarea filmelor. Pe de alta parte m-am enervat foarte tare ultima data cand am fost pentru ca au incurcat rolele. Nu mi-a venit sa cred: am vazut inceputul filmului apoi sfarsitu' si apoi restul partilor si acestea intr-o ordine aleatoare. O sa credeti ca asa era filmul, dar l-am vazut ulterior la HBO si nu era deloc asa. In al treilea rand ma enerveaza ca oamenii care se duc la film acolo nu se duc la un anumit film pe care vor sa-l vada. Nu, ei se duc la film pur si simplu, se duc la filmul care ruleaza la ora aceea, oricare ar fi acela. Plus ca scaunele nu sunt asa de comode ca la Patria, angajatii sunt idioti, sunt cozi imense si in sala sunt tot timpul smecherasi care comenteaza. :x

PoliFanAthic
02 Mar 2003, 18:40
Eveniment: merg vineri la cinematograf, Studio ii spune...cel mai prost din cele trei cinematografe din centrul orasului...mai tot timpul gol. Ajung la 14:15, filmul incepuse la 14:00...credeti ca am mai putut sa intru? Eu cu doi prieteni...nu! Sa venim la reprezentatia de la 16 cica...Mr. Deeds era acuma...deci, sa fim seriosi! Mai mult ca sigur era sala goala, considerand ca LoTR incepea la 16 la Capitol, si la 16 incepea si Mulholland Dr. la Timis...adica doua filme cu o reputatie clar superioara...
Totusi, nu vad ce e cu prostia asta...au atatia bani incat isi permit sa actioneze in acest fel?

snatchro
03 Mar 2003, 10:12
Zici ca Studio e mai tot timpul gol... Poate nu te-o fi lasat sa intri pentru ca nu rula atunci nimic... Stii cum e la stat degeaba... Minim cativa barzauni sau nimic... :lol:

Amyd
03 Mar 2003, 11:03
De stat, de nestat, e foarte frumos din partea lor ca au facut asa. Daca sa zicem ca in timpul reclamelor si/sau trailerelor mai este scuzabil sa intri, deranjand pe cei care au ajuns acolo conform programului, din momentul in care a inceput sa ruleze filmlul, e absolut normal sa interzica complet intrarea.

Evident, nu putea sa fie sala plina si poate motivele pentru care ti-au facut "figura" nu erau tocmai cele de mai de sus, but... mi-ar place sa aplice aceiasi regula, cu aceiasi strictete si la muuuulte alte cinematografe din tara (in Bucuresti, in special).

Salutari,
Andrei

snatchro
03 Mar 2003, 11:16
De stat, de nestat, e foarte frumos din partea lor ca au facut asa.

Daca e sa privesc lucrurile asa, sunt perfect de acord. Nici mie nu imi convine sa impietreasca unul in fata mea atunci cand se dezbraca dupa ce filmul a inceput. Ma apuca toti dracii cand ii vad ca incep sa mai si discute cu cei din jur.

PoliFanAthic
03 Mar 2003, 18:24
Si eu am considerat ca acest ar fi singurul motiv serios...dar...tot mi se pare destul de stupid...daca esti asa de falit cum probabil sunt ei, atunci nu vad de ce te-ar deranja ceva bani in plus...onoarea ca onoare, dar te rog, atata timp cat nu te poti mandri ca ai o imagine cel putin buna la filme, atunci ar trebui sa te bucuri ca vine cineva sa iti vad filmele...peste toate, nu cred ca problema care se pune este daca sa vezi sau nu filmul, caci daca intr-adevar vrei, atunci il iei pe un CD, si cu asta ai rezolvat problema.
Ce ma deranjeaza in realitate este faptul ca tot timpul cand eu merg la un film mai intra oameni si pana la o jumatate de ora dupa ce a inceput respectivul(intr-o sala deobicei goala), dar cand eu vreau sa intru...heh...tot timpul imi doresc sa fiu punctual, dar sunt sigur ca toti stiti ca uneori pur si simplu nu poti.
Imi pare rau mai mult de ei, nu de altceva...esti sarac si nici nu vrei bani...fiecare cu parerea lui, dar nu cred ca este cel mai inteligent lucru de facut.
Apropo de nr. de spectatori, ati reusit sa prindeti o sala goala? Eu nu am avut ocazia, ci in cel mai "bun" caz mai erau doar alti trei spectatori pe langa mine...The Curse of The Jade Scorpion...acela era filmul.

lecter
03 Mar 2003, 18:39
Am prins si eu o sala solo, la Glendale, la "Malevolent"....bleah, macar de-ar fi fost bun de ceva filmul, dar asa e cand n-are omul ce face :P

snatchro
04 Mar 2003, 09:57
Apropo de nr. de spectatori, ati reusit sa prindeti o sala goala? Eu nu am avut ocazia, ci in cel mai "bun" caz mai erau doar alti trei spectatori pe langa mine...The Curse of The Jade Scorpion...acela era filmul.

Da, dar nu tot filmul. La cinema Dacia din Buzau, Payback cu Mel Gibson. Am intrat singur si cum ecranul e foarte mare (nu am mai vazut vreunul mai mare pana acum in Romania), m-am adancit foarte mult in actiunea filmului. Au venit insa vreo doi intarziati dupa vreo 20 de minute. In liniste insa.

Am prins si eu o sala solo, la Glendale, la "Malevolent"...

Cand asta? Pentru ca stiu ca acum trebuie sa fie minim 6 ca sa se intre la o proiectie. La "Mexicanul" cel putin asa era. Sau seara se poate si solo?

lecter
04 Mar 2003, 15:27
In vara asta a fost faza, in miezul zilei...am platit 4 bilete (atat e minim)....like I said, n-aveam ce face.

iadrianik
04 Mar 2003, 23:26
Daca tot veni vorba de cinematografe, sa adaug si eu ceva: mie mi-a placut de cate ori am fost (chiar daca nu de prea multe ori) la cinema Europa; destul de ingrijit, pret acceptabil la bilete dar mai ales lipsa aproape desavarsita a comentariilor atat de prezente prin alte parti. Nici chiar la "Intimitate", care are destule scene de sex,chiar hard, nu am am auzit obisnuitele rasete sau remarci deplasate.
(Ori am avut eu bafta de fiecare data ? :-? )

victor
05 May 2003, 14:19
Cateva impresii si comentarii :

Europa : ecran foarte inalt, te doare gatul dupa film

Multiplex : sunet infiorator de tare, nu stiu daca oi fi sensibil dar la Gladiator de exemplu m-a durut capul de la zgomot. Zgomotul tare insa e bun ca nu mai auzi fosnete si diverse comentarii. Avantajul substantial este ca niciodata nu vei avea probleme cu capul prea inalt al persoanei din fata. Vara e bine ca are aer conditionat dar uneori mi-a fost chiar frig.

Elvira Popescu : Scaune incredibil de incomode si cu loc prea mic intre randuri

Lira : anul trecut am fost sa vad Spy game (prima oara la acest cinematograf si ultima ). In jur de 13-14 persoane in sala. La mijlocul filmului apare un tip care duhnea a bautura, studiaza sala bine de tot si se aseaza in spatele prietenei mele. Ea isi pusese lucrurile pe scanul de langa fiind liber. Nu trece mult si tipul incepe sa incerce sa umble la poseta. remarcam amandoi, ne intorcem catre el fara insa sa spunem nimic, ea isi pune poseta in brate inspre lateral catre mine. Tipul calm sta ce sta si incerca din nou manevra desi evident de data asta nu avea cum sa ia ceva. Ii atrag atentia sa stea in banca lui tipul mai sta putin si iese. Revine dupa cateva minute cu o punga de rontait si se aseaza in acelasi loc. Nu a mai incercat dar dupa ceva timp s-a repozitionat langa alti clienti. L-am studiat dar nu a facut nimic si a plecat dupa circa 10-15 minute.

Avand in vedere reputatia cartierului recunosc ca din lasitate si frica nu am anuntat pe nimeni din personal. De altfel la intrare nu era decat o tipa tanara, nu stiu ce ar fi putut ea sa faca.

Nu vreau sa fac reclama negativa pentru Lira dar asa ceva nu am patit niciodata in nici o sala de cinema. ( E adevarat ca nu le-am colindat pe toate ) Eu unul nu mai calc acolo.

Vreau sa mai mentionez ca indiferent cat ar enerva pe cineva Multiplexul este totusi cinematograful care arata cel mai bine. Am fost de ex la Patria, Gloria, Europa, Scala la care s-a lucrat un pic s-au incercat niste renovari dar am senzatia ca sunt intr-o sala de pe vremea lu Ceausescu.

Am fost o singura data intr-un cinematograf strain in Lublijana in 98 am vazut Jackie Brown si nu pot spune ca am fost impresionat. Era un cinematograf de cartier mic curat dar atat. Nu stiu cum o fi in alte tari

snatchro
05 May 2003, 15:35
La Lira pot spune ca ai avut ghinion. Sorry. Nu doresc nimanui acest lucru. Mie nu mi s-a intamplat asa ceva de cate ori am fost.
Prin acest post tin sa felicit personalul de la Luceafarul, care mi-a oferit gratuit, la ruperea biletelor, si numarul din Sapte Seri, deja depasit (asta se intampla miercuri seara). A, da, parca Sapte Seri era chiar gratuit, nu conditionat de intrarea in sala de cinema.
La Multiflex durerile apar din cauza ca sunetele inalte sunt date foarte tare.

snatchro
13 May 2003, 10:46
Am o intrebare pentru cei care au fost la Patria in ultimele doua luni. A fost reparata panza ecranului? Multumesc anticipat.

Amyd
13 May 2003, 14:37
Last time I checked (adica acum vreo 2 saptamani), nu. :)

Salutari,
Andrei

snatchro
14 May 2003, 08:58
:evil: Atunci o sa mai dau pe acolo pe la iarna... cred.

archon
16 Aug 2003, 01:03
Salut !
Am si eu o intrebare in privinta cinematografelor. Care este sala din Bucuresti cu cel mai bun sistem de sunet (functionabil) dupa parerea voastra ?

Eu unul as fi sarit imediat cu raspunsul acum cativa ani si as fi zis Glendale. Prima data am fost acolo prin '97 sau '96 cand au adus in avampremiera "Mortal Kombat" si am ramas impresionat de sunetul DTS (ehe, vremuri bune, atunci isi permiteau sa puna si trailerul DTS pentru a atrage atentia ca "This theatre features DTS sound").
Astazi insa vad ca lucrurile s-au schimbat... in prost din nefericire :(.
Ultima pelicula care am vizionat-o acolo a fost Terminator 3. Desi filmul nu a fost pe masura asteptarilor (mai mult mediocru, pacat de unele efecte vizuale si scena cu car chase-ul), in ceea ce priveste sunetul, pot sigur spune ca a fost un DEZASTRU. Ce am auzit putea fi caracterizat cel mult un amarat de sunet stereo, zgomotos in sensul prost al cuvantului, cu volumul dat aproape de maximum (parca pentru a pacali pe nestiutori).
Din pacate asta nu a fost singura experienta nefericita care am avut-o acolo. La "The Two Towers" am fost uimit cand am auzit sunetul, inca de la primele secvente - vezi confruntarea dintre Gandalf si Balrog - surroundul abia se auzea - si ca sa fie tacamul complet, cele 2 canale din fata erau date atat de incet incat trebuia efectiv sa te apropii de ecran ca sa auzi vocile actorilor. Evident atunci m-am ridicat si i-am atras atentia unuia dintre angajatii cinematografului (cred), si problema a fost remediata din fericire in primele 15-20 min. Abia apoi sunetul s-a auzit asa cum trebuia, cu surround puternic, totul a fost ok.
Dar ce e bine nu dureaza mult si cand am fost din nou la "Matrix Reloaded" iar dezastru - surroundul s-a pierdut pe undeva, iar ca de obicei in astfel de situatii, canalele din fata erau date aproape la maximum. Iar m-am ridicat si am atras atentia (aceluiasi domn, care intamplator se afla si acum in sala) si dansul mi-a dat asigurari ca sunetul era DTS, chiar atragandu-mi atentia ce "tare" se auzea - era faza de inceput cu explozia aceea. Sunetul numai calitate DTS nu avea.
Si in final am fost si la "Terminator 3" fiind convins ca "experientele" anterioare au fost doar niste intamplari nefericite. M-am inselat si de data asta.
Acum sa nu ma intelegeti gresit, eu as dori ca pe viitor sa merg tot la "Glendale" cand ma duc sa vad un film - desi nu prea am loc sa-mi tin picioarele cand stau pe scaun :lol: - dar ce nu fac eu pentru un sunet de calitate, si sper din tot sufletul sa rezolve problemele care le au cu instalatia audio.

Desigur, unii dintre voi vor sari cu sugestia "Multiplex". Nu as fi pus intrebarea de mai sus, daca macar la 1 dintre cinematografele acestea s-ar auzi asa cum se sugereaza ca ar trebui (DTS/Dolby). Nici o grija, am fost si la Multiplex (la "Final Fantasy" prima data parca - atunci nici masca care trebuie nu au folosit-o, de am vazut filmul cu "zoom out"), dar si acolo am avut aceleasi experiente nefericite. Totusi trebuie sa recunosc, 1 singura data s-a auzit si acolo aproape la fel de bine ca DTS - la "Fellowship of the Ring", unde am fost din cauza ca nu l-au rulat si la "Glendale"(pe atunci nu se auzea inca atat de prost la ei). Oricum, cred ca a fost sala de "vina". Cand am mai mers din nou tot la "FOTR", dar in alta sala, am revenit la semi-surroundul tip Dolby Stereo cel de toate zilele - vezi Patria, etc... de care mi s-a facut lehamite sa-l tot aud. Si din nou subliniez ca nu au fost singurele vizionari facute la care am constat acest lucru. Partea si mai nefericita este ca pe langa faptul ca se aude prost, mai este si cel mai scump cinematograf din Bucuresti (sau chiar din tara, probabil?). Nu ca as fi foarte deranjat sa dau atat pe bilete, dar ma astept macar la un sunet pe masura.

Gata. Ma opresc aici si promit ca pe viitor sa nu mai "debitez" atatea intr-un singur post. :D
Astept parerile voastre.

archon
18 Aug 2003, 13:21
C'mon nici nu reply? :(
Oameni buni, ganditi-va ca DTS de exemplu, a fost introdus in 1993, cu 10 ani in urma! La noi nici macar calitatea unei astfel de dotari nu poate fi asigurata, ce sa mai vorbim de certificari THX, de DTS-ES sau Dolby Ex?
Trebuie sa constat cu dezamagire ca pe multi nu ii intereseaza aspectul mentionat anterior, cand merg sa vizioneze un film la cinema. Pacat. Eu consider sunetul ca fiind unul dintre motivele principale pentru alegerea cinematografului fata de ecranul monitorului si a calitatii stereo de acasa.
Indiferenta aceasta este probabil si cauza pentru care majoritatea proprietarilor de sali (din Romania, evident) nici nu vor cauta sa-si imbunatateasca dotarile din acest punct de vedere. De ce sa investeasca banii in ceva care oricum costa destul de mult si va fi greu de amortizat, cand se poate la fel de bine si fara?

snatchro
19 Aug 2003, 08:38
Cel mai mult pana acum mi-a placut Glendale. Desigur, peliculele nu sunt nici ele chiar de lepadat, vezi de ex. T3. Matrix 2 l-am vazut la Glendale si s-a auzit foarte bine DTS, la fel ca si Final Destination 2. Imi pare rau pentru experientele tale. Si mai ales pacat de bani. Da, de Dolby Surround m-am saturat, dar e mult mai bine decat stereo. La Mall, lasand la o parte pretul, nu imi place ca nu umbla la egalizator. Daca vezi mai mult de un film pe zi (mai ales de capa si spada) iesi nauc de acolo cu dureri de cap din cauza sunetelor inalte date prea tare.
Sper ca vor aparea mai multe cinematografe cu sunet/confort mai bun pentru noi, cica la Carrefour Grozavesti va aparea unul. Eventual si in magaoaia aia de la Eroilor pe langa care cresc buruienile.

Quien sabe?

archon
24 Aug 2003, 14:17
Cel mai mult pana acum mi-a placut Glendale. Desigur, peliculele nu sunt nici ele chiar de lepadat, vezi de ex. T3.
Referitor la pelicule, imi aduc aminte cu placere ca acum cativa ani, Glendale reusea sa introduca filmele noi cu cateva saptamani inainte de a avea premiera oficiala (si asta la pret normal al biletelor - nu cum este acum la avampremierele de la Multiplex care in majoritatea cazurilor sunt difuzate doar cu 1 saptamana inaintea premierei). Pacat ca la vremea respectiva nu isi facea mai deloc publicitate.

Matrix 2 l-am vazut la Glendale si s-a auzit foarte bine DTS, la fel ca si Final Destination 2.
Uite vezi, asta ma deranjeaza la Glendale. Desi sunt sigur ca sistemul lor audio functioneaza, nu stiu ce motiv au (poate vor sa faca economie la curent sau sa-si menajeze boxele?), dar nu la toate spectacolele isi folosesc instalatia la parametrii optimi.
De exemplu, cand am fost la "TTT" s-a auzit excelent (dupa ce le-am facut observatie) iar mai apoi, cand s-au dus la alta ora niste prieteni, s-au plans ca s-a auzit jalnic. Eu consider ca astfel isi fac o reclama proasta, si daca vor continua, vor iesi mai mult in pierdere decat in castig.

Una peste alta, am auzit mai demult ca s-ar privatiza RomaniaFilm si poate astfel si-ar mai renova din sali. (bine ca au renovat Corso si i-au pus sistem audio un amarat de Dolby Stereo - chiar nu au minte deloc ?? sau si-au zis poate ca nu se cuvenea sa depaseasca standardul "maretului" lor cinematograf, Patria).

snatchro
01 Sep 2003, 10:26
Ia sa vedem...
Astept raspuns in urma redactarii urmatoarelor randuri de la Amyd, Emanuel (cred eu cei mai vizati) sau de la oricine altcineva se pricepe si ma poate lamuri pe deplin.
Posturile anterioare m-au pus un pic pe ganduri.
Am fost la Bruce Almighty la Cotroceni (aka Glendale Studio). Gata-gata sa ies si la se spun sa "activeze" extensiile DTS. Am facut bine ca am tacut din gura. Pe afis era trecut doar Dolby Digital. Pe IMDB si DTS. Dar, de, poate pentru Europa de Est se mai fac economii, incasarile fiind mai mici la unele filme...
Next, am fost la Charlie's Angels 2, unde pe afis scria clar DTS. Si pe IMDB. Dar, bineinteles ca filmul l-am auzit intr-un fel de Dolby Surround. Si aici vine intrebarea mea si, implicit nelamurirea. Sa presupunem de dragul argumentului ca cei de la proiectie chiar isi fac treaba. Amyd a spus mai demult ca , coloana sonora DTS vine pe un CD. Asta ar explica faptul de ce nu se aud nici un fel de pacanituri cand se ajunge cu redarea la imbinarea rolelor (care sunt lipite intr-una mare, care este de fapt intregul film). Este posibil ca acel CD sa nu fie livrat cinematografelor? Proiectionistii sunt prea comozi si vor neaparat sa isi faca reclama negativa? Care e treaba? Stie cineva?
Daca am vorbit ceva prostii, sariti. Daca nu, subscrieti si voi.

***

Si pentru oficialii Hollywood Multiplex: de ce ...@@@%%%^^^&&&**(())hack04or:::://///... sunt atatea case de bilete si numai un vanzator care mereu spune ca n-are rest 2-3 mii lei ? Chiar asa de mult sa le placa locuitorilor acestui oras sa stea la coada? Si: Eu inteleg ca asta vrea sa fie si bacsisul vanzatorului, dar asta trebuie sa ramana la alegerea clientului, nu sa se trezeasca cu intrebarea: "N-aveti cumva marunt?" (!!!!!!!) N-aveti bani? Nu va ia prea mult sa va duceti la o banca pentru monetar!
Ce naiv sunt... chiar cred ca cineva de la HM o sa citeasca asa ceva...
Am trecut pe la www.hmultiplex.ro pentru a testa sistemul de rezervari. Te-apuca plansul. Rezervarea se poate face. Dar doar pe locurile pe care ei le aleg (!!!!) si doar 3-4 zile in avans. Jalnic. Cinemagia kicks a**es!

emanuel
01 Sep 2003, 12:08
Este posibil ca acel CD sa nu fie livrat cinematografelor? Proiectionistii sunt prea comozi si vor neaparat sa isi faca reclama negativa? Care e treaba? Stie cineva?
Daca am vorbit ceva prostii, sariti. Daca nu, subscrieti si voi.

Nu la toate filmele se trimit discurile DTS.
Iar la unele filme trebuiesc comandate special. Atunci cand sunt disponibile, ele apar la cinematografele in cauza (Glendale Studio si Hollywood Multiplex) si sunt folosite.
Probabil ca la filmele mentionate nu au existat DTS-uri... o sa ma interesez la distribuitori si o sa revin...


Si pentru oficialii Hollywood Multiplex: de ce ...@@@%%%^^^&&&**(())hack04or:::://///... sunt atatea case de bilete si numai un vanzator care mereu spune ca n-are rest 2-3 mii lei ? Chiar asa de mult sa le placa locuitorilor acestui oras sa stea la coada?

Asta ma intrebam si eu de multe ori... dar nu am gasit un raspuns inca...

Ce naiv sunt... chiar cred ca cineva de la HM o sa citeasca asa ceva...

De fapt, cei de la Multiplex citesc forumul, am vorbit cu mai multi Manageri... singura problema este ca nu vor sa scrie... inca.
Poate ii convingem cu totii sa ni se alature in aceste discutii care ii implica... si sa lamureasca problemele! Ei sunt cei mai in masura!

TLD
01 Sep 2003, 12:19
De fapt, cei de la Multiplex citesc forumul, am vorbit cu mai multi Manageri... singura problema este ca nu vor sa scrie... inca.
Poate ii convingem cu totii sa ni se alature in aceste discutii care ii implica... si sa lamureasca problemele! Ei sunt cei mai in masura!
Interesant ce citesc eu pe aici. Dak citesc forumul cum zici de ce nu rezolva inca treaba cu casele de bilete? :-? Dak ruleaza vreun film important tre sa stai la coada sau sa vii cu cateva min bune inainte de inceperea filmului!!

archon
01 Sep 2003, 13:19
Nu la toate filmele se trimit discurile DTS.
Iar la unele filme trebuiesc comandate special. Atunci cand sunt disponibile, ele apar la cinematografele in cauza (Glendale Studio si Hollywood Multiplex) si sunt folosite.

Din pacate nici atunci nu prea sunt folosite. Sau nu sunt folosite corespunzator (vezi povestea de mai sus cu TTT si Matrix Reloaded).

Probabil ca la filmele mentionate nu au existat DTS-uri... o sa ma interesez la distribuitori si o sa revin...

Mi se pare necinstit sa introduci un film care se vrea a avea coloana DTS (lucru tiparit clar pe poster), intr-un cinematograf care are instalatie DTS iar tu sa auzi un Stereo nenorocit, in cel mai "bun" caz, un Dolby Surround (asta inseamna inscriptia "Quality Cinema" de pe bilet ??). Daca nu pot sterge sigla DTS de pe postere, macar ar putea atrage atentia la intrare pe un anunt ceva, daca intradevar au primit cdurile si filmul chiar se aude DTS.
In ceea ce priveste HM, as considera acest lucru o bataie de joc, daca ai fi intr-o sala cu DTS si nu s-ar auzi corespunzator. Ei, si de aici intrebarea. Care sunt salile cu DTS de la HM? (sau toate au instalatii DTS/Dolby/SDDS si o folosesc pe cea adecvata?) Eu pana acum am vazut filmele de acolo numai intr-un teoretic "Dolby Digital". No DTS, no SDDS. (vroiam si eu sa aud macar odata SDDS, sa vad cum e :D)

Pe viitor, ar fi bine daca am putea afla de pe cinemagia, pe langa durata, formatul imaginii, etc... si in ce standarde audio vor fi aduse filmele la noi (aflate chiar de la distribuitori pt a nu exista dubii). Am zis "standarde" pentru ca sunt sigur ca la noi se aduc filmele mai tot timpul doar in format Dolby (pt ca majoritatea cinematografelor renovate au nenorocitul de "Dolby Stereo") si rareori au si extensii DTS.
De accea daca vedem scris de ex: Sunet: Dolby Digital, DTS baremi stim ca avem sansa sa le auzim cum trebuie si in cinematografele cu DTS.

P.S. Poate nu e locul potrivit (desi moderator e tot daniel), dar intreb si eu, ca tot a amintit snatchro: cum fac totusi sa primesc cardul cinemagia? Am trimis vreo 2 forumlare pana acum (unul in urma cu 6 luni si altul acum vreo luna) si... nimic.

snatchro
02 Sep 2003, 18:42
Si subscriu si eu cu o completare, cam off-topic:
Cand imi expira cardul, de unde iau altul? Imi va fi trimis sau ma duc undeva si il cumpar? Daca da pentru cumparare, cu cat?

snatchro
22 Oct 2003, 16:46
Si subscriu si eu cu o completare, cam off-topic:
Cand imi expira cardul, de unde iau altul? Imi va fi trimis sau ma duc undeva si il cumpar? Daca da pentru cumparare, cu cat? Vad ca inca nu mi s-a raspuns. Dar nu-i nimic. Pana la 31 decembrie mai este.

Buuuun. Inspir adanc. Acum: cu riscul de a deveni total plictisitor, am ramas cu unele nelamuriri. [Una dintre ele se refera la faptul ca la imbinarea rolelor sau, in urma exploatarii, cred ca se poate pierde un cadru-doua - cum ramane atunci sunetul sincronizat cu imaginea? - o intrebare pur tehnica, care se refera doar la tehnica redarii sunetului de pe alt suport decat pelicula -- si cred ca Amyd stie, daca mai binevoieste sa mai dea pe aici si sa explice :wink: ]
Si: 1. La HM nu sunt sali cu DTS. Cica asa scrie pe pliantul lor; pe care l-am vazut deunazi si de pe care a disparut incsrisul DTS. Sa zicem ca au vrut sa se laude degeaba. Adica fara un suport real. O bila neagra.
2. De la Final Destination 2 si Matrix 2 eu nu am mai auzit sunet DTS la Glendale. DE CE??? Emanuel scria ca trebuie sa fie comandate. De catre cine? Cinematograf? Distribuitor? Se comanda in functie de incasarile extrapolate, respectiv cele internationale? Pentru Dumnezeu, in toata Romania asta, nu se poate aduce UN SINGUR DISC???Le promit solemn prin intermediul acestui post celor de la Glendale ca daca o sa ma dezamageasca din punct de vedere sonor, raman la cinematografele centrale. O sa ma mai duc la Matrix 3. Daca nici atunci nu aud DTS, le spun saru' mana! Vreti sa stiti culmea? Eu chiar sunt dispus sa dau 10-20 mii in plus pentru un sunet mai bun. Fata de cinema-urile din centru, ziua de reducere, bineinteles. Nici eu nu sunt fabrica de bani.
3. In legatura cu oficialii HM care citesc forumul: daca este adevarat, sunt romani get-beget. Adica da, o sa se faca, dar mai asteptati putin... inca zece ani, nu? BRAVO! Deci, se poate! :evil:
4. o sa ma interesez la distribuitori si o sa revin... Cand?
5. Probabil ca la filmele mentionate nu au existat DTS-uri... Cum e posibil sa nu existe? Atunci de ce mai exista DTS scris pe afis? Si hai sa zic ca cei de le machetare au avut un s[h]prit[z] in ziua lucrului la afisul Matchstick Men, de exemplu, si au uitat sa stearga sigla de pe afis. [MM l-am auzit tot Dolby Surround, ca si Bad Boys 2, etc. - exclud filmele de la vizionarea cinemagia care a avut loc recent] Dar cum ramane atunci cu ce scrie la imdb.com? Si aia tot asa, amagesc publicul?
6. Daca nu pot sterge sigla DTS de pe postere, macar ar putea atrage atentia la intrare pe un anunt ceva Ar fi foarte practic. Macar asa sa stie omul ca da bani mai multi decat la Corso, dar are aceeasi calitate.
7. Daca ati citit ceva din ce am scris, inseamna ca v-a interesat si va rog sa va spuneti parerile. Daca v-am plictisit si nu mai vreti sa auzitit asa ceva vreodata, scrieti.
Eu intre timp imi iau sarcina (in urmatoarele 30 de zile, pentru ca stau cam prost cu minutele pe celular) sa iau contact cu oficialii Glendale ( in masura in care se poate si daca secretara spune adevarul - adica seful e la datorie si ea spune ca e in delegatie) ca sa le cer punctul de vedere.

snatchro
27 Oct 2003, 16:42
Well, emanuel?

P.S.: m-am gandit ca e mai bine o scrisoare cu confirmare de primire. E mai putin probabil ca voi primi raspuns, dar ... verba volant, scripta manent ...

emanuel
27 Oct 2003, 17:44
Raspuns din partea firmei InterComFilm Romania:

"Noi cand avem DTS le dam (in general WB si Fox le dau DTS la Mall.) Daca le si folosesc, nu stiu. De ex. la Bad Boys au avut DTS."

Si mi-a spus sa te intreb daca ai vazut Bad Boys 2 la Mall.

si in continuare:

"Durerea lui este Glendale, inteleg. Nu poti sa multumesti pe toata lumea. Poate in viitor. Retinem oricum doleanta.
Sigla DTS pe afise este obligatorie alaturi de celelalte sisteme de redare a sunetului. Sala ar trebui sa anunte ce sistem de sunet poate reda."

Mai astept reactii si din partea celorlalti distribuitori (am trimis articolul tau la toti distribuitorii si Hollywood Multiplex. Pana acum doar InterCom-ul a raspuns.)

Alice_Fluture
27 Oct 2003, 19:33
http://www.ziua.ro/constanta/search.php?id=8026&kword=cnc&style=3

Cititi articolul acesta despre privatizarea care nu a avut inca loc. Ulterior am aflat ca proiectul din mai urmarea formarea a 4 societati si ca a fost respins.

snatchro
28 Oct 2003, 09:53
Si mi-a spus sa te intreb daca ai vazut Bad Boys 2 la Mall. Nu. La Glendale. Din pacate bugetul nu imi permite sa ma duc prea des la Mall. Plus ca la Glendale au si reduceri pentru studenti (40.000 fata de 80000 la Mall).
Cat despre trimisul cu DTS-uri la Mall nu mi se pare corect, atata vreme cat ei nu le folosesc.